Foto: Evija Trifanova/LETA

Viens iedzīvotājs = viens miljons eiro 1

Demogrāfiskā situācija ekonomikas attīstību ietekmē trijos veidos. Pirmkārt, kā darba tirgū pieejamā darbaspēka daudzums. Otrkārt, kā iekšējā tirgus apjoms – jo vairāk iedzīvotāju, jo vairāk arī pircēju un patērētāju, gan jāpiebilst, ka lielu lomu spēlē arī pircēju ekonomiskās iespējas.

Amerikāņu astronauts Edgars Mitčels nosūtītā vēstulē Obamam atklājis, ka citplanētieši nepieļaus kodolkarus uz Zemes
Krievijas mērķis esot karā vājināt Ukrainas industriālo ekonomiku, lai tā vairāk līdzinātos kādai no Baltijas valstīm 161
VIDEO. “Kas notiktu, ja raķešu triecienā uzsprāgtu Zaporožjes atomstacija? Radiācija būs pa visu Eiropu?”: atbild Jānis Slaidiņš 7
Lasīt citas ziņas

Trešā būtiskā ietekme ir pensiju sistēmas stabilitāte. Lai šī sistēma būtu stabila, katrai nākamajai paaudzei, kas ienāk darba tirgū, būtu jābūt skaitliski lielākai vai vismaz vienādai ar iepriekšējo paaudzi, šādā veidā nodrošinot, ka 1. līmeņa pensiju sistēmas uzturēšanas slogs, kas veidojas no nomaksātajiem sociālajiem nodokļiem, uz katru strādājošo vismaz nepieaug.

Lieki teikt, ka Latvijā vismaz pēdējos pārdesmit gadus notiek tieši pretējs process – katra nākamā paaudze darba tirgū ir mazāka par iepriekšējo.

CITI ŠOBRĪD LASA

Demogrāfs Ilmārs Mežs sarunā ar “Latvijas Biznesu” uzsvēra, ka saskaņā ar igauņu demogrāfu aprēķiniem, katrs iedzīvotājs visas dzīves laikā ienes kaimiņvalsts ekonomikai vienu miljonu dolāru. Jādomā, ka arī Latvijā šie skaitļi ir līdzīgi, jo arī abu valstu ekonomikas ir līdzīgas.

“Tieši šī fakta apzināšanās ir bijusi pamatā Igaunijas valdības uzsvērti dāsnajam atbalstam ģimenēm ar vairākiem bērniem. Proti, Igaunijā daudzbērnu ģimeņu nabadzības līmenis ir zem valstī vidējā, mums – pretēji.

Latvija ģimeņu ar bērniem atbalstam tērē, maksimums, 1,5% no iekšzemes kopprodukta (IKP), bet Igaunija tērē šim mērķim par veselu IKP procentu vairāk. Šādas tālredzīgas politikas rezultāts būs tas, ka pēc vienas vai vairākām paaudzēm demogrāfiskā situācija un attiecīgi arī darbaspēka pieejamība ekonomikā būs radikāli labāka.

Runājot par izaicinājumiem, ko demogrāfiskā situācija rada pensiju sistēmai, Latvijā pazīstamākais demogrāfs teica, ka “situācija kļūst arvien izaicinošāka, strādājošo skaita attiecība pret pensionāru skaitu arvien pasliktinās.

Ekonomisti par to uztraucas visu laiku, tikai atšķirībā no demogrāfiem ekonomistiem principā ir vienalga, kādas tautības darbaspēks būs tas, kas aizpildīs darba vietas. Demogrāfi uz šo problēmu skatās citādi. Un situācija īsumā ir šāda – situācija ar katru gadu kļūst nelabvēlīgāka un jautājums, kurā tieši gadā – 2040., 2050. vai 2060. – vadzis lūzīs, patiesībā nav būtisks.

Svarīgi ir apzināties, ka tas ir tikai laika jautājums un vadzis lūzīs agri vai vēlu.

Un šobrīd nekas netiek darīts, lai situāciju atvieglotu.”

 

Ģimeņu ar bērniem un sieviešu diskriminācija

Demogrāfs Ilmārs Mežs.
Foto: Valdis Semjonovs

Kopumā, pēc I. Meža domām, Latvijas valsts demogrāfisko politiku spilgti raksturojot šādi fakti. “Valsts nemaksā sociālās iemaksas no vecāku pabalstiem atšķirībā no, piemēram, bezdarba vai slimības pabalstiem. Tas praktiski nozīmē, ka sievietēm, kurām piedzimst bērni, tiek apzināti veidots mazāks sociālais uzkrājums. Būtībā to varētu dēvēt par sodu, ko saņem par bērnu dzemdēšanu, jo šādas politikas rezultāts būs ievērojami mazākas pensijas šīm sievietēm.

Tas ir vienkārši brēcošs dzimumu diskriminācijas gadījums, ko varēja labot vai nu šajā, vai iepriekšējā budžetā, taču tas netika izdarīts politisku iemeslu dēļ. Proti, Finanšu ministrija, kuru pārvalda “Jauna Vienotība”, izjūt politisku greizsirdību pret “TB”/LNNK, kas veido ģimeņu politiku, un nevēlas, ka visi lauri šajā jautājumā tiek nacionāļiem, tādēļ nepiekrīt veikt nepieciešamās izmaiņas likumdošanā.

Šī iemesla dēļ visām sievietēm, kas dodas bērna kopšanas atvaļinājumos, jārēķinās ar to, ka viņu pensijas būs jūtami mazākas. Tieši tāpat var pieminēt, ka šī gada budžetā atradās 30 miljoni eiro, lai atbalstītu tos mazo algu saņēmējus, kuriem nav bērnu, bet neatradās praktiski nekas, lai palīdzētu ģimenēm ar bērniem.

Tas liecina, ka, no praktiskā viedokļa vērtējot, ģimeņu un demogrāfijas jautājumi ir nevis prioritāte, kā mēdz izteikties politiķi, bet gan antiprioritāte.

Esmu pat dzirdējis tādu politiķu viedokli, ka pēdējos gados ģimeņu atbalstam piešķirts pārāk daudz naudas, tādēļ šobrīd vairs nevajagot. Taču, ja salīdzina valstu datus “Eurostat”, tad redzam, ka 2017. gadā Latvija bija sestā no beigām tajā, cik līdzekļu tiek tērēts ģimeņu politikai. Ņemot vērā, ka pēdējos divus gadus nekādi uzlabojumi šajā jomā nav bijuši, jaunie dati droši vien uzrādīs, ka būsim vienā no pēdējām vietām ES, tur, kur bijām agrāk,” skarbs savā vērtējumā ir I. Mežs.

 

Visi nestrādās jaunuzņēmumos

Saeimas Ilgtspējīgās attīstības komisijas vadītājs Vjačeslavs Dombrovskis.
Foto: Timurs Subhankulovs

Savukārt Saeimas Ilgtspējīgās attīstības komisijas vadītājs Vjačeslavs Dombrovskis, vērtējot, kā demogrāfiskā situācija ietekmē darba tirgu un ekonomikas attīstību, uzsvēra, ka šāda situācija nosaka nepieciešamību pēc tradicionālajām ekonomikas nozarēm – tradicionālās rūpniecības un pakalpojumu sektora.

“Jaunuzņēmumi ir jaunu cilvēku nodarbošanās, tur būs grūti atrast cilvēku, kas vecāks par četrdesmit gadiem. Turklāt, pat ja tādi tur būtu, cik tad lieli ir veiksmīgākie “jaunās ekonomikas” uzņēmumi? “Mikrotik”, “SAF tehnika”, “Draugiem” ar visiem saviem apakšuzņēmumiem, “HansaMatrix” – tie visi ir uzņēmumi, kas ražo lielu pievienoto vērtību, taču tur strādā no 80 līdz varbūt 200 cilvēkiem.

Salīdziniet to ar VEF, kurā savulaik strādāja 12 tūkstoši, vai citiem padomju laika ekonomikas flagmaņiem, kas arī nodarbināja tūkstošus. Proti, visiem vietas jaunuzņēmumos vienkārši nepietiks, pat ja četrdesmitgadniekiem vai piecdesmitgadniekiem izdotos tajos iekļūt.

Jau pats šis fakts nozīmē, ka Latvijai nepieciešams pietiekami liels tradicionālās rūpniecības un pakalpojumu, kā arī lauksaimniecības sektors, kas rada lielu skaitu darba vietu. Diemžēl šo jomu attīstībā nekas būtisks darīts netiek, viss notiek tādā kā pašplūsmā un nešķiet, ka valsts apzinās šo faktu,” saka V. Dombrovskis.

 

No darba uz darbu

Par to, cik saspīlēta ir situācija darba tirgū, liecina arī nesenā konference par sociālo partneru prasmju fondiem Eiropā. LDDK ģenerāldirektore Līga Meņģelsone uzsvēra, ka nākotnē darba tirgū ienākošo skaits būs daudz mazāks nekā darba tirgu atstājušo skaits.

SAISTĪTIE RAKSTI

Meņģelsone paziņoja, ka ir jāmeklē efektīvi risinājumi, no kuriem viens varētu būt pāreja no sistēmas “no bezdarba uz darbu” uz sistēmu “no darba uz darbu”, proti, radikāla bezdarba pabalsta laika samazināšana kombinācijā ar pasākumiem, kas palīdzētu atrast jaunas darba vietas. Šādas sistēmas izveidošana strādās ilgtermiņā, ko ir pierādījusi arī citu Eiropas valstu pieredze, uzsver L. Meņģelsone.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Amerikāņu astronauts Edgars Mitčels nosūtītā vēstulē Obamam atklājis, ka citplanētieši nepieļaus kodolkarus uz Zemes
Krievijas mērķis esot karā vājināt Ukrainas industriālo ekonomiku, lai tā vairāk līdzinātos kādai no Baltijas valstīm 161
VIDEO. “Kas notiktu, ja raķešu triecienā uzsprāgtu Zaporožjes atomstacija? Radiācija būs pa visu Eiropu?”: atbild Jānis Slaidiņš 7
Zvejnieks: “tāda mērvienība malkai kā beramkubs – tas parādījās, kad tirgotāji izmantoja vecu cilvēku lētticību un smērēja kuba vietā” 2
FOTO. Saglabāts pat saimnieka krēsls, kas pildīts ar salmiem! Kā Viktors apvieno senu Jūrmalas vasarnīcu ar mūsdienu arhitektūru 3
Lasīt citas ziņas

Finanšu partneris - LANDE

Sadarbības projekts
“Ir jāanulē Latvijā līdz šim izdotās uzturēšanās atļaujas un vīzas tiem, kas atbalsta Krievijas agresiju,” rosina Egils Levits
VIDEO. Henriks Danusēvičs par partiju solījumiem: “80% no solītā viņi izdara pretēji!” 8
VIDEO. “Kas notiktu, ja raķešu triecienā uzsprāgtu Zaporožjes atomstacija? Radiācija būs pa visu Eiropu?”: atbild Jānis Slaidiņš 7
FOTO. Saglabāts pat saimnieka krēsls, kas pildīts ar salmiem! Kā Viktors apvieno senu Jūrmalas vasarnīcu ar mūsdienu arhitektūru 3
efektīvi cīnīties ar augu slimībām un kaitēkļiem augustā?
09:20
VIDEO. Raita Karnīte: “Viedokļi atšķiras – vai vēja parks ietekmē veselību, tāpēc pārsteidz, ka to pie mums grib izvietot uz zemes, ne jūrā…
09:13
“Manā istabā neskan vairs mūzika!” Saruna ar dzejnieku Daini Deigeli 5
20:57
FOTO. “Viņi parādīs, kas ir īstie karaliskās ģimenes locekļi”: princis Viljams un Keita Midltone dosies uz Ameriku
FOTO. Vērmanes dārzā par 78 tūkstošiem eiro atklāta atjaunotā Rīgas vecākā strūklaka 5
Līvānu novadā skolēniem arī nākamajā mācību gadā būs brīvpusdienas 4
“Lielākā daļa pat nesaprot, kā rēķinus apmaksāt!”: Čerkovskis skaidro sabiedrības izpratni par enerģētiku 100
VDD: Uzvaras pieminekļa demontāžas laikā nav izslēdzamas provokācijas, tāpēc gatavojamies kopā ar Valsts policiju
VIDEO. Pēc pašas izraisītas smagas autoavārijas mirusi Holivudas aktrise Anna Heša
VIDEO. “Agrāk man vannasistabā dzīvoja sliekas!” Anitra Tooma pastāsta, kāpēc mājoklī vajadzētu turēt šos “mājdzīvniekus”
Amerikāņu astronauts Edgars Mitčels nosūtītā vēstulē Obamam atklājis, ka citplanētieši nepieļaus kodolkarus uz Zemes
Galvenie iemesli, kāpēc jauni un lietoti auto kļūst dārgāki 1
Pašmāju bēdīgi slavenajam “Memory Water” tomēr būs jāmaksā 15 000 eiro sods par cilvēku maldināšanu 70
Svētdien Latvijā tveice pastiprināsies. Līdz cik grādiem “uzkarsīs” gaiss?
VIDEO. Vai ar NATO ātrās reaģēšanas brigādi ir pietiekoši Baltijas valstu drošībai? Atbild Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs
Garšīgi, daudz ūdens un maz kaloriju! Kas vērtīgs kabačos?
“Ja, piemēram, nomedī grūsnu vilku māti – lielas nepatikšanas, bet, ja vilks saplēš grūsnu aitu māti, tas nav nekas…”: lauksaimnieki bažīgi par vilku uzbrukumiem
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs