Foto: Shutterstock

Skaists, ziedošs vīteņaugs, kas nebojā sienu: iesaka dārzniece! 0

Avita Jasliņa, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
“Tu padarīji mana desmitgadīgā dēla dienu neaizmirstamu!” Ādažos kāds svešinieks no sirds iepriecinājis zēnu, kurš nupat nopircis makšķeri
“Es nerunāju latviski!” Tūrists no Šveices, kurš apguvis latviešu valodu, sašutis, ka vairākās kafejnīcās nevar veikt pasūtījumu valsts valodā 158
13 noslēpumi, kas franču sievietēm ikdienā ļauj izskatīties tik satriecoši 11
Lasīt citas ziņas

“Esam izbūvējuši terasi. Vēlējos pie tās iestādīt vīteņrozes, bet laikam nebūs īsti piemērotas, jo vieta ir daļēji noēnota. Vai ir kāds skaists, ziedošs vīteņaugs, ko varat ieteikt?” – jautā Rudīte Cēsīs.

Rozēm patīk saulīte. Veiksmīgai augšanai un bagātīgai ziedēšanai tām nepieciešama saule vismaz 6 stundas dienā. Ja iecerētajā vietā šādu ap­stākļu nav – nebēdājiet. Kā alternatīvu augu iesaku izskatīt vīteņhortenziju (Hydrangea petiolaris).

Prasības pēc vietas

CITI ŠOBRĪD LASA
Foto: SHUTTERSTOCK

Vīteņhortenzija ir vasarzaļa liāna, kas var sasniegt astoņu un vairāk metru augstumu, labprāt aug pusēnā, ēnā, zied un pasakaini smaržo, īpaši vakaros.

To stāda dziļi sastrādātā, trūdvielām bagātā, viegli skābā augsnē. Veiksmīgai augšanai nepieciešams mērens mitrums. Pirmajā gadā pēc iestādīšanas, kamēr attīstās auga gaisa saknes ar piesūcekņiem, tām vajag papildu stiprināšanu pie balsta. Vīteņhortenzijas ir samērā lēnaudzīgas. Nereti pirmajos pāris gados šķiet, ka augs stāv uz vietas. Taču, kad tas ieaudzis, augšana paātrinās un gadā var sasniegt pusmetru. Audzējot šo augu, jāapbruņojas ar pacietību.

Vīteņhortenzijas var stādīt pie ēkām rietumu vai ziemeļu pusē. Tās var izmantot sienu, mūrīšu apaudzēšanai, pie kokiem ar dziļu sakņu sistēmu, piemēram, pie priedēm. Interesantu efektu var iegūt, ar vīteņhortenziju apaudzējot nokaltuša koka stumbru. Tās ir piemērotas arī kā zemsedzes augs, piemēram, lai apzaļumotu kādu pauguru, nogāzi, pagrabu.

Sienu nebojā

Foto: Avita Jasliņa

Daudzi uztraucas, ka augs ar saviem piesūcekņiem sabojās sienu, tomēr tā nav. Tas tikai pieķeras un pieturas, bet dziļāk sienu nebojā. Siena, pie kuras aug vīteņhortenzija, var būt mūra vai koka – tam nav nozīmes.

Dekoratīva gan vasarā, gan ziemā

Foto: SHUTTERSTOCK

Vīteņhortenzija ir brīnišķīga un dekoratīva visas sezonas laikā – bezlapu periodā ar savu zarojumu, pavasarī ar maigi zaļo lapu krāsu. Tā zied vasarā no jūnija līdz augustam. Ziedi sakārtoti plakanās 20 cm ziedkopās ar auglīgiem un steriliem smaržīgiem ziediem zaļganbaltā krāsā. Šāds augs dārza tumšākajā vietā ienes arī gaismas un viegluma efektu. Ir šķirnes ar raibām lapām, piemēram, ‘Mirranda’, ‘Take a Chance’. Ar šīm gaišuma būs vēl vairāk. Pēc noziedēšanas ziedi nokalst un tādi paliek. Ziemā tie skaisti izskatās, kad apsarmo. Rudeņos vīteņhortenzijas lapas iekrāsojas koši dzeltenas, un atkal ir citādi skaisti.

Reklāma
Reklāma

Pieticīgs augs

Foto: Avita Jasliņa

Nekādu īpašo kopšanu vīteņ­hortenzija neprasa. Pavasaros sakoptības nolūkā var izgriezt vecās nokaltušās ziedkopas, var apgriezt kādu nevēlamā virzienā augošu zaru. Jaunas sezonas sākumā augu mēslo ar komplekso minerālmēslojumu pavasarim, kurā ir slāpeklis, fosfors, kālijs un mikroelementi. Vīteņ­hortenzijas neslimo, un tās neapdraud kaitēkļi. Ziedēšanas laikā pievilina bites un citus apputeksnētājus.

SAISTĪTIE RAKSTI