Ziema uzbrūk sunim. No kā jāuzmanās, ziemā laižot laukā mājdzīvniekus? 0

Ziema nereti mēdz sagādāt suņiem no pasakas tālus pārdzīvojumus. Šis būs stāsts par šiem pārdzīvojumiem un iespējām no tiem izvairīties.

Reklāma
Reklāma
“Ko var iemācīt šādi ģērbušās lektores?” Dzejniece un lektore publiski šausminās un ņirgājas par pasniedzēju apģērbu 124
Ēdam katru dienu! Kuros pārtikas produktos ir visvairāk plastmasas?
Seni un spēcīgi ticējumi: šīs lietas nekad nedrīkst ne aizņemties, ne aizdot 9
Lasīt citas ziņas

Galvenais ziemas bieds sunim, gluži tāpat kā cilvēkam, protams, ir aukstums. Vispirms tas draud tiem suņiem, kas pamatā dzīvo pagalmā. Viņiem ne tikai ir auksti, bet var arī sasalt pieejamais ūdens krājums. Kinologs Dāvis Muižnieks (suņu – neredzīgo pavadoņu sagatavošanas biedrības “Baltais suns” vadītājs) piekodina: “Jāatceras arī, ka ārā dzīvojošam sunim aukstā laikā nepieciešams krietni vairāk barības nekā parasti, jo viņš daudz enerģijas iztērē organisma sasildīšanai vien. Tāpat vienmēr jāparaugās, vai ūdens no zem ķepām kūstošā sniega nav atkal sasalis starp dzīvnieka pirkstiem.”

Ja suns dzīvo ārā, kinoloģe Jūlija Siņicina aicina parūpēties par dzīvniekam piemērotu būdu, kura nezaudē uzkrāto siltumu: “Priekšā būdas ieejai ir kaut kam jābūt, kas neļauj izplūst no suņa ķermeņa nākošajam siltumam, tāpat ir jāklāj uz grīdas salmi vai siens, kas uzsūc mitrumu, nevis lupatas.” Būdai esot vēlamas dubultās sienas. Tāpat ārpusē pie būdas sunim der ierīkot papildu guļvietu, piemēram, novietojot koka paliktni.

CITI ŠOBRĪD LASA

Arī mājas suņus pēc pastaigām ārā apdraud daļa no šiem apstākļiem, kā arī vesela rinda citu. “Piemēram, ja jums ir mazāks suns, kuram jūs ārā velkat speciālas siltās drēbītes,” stāsta Dāvis Muižnieks, “atcerieties laiku pa laikam pārbaudīt, vai tās nav slapjas, citādi panāksiet pretēju efektu.”

Papildu aukstumam ziemas periods suņiem sagādā vēl arī citas problēmas. Jūtamākā no tām tradicionāli ir Jaungada svinības ar skaļajiem salūtiem, kas vairākumu dzīvnieku pārbiedē līdz sirds dziļumiem un izraisa tiem īstu paniku.

Kinologs Dāvis Muižnieks iesaka salūta laikā suni izvietot telpā ar aizvērtiem logiem un aizkariem vai pat vannasistabā, pieliekamajā vai līdzīgā telpā, kas ierobežo arī salūta skaņu saklausīšanu. Šim nolūkam iespējams izmantot arī ieslēgtu papildu mūziku, vēlams, uz aparatūras ar sabvūferi un labiem basiem, kas novērsīs dzīvnieka uzmanību no ārpusē notiekošā.

Veterinārārste Māra Vasiļevska rekomendē arī nomierinošu homeopātisko un sintētisko medikamentu lietošanu. Tāpat veterinārārste iesaka pievērst uzmanību blusu izraisītām alerģijām un reizēm pat blusu alerģiskajam dermatītam: “Šīs alerģijas nereti parādās rudenī vai siltā ziemā, kad pretblusu līdzekļu darbība jau beigusies. Tāpat der vairāk pievērst uzmanību pārtikas alerģijām, kas šobrīd ir ļoti aktuālas, jo piedevām pie ikdienas ēdienkartes (piemēram, ļoti daudziem suņiem ir alerģija no sausās barības) alerģiju var saasināt kāds svētku laikā iedots vai nočiepts našķis.”

Ja Jaungada svinību laikā dodaties ārpus mājas, suni vēlams atstāt mājās, citādi tas bailēs no trokšņa var no jums aizbēgt un pazust – bet svētku laikā arī dažādu operatīvo dienestu darbs ir apgrūtināts. Tomēr arī mājās ir jāveic zināmi priekšdarbi – piemēram, jāaizvāc no istabām priekšmeti, kurus dzīvnieks varētu satraukumā saplēst, kā arī pietiekamā daudzumā jāatstāj viegli pieejams ūdens – pēc stresa suns daudz dzer.

Reklāma
Reklāma

Un noteikti jāparūpējas, lai sunim nebūtu iespējas bailēs aizbēgt no mājām – pārbaudiet durvis, žogus, balkonus u.c. Suņa kaklasiksnā obligāti ir jābūt ierakstītai saimnieka kontaktinformācijai!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.