×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.0°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
10. oktobris, 2014
Drukāt

Agresijas gadījumā zemessargiem būtu grūti stāties pretim agresoram (28)

Foto: LETAFoto: LETA

Zemessardzes bataljona nodrošinājuma speciālisti - pirmais kaprālis Ritvars Kapteinis (no kreisās), trešā kaprāle Madara Gedroic-Juraga un otrais kaprālis Andris Šumskihs ar saņemtajiem formas tērpiem pasākumā, kura laikā pirmie no aptuveni 8000 zemessargu saņem jaunos kaujas formas tērpa komplektus kādus jau vairākus gadus nēsā regulāro spēku karavīri.

Zemessargiem ir būtiski, lai viņi mājās varētu glabāt savus ieročus un vienības spētu ātri sapulcēties, ja būtu jāstājas pretim agresoram.

Tās ir galvenās domas, kas tika uzsvērtas biedrības “Tēvijas sargi” ierosinātajā diskusijā “Vai zemessardze spētu stāties pretim ienaidnieka agresijai?”. Tajā piedalījās arī Aizsardzības ministrijas pārstāvji un zemessardzes komandieris Leonīds Kalniņš.

Iespējamo spēku samēru tēlaini raksturoja zemessargs Juris Ķiploks, norādot, ka agresijas gadījumā Dāvids (Latvijas NBS) stātos pret Goliātu. Kā uzvarēt šādā šķietami nevienlīdzīgā cīņā? Dāvidam tas izdevās ar pareizi izvēlēta ieroča – lingas – palīdzību, bet Latvijas zemessargiem ar ieročiem esot problēmas. Zemessargs Jānis Sils secināja, ka krīzes situācijā zemessargiem pēc saviem ieročiem ir jādodas uz bataljoniem, kuri no viņu dzīvesvietas var atrasties 50 vai pat 80 kilometru attālumā, un tas ir pārāk liels laika patēriņš. Tomēr diskusijā L. Kalniņš iebilda, ka ieročus zemessargi drīkstot glabāt arī mājās īpašos seifos. Nacionālo bruņoto spēku atvaļinātais kapteinis Mārtiņš Vērdiņš piebilda, ka zemessargiem mājās jāglabājas ne tikai ieročiem, bet arī pietiekamam daudzumam munīcijas – ap 300 patronām.

M. Vērdiņš zemessardzi uzskata par Nacionālo bruņoto spēku mugurkaulu. “Ukrainā pret tā saucamajiem nemierniekiem karo regulārā armija un nacionālā gvarde. Zaudējumi ukraiņiem ir neadekvāti lieli, jo viņu karaspēks ir slikti apgādāts, kaut arī kaujas spējas ir ļoti labas. No viņu piemēra jāizdara secinājumi,” teica M. Vērdiņš.

Velkot paralēles ar Ukrainu, viņš aicināja nodrošināt zemessargus ar kaujas apstākļiem piemērotu transportu, jo pašlaik pārvietošanās notiekot ar viegli ievainojamu transportu – zemessargus no lodes šķir vien automašīnas brezenta apvalks, kā arī transportam var uzbrukt ar rokas mīnmetējiem. Pēc M. Vērdiņa domām, vienmēr, kad Krievijas pusē netālu no Latvijas robežas notiek mācības, vajag izsludināt paaugstinātu kaujas gatavību zemessardzes bataljonos.

Diskusijā tika uzsvērts, ka nesen notikušajās starptautiskajās militārajās mācībās Latvijā atklājies vēl viens NBS trūkums – tiem ir grūti stāties pretim tanku uzbrukumam, un mācībās šajā vingrinājuma daļā Latvijas spēki zaudēja. J. Sils arī uzsvēra, ka zemessardzei vajadzētu ne tikai trenēties mežos, bet arī pilsētu rajonos, jo tā zemessargi varētu izkopt papildu spējas. Komentāru no zāles izteica aizsardzības ministra padomnieks Jānis Kažociņš, aicinot vērtēt dažādus scenārijus – Krimas, Doņeckas, Harkivas un Odesas. J. Kažociņš gan uzskata, ka Doņeckas vai Krimas scenārija Latvijā nebūs, jo Latvija ir NATO dalībvalsts. Tāpat J. Kažociņš sacīja, ka būtiska valsts drošībai ir sabiedrības integrācija, jo liela daļa krievvalodīgo Latvijas pilsoņu ir lojāli un viņu intereses ir tādas pašas kā latviešiem. Tāpat bijušais SAB vadītājs norādīja, ka zemessardze valstij ir lielisks informācijas vākšanas resurss visā Latvijā, un tai ir labāki avoti nekā Drošības policijas reģionālajām daļām. Runājot par Krievijas prezidenta Vladimira Putina izteikumiem, ka divu nedēļu laikā viņš var ieņemt Baltijas valstu galvaspilsētas un Poliju, J. Kažociņš uzsvēra: “Labi, viņa armija tiks līdz šīm vietām, taču pēc tam viņus ātri sakaus. Mums šeit ir mūsu karaspēks un NATO sabiedroto karaspēka klātbūtne, kā arī varam paļauties uz saviem kaimiņiem.”

Pievienot komentāru

Komentāri (28)

 1. kam jus vajadzigi esat jenoti!!:D nesmidinat tautu!!kas komente!tadi mizelji!Riga staba nato armijas 6.pusi mizelu coment sarakstijusi!pie tam Lv jau ir okupeta ja neviens to nezin!ko te dara nato.okupe.zemessargu jau 6.vinu tikai.aizmirstat par LV brivibu!jau esat zem Nato zabaka

 2. J. Kažociņ,nekāda “vilka integrēšana aitu barā”,neatradinās to no aitu plēšanas.Tuvredzība vai kaitniecība?Krievs nekad nešaus uz krievu!!!!

 3. Viss jau labi, bet kamēr žurnālisti man neizskaidros, ko nozīmē- pirmais kaprālis, trešā kaprāle un otrais kaprālis, tikmēr jūs varat rakstīt ko gribat, tikpat neticēšu!!! Ja pareizi lasīju reglamentus, tad Latvijā ir tikai vienkārši” kaprālis” !!!

 4. Es domāju , ka pirmajiem jāsaņem ne jkau aizmugures žurkām.. āksti…

 5. Kārtīgam zemeņsargam galvenais lai būtu rezerves apakšbikses(gadījumam,ja izdodas izdzīvot pēc tanku vai kaujas mašīnu uzbrukuma)un žiglas kājas.Viss pārējais kaujas laukā otršķirīgs.Zaļumballei nepieciešama militāra forma un vismaz pistole pie jostas.

 6. … Komenti atklaj nozelojamo patiesibu … bet vel lielaka patiesiba ir, ka, lai kas mainitos, Aizsardzibas un Ieksejo ministriju ir javada vai nu NA vai patriotisma pieraditam V ministram … !

 7. Arī likumi valsts aizsardzībai nekam neder. Kamēr, kaut kādā tur Rīgā, auKstie kungi sapratīs, kas notiek, jau sērga būs izpletusies. Tad vēl, kāds tur sāks tēlot lielus “sirdsdēstus”, ka jāliek lietā ieroči un laiks būs zaudēts.
  Turklāt ir aizdomas, ka neviens likums neatļauj sērgu, kas izplatījās Ukrainā izārstēt jau iedīglī.

 8. Tas, ka zemessargam mājās jābūt individuālajam ekipējumam un ierocim ar pietiekamu daudzumu munīcijas ir viennozīmīgi, jo iebrukuma gadījumā centralizētās ieroču noliktavas gan jau tiks ātri atklātas un savāktas. Nokārtot civilizētu ieroču un munīcijas uzglabāšanu mājas apstakļos nav nemaz grūti, ja vien amatpersonas to patiesi vēlētos. Bet pašlaik reizēm liekas ka kāds no savas tautas baidās vairāk nekā no ienaidnieka.

 9. būs neutrino bomber, kas iznīcinās latviešus

 10. … Pec trauksmes pakapes … sadi ieroci ir janogada attieciga vieta, attiecigam dezurejosam personalam, bet vieglais apbrunojums, valsts ieksejai drosibi, jabut katra Zemessarga riciba …

 11. … Vienkarsi …aizsardzibas taktikai ir jaatista tanku un brunoto ratu kolonu iesaldesanas iespejas uz 24 – 48 stundam … tas ir I:I – viens prettanku apbrunots kareivis pret vienu tanku/ br ratu … ka ari jaiegadajas pretgaisa raketes pret uzbrukuma helikopteru spicem ….

  .. Svarigas ari ir snaiperu spejas so speku aizsardzibas vairogam …

  .. Ja musu sabiedrotie to nesaprot un arkartas veida nevelas vai nepiegada vajadzigos ierocus katrai vietejai Zemessargu vienibai, tas ir skali kadam jasaka publiski …. nevar atkartot II Pasaules kara kludas kad nodeveji pretojas Cehu prettanku ierocu iegadei ar visam tam konsekvencem !

 12. zviedru brezents latvijas aizsardzībai Atbildēt

  Kā kādam agresoram vispār var rasties tāda doma par uzbrukšanu eiropas savienibai.tad sanāk ka īsti kā vajag viss nav un katra valsts sēž un gaida kad nu uzbruks kāds-diezgan jocigi.Kamdeļ nav Eiropas kopējā bruņojuma standarta .kas nepārtraukti modernizētos .bet realitāte-kaut kadi noguruši nopīpējušies veči ar vecām bisēm un zviedru sapuvušajiem lūžņiem ar brezenta jumtu un viņu sievas kā iekšējās izlūkošanas aģenti-tas viss atgādina kaut kādu ziemeļkorejas stukaču sistēmu vai vdr stazi.kur tiek izsekoti savi pilsoņi jau no skolas sola un katram ir mape ar personas lietu.

 13. Tas, ka vieglie strēlnieku ieroči nav zemessargiem mājās ir noziegums, par kuru jāveic izmeklēšana, kurš to ierosināja . ASV Nacionāla gvarde ( tā pati mūsu Zemessardze) iegāja pilsētā , kur notika nekārtības stundas laikā pēc gubernatora rīkojuma, bez kādas Obamas, kongresa vai senatoru atļaujas.

 14. “….starptautiskajās militārajās mācībās Latvijā atklājies vēl viens NBS trūkums – tiem ir grūti stāties pretim tanku uzbrukumam”
  Nevis grūti, bet neiespējami! Lai to atklātu nemaz nevajadzēja rīkot tās mācības. Tas jau tāpat kaut cik zinošam ir skaidrs. Atliek kaut vai salīdzināt tanka ugunsspējas attālumu un mūsu NBS bruņojumā esošo prettanku ieroču ugunsspējas attālumu.
  Kad beidzot NBS tiks apruņots ar prettankui raķetēm???

  • latvietis parastais Atbildēt

   kā redzams tad musu armijai pirkt šrota lūžņus par zelta cenu likās svarīgāk nekā iepirkt modernus prettanku ieročus kajiniekiem. jo jaunam ir noteikta cena, kuru nevar pamatot kāpec 5x pārmaksā, kamer lūšņiem cenu var notiekt kādu grib, atiecigo otkats partijām atbilstoš.
   bet tie prettanku ieroči jau ar būs bāzē jāglabā, tos nevarēs katrā mājā zem gultas turēt kā šobrid zemessargi grib. te diskusijas pamatmērķis bija izdalīt ieročus un munīciju pa mājām lai katrs apdzēries idiots tagad var brīvi pasaudīties. būsim godīgi ne jau nu aizsardzibai viš to automātu grib, bet malu medībām ar medibu ieroci daudz nesašausi, kamer ar kaijas ieroci mežacūku var nošaut pat līdz kilometram ja prasmes pietiek

   • Interesanti, kā Latvijas brīvvalsts laikā aizsargi varēja glabāt ieročus un munīciju mājās un neviens neuztraucās, ka viņi varētu iet malumedībās, vai nejauši bāžot pistoli aiz jostas iešaut lodi savos “debesu zvanos”. Un arī nav dzirdēts, ka Amērikā, kur brīvi vari iegātāties ieroci ( ja vien esi rīcībspējīgs un neesi tiesāts) malumednieki būtu visus meža kustonīšus apšāvuši.
    Bet iemeslus, ja grib zemessardzi faktiski atbruņot un padarīt nekaitīgu, noteikti var atrast. Ja grib, var pat atrast iemeslus, lai parastos virtuves nažus aizliegtu, vai liktu mājsaimniecēm glabāt ugunsizturīgos tērauda seifos, jo lūk, viens ar to nazi ir pargriezis pirkstu, otrs dzērumā nodūris sievu….

    • latvietis parastais Atbildēt

     toties musu zemesargi slaveni ar to ka pat no mācibu poligona bumbas zog un mugursomā nes ārā, beigās uzspridzinot visus. zemessardzes šaudišanās gadijumi ir pat ļoti bieši, tu paseko līdz citigāk, un tie ir tik atklātibā nonākušie, cik vel ir veikli notušētie. ierocis katrā mājā tik sākumā liekas incīgi, beigās izrādās ka ” nejauši cietušo” un nelaimju no tā ir vairāk nekā labuma.
     protams ka lobētāju šim katram savu stroķi netrūkst, un ari fantāzijas kā pamatot netrūkst, tik atceresimies ka savulaik tieši tāpec saskrēja pilna zemessardze ar pašaudities gribošajiem. tad sākās problēma problēmas galā un pagāja ilgs laiks kamer daudzmaz izdevās visu savākt grožos. tagad uz ukrainas rēķina atkal aktivizējušies pašaudities gribētāji

     • Ne katram var dot rokās ieroci un ne katru var uzņemt zemessargos. Un ja mūsu zemessargi ir tādi, vai šitādi -tas nozīmē tikai to, ka kaut kas nav kārtībā ar zemessargos uzņemšanas kritērijiem.
      Bet, ne jau tādēļ zemessargiem mājās neļauj turēt ieročus. Devīze “ka tik kas nenotiek” ( Atcerēsimies Čikāgas piecīšu dziesmu) noder kā ideāls instruments tautas atbruņošanai. Vai zināji, ka Latvijā pat bruņoto spēku virsnieki nedrīkst nēsāt personīgo ieroci? Ja kāds no viņiem to grib darīt, viņam jāiziet visas tās pašas formalitātes ( ieskaitot ārsta komisiju), kas pārējiem, lai iegūtu ieroča nēsāšanas atļauju. Vai tas nav absurds?
      Vēl paliek jautājums kādēļ to mūsu tautiņu valdības vīri tā cenšas turēt tālāk no ieročiem.
      Atbilde vienkārša: “Nekas tā neveicina demokrātiju, kā tiesības tautai brīvi iegādāties ieročus.”
      Taču pie mums demokrātija ir uz augsta līmeņa un tādēļ tā vairs nav jāveicina :))

 15. Un vēl par formas tērpiem.
  Varbūt vajadzēja tiem zemessargiem un armijai izgatavot spilgiti sarkanus, vai oranžus formas tērpus? Tad viņi būtu vēl labāk redzami uz apkārtējā fona un pretiniekam būtu vēl vieglāk viņus apšaut.
  Es saprotu, ka tas bija vienīgais nolūks, kādēļ zaļi plankumainos formas tērpus, kuri ideāli saplūst ar apkārtni tagad nomainīja pret šiem tuksnešu un pustuksnešu apstākļiem piemērotajiem formas tērpiem.

 16. “zemessargiem pēc saviem ieročiem ir jādodas uz bataljoniem, kuri no viņu dzīvesvietas var atrasties 50 vai pat 80 kilometru attālumā”
  Super!
  Visu pārējo varēja nerakstīt!
  Kad kara tribunāls tiesās tos Latvijas armijas un zemessardzes virspavēlniecībā ielavījušos krievu aģentus, kuri ir panākuši šādu kārtību????

 17. …”Kalniņš iebilda, ka ieročus zemessargi drīkstot glabāt arī mājās īpašos seifos.” – tur jau tas joks, ka to aizliedza!

 18. latvietis parastais Atbildēt

  zemessargus varetu nobruņot līdz zobiem, apkārt ar ieročiem kā ziemsvētku eglītes un vienalga nebutu nekāda labuma. tā ir ilūzija ko šie ieroču fanātiķi kultivē lai pie jaunām mantiņām tiktu.
  jebkādai darbibai vajadziga koordinācija, un komendieris kas saprot ko dara. (te ukrainu piesauca, ukrainā ieroči ir bezgaligā daudzumē taču ar komandieriem ir kā ir, tās ir bruņotas grupas kas 90% gadijumu viena otru apšauda neviss organizeta armija)
  tā ir kad par karu un kā karot spriež tie kas nav reālā karadabibā bijuši, nu parunājiet kaut ar afganistānas veterāniem. mācibas ir skaista lieta, tur tev izstāsta kur pretinieks, kur jāiet kas jādara, reālā darbibā tā nenotiek, pāris minūtes īstā kaujā un tu nesaproti kur pats atrodies kur nu vel kur pretinieks….
  tā ka ieroči bāzē nav nemaz tik slikti, jo pēc tiem vel jāierodas, atiecigi sapulcējas kaujas vienibas, atiecigi ir komandejošais sastāvs ir kautjelkāda organizācija….
  bet mums jau zemesargi grib plinti katrs zem savas gultas un pilnu skapi ar municiju, lai var pasaudities kad un kur grib

  • Vai neesi gadījumā iedomājies, ka lai paņemtu vai iznīcinātu šos koncentrētos zemessardzes ieročus vajadzīgi vien 3 labi apmācīti diversanti. Un tad zemessargi var karot ar putras karotēm vispār. Jautājums – kā tad ir labāk, ja ieroči ir, vai tad, kad ieroču nav. Un to, ka kāda būs melnā avs, lai būtu. Jo visi zin cik ir satiksmes noteikumu pārkāpēju un cik līķu pēc šiem pārkāpumiem. Tā kā apmēram tā…

 19. …un kur teikt, ka paši kas glabā ieročus mājās nekļūst par zaļajiem cilvēciņiem?

 20. Paldies Saeimas deputātei Vinetai Poriņai, kas noorganizēja šo diskusiju ar Zemesardzes vadības un Aizsardzības ministrijas pārstāvju dalību.

 21. Kas notiks, ja tiešām tie zemessargu ieroči būs mājās un ar patronām? Kā zaļie vīriņi tos savāks? Tik viegli pie ieroču noliktavām kā Latvijā pēc zaļo vīriņu ieteikuma likts…

Draugiem Facebook Twitter Google+