Mobilā versija
-1.6°C
Renāte, Modrīte, Mudrīte
Otrdiena, 24. oktobris, 2017
2. decembris, 2015
Drukāt

Kopdzīve ar herpesvīrusu. Aukstumpumpas aktivizējas rudenī

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock
7 padomi, ja ir aukstumpumpa

1. Mazgājot zobus, iespējams traumēt gan mutes gļotādu, gan aukstumpumpu, vīrusu izplatot tālāk. Reizēm drošāk ir dažas dienas atteikties no šā higiēnas rituāla un izmantot tikai mutes skalojamo līdzekli.

2. Herpesvīruss var nokļūt citur uz sejas, arī mazgājot muti ar ūdeni. Kamēr ir aukstumpumpa, labāk lietot kosmētiskajā pieniņā vai losjonā samitrinātu tamponu.

3. Vīrusa izpausmes laikā nevajadzētu apmeklēt pirti, jo karstums var veicināt infekcijas izplatību.

4. Veidojumu nedrīkst plucināt un plēst nost krevelīti, lai tajā neiekļūtu mikrobi.

5. Daudziem pret aukstumpumpu ir palīdzējuši tautas līdzekļi, piemēram, zobu pasta vai ausu sērs, kaut gan medicīniska pamatojuma tam nav.

6. Kamēr ir aukstumpumpa, nedrīkst skūpstīties, lietot kopīgu dvieli, krūzi vai karoti, jo herpe ir lipīga.

7. Tiem, kuriem aukstumpumpas uzmetas biežāk nekā trīsreiz gadā, ieteicams konsultēties ar imunologu, kā stiprināt organismu.

Aukstumpumpas, kas visbiežāk mēdz uzmesties rudenī, sākoties vēsākam laikam, neliecina tikai par pārejošu kosmētisku defektu. Tās nozīmē, ka organismā iemitinājies herpesvīruss, kas nervu šūnās snaudīs visu mūžu, gaidot iespēju izpausties, tiklīdz kļūsim vājāki. Turklāt tam ir daudzi citi radinieki ar ļauniem nolūkiem, kas bojā ne tikai ādu un gļotādu.

Herpesvīrusu saime

Pavisam reģistrēts aptuveni 90 herpesvīrusu veidu, no kuriem astoņi cilvēkam var radīt veselības problēmas. Visbiežāk sastopams herpes simplex1, kas izraisa aukstumpumpas, un herpes simplex 2, kas izpaužas ne tikai uz ādas, deguna vai mutes gļotādas, bet arī uz dzimumorgāniem.

Trešais herpesvīruss, ko dēvē par varicella zoster, izraisa divas nopietnas slimības – vējbakas un tā saukto jostas rozi jeb herpes zoster. Ceturtais kārtas numurs piedēvēts Epšteina–Barra vīrusam, bet piekto pazīst kā citomegalovīrusu, kas rada augšējo elpošanas ceļu infekcijai līdzīgas izpausmes un pārsvarā piemeklē smagus hroniskus slimniekus. Pētījumi liecina, ka sestajam un septītajam vīrusam ir liela loma hroniska noguruma sindroma izraisīšanā, bet astotais spēj iedarboties uz organisma šūnām, veicinot ļaundabīga audzēja attīstību.

Ar herpesvīrusu visbiežāk inficējas gaisa pilienu ceļā, bet auglis to var saņemt jau pirms piedzimšanas caur placentu no mātes un līdz ar to var rasties attīstības problēmas. Inficēšanās mēdz notikt arī dzemdību laikā. Sievietei, saslimstot ar herpesinfekciju gaidību sākumā, var būt grūtniecības pārtraukums. Vīruss izplatās arī audu un orgānu pārstādīšanas laikā. Savukārt herpes simplex 2 un citomegalovīrusu iespējams iegūt seksuālās attiecībās.

Visbiežāk un smagāk herpesvīruss izpaužas, ja ir nomākta imunitāte, kāda hroniska saslimšana vai HIV infekcija.

Atkal aukstumpumpa!

Aukstumpumpu parādīšanos provocē nosalšana, pārkaršana, fiziska un psihoemocionāla pārslodze. Kurš gan kaut reizi dzīvē nav piedzīvojis kņudināšanas, sāpīguma un niezes sajūtu uz lūpas, degunā vai retāk mutē – kur nu katrreiz pumpa sadomājusi apmesties. Visbīstamākās ir aukstumpumpas uz plakstiņa, jo herpesvīruss spēj izraisīt nopietnus acu bojājumus, kuri var ietekmēt redzi un pat izraisīt aklumu.

Kad jūtama kņudināšana, reizēm pumpa parādās pēc dienas vai divām, bet nereti izlien gandrīz vienlaikus ar pirmajiem sim­ptomiem. Pirms tas noticis, procesu var mēģināt apturēt, vīrusa skartajai vietai ar vates kociņu uzziežot aciklovīra ziedi. Pirms un pēc veidojuma apstrādes jānomazgā rokas. Ziede jālieto atbilstīgā devā, pietiekami bieži, vidēji 7–10 dienas, taču vēlākās stadijās tā vairs nebūs tik iedarbīga. Savukārt, kad pūslītis pārplīsis, ādu ātrāk sadziedēs cinka ziede.

Ja uzmetušās vairākas pumpas, vīruss, iespējams, neaprobežosies tikai ar ādas virsējo slāni, bet ar limfas un asiņu plūsmu mēģinās iekļūt dziļāk organismā. Var attīstīties vispārēja infekcija, plaušu iekaisums, encefalīts un meningīts.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+