Uncategorized

Laimas slimības viltīgā daba 16

Foto-Shutterstock

Turpina pieaugt saslimstība ar ērču pārnēsāto Laimas slimību. Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati liecina, ka līdz šā gada 22. jūlijam saslimuši jau 135 cilvēki, kamēr pērn šajā pašā laika periodā – tikai 109.

Prātīgāk no ērcēm izvairīties

Ērce visbiežāk pieķeras kājām potīšu rajonā, jo tām patīk uzturēties zālē un krūmos apmēram 20 centimetru augstumā virs zemes, tādēļ epidemiologi, dodoties veikt kārtējo ērču monitoringu, apvelk speciālus kombinezonus no slīdoša materiāla, lai ērces nevar pieķerties. “Ejot uz mežu, apģērbu var arī pielāgot. Vēlams vilkt gaišu kreklu vai blūzi ar kapuci, garām piedurknēm un piegulošām aprocēm, gaišas bikses, uz kurām ērces labi redzamas, bet kājās aut zābakus vai vismaz iebāzt zeķēs bikšu galus,” māca centra infekcijas slimību uzraudzības un imunizācijas nodaļas epidemioloģe Antra Bormane. Pastaigājoties pa mežu vai pļavu, ik pa brīdim der uzmest skatienu apģērbam, lai vajadzības gadījumā varētu notraukt no tā ērces.

Uzmanība jāpievērš arī tām ērcēm, kas ir nimfas attīstības fāzē un kuras izskatās kā mazi melni punktiņi, jo arī tās diemžēl var pārnēsāt Laimas slimību. Kā liecina SPKC pārbaudes, ar borēlijām – baktērijām, kas izraisa Laimas slimību, – inficētas ap 30% ērču. Ērču encefalīta vīrusi nokļūst asinīs uzreiz pēc piesūkšanās, bet borēlijas, kas atrodas tās zarnu traktā, cilvēka organismā parasti nonāk pēc vairākām stundām vai pat dienām, tādēļ ļoti svarīgi ērci pēc iespējas ātrāk pamanīt un noņemt, turklāt nesaspiežot. Ērci var noņemt mājā ar diega palīdzību, pirms un pēc noņemšanas šo vietu dezinficējot, izmantot speciālu ērču pinceti vai doties uz poliklīniku vai ģimenes ārsta praksi, kur to noņems profesionāli.

“Jo ilgāk ērce ir piesūkusies, jo lielāka iespēja inficēties ar borēlijām,” uzsver Antra Bormane. Der arī atcerēties, ka uz Laimas slimības izraisītājiem noņemtās ērces nepārbauda, tādēļ vismaz mēnesi pēc ērces piesūkšanās rūpīgi jāseko līdzi savai pašsajūtai. Ja šajā laikā uz ādas parādās sārts plankums ar apmēram 5 centimetru diametru – migrējošā eritēma, kas ir ap 50 – 60% Laimas slimības pacientu, jādodas pie ģimenes ārsta un kursa veidā jālieto antibiotikas. Ja plankuma nav, bet parādās paaugstināta temperatūra un citi gripai līdzīgi simptomi, arī noteikti jākonsultējas ar ārstu, neaizmirstot pieminēt to, ka bija piesūkusies ērce.

Jo ātrāk ārstē, jo labāk

“Laimas slimība ir ārkārtīgi nepateicīga gan pacientiem, gan ārstiem. Pacientiem tāpēc, ka slimība var bojāt daudzus orgānus, izpausties netipiski, tas nozīmē, ka ne vienmēr uz ādas redzams sārts plankums. Par to var liecināt locītavu iekaisums, neiroloģiskas izpausmes vai pat sirds ritma traucējumi. Simptomi var arī kombinēties,” norāda Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas infekciju uzraudzības dienesta vadītājs Māris Liepiņš. Bieži vien pacienti dodas pie reimatologa vai kardiologa, pat neiedomājoties par Laimas slimību.

Ja slimība netiek laikus atklāta un ārstēta, vairākas nedēļas, mēnešus vai gadus pēc ērces piesūkšanās var parādīties vēlīnās Laimas slimības pazīmes: artrīts, nervu sistēmas bojājumi, sirds asinsvadu sistēmas darbības traucējumi. Infektologs norāda, ka Latvijā sirds un locītavu bojājumi Laimas slimības dēļ gadās ļoti reti. Piemēram, ASV pēc inficētas ērces piesūkšanās pacientiem ļoti bieži ir locītavu iekaisums, Latvijā – plankumi uz ādas un nervu sistēmas bojājumi.

“Protams, pacients nobīstas, ja viņam pēkšņi rodas sejas nerva paralīze. Tas nav patīkami, taču to var ārstēt ambulatori, lietojot medikamentus,” skaidro infektologs.

Vai pēc ārstēšanas slimība var atgriezties? Pēc ārstēšanas ar antibiotikām slimības izraisītājas borēlijas tiek iznīcinātas. Taču reizēm var saglabāties tā sauktais Laimas slimības ārstēšanas sindroms – nespēks, sāpes galvā, locītavās, kas var ilgt pat 6 – 12 mēnešus.

“Ja slimība atklāta novēloti, tā var skart jebkuru orgānu sistēmu, taču arī tad tā padodas ārstēšanai. Pēc pārslimotas Laimas slimības invaliditāte iestājas ārkārtīgi retos gadījumos,” ārsts mierina.

UZZIŅA

Latvijā ik gadus ar Laimas slimību saslimst 200 – 600 iedzīvotāju. Piemēram, 2013. gadā saslima 437, bet 2012. gadā 454 cilvēki.

LA.lv