Sports
Hokejs

Hokejs – aizsegs politikai un krievu naudai. Saruna ar Armandu Puči 49

Foto-LETA

Gāzes transportētāju uzņēmuma “Itera Latvija” šefs Juris Savickis izmantojis savus sakarus Maskavā, lai ieriebtu Latvijas žurnālistam, un vienlaikus atkal parādījis savu patieso seju – tā var teikt par “Armanda Pučes lietu”. “MTG TV Latvia” pārtraukusi sadarbību ar pazīstamo sporta žurnālistu, kurš Rīgas “Dinamo” spēlēs vadīja “Hokeja studiju”.

Mediju uzņēmums skaidro, ka maina “Hokeja studijas” koncepciju un attiecīgi – arī vadītāju. Puče gan pirmais nāca klajā ar paziņojumu, uzsverot, ka tas saistīts ar ultimātu no Maskavas, sak, vai nu aizvāciet viņu no ētera, vai neslēgsim ar jums līgumu par KHL spēļu translāciju. Pieredzējušais žurnālists šādu nepatiku izpelnījies tādēļ, ka publikācijās kritizējis KHL un Rīgas “Dinamo” politisko ideoloģiju, tāpat arī asi vērsies pret kluba padomes priekšsēdētāju, kādreizējo Valsts drošības komitejas štata darbinieku Juri Savicki. Pēcāk par nepiedalīšanos studijas darbā jaunajā sezonā paziņoja arī Pučes tradicionālais partneris, treneris Oļegs Sorokins.

“Es nenosapņoju un neizgudroju to, ka šis lēmums saistīts ar maniem rak­stiem. Televīzijā mani informēja, ka pakalpojumi nebūs vajadzīgi, argumentējot tieši tā, kā es izstāstīju,” intervijā man sacīja Armands Puče. “Kad vienojāmies ar televīziju (iepriekšējos gados) par hokeja studiju, ļoti skaidri sapratu savu darbu, man nekad nav bijuši ierobežojumi. Televīzijas vadītāji zināja, kāds es esmu, kādas ir manas vērtības, par ko esmu pārliecināts, un nekad nav bijuši norādījumi runāt tā, lai “mums nekaitētu” vai tamlīdzīgi. Studijas rāmis ir ļoti konkrēts – sports, konkrētā spēle, un es arī nekad neesmu to pārkāpis un runājis par politiku. Ne jau studija ir pie vainas, bet mana pārliecība, ko atklāti esmu paudis konkrētos rakstos. Man bija svarīgi pirmajam pateikt (par studiju), jo, ja gaidītu, kā televīzija to iesaiņo, tad es būtu diezgan naivs, un sanāktu, it kā pēc tam taisnotos, ka turos pie krēsla. Televīzijai neko nepārmetu, bet, pirmkārt, tas neizskatās smuki, otrkārt, nebeigsies tie kompromisi, ko viņi šantāžas dēļ pieļauj šobrīd – būs nākamais līgums, un atkal tiks izvirzīti noteikumi. Šobrīd vienu skalpu ir paņēmuši, bet ilgtermiņā pienaglo paši sevi.

Vai tam visam kājas aug no Savicka?

Protams, jo metode ir ļoti vienkārša. Savickis kā operatīvais čekas darbinieks ir spēcīgs izveidot ziņotāju aģentūru vai savākt cilvēkus, kas klausa, pakļaujas, – to esmu uzzinājis arī no viņa laikabiedriem. Bet uzticēt stratēģisku darbu nevar, visu salaidīs tūtā, un šis ir tas gadījums. Pārtulkoja manu rakstu un iedeva funkcionāriem Maskavā. Es jau agrāk biju saņēmis nepārprotamus mājienus, ka ar savu nostāju neesmu vēlams Rīgas “Dinamo” tuvumā, apsardze pat nelaida treniņos. Es jau bez tā varu iztikt, bet tas nemaina manu spēju izdarīt secinājumus. Tagad sagaidīja šo mirkli.

Viņi grib tev ieriebt, bet, tīri praktiski skatoties, ko tu zaudēsi no tā, ka neļaus vadīt studiju?

Neko, būšu vien ieguvējs. Tagad tikai pārliecinos par to, ka mana teorija, sasaistot politiku un krievu naudu, kas Rīgā tiek ieplūdināta ne jau hokeja dēļ, bijusi pareiza. Hokejs ir tikai aizsegs. Tagad vairāk laika varēšu pavadīt kopā ar ģimeni, rūpēties par veselību, būt ar mazbērniem. Man hokeja studija nekad nav bijusi svarīga no finansiālā viedokļa. Bez tam – žurnālistam nav lielāka gandarījuma, ja viņa publikācijas rada rezonansi un tās tulko arī citā valodā. Lai krievi zina, ko mēs domājam, lai dzīvo ar šo domu.

Vai Rīgas “Dinamo” ir jāpiedalās KHL?

Paplašinām stāstu par oligarhiem. Mēs esam pieraduši dzīvot klišejās, un cilvēki to izmanto – ka mums ir viens komunists Alfrēds Rubiks, trīs zināmie oligarhi. Taču grupējumu, kas kuļ ūdeni, ir daudz vairāk. Tas ir ārprāts, ka Latvijā esam izveidojuši modeli, kurā starpnieks starp krievu gāzi un “Latvijas gāzi” ir viena kompānija, kas sauc sevi par biznesmeņiem, bet vienkārši ir ielikteņi, kas apkalpo šo līgumu un ietekmē arī politisko procesu, un Juris Savickis ar aizkulišu spēlēm to ietekmē. Dukuru situācijas novērtējums, šis gadījums – tas ir kā pakalpojums Kremlim, ierodas kā cilvēks, kurš rūpējas, lai nekas tāds pret Krievijas režīmu nenotiktu. Un tur viņu paglauda. Tāds kirhenšteinisms (Augusts Kirhenšteins – pirmais Ministru prezidents pēc Latvijas okupācijas 1940. gadā. – I. S.), ka maz neliekas. “Dinamo” ir Krievijas projekts, kuru Latvija nevar atļauties. Savickis var nopirkt raidlaiku sabiedriskajā televīzijā un stāsta, kāds viņš ir mecenāts. Protams, tā ir, bet – paskatīsimies, kas ir aiz tā, ko vēl viņš dara Latvijā un ar kuriem cilvēkiem veido politiku. Pateicoties hokejam, atradis tribīni, par viņu runā. Cik daudzi zināja tādu Juri Savicki pirms Rīgas “Dinamo”? Tagad redz, ka viņam ir svars, uz VIP ložu “Arēnā Rīga” iet ne tikai Latvijas politikai pietuvināti cilvēki, bet arī esošie politiķi, kas vispār ir absurds – Krievijas specdienestu ložā sēž amatvīri, kuriem ir pieeja valsts noslēpumam. Rīgas “Dinamo” ir mākslīgs projekts, kā sāpošs apendikss.

Latvijas hokejs būtu zaudētājs, ja Rīgas “Dinamo” nespēlētu KHL?

Saistītie raksti

Hokejs Latvijā bija pirms Rīgas “Dinamo” un būs arī pēc tam. Tas, ka Latvijas hokejā ienākusi liela nauda – jā. Ja mēs būtu tik gudra nācija, lai to naudu paņemtu un ieguldītu lietderīgi, tad viss būtu kārtībā, bet tagad mēs to vienkārši pagrābjam. Savickis ļoti grib uzsvērt, ka ir vēstnesis zināmam laikmetam, bet tā nav. Operatīvajā darbā novākt sev apkārt aģentus, ziņotājus – tur viņš ir perfekts, bet stratēģijā Savickim nevar uzticēt pat zīmuli nodrāzt.

Vai tu aicinātu līdzjutējus boikotēt Rīgas “Dinamo” spēles?

Nē. Es neesmu līdzjutējs, bet žurnālists, un to robežu nekad nedrīkst pārkāpt. Žurnālists skaidro un liek aizdomāties par lietām, kas notiek apkārt, un, ja cilvēku grupa tajā atrod kādu vērtību un paceļ karogu, – lai tā notiek. Boikoti ir mazākais, ko varam izdarīt. Būsim gudrāki, viltīgāki un sāksim ravēt aizaugušās dobes. Nevajadzētu Latviju padarīt par zemi, kurā ir izredzētie personāži. Grupējumu ir daudz, tiksim galā ar tiem, lai sajūt, ka nav apsviedīgāki par mums. Citādi uz priekšu netiksim.

LA.lv
LA
LA.lv
Sports
Mazajai šahistei Marijai Kuzņecovai septītā vieta pasaules čempionātā kadetiem
12 stundas
LA
LA.lv
Sports
Merzļikinam Šveices čempionātā “nozog” vārtu guvumu
13 stundas
LE
LETA/LA.lv
Sports
VIDEO: “Lightning” hokejists 91 sekundes laikā gūst trīs vārtus
14 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA/LA.lv
Latvijā
Ulme ticis pie kārotās 8247 eiro kompensācijas pēc divu mēnešu darba Saeimā 2
4 stundas
LE
LETA/LA.lv
Latvijā
FOTO, VIDEO. Iemirdzas tradicionālais gaismas festivāls “Staro Rīga”!
4 stundas
JL
Juris Lorencs
Latvijā
Juris Lorencs: Latvijas neatkarības garants esam tikai mēs paši 2
7 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Inčukalnā pieķer šoferi bez tiesībām: braukā riņķī ar cita auto numurzīmēm
3 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Par Stambulas lidostas teroraktu sešiem apsūdzētajiem piespriež mūža ieslodzījumu
2 stundas