Latvijā
"Latvijas Avīze" atmasko

Viltus ziņa. Miljoniem liela islāmistu kaujinieku armija jau izvietota slepenos pazemes bunkuros Eiropā 5

Krievijas laikraksta “Zavtra” interneta versijā jūnijā publicēts Aleksandra Ņikišina raksts: “Eiropas apokalipse: eiropiešu genocīds un islāmistu pazemes pilsētas”. Tajā apgalvots ka “Hamburgas varas iestādes Vācijā konfiscē dzīvokļus, lai tajos izmitinātu migrantus”, “eiropiešus plānveidīgi un mērķtiecīgi iznīcina”, un tad visšaušalīgākā ziņa – “Eiropu iznīcinās miljonu liela islāmistu kaujinieku armija, kas jau tiek izvietota slepenos pazemes bunkuros” (“ziņa” ņemta no vietnes http://www.christ-michael.com/leaked-official-agenda-for-the-destruction-of-germany/). Turklāt tas viss notiekot ar pašas Angelas Merkeles ziņu un esot daļa no Eiropas tautu iznīcināšanas un pakļaušanas plāna, ko iecerējusi “pasaules valdība”. “Sliktajā kompānijā” pieminēta pat Vaira Vīķe-Freiberga, kas kopā ar Merkeli un bijušo Eiropas Padomes priekšsēdētāju Hermani van Rompeju esot saņēmusi prestižo R. Kudenhoves-Kalergi vārdā nosaukto balvu. Tā tiekot piešķirta tikai par ļoti īpašiem nopelniem – “nacionālo valstu suverenitātes iznīcināšanu un varas nodošanu ES struktūru rokās”.

Atmaskojums

Ka Eiropa tiešām saskaras ar nekontrolētas migrācijas problēmām, ir medijos daudz aprakstīts fakts. Taču šīs ziņas vairs nespēj izraisīt emocionālu reakciju kā sākumā. Tāpēc arvien biežāk fakti tiek jaukti ar pilnīgiem murgiem. Hamburgā nenotiek dzīvokļu konfiskācijas, lai atdotu tos bēgļiem. Vēl lielāka fantastika ir slepeni pazemes bunkuri, kuros mīt islāmistu kaujinieki. Tas viss ir vistīrākais izdomājums no lubu fantastikas sērijas. Jautājums – kāpēc šādas ziņas? Un no kurienes?

Izcelsme un izplatība

Kā tas bieži gadās viltus ziņu pētniecībā, interesants ir ne tikai pats ziņas atmaskojums, bet gan izcelsmes noskaidrošana. Kas to radījis, kāpēc un ar kādu mērķi? Parokot dziļāk, izrādījās, ka Ņikišina publikācija vienlaikus parādījās “zavtra.ru” un ziņu portālā “kolokolrussia.ru”, pēc tam sākot iefiltrēties līdzīgās vietnēs Krievijā. Vispirms par pašu avīzi “Zavtra”. Tās redaktors ir viens no pazīstamākajiem Krievijas neostaļinistiem Aleksandrs Prohanovs. Šī cilvēka politiskos uzskatus varētu raksturot kā boļševisma un lielkrievu šovinisma kokteili. Nevar arī noliegt, ka Prohanovs ir spilgta, harismātiska un tāpēc ieoloģiski ietekmīga personība. Savukārt “kolokolrussia.ru” īpaši aizraujas ar sazvērestības teorijām. Lūk, daži jaunākie virsraksti: “Bērnu asinis nemirstībai! Rietumu oligarhu pētnieciskie fondi meklē mūžīgu jaunību ar bērnu asins palīdzību”, “Kiberieroči iegrūdīs haosā Eiropu un Ameriku! Šo “murgu” jau izmēģina Ukrainā, lai vēlāk izmantotu citur” – un tā tālāk un tādā garā.

Saistītie raksti

Taču Ņikišina rakstā dotas atsauces arī uz kādu ASV pilsētā Losandželosā bāzēto ziņu lapu “yournewswire.com”. Šis 2014. gada vasarā dibinātais medijs (starp citu, cik daudz šādu lapu uzradās 2014. gada vidū, uzreiz pēc notikumiem Krimā!), kas pats sevi reklamē kā “news truth unfiltered” jeb “patiesas, nefiltrētas ziņas”, ir īsta baumu un melu krātuve. Viens no pastāvīgajiem autoriem tajā ir kāds Dmitrijs Baksters, kurš savulaik kļuva pazīstams ar to, ka, mēģinot noslēpt identitāti, savas fotogrāfijas vietā reiz bija ievietojis internetā kāda Latvijas programmētāja foto.

Eiropas Savienības Stratēģisko komunikāciju operatīvā darba grupa (“East StratCom Task Force”), kuras mērķis ir cīnīties ar Krievijas dezinformācijas kampaņu bijušajā PSRS telpā, raksturojis “YourNewsWire” kā “interneta lapu, kas izmanto viltus ziņas Krievijas politikas atbalstīšanai”. Kāpēc Kremlim svarīga šādas vietnes pastāvēšana otrā pusē okeānam? Un “noderīgie muļķi” no pseidokristīgās “www.christ-michael.com”? Atbilde slēpjas to šķietamajā ticamībā. Viena lieta ir citēt “Russia Today” vai “Sputnik”, pavisam cita – kādu amerikāņu avotu ar skanīgu nosaukumu! Un sākas tāds informatīvais karuselis, ka šoreiz vietā būtu teiciens – meliem garas kājas. No Maskavas uz Losandželosu, tad atpakaļ uz Krieviju un Eiropu, kuras lētticīgajai auditorijas daļai arī domāta ziņa par slepenajiem islāmistu bunkuriem zem bezrūpīgo vācu birģeru mājām.

LA.lv