Latvijā
Politika

Vasarā gaidāms pensiju piemaksas pieaugums31

Foto – Shutterstock

Pensiju piemaksas jāpaaugstina ne tikai tiem cilvēkiem, kuri pensionējās līdz 1995. gada beigām, bet arī tiem, kuri pensionējās 1996. gadā. Par to vakar vienojās Saeimas Sociālo un darba lietu komisija, uzdodot Labklājības ministrijai (LM) sagatavot attiecīgus Pensiju likuma grozījumus, kas Saeimā varētu tikt virzīti steidzamības kārtā.

Saskaņā ar pērn veiktajām pensiju likuma izmaiņām šī gada 1. jūlijā cilvēkiem, kuri pensionējās līdz 1995. gada 31. decembrim, piemaksa par stāžu līdz pensionēšanās brīdim tiks palielināta līdz 1,50 eiro par katru nostrādāto gadu (pašreizējā viena eiro par gadu vietā). Tādēļ cilvēkam ar 40 gadu stāžu pašreizējā pensijas piemaksa pieaugs par 20 eiro.

Saeimas Sociālo lietu komisijas deputāti vakar secināja, ka līdzīgs piemaksas paaugstinājums būtu jāattiecina uz tiem cilvēkiem, kuri pensionējās 1996. gadā. Togad Latvijā sāka darboties personalizētā iemaksu uzskaite, taču pensijas joprojām tika rēķinātas pēc 1995. gada vidējās algas, kas bija 85 lati. Tādēļ izveidojās situācijas, ka cilvēkiem, kuri 1996. gada nogalē pensionējās ar 200 latu algu (piemēram, augstskolu pasniedzēji), pensijas aprēķini tika balstīti uz minētajiem 85 latiem, nevis faktisko algu un sociālajām iemaksām. Šobrīd 1996. gada pensionāru vidējā pensija ir 212,78 eiro plus piemaksa aptuveni 30 eiro apmērā (viens eiro par katru stāža gadu). Tādēļ vakar deputāti uzdeva LM sagatavot likuma grozījumus, lai arī šiem cilvēkiem (kopumā viņu skaits ir ap 10 000) pensijas piemaksa tiktu paaugstināta līdz 1,50 eiro par gadu. Šim mērķim, pēc LM aprēķiniem, šogad būs nepieciešams aptuveni viens miljons eiro, bet priekšvēlēšanu laikā tas, visticamāk, atradīsies bez lielām problēmām. Vienlaikus Sociālo un darba lietu komisija saņēmusi signālus no pensionāriem, ka atsevišķas Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras nodaļas izplatījušas maldinošu informāciju par gaidāmo piemaksu palielināšanu. Tā, piemēram, cilvēkiem apgalvots, ka piemaksas netiks palielinātas tiem pensionāriem, kas pensionējās līdz 1996. gadam, bet turpināja strādāt, kā arī tiem, kuru pensijas vēlāk tika pārrēķinātas. “Tās ir pilnīgas muļķības! Šiem cilvēkiem pienākas piemaksas palielinājums tāpat kā visiem pārējiem. Gan mūsu komisija, gan Labklājības ministrija informēs VSAA nodaļas, lai šādi pārpratumi nenotiktu,” uzsvēra Sociālo un darba lietu komisijas vadītāja Aija Barča (ZZS).

LM valsts sekretārs Ingus Alliks sprieda, ka pārpratumu varētu būt radījis apstāklis, ka daži cilvēki, kuri pensionējās līdz 1996. gadam un turpināja strādāt, izmantoja 1999. gadā piedāvāto iespēju “pārpiešķirt” pensijas. Rezultātā viņu pensijas apjoms dubultojās, bet vienlaikus par pensionēšanās laiku tiek skaitīts 1999. gads un viņi nevarēs pretendēt uz piemaksu palielinājumu.

LA.lv