Jaunieši no pašu sietā Jāņu siera, kopā apmēram 24 kilogramiem, izveidoja krāšņu un apetītlīgu siera plati lielas saktas izskatā.
Jaunieši no pašu sietā Jāņu siera, kopā apmēram 24 kilogramiem, izveidoja krāšņu un apetītlīgu siera plati lielas saktas izskatā.
Foto – Vanda Davidanova

Ventspilī norisinājies konkurss jauniešiem “Mans lepnums – mans Jāņu siers” 0

Tuvojas mūsu skaistākie un gaidītākie svētki – vasaras saulgrieži, kuros Jāņu sieram vienmēr bijusi, ir un būs īpaša vieta. Latvijā lielražošanā Jāņu jeb Ķimeņu sieru ražo pieci uzņēmumi: kompānija “Food Union” sastāvā esošā AS “Valmieras piens”, AS “Lazdonas piensaimnieks”, AS “Rankas piens”, PKS “Straupe” un LPKS “Dundaga”. Mēs bieži dzirdam apgalvojumu, ka Latvijā gandrīz katra saimniece protot siet Jāņu sieru. Vai mātes šo prasmi nodod meitām un meitas savām meitām? Vai jaunā paaudze māk gatavot Jāņu sieru, kas Latvijā kronēts kā Siera karalis?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Mākslīgais intelekts nosauc piecus “neveiksmīgākos” latviešu politiķus 115
Kokteilis
Izplatītas frāzes, ko vedeklām labāk neteikt vīramātēm 1
Lasīt citas ziņas

Lūk, tāpēc šo konkursu organizēja biedrība “Siera klubs” sadarbībā ar Ventspils tehnikumu un SIA “Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs”. Balvas, diplomi, ziedi, mūzika, laimīgas sejas – pacilāta bija konkursa izskaņa. Bet kas notika dienas garumā?

Ventspils tehnikums uzņēma 17 tehnikumu un profesionālo vidusskolu komandas, kopā 34 meitenes un puišus no Daugavpils, Rēzeknes, Valmieras, Smiltenes, Aizkraukles, Vecbebru, Dobeles, Zaļenieku, Cīravas, Skrundas, Liepājas, Mālpils un Rīgas mācību iestādēm. Protams, konkursā piedalījās arī Ventspils tehnikuma audzēkņi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pavisam izsniegti produkti – 25 kg biezpiena, 100 litri piena, 60 lauku olas, 4 kg sviesta, ķimenes un sāls. Recepte – klasiska, pēc kuras Jāņu sieru gan iegūst lielražošanā, gan tādu gatavojušas mūsu vecmāmiņas.

Konkursanti strādāja precīzi un pārdomāti: karsēja pienu, bēra katlā biezpienu, nolēja suliņas, pievienoja olas, ķimenes, sāli, masu uz lēnas uguns sildīja un sparīgi maisīja, līdz tā nelipa pie katla sienām, kļuva spīdīga un valgana. To sēja marlē, noslogoja, lai atdziest. Un tad katra komanda stājās žūrijas priekšā prezentēt savu brīnumu.

Vērtēšanas kritēriji bija siera forma, garša, smarža, krāsa, masas konsistence, receptūra, tās noformējums un māka prezentēt savu lepnumu – siera rituli.

Žūrijas locekles, Pārtikas un veterinārā dienesta dzīvnieku izcelsmes produktu ražošanas uzraudzības daļas vecākās ekspertes Unas Rubīnas viedoklis: “Jaunieši bija centīgi gatavojušies, strādāja profesionāli. Konkurence bija liela.”

Gribu piemetināt vēl kādu interesantu atziņu: lai gan visas komandas sieru gatavoja no vienādām izejvielām, katram siera ritulim bija citāda garša. Apstiprinājās sena patiesība – cik siera sējēju, tik garšu.

1. vietu ieguva Renāte Kalniņa un Laura Leonaite (Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikums), 2. vietā – Megija Balcere un Elīna Reine (Skrundas profesionālā vidusskola), bet 3. vietā – Krista Aire un Pēteris Silarājs (Ventspils tehnikums). Aptaujāti, viegli vai grūti ir gatavot sieru, atbildes bija viennozīmīgas: ar teoriju nepietiek, vajadzīga liela pieredze.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.