Publicitātes foto

23 objekti, kas noteikti jāredz gaismas festivālā “Staro Rīga 2019” 0

No 15. līdz 18. novembrim no plkst. 17.00 līdz 23.00 jau 12. reizi norisināsies starptautiskais gaismas festivāls “Staro Rīga”. Šogad tā tēma ir 4D jeb gaismas mākslas četras dimensijas – laiks, telpa, cilvēks un gaisma, ko festivāla mākslinieki interpretējuši, katrs vadoties pēc savas radošās ieceres.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 24
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 21
Kāpēc apklusis Krievijas tirāns? Pēc prezidenta vēlēšanām pazudis Putins 124
Lasīt citas ziņas

Festivālā būs apskatāmi 35 gaismas mākslas objekti, kas sadalīti divās programmās. Pirmajai pamatprogrammai objekti tika izvēlēti mākslinieku konkursa kārtībā, bet otru programmu veido “Staro Rīga” sadarbības partneri, un tajā iekļauti 12 objekti. Plašāka informācija par festivālu un objektu karte www.staroriga.lv.

Kas noteikti jāredz!

1. Braeina Īno instalācija “77 miljoni gleznu”, Rīgas mākslas telpā

CITI ŠOBRĪD LASA

Ideja par “vizuālo mūziku” atklājas instalācijā “77 miljoni gleznu” kā bezgalīgi mainīga skaņas un attēla ainava, kas radusies, māksliniekam nepārtraukti pētot gaismu kā izteiksmes līdzekli un estētiskās iespējas, ko sniedz ģeneratīva programmatūra. Šī vienmēr mainīgā, apjomīgā mūzikas un gaismas instalācija lēni mainās skatītāju priekšā, ļaujot uztvert to kā tradicionālu gleznu, vienlaikus apzinoties, ka tieši šāda attēlu kombinācija vairs nekad nebūs apskatāma.

2. “Pieskaries savām bailēm”, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, parka fasāde

Interaktīva videoprojekcija. Projekta idejas pamatā ir mākslinieka Miķeļa Fišera mākslas darbi un tajos aktualizētās tēmas. Objekta ceturtā dimensija ir izaicinājums pieskarties savām bailēm un ieraudzīt dzīvē sižetu līnijas, kas izspēlētas mākslinieka autordarbos. Ar interaktīvu stendu palīdzību objekta apmeklētājiem būs iespēja atdzīvināt Miķeļa Fišera sienāžus, ķirzakcilvēkus, citplanētiešus, reptiļus un citus spilgtus tēlus multimediju mākslinieka Māra Kalves režijā.

3. “Déjà vu”, Rīgas kanāls pie Bastejkalna

Multimediāls uzvedums ar ūdens ekrānu. Vizuāla spēle ar kanāla ūdens virsmu, no kuras izšaujas ārā 20 metrus augsta ūdens strūkla un paceļas 30 metru plata un 18 metru augsta ūdens matērija. Skatītāji tiks aizvesti triju laika nogriežņu piedzīvojumā – pagātnē, tagadnē un nākotnē, kur varēs piedzīvot iespaidīgu telpisko animāciju uz iespaidīgā ūdens ekrāna, uz kura būs vizualizētas neaizmirstamas sajūtas, kas tiks izveidotas caur ūdens matēriju.

4. “Laika zīmju portāls”, Vērmanes dārzs

Video un interaktīva lāzerprojekcija. Centrālais objekts – laika portāls, kurā var vērot mītiskas laika zīmes, kas reaģē un mainās, skatītāju ietekmētas. Tehniski projektu veido parka kokos ievilkts interaktīvs lāzera tīkls ar skaniskiem efektiem, kas mainās atkarībā no apmeklētāju iesaistes.

Reklāma
Reklāma

Ejot tālāk, skatītāji nonāk pilnīgi izmainītā maģiskā pasaulē, kuru rada māk­slinieka Roberta Seidela digitālā grafiti manierē iekrāsots parks. Daudzdimensiju projekcijas uz tilla ekrāniem virs takas ar četriem projektoriem un mūžzaļo parka koku gaismojums.

5. “Varoņu simtgade”, Pulvertornis

Gaismas projekcija, kas veltīta Latvijas armijas simtgadei. – 100. Stilizēta “laika mašīna” ieved katrā no četriem stāstījumiem. Katrs no tiem iezīmē kādu nozīmīgu notikumu Latvijas armijas vēsturē:

6. Laika mašīna:

1. stāstījums. Neatkarības kara sākums;

2. stāstījums. Neatkarības kara beigas;

3. stāstījums. Zemessardze;

4. stāstījums. Nacionālie bruņotie spēki.

Publicitātes foto

Mūzika un gaisma

7. “Linea Temporis”, Rīgas Sv. Pētera baznīca

Muzikāls lāzeru uzvedums. Sirreālais mūzikas un gaismas ceļojums veidots divās daļās. Pirmajā daļā igauņu komponista Roberta Jūrjendāla skaņdarbs “Tad dienas ir gaišākas kā baltas” ir kā laika tunelis citā dimensijā. Otrās daļas 100 lāzerstaru horeogrāfija veidota ar jaunā igauņu komponista Pērta Ūsberga skaņdarbu “Mūžības vējos”, kas komponēts 2019. gada Igaunijas Dziesmu svētkiem. Tas ir garīgs muzikāls gaismas ceļojums uz apsolīto zemi, uz mājām un mūsu sirdīm.

8. “Gaismas mūzika #Arfa”, Vecpilsētas iela 8A

Interaktīva gaismas instalācija. Gaismas mūzikas izrāde, kurā var piedalīties ikviens. Spēles princips ir vienkāršs: lai rastos skaņa, jāaizklāj lāzera stars un veidosies aptuveni tāda skaņa, kas rodas no pirkstu pieskāriena uz arfas stīgas.

9. “Maigā vara”, skvērā pie Latvijas Nacionālās operas

Dziedātājas Aminatas jaunā minialbuma prezentācija. Instalācijas iedvesmas avots ir Aminatas dziesma “Maiga vara”, kas ir īpaši juteklisks stāsts par sevis pieņemšanu un sevis apzināšanos.

Aktīva līdzdalība

10. “Tu esi te… citur”, Vērmanes dārza estrāde

Monumentālu ierīču urbānās kartes, ceļojums, kas sākas zem kājām, pagalmā un aizved līdz zvaigznēm. Projicētu gaismu simbolu, nianšu un videospēle, kur cilvēku veidots mapings pārvieto apkārtni jautrā interaktīvā veidā. Zīmēta mape reaģē uz tavām kustībām, un tu atklāj kartes neizzinātos stūrus.

11. “Atspulgs”, Kalēju iela 57

Mākslinieciski tehnoloģiska interaktīva instalācija. Tas ir interaktīvs spogulis, kas reflektē cilvēka seju – trīsreiz lielāku un uzreiz trijās dimensijās. Tā ir mākslinieciski tehnoloģiska interaktīva instalācija, kas ir vērsta uz mūsu apziņas paplašināšanu. Tā dod iespēju cilvēkam iepazīt savas personības jauno – ceturto dimensiju – to, kura mūsu ikdienas dzīvē ir paslēpta mūsu uztverei. Tā dod mums iespēju ieraudzīt sevi no malas.

12. “Vadu uguns”, Kronvalda parks, Kronvalda bulvāra pusē

Skulpturāla gaismas performance. Objekta četras dimensijas ir laika, telpas, gaismas un cilvēka mijiedarbība. “Vadu uguns” ir impulsīva rotaļa starp cilvēkiem un gaismas objektiem. Tā ir arī dažādu impulsu tikšanās: balss, gaisma, fizisks spēks, kas veido šīs rotaļas dažādo raksturu, jo gaismas objekti šūpojas, rotē, veļas, kustas.

13. “4D Insight”, koncertzāle “Ave Sol”

Interaktīva gaismas instalācija. Objekta četras dimensijas ir laika, cilvēka, gaismas diafragmas un saplūšana ar vidi. Videoprojekcija uz ēkas fasādes un zemes ar aktiera piedalīšanos. 4D videoprojekcija reflektē par cilvēka spēju iedziļināties būtībā – mums apkārt notiekošo parādību kopsakarībās.

14. “Fotonu zvaigznājs”, Mākslas muzeja “Rīgas birža” ātrijs

Eksperimentāla instalācija, kas veido dinamisku audiovizuālu ainavu, kurā skatītājs tiek aicināts piedzīvot telpisku datu vizualizāciju un sonifikāciju. Tā ir gaisma, kas ir “pakarināta gaisā”. Tā ir gaisma, kuru var redzēt kā 3D objektu, to neprojicējot un neizmantojot nekādus citus papildmateriālus. Projektu papildina ceturtā dimensija – skaņu celiņš.

15. “Tu manī – es tevī”, Kronvalda parks (Ķergalvja lapene)

Audiovizuāla vides instalācija. Ieraugi cilvēku, kurš iemācījies saredzēt pāri sabiedrības kārotajam “es” un ieraudzījis savu vienīgo, spēcīgo, mērķtiecīgo atspulgu! Varbūt tad tu ieraudzīsi sevi manī un es – sevi tevī.

16. “Enerģijas dzimšanas stāsts”, Pulkveža Brieža iela 12

“Latvenergo” 80. dzimšanas dienā gaismas un skaņas īsuzvedums vēstī par elektroenerģijas dzimšanu. Īsuzveduma starplaikos ikviens varēs digitalizēt savas enerģijas vilni, dalīties ar to un izaicināt veidot digitālās enerģijas tīklu #nākotnesenerģijai.

Animācijas pasaule

17. “Skārņu ielas mistērija”, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja fasāde

Grafiska animācija. Detektīvstāsts aicina nokļūt mākslas aizkulisēs, dodoties piedzīvojumu un noslēpumu pilnā pasaulē, kas atrodas “otrpus Vecrīgas mūrim”. Ar metafiziskās glezniecības palīdzību, kas apvieno nereālo ar absurdo realitāti, ikvienam ir iespēja pabūt četrās dimensijās vienlaikus.

Publicitātes foto

18. “Bikibuka piedzīvojums”, Alberta laukums

Kā būtu, ja varētu kļūt par grāmatas varoni? “Bikibuka piedzīvojums” būs interaktīva projekcija, kurā festivāla apmeklētāji aicināti skatīties, klausīties un piedalīties! Bilžu grāmatiņu sērijas varonis Bikibuks aicina doties līdzi ceļojumā, kurā atdzīvosies mākslinieces Rūtas Briedes ilustrācijas, būs dzirdama Ineses Zanderes dzeja un, izmantojot unikālu tehnoloģiju, ikviens apmeklētājs varēs kļūt par daļu no šā piedzīvojuma.

19. “Jūras ceļi”, Latvijas Mākslas akadēmijas pagalms

Analogās projekcijas. Objekta četras dimensijas saistās ar nerimstošo jūras ceļu kustību un noslēpumiem, ko glabā Baltijas jūras un Ziemeļ­jūras dzelmes. Tura Ya Moya 15 minūšu uzvedums ir veidots kā dažādu mediju simfonija trīs daļās, kas sākas ar uvertīru “ophav” un turpinās ar “Sjògvur”, “Jūras ceļi” un “Young Waves”.

20. “Brīdis pirms sapņa”, Kultūras ministrijas saimniecības ēka Krišjāņa Valdemāra ielā 11a (ieeja no Pumpura ielas)

Mākslinieces Elitas Patmalnieces darbi atdzīvosies un gleznu varoņi aicinās uz “Sapni” – sapni nomodā. Projekcija “Brīdis pirms Sapņa” ir priekšvēstnesis multimediālajam brīvdabas fantāzijas uzvedumam “Sapnis”, kurš būs skatāms decembrī.

Ārpus centra

21. “Mūžīgā kustība”, Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija, Brīvības gatve 333

Projekcija ar dažādu sporta veidu attēlojumu simbolizē attīstību, izaugsmi un inovatīvos sasniegumus sporta zinātnē, fiziskajā kustībā, zināšanās un pieredzi, ko 98 gadu ilgumā ir vairojusi Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija.

22. “Holoskops”, Āgenskalna tirgus teritorija

Interaktīva videoinstalācija, kas savieno reālo ar virtuālo pasauli, iesaistot skatītāju fiziski iekļaujošā pieredzē. Gaismas objekts ļaus, mijiedarbojoties ar ģeometriskiem objektiem četrās dimensijās, apskatīt Āgenskalna teritoriju virtuālajā telpā no jauna skatpunkta.

23. “Greenovative Latvia”, Lidostas administratīvā ēka

Lāzerprojekcija reflektē mūsu valsts zaļo inovāciju jeb “Greenovative” konceptu un ilustrē Latvijas attīstības un starptautiskās atpazīstamības virzienus turpmākajiem 100 gadiem. Tā ir vīzija par zaļu un inovatīvu valsti, kuras priekšplānā ir tuvināšanās dabai, spēja no tās iedvesmoties, meklējot arvien jaunus, modernus un ilgtspējīgus risinājumus.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.