
6 idejas, kā likt balkonam atdzimt 2
Palīgs – augi

Balkons – omulīga brokastu, pēcpusdienas atpūtas vai vakarēšanas vieta vasaras mēnešos
.
Lai, iznākot uz balkona, patiešām rastos sajūta par nelielu oāzi, augi ir obligāti. Tomēr nekur nav teikts, ka balkona īpašniekiem jākļūst par kaislīgiem dārzniekiem – katrs var izvēlēties to, kas sirdij tuvāks un arī vienkāršāks. Turklāt ne katrs balkons piemērots augu audzēšanai novietojuma, platības un konstrukcijas dēļ.
Visvienkāršākais veids nelielam pilsētnieka balkonam – izveidot vienu vai vairākas kastes ar viengadīgām vasaras puķēm, ko novieto uz loga palodzes ārpusē vai stiprina pie balkona margām. Šādās kastēs var stādīt arī vīteņaugus, kas lieti noder, lai izvairītos no ziņkārīgiem pretējā nama kaimiņu skatieniem. Augus var stādīt ne tikai kastēs, bet arī kašpo podos, grozos, kastēs un pat vecās bļodās vai kastroļos – galvenais, jāraugās, lai augiem būtu pietiekami daudz mitruma un trauks, kurā tie saulē pārāk nesakarstu. Tie, kuriem balkoni ir miniatūri, ar labiem panākumiem var izmantot visas vertikālās virsmas – pie loga vai sānu sienām iespējams izvietot koka režģus vai speciālas konstrukcijas, kurās stiprina puķu podus, tādējādi izveidojot savdabīgu zaļo sienu. Savukārt tie, kuri nevēlas noņemties ar puķu stādīšanu, var izmantot istabas augus, ko vasaras sezonā pārnes uz balkonu (par to, kā to pareizāk darīt, stāstījām iepriekšējos numuros).
Mazpilsētas vai ciemata māju balkoniem derēs bagātīgāki vasaras puķu stādījumi (te nav tik lielas satiksmes, līdz ar to gaiss tīrāks un labvēlīgāks augiem), kā arī nelieli garšaugu un dārzeņu minidārziņi. Piemērotas dažādas nokarenās puķu šķirnes, ko var stādīt gan kastēs, gan iekārtos podos, kā arī minitomātiņi, nokarenās zemenes un dažādi garšaugi.
Lai šķistu, ka augu uz balkona ir vairāk, nekā to patiesībā ir, var izmantot nelielu viltību, novietojot pie vienas no balkona sienām spoguli – vislabāk bez rāmja un interesantā formā.
Putnu barotavas

Tiem, kuri vislabāk atpūšas, vērojot dabu un dzīvo radību, varbūt noderēs ideja ierīkot uz balkona putnu barotavu un dzirdinātavu. Zīlītes, baloži un zvirbuļi neliks sevi ilgi gaidīt. Šim nolūkam var izmantot jebkuru dziļu trauku vai bļodu, pieejami arī speciāli lietus ūdens savākšanas trauki un barotavas. Tikai jāņem vērā – ja esat iesākuši putnus barot, tas būs jādara regulāri un arī ziemas mēnešos. Un šis veids nederēs tiem, kam mājās jau ir mīlulis – kaķis…
Balkona apdare

Protams, omulīgi iekārtot var arī neremontētu balkonu, taču kvalitatīva apdare, pirmkārt, radīs sakārtotāku izskatu, otrkārt, atvieglos iekārtošanu. Piemēram, flīzētas grīdas būs līdzenas, siltas – uz tām pietiks novietot tikai nelielu paklāju vai spilvenu ērtai sēdēšanai, savukārt kvalitatīvas balkona margas būs drošas arī bērniem un aizklās skatu no ārpuses.
Piemērotas mēbeles

Uz balkona, tāpat kā dārzā, piemērotas dārza mēbeles – tādas, kas ir izturīgas pret mainīgiem laika apstākļiem. Plastmasas košās krāsas nedrīkst izbalēt, metāls rūsēt, bet koks pūt. Ja balkons ir atklāts, ieteicams iegādāties tādas dārza mēbeles, ko ziemas sezonā var izmantot arī iekštelpās.
Patiesībā nelielam balkonam nemaz nav vajadzīgs daudz – viss atkarīgs no tā, ko uz balkona vēlas darīt. Brokastu vietai vajadzīgs neliels, saliekams galdiņš (starp citu – tā var būt arī maza, atvāžama virsma, kas stiprināta pie balkona margām vai sienas) un pāris krēslu, bet atpūtas vietai pietiks arī ar nelielu, ūdensizturīgu paklāju un pāris lieliem grīdas spilveniem vai griestos iekārtu šūpuļtīklu.
Aksesuāri

Lai gan lielāko gada daļu žēlojamies par saules trūkumu, vasarā nereti no tās nogurstam, īpaši, ja balkons ir saules pusē. Uz šāda saulaina balkona, kas turklāt tiek lietots ik dienas, lieti noderēs kasetes markīze, ko iespējams ērti izrullēt un atkal novākt, kad nepieciešams. Starp citu, tā pasargās arī neliela lietus laikā.
Uz balkoniem ir aizliegts lietot grilus ar atklātu liesmu, bet nelielu elektrisko galda grilu gan šad un tad var izmantot – tikai nepieciešama stabila un pietiekami liela galda virsma.
Jauku noskaņu radīs arī dārza sveces – krāsaini lukturīši vai stikla trauki, kuros ievieto svecītes (lai būtu ievērotas ugunsdrošības normas). Nepieciešamības gadījumā var izmantot arī parastas stikla burkas.
Apgaismojums

Jebkurai telpai īpašu noskaņu piešķir apgaismojums – arī balkonam. Protams, tas vajadzīgs tikai tad, ja balkonu biežāk mēdz izmantot vakara un nakts stundās. Ļoti ērts risinājums – saules lampas vai lukturīši, kas dienas laikā uzlādējas no saules enerģijas.