Foto-Andrey Popov/Fotolia

7 tipiskākās kļūdas virtuves iekārtojumā 0

Šķiet, par virtuves ergonomiku tiek daudz stāstīts un rakstīts, bet aizvien, to iekārtojot, nākas uzkāpt uz grābekļiem, par kuriem it kā zinām, bet piemirstam, jo nianšu šīs telpas iekārtojumā ir ļoti daudz. Šoreiz par retāk pieminētām.

Reklāma
Reklāma

Nefunkcionāls skapīšu iekārtojums

“Ko var iemācīt šādi ģērbušās lektores?” Dzejniece un lektore publiski šausminās un ņirgājas par pasniedzēju apģērbu 499
Ēdam katru dienu! Kuros pārtikas produktos ir visvairāk plastmasas? 32
Cilvēkstāsts
“Man draudēja publiski, ka mani izkropļos” – saimniecības “Jaunapšenieki” saimniece Agnese par nievām un ļaunumu, ar ko sastopas ikdienā 58
Lasīt citas ziņas

Jebkura saimniece novērtēs tādu virtuves iekārtas furnitūru, kas nodrošina ērtu piekļuvi visām lietām un produktiem un labu pārredzamību.

Diemžēl agrāk lietotie, parastie plaukti ir ne vien nepārredzami, bet arī ne visai ērti, ja jāatrod priekšmets, kas novietots plaukta dziļumā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Mūsdienu virtuves iekārtojums piedāvā daudzveidīgas, izvelkamas grozu un penāļu sistēmas, ko iespējams pielāgot jebkuriem virtuves izmēriem.

Tās ir gan šauras un salīdzinoši zemas, gan piemērotas lieliem un augstiem skapjiem. Tomēr galvenais trūkums ir augstās izmaksas, tāpēc daudzi virtuvju pasūtītāji tomēr izvēlas parastos plauktus un atvilktnes.

Padoms – apdomājiet, kurš ir visbiežāk lietotais vai arī neērtākais skapītis jūsu virtuvē un vismaz tam pasūtiet izvelkamu grozu vai penāli. Virtuves funkcionalitāte un vēlme tajā darboties noteikti pieaugs!

Pārāk daudz atvērtu plauktu

Neskatoties uz to, ka atvērti vai brīvi stāvoši plaukti piešķir telpai vieglumu un padara to it kā vizuāli plašāku, tie ir ļoti grūti kopjami, jo virtuves netīrumi un putekļi uz tiem sakrājas daudz ātrāk nekā citās telpās.

Padoms – ja tomēr vēlaties izmantot atvērtus plauktus, samaziniet to skaitu līdz minimumam, bet pārējos plauktus veidojiet ar stikla durtiņām. Tas būs kompromiss starp tīrības uzturēšanu un viegluma radīšanu telpā.

Nepareizs ledusskapja novietojums

Plānojot virtuvi, vienmēr tiek ieteikts ņemt vērā trīsstūra likumu, kur trīs virtuves galvenie elementi – izlietne, plīts un ledusskapis atrodas ne pārāk izstiepta trīsstūra galotnēs. Tā, lai attālumi starp šiem elementiem būtu ērti saimniekojot.

Tomēr realitātē virtuvju izmēri un formas mēdz ienest savas korekcijas, un telpa ir tik liela, cik ir. Savukārt, ledusskapis pēdējos gados aizvien pieaug savos izmēros.

Reklāma
Reklāma

Padoms – izvēloties ledusskapi, noteikti jāņem vērā, ka to nedrīkst novietot līdzās plītij, jo tās radītais siltums negatīvi ietekmēs ledusskapja darbību.

Tāpat jāpadomā par ledusskapja durvju vēršanās virzienu, lai tam būtu ērti piekļūt, un to, lai ledusskapis telpā neaizsegtu dienasgaismu un neizskatītos kā zilonis.

Pārāk liels ēdamgalds

Arī nelielu virtuvi var iekārtot tā, ka tā būs ērta un nešķitīs maza. Galvenais, izvēlēties funkcionālu iekārtu un piemērota izmēra mēbeles.

Vislielāko vietu virtuvē parasti aizņem ēdamzona, tāpēc nelielā virtuvē nederēs liels ēdamgalds ar masīviem krēsliem.

Padoms – ja izvēlēsieties ovālu vai apaļu galdu, pie tā varēs sasēsties lielāks skaits cilvēku. Pavisam mazai virtuvei izdevīgāks būs saliekams galds un krēsli, kurus var savietot zem tā.

Nav vietas mazajai sadzīves tehnikai un par maz rozešu

Plānojot virtuvi, daudz tiek domāts par iebūvētās tehnikas izvietojumu, bet par mazo sadzīves tehniku bieži vien aizmirst un nenovērtē to, cik daudz tās ir.

Kafijas automāts, tosteris, sulu spiede, blenderis – tā ir tikai daļa no tehnikas, ko ikdienā lietojam.

Ļoti bieži izrādās, ka virtuvē nav brīvu virsmu, uz kā to visu novietot, un nav arī pietiekami rozešu, lai tehniku pieslēgtu vienlaicīgi.

Padoms – jau plānojot virtuvi, vajadzētu apdomāt, kas ir tās mazās ierīces, ko lietosim ikdienā un bieži. Tām vēlams atrast stacionāru vietu, lai tehnika ik reizi nav jāmeklē plauktā, jāizpako un pēc tam jāliek atpakaļ.

Izvēloties stacionāro vietu, tās tuvumā noteikti jāparedz arī pietiekams skaits ērti pieejamu rozešu. Tās var iestrādāt ne tikai sienā, bet arī darba virsmā, augšējo skapīšu apakšpusē, speciāli izvelkamos paneļos u.c.

Šādi, bez izstieptiem vadiem un pagarinātājiem virtuve būs gan drošāka, gan arī izskatīsies kārtīgāka.

Nepietiekams apgaismojums

Laiks, kad virtuvē bija viena lampa griestu centrā, ir pagājis. Tagad visi ieplāno arī papildus apgaismojumu darba virsmai un zem virtuves augšējiem skapīšiem.

Tomēr parādās citas problēmas. Tie ir nepareizi izvēlēti un izvietoti gaismekļi un konkrētajam apgaismojuma veidam nepiemērota spuldžu un to spektra izvēle.

Mēdz teikt, ka virtuvē tāpat kā operāciju zālē apgaismojumam jābūt ļoti labam. Taisnība, bet svarīgi arī, kādu spuldzi un kādu spektru izvēlamies, jo produkti zilganā gaismā izskatās pavisam citādi nekā siltajā spektrā. Arī acīm draudzīgāka ir siltā gaisma.

Padoms – Izvēloties darba virsmas apgaismojumu, jāpievērš uzmanība, lai apgaismojums būtu vienmērīgs, nevis punktveida vai ar šauru staru kūli, kas veido izteiktus gaismēnu kontrastus.

Maldīgi domāt, ka virtuvē katrai zonai nav vajadzīgs savs apgaismojums.

Tieši otrādi, ja šeit būs vispārējais apgaismojums pie griestiem, apgaismojums darba virsmai, atsevišķs apgaismojums virs ēdamvietas un vēl kāda dekoratīvā gaisma (piemēram, tvaiku nosūcējā, virtuves iekārtas fasādes apakšējā malā pie grīdas u.tml.), ko ieslēgt tad, kad virtuvē aktīva darbība nenotiek, virtuves telpa kļūs tikai omulīgāka un funkcionālāka.

Glancēta virtuves iekārtas fasāde

Pēdējos gados glancētās fasādes kļuvušas īpaši modernas, jo labi izskatās salonu prezentāciju zālēs un fotoattēlos.

Tomēr ikdienas lietošanā tās ir visai nepraktiskas – uz tām paliek pirkstu nospiedumi un labāk redzami tauku, ūdens un citi traipi.

Padoms – labāk izvēlēties matētas virsmas, īpaši, ja mājās ir mazi bērni.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.