9 gudri risinājumi veselīgākam un ērtākam ceļojumam 1

Ceļošana paplašina redzesloku un sniedz unikālu un neaizmirstamu pieredzi. Taču lielākas vai mazākas problēmas, sākot ar noberzumu vai niecīgu skrambu, mēdz atgadīties, un kārtīgi izceļoties bez jebkādiem veselības sarežģījumiem izdodas vien retu reizi. Tādēļ ir svarīgi jau laikus apzināties riskus un tos novērst vai arī būt gatavam reaģēt.

Ukrainā ir tikai ziediņi: Lukašenko pēc sarunām ar Putinu dod mājienu, ka karš var turpināties citā valstī
Mājas
Mērlentes noslēpums ir atklāts! Ir iemesls, kāpēc tās āķītī ir caurums
Krievijā briest dumpis. Pulkvežleitnante atklāj, kas varētu sacelties pret Kremļa vadoni 91
Lasīt citas ziņas

Neraugoties uz izaicinājumiem ekonomikā, trešdaļa Latvijas iedzīvotāju šajā sezonā plāno ceļot, tā vēstīja Latvijas sabiedriskais medijs. Dati citviet pasaulē ir vēl iespaidīgāki – 52 % amerikāņu, kas snieguši atbildes ASV Tūrisma asociācijas aptaujā, apgalvo, ka tuvākajos sešos mēnešos plāno atpūtas ceļojumus.

Gan ceļojumi, gan aktīvi izmantots no darba (un ikdienas rutīnas) brīvais laiks uzlabo labsajūtu. Kāds gluži jauns pētījums, kas veikts šā gada sākumā, atklāja, ka cilvēki, kuri biežāk ceļo, ziņo par labāku garīgo, fizisko un emocionālo veselību nekā tie, kuri galvenokārt uzturas mājās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Taču, sākot ar lidojumu un vilcienu kavēšanos, ar ceļošanu saistītām vēdera problēmām un beidzot ar laika joslu maiņu, pasaules iepazīšana nebūt nav vienīgi valdzinoša un satriecošiem piedzīvojumiem bagāta. “Tas ir smags pārbaudījums organismam,” stāsta “Mēness aptiekas” farmaceite Ērika Pētersone un brīdina, ka ilgstošs nekustīgums, atrodoties jebkāda transportlīdzeklī, var izraisīt veselības sarežģījumus. “Pētījumi liecina, ka ilgstoša sēdēšana var palielināt asins trombu veidošanās risku, kas ir patiešām nopietna medicīniska problēma. Savukārt laika joslu maiņa var izjaukt diennakts ritmu un pasliktināt miegu. Ceļojot ir arī augsts atūdeņošanās jeb dehidratācijas risks, īpaši, pārvietojoties ar lidmašīnu,” piebilst farmaceite un atzīst, ka aptiekas ikdienā klienti ar sūdzībām par ceļojuma laikā traucējošām veselības problēmām nav nekāds retums.

Negaidīta, neparedzēta ķibele, piemēram, brauciena laikā pazaudēta soma, aizkavējusies bagāža vai nokavēts reiss, var pastiprināt stresa līmeni. Ar ceļojuma stresu ne vienmēr labi tiek galā arī gremošanas sistēma. Dati liecina, ka caureja, aizcietējums un gremošanas traucējumi ceļojumu laikā ir biežāk sastopami nekā mājās.

Lūk, farmaceites ieteikumi, kā ceļojumu padarīt prognozējamāku un patīkamāku!

Kusties, kad vien ir tāda iespēja

Ceļojot ar automašīnu, lidmašīnu vai autobusu, nav daudz veidu, kā izkustēties, tāpēc izmanto laiku un visas iespējas! Ja vien bagāža nav smaga, apej eskalatoru vai liftu, izvēloties kāpnes. Stāvēšanas brīžos var pasoļot uz vietas, izkustināt rokas vai veikt dažus pietupienus. Ceļasomā sporta apaviem jābūt viegli sasniedzamiem, lai, nonākot galamērķī, nevis uzreiz iegāztos gultā, bet mazliet izkustētos.

Nav nekas peļams atvaļinājuma laikā dot sev atpūtu no ierastajiem treniņiem – izjaukt rutīnu, ja parasti ir ievērots stingrs vingrošanas grafiks. Taču jācenšas atrast veidus, kā integrēt fiziskās aktivitātes katrā ceļojuma dienā. Tas nenozīmē, ka ceļojuma laikā jāpavada laiks viesnīcas sporta zālē (cita lieta, ja tas rada prieku), taču ir vērts mosties desmit minūtes agrāk, lai no rīta pavingrotu vai atrastu kādu vietējo taku mazam pārgājienam.

Uzvelc kompresijas zeķes

Ceļojuma laikā ieteicams valkāt pusgarās kompresijas zeķes. Pētījumi liecina, ka tās var samazināt kāju pietūkumu un arī asins trombu veidošanās risku, kas var rasties ilgstošu braucienu un, jo īpaši, lidojumu laikā. Specializētos veikalos un atsevišķās aptiekās var iegādāties kompresijas zeķes vai zeķubikses dažādās cenu amplitūdās, un, konsultējoties ar speciālistu, noteikti izdosies izvēlēties piemērotākās.

Atsakies no sāļām uzkodām un saldinātiem dzērieniem

Gāzētie saldinātie dzērieni un sāļās uzkodas ar garu uzglabāšanas laiku ir drošāk paņemt līdzi un ērtāk lietot nekā, piemēram, svaigus augļus, burkānus vai riekstu maisījumu, taču tās var izraisīt vēdera uzpūšanos vai citus gremošanas traucējumus, kā arī veicināt šķidruma aizturi (tūsku). Lai izvairītos no šīm problēmām, ieteicams ņemt līdzi atkārtoti uzpildāmu pudeli un dzert daudz ūdens.

Uzkod kaut ko šķiedrvielām bagātu un veselīgu

Ja ceļo vēlu vakarā, naktī vai agri no rīta, jāņem vērā, ka lidostās un degvielas uzpildes stacijās uzkodu izvēle var būt ierobežota. Drošāk šo to noderīgu iesaiņot ceļojuma somas sānkabatās, lai uzkodas būtu vienmēr pa rokai. Lielisks risinājums ir žāvētas plūmes. Pētījumi liecina, ka daudz šķiedrvielu saturošās žāvētās plūmes (60 g porcija nodrošina 3 g šķiedrvielu) aizcietējumu mazināšanā var būt pat efektīvākas par šķiedrvielu pulveriem. Tās ir viegli uzglabājamas, bagāžā neaizņem daudz vietas un, pa laikam lietotas, palīdz uzturēt veselīgu zarnu kustību. Laba izvēle ir arī pārslu batoniņi un enerģijas batoniņi, kas mazā iepakojumā nodrošina 6 (vai pat vairāk) gramus šķiedrvielu un lielu enerģijas daudzumu. Tādus var iegādāties gan aptiekās, gan lielveikalos. Farmaceite iesaka izvēlēties tos, kam papildus nav pievienoti saldinātāji.

Ņem līdzi ceļojumu spilvenu, acu masku un ausu aizbāžņus

Nekad nevar zināt, vai viesnīcas numurā, vai īrētajos apartamentos būs miegam pietiekami aptumšoti logi, tāpēc acu maska ir ļoti noderīga. Samazinot apgaismojumu miega laikā, iespējams labāk saglabāt diennakts ritmu vai pielāgoties laika zonas maiņām. Gaisma ir daļa no tā, kas liek organismam saglabāt dabisko diennakts ritmu, tāpēc iespēja to bloķēt, var palīdzēt organismam pielāgoties.

Ceļojumu spilvens brauciena laikā ir labs sabiedrotais – tas apkļauj kaklu, tāpēc ir ērti gulēt gandrīz jebkādā stāvoklī.

Pilnvērtīgai atpūtai ir nozīmīgs klusums, tāpēc ausu aizbāžņi būs neatsverami. Tie var būt gan individuāli pielāgoti, gan standarta, kā arī tādi, kas nomāc tikai fona skaņas. Par ausu aizbāžņiem jāpadomā jau laikus un pie tiem ir jāpierod, tādēļ nav vērts tos iegādāties dienu pirms ceļojuma. Aptiekās ir pieejami ausu aizbāžņi gan pieaugušajiem, gan bērniem, un mēdz būt izgatavoti no dažādiem materiāliem.

Izmanto rīta sauli

Tālos ceļojumos, kur nākas pielāgoties laika zonām, iziešana saulē rīta agrumā var palīdzēt. Spoža gaisma signalizē smadzenēm un visam organismam, ka ir laiks būt nomodā. Tā ir kā pozitīva diennakts ritma atiestatīšana, palīdzot justies enerģiskam dienā un palielināt miega hormona melatonīna ražošanu aptuveni 12 stundas vēlāk.

Ierodoties galamērķī, pielāgo savu miega grafiku

Var būt ļoti vilinoši palīst zem segas, tiklīdz iekārtojies viesnīcā un beidzot redzi ērtu gultu, taču pareizāk būtu ierasto grafiku pielāgot pulkstenim galamērķī. Palīdzīgi būs ievērot ikdienas rutīnu, vadoties pēc vietējā laika, piemēram, maltītes un uzkodas ierastajā ritmā, lasīšana pēc pamošanās vai tieši pirms gulēšanas utt.

“Apsver iespēju iegādāties nomierinošu un tonizējošu līdzekli jau pirms ceļojuma – pirmais palīdzēs iemigt, bet otrais – būt možam līdz naktsmieram. Var noderēt līdzeklis, kas satur melatonīnu – tas palīdz labāk iemigt un noregulēt miega ciklu, īpaši, ja ceļojot ir mainījusies laika josla. Ja ir jūtams nogurums un trūkst enerģijas, var izvēlēties līdzekli, kas satur B grupas vitamīnus, ženšeņu, guaranu. Ērts risinājums ceļojumiem ir mazi vitamīnu un minerālvielu šoti, kas tonizē un uztur možu organismu,” norāda „Mēness aptiekas” farmaceite.

Agri un bieži dzer ūdeni

Pat viegla dehidratācija var izraisīt dažādas nepatīkamas un potenciāli bīstamas komplikācijas. Tā var, piemēram, ietekmēt ķermeņa temperatūru, asinsspiedienu, sirdsdarbības ātrumu, enerģijas līmeni, radīt krampjus vai galvassāpes. “Dehidratācija patiešām ir kaitīga visam organismam, turklāt tā sausina ādu un nelabvēlīgi ietekmē imunitāti.

Neatkarīgi no tā, kur un kā ceļo, sāc un beidz dienu ar glāzi ūdens, dzer to arī dienā un noteikti pēc katras izdzertās alkohola devas (ja ceļojumos mēdz gadīties šādi izklaidēties vairāk nekā ikdienā).”

Rūpīgi sagatavo ceļojuma aptieciņu

Vislabākais palīgs ceļojuma aptieciņas izveidē būs farmaceits. “Katrā ziņā ir vērts ņemt vērā pamata vajadzības, proti, tajā ir jābūt pretdrudža līdzeklim, pretsāpju zālēm, medikamentam pret alerģiju un gremošanas traucējumiem (caureju, aizcietējumu), kā arī zālēm, ko lieto ikdienā hroniskas slimības kontrolei, ja tāda ir,” teic Ērika Pētersone, vēlot patīkamu ceļojumu un priecīgu atgriešanos.

Aptieku uzņēmumam „Mēness aptieka” ir gan nelielas aptiekas reģionos, gan klientu iecienītas aptiekas tirdzniecības centros, poliklīnikās. Uzņēmumam ir aptiekas ar doktorātu līdzās, diennakts aptiekas un aptiekas ar zāļu izgatavošanas funkciju. „Mēness aptiekas” zīmols ir arī vienai no vecākajām Rīgas aptiekām – “Vecpilsētas aptiekai”, kas savas funkcijas pilda jau vairāk nekā 200 gadus, kā arī visiem zināmajām diennakts aptiekām  Rīgā – „Kamēlijas aptiekai” un „Jaunajai Torņakalna aptiekai”. „Mēness aptieka” radījusi iespēju arī attālinātām farmaceita konsultācijām un piegādā aptiekas produktus (nepieciešamības gadījumos arī recepšu medikamentus) uz mājām.

„Mēness aptieka” ir farmācijas nozarē mīlētākais un atbildīgākais zīmols Latvijā. Iedzīvotāju aptaujā, izmantojot īpašu starptautiski atzītu metodoloģiju, Latvijas mīlētāko zīmolu TOP 10  reizi pētījuma laikā „Mēness aptieka” ieguvusi pirmo vietu farmācijas nozarē.

„Mēness aptieka” ir klientam draudzīgs uzņēmums un ir saņēmusi starptautisku apliecinājumu klientu drauga statusam – Customers’ Friend – Superior Excellence”/ “Customers’ Friend – Because it’s you we care about”, ko piešķir sertifikācijas uzņēmums ICERTIAS.

SAISTĪTIE RAKSTI

„Mēness aptieka” ir ilgtspējīgākais zīmols farmācijas nozarē Latvijā. Par to liecina jaunākie 2022. gada Eiropas Ilgtspējīgu zīmolu indeksa (Sustainable Brand Index) rezultāti. „Mēness aptiekai” kā visā Latvijā pieejamam aptiekas zīmolam ilgtspēja iedzīvotāju vērtējumā ir būtisks rādītājs.

“Mēness aptieka” 2022. gadā ir saņēmusi starptautiskās programmas Best Places To Work (“Labākās darbavietas”) sertifikātu, ko piešķir par darbinieku labsajūtas rādītājiem uzņēmumā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Veselam
Piecas izplatītākās seksuālās fantāzijas. Seksologu novērojumi
Arno Jundze: Stāsts par veselību kā prioritāti ir sabiedriskās attiecības – tam nav nekāda seguma
Veselam
Fizioterapeite: Ilgstoša sāpju paciešana padara veselības problēmu dziļāku un grūtāk ārstējamu
Veselam
Ieaudzis kājas nags. Kā ārstēt?
Ukrainā ir tikai ziediņi: Lukašenko pēc sarunām ar Putinu dod mājienu, ka karš var turpināties citā valstī
Mājas
Mērlentes noslēpums ir atklāts! Ir iemesls, kāpēc tās āķītī ir caurums
Krievijā briest dumpis. Pulkvežleitnante atklāj, kas varētu sacelties pret Kremļa vadoni
FOTO. Pat debesis raud! Sabiedrībā pazīstami cilvēki, tuvinieki un viņas talanta pielūdzēji atvadās no talantīgās rakstnieces Monikas Zīles
“Rīgas satiksmes” pasažieri no oktobra varēs izmantot vēl nebijušu iespēju
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Risinājumi mobingam, vīrusu ierobežošana un vēl 10 atgādinājumi veselībai jaunajā mācību gadā
Mēness aptieka: noguruma dēļ liftu visbiežāk izmanto 18-29 gadus jauni cilvēki
“Mēness aptieka” jau otro reizi saņem starptautiskās programmas Best Places To Work apbalvojumu  
„Mēness aptieka”: No veselības viedokļa aizvien pārāk maz – tikai 17% – vasarā devušies ikgadējā atvaļinājumā
Kā atbrīvoties no pesticīdu atliekām uz augļiem un dārzeņiem
Lojalitātes programmai VESELĪBA gada laikā vairāk nekā pusmiljons dalībnieku
Vairāk nekā 10 pieņēmumi un patiesības par labas veselības simbolu – ābolu
Ārsti no Ukrainas gūs pieredzi modernajā VCA poliklīnikas „Aura” Rehabilitācijas un fizikālās terapijas nodaļā
Gatavot zāles aptiekā – aizraujoši un ar perspektīvu
„Veselības pieturu” dziedošo senioru svētkos apmeklē gandrīz 800 dalībnieku
Kā vieglāk pārvarams bērnu un vecāku satraukums pirms skolas gaitu sākuma
Cik sāpju, tik risinājumu. Ko iesaka speciālisti?
Gandrīz 800 seniori no visiem Latvijas reģioniem Rīgā atzīmēs Vislatvijas senioru vokālo ansambļu sadziedāšanās pasākuma 5. jubileju
startēt sēņu sezonā, nekaitējot veselībai
Kas ir micerālais ūdens un kāpēc tas tik nozīmīgs sejas ādas kopšanā
Pat neliels pastāvīgs kālija un magnija deficīts var apgrūtināt ikdienas gaitas
9 gudri risinājumi veselīgākam un ērtākam ceļojumam
Kam noderīgs saulaini ziedošais biškrēsliņš
Mazā uzvedības ABC dabā. Kā izvairīties no kukaiņu kodumiem
„Centrālās laboratorijas” akcijā 114 Latvijas iedzīvotājiem noteikts pozitīvs antivielu tests pret C hepatīta vīrusu
Latvijas iedzīvotāji vasarā pašsajūtu uzlabo ar pastaigām, peldēm, ēdot dārzeņus, ogas un strādājot dārzā
iegūt maksimālu labumu no peldēšanas?
Hepatīts, taukainā hepatoze – izplatītas, taču bieži vien nediagnosticētas slimības. Kāpēc ir vērts pārbaudīt aknu veselību?
Līdz Pasaules hepatīta dienai “Centrālajā laboratorijā” bez maksas varēs veikt antivielu testu pret C hepatīta vīrusu
sagatavoties aktīvām brīvdienām, lai nepiedzīvotu nepatīkamus pārsteigumus?
Vai droši zināt, ka zobus kopjat pareizi?
Gāzēts dzēriens slāpju veldzēšanai. Vai labāks par ūdeni?
Ko stāsta aknu rādītāji asins analīzēs
Puisīti vai meitenīti aprīlī? Vai tomēr citu gad’?
Tulznas – vasaras staigātprieka nepatīkamās blakusparādības
Veselam
11 pārsteidzoši iemesli, kādēļ kāds varētu tevī iemīlēties
Pazīmes, kas liecina, ka bērnam varētu būt cukura diabēts
Vīrietis mēnesi atsakās no “baltās nāves” un atklāj, ko pieredzējis šī eksperimenta laikā. Vai viņš atteiksies no saldumiem?
Skride atklāj, kas ir cilvēku “klusais slepkava” un dod padomus, kā pagarināt veselīgas dzīves ilgumu
Veselam
Vesels kā rutks! Kas rutkā ir vērtīgs?
Veselam
“Autoimūnās slimības ir sastopamas arvien biežāk.” Vasiļevskis iesaka, kā pacientam apturēt agresīvo slimību
Mācību laikā zaudēti sakari ar dronu. Pastāv iespēja, ka tas nosēdies Krievijas teritorijā
STOPkadri: Daudzās jomās atpaliekam no citām Eiropas valstīm, bet digitālā notāra projektā varam sevi uzskatīt par paraugu citiem
Lielākais, kāds jebkad nogādāts uz Zemes! ASV nosēdusies NASA kapsula ar paraugiem no asteroīda
Ilmārs Poikāns: “Ļoti negribētos, ka mēs pārvērstos par digitālu cietumu kā Ķīnā”
Ukrainā ir tikai ziediņi: Lukašenko pēc sarunām ar Putinu dod mājienu, ka karš var turpināties citā valstī
Cilvēkstāsts
CILVĒKSTĀSTS. “Tā ir gatavā elle, kurai iziets cauri…” Anitas dēlam 4 gadu vecumā konstatēta invaliditāte
Kokteilis
FOTO. “Mīlu un man ir svarīga viņu esība. Tāpat kā viņiem manējā” – Ieva Brante atklāti par kādu īpašu vīrieti savā dzīvē
Veselam
Piecas izplatītākās seksuālās fantāzijas. Seksologu novērojumi
Veselam
Kā stresa hormoni ietekmē veselību? Ekspertes padomi, kā mazināt spriedzi
Viedoklis
Pēteris Apinis. Par piesārņota gaisa un smēķēšanas ietekmi uz diabēta attīstību un diabēta komplikācijām
Vakcinācijas kabinetos pieejamas jaunas vakcīnas pret Covid-19; tas ir valsts apmaksāts pakalpojums
Veselam
FOTO. “Nožēlotu, ja nebūtu izdarījusi visu, kas man var palīdzēt.” Rēzija ir pirmā, kurai Bērnu slimnīcā veikta unikāla smadzeņu operācija
Ne tikai karā vai vardarbībā pārdzīvotais, arī ekstrēmi laikapstākļi var būt posttraumatiskā stresa cēlonis
Veselam
Jautā skatītāja: “Mazmeita neēd piena produktus. Ko darīt bērniem, jo viņi bērnudārzā tādēļ bieži atrodas tādā kā bada stāvoklī?”
Skatītājs jautā: Kādēļ uzturlīdzekļu parādniekus nesūta piespiedu darbos?
Veselam
Diabēta pacientu ārstēšanā ieguldītie līdzekļi vienmēr ekonomiski atmaksājas
Var kļūt agresīvas, sāpīgi dzeļ! Sarkanās uguns skudras pirmo reizi sasniegušas arī Eiropu
Veselam
Piecas izplatītākās seksuālās fantāzijas. Seksologu novērojumi
22:00
Mājas
Mērlentes noslēpums ir atklāts! Ir iemesls, kāpēc tās āķītī ir caurums
21:30
Ilmārs Poikāns: “Ļoti negribētos, ka mēs pārvērstos par digitālu cietumu kā Ķīnā”
20:33