Kā sagatavoties aktīvām brīvdienām, lai nepiedzīvotu nepatīkamus pārsteigumus? 0

Vienalga kāda ir tava brīvdienu aktīvās pavadīšanas izvēle – ģimenes izbrauciens ar velosipēdiem, pārgājiens, atpūta pie ūdeņiem vai ceļojums pāri robežām, pienācīga sagatavošanās, domājot par veselību un iespējamiem negadījumiem, ļaus justies drošāk un pilnvērtīgi izbaudīt brīvdienas.

Ukrainā ir tikai ziediņi: Lukašenko pēc sarunām ar Putinu dod mājienu, ka karš var turpināties citā valstī
FOTO. Pat debesis raud! Sabiedrībā pazīstami cilvēki, tuvinieki un viņas talanta pielūdzēji atvadās no talantīgās rakstnieces Monikas Zīles
Krievijā briest dumpis. Pulkvežleitnante atklāj, kas varētu sacelties pret Kremļa vadoni 91
Lasīt citas ziņas

“Mēness aptiekas” farmaceite Ērika Pētersone saka: “Ar sagatavošanos aktīvām brīvdienām var būt kā ar lietussarga ielikšanu somiņā, dodoties ārā no mājām – ja to paņemsi, lietus visticamāk nebūs, bet, ja aizmirsīsi, lietussargs izrādīsies pat ļoti vajadzīgs. Tādēļ – lai cik bezrūpīgi šķiet brīvdienu plāni, mazs mirklis pārdomām par to, vai pa rokai būs viss veselībai svarīgais, lai to uzturētu vai novērstu kādas ķibeles sekas, noteikti nenāk par ļaunu.”

Gudra plānošana un kompakta aptieciņa

CITI ŠOBRĪD LASA

Patīkami pārsteigumi priecē vienmēr, taču nepatīkami var sabojāt brīvdienas visiem. Tādēļ pirms došanās brīvdienās ir vērts izveidot sarakstu ar veselībai nepieciešamajām lietām un rūpīgi salikt tās līdzi ņemamā somā, viegli pieejamā nodalījumā. Protams, šādas aptieciņas saturs atšķirsies atkarībā no atpūtnieku individuālajam vajadzībām, tomēr dažas zāles un medicīnas preces būs universālas ikvienam jebkurā vecumā un jebkādā aktīvā brīvdienu pavadīšanas programmā.

“Visu brīvdienu aptieciņai nepieciešamo var iedalīt piecās grupās – medikamenti, pirmās palīdzības līdzekļi, higiēnas līdzekļi, krēmi vai losjoni aizsardzībai pret sauli un kukaiņu atbaidīšanas līdzekļi. Šķiet daudz, tomēr varu apgalvot, ka tie neveidos tik nozīmīgu svaru un neaizņems somā tik lielu vietu, lai no šāda veselībai svarīga satura atteiktos,” teic farmaceite.

Medikamenti

 1. Ikdienā lietojamās zāles

Ja dienā zāles jālieto vairākas reizes vai brīvdienu plāni ārpus mājām paredzēti vairākām dienām, noteikti jāņem līdzi medikamenti, ko lieto hroniskas slimības ārstēšanai, vai kas ir nepieciešami noteiktu iespējamo stāvokļu (piemēram, migrēnas saasinājuma) novēršanai.

 1. Pret sāpēm

Nesteroīdais pretiekaisuma un pretsāpju līdzeklis, ko aptiekā var iegādāties bez receptes, būs noderīgs, ja piemeklē galvassāpes (menstrualās u.c.), ja sāpes radušās kritiena, sastiepuma rezultātā.

 1. Gremošanas sistēmai

Nereti brīvdienās pie dabas vai kādā kafejnīcā baudītais ēdiens var radīt gremošanas traucējumus. Lai tos novērstu, aptieciņā var ielikt gremošanas fermentus saturošu medikamentu, ka arī kuņģa skābi mazinošu līdzekli.

Noteikti jāņem līdzi arī līdzeklis pret caureju, piemēram, aktivētā ogle vai diosmektīts.

 1. Pret alerģijas simptomiem

Antihistamīna līdzeklis ir īpaši svarīgi tiem, kuri ir alerģiski, pakļauti sezonālajai alerģijai jeb siena drudzim. Došanās pie dabas var izraisīt alerģiskus simptomus (acu asarošana, nieze, šķaudīšana), kas traucēs izbaudīt brīvdienas.

Pirmajai palīdzībai

 1. Līdzeklis brūču dezinficēšanai

Ūdeņraža peroksīds brūču tīrīšanai un dezinficēšanai, aerosols, ziede vai gels brūču apstrādei, kas palīdz novērst infekcijas attīstību brūcē.

 1. Antibakteriālie plāksteri

Plāksteri jāiegādājas dažādu izmēru, jo var būt nepieciešami gan nelielai tulznai, gan pamatīgam nobrāzumam.

 1. Elastīgā saite

Elastīgā saite noderēs, piemēram, traumētas potītes, ceļgala, elkoņa vai plaukstas aptīšanai.

 1. Marle (5 – 10 cm plata)

Ja ir dažādi plāksteri, marle var nebūt obligāta, tomēr ieteicams paņemt, jo tā var noderēt, ja gadījusies kāda lielāka brūce. Tad jāizmanto arī līmlente, ar ko var fiksēt marli, lai tā nenoslīd.

 1. Uzreiz lietojami aukstuma maisiņi

Paredzēti traumu un apdegumu dzesēšanai, var lietot arī izmežģījuma, sastiepuma gadījumā. Pieejami aptiekās.

 1. Šķēres (ar noapaļotiem galiem)

Ar tām ir visērtāk nogriezt marli, taču, ja līdzņemšanai piemērotu šķēru nav, var izlīdzēties ar saliekamo nazi, kam taču vajadzētu būt, dodoties pārgājienā vai izbraucienā uz vairākām dienām.

 1. Pincete un speciālā pincete ērču noņemšanai

Var noderēt gan parasta pincete, ko izmantot gadījumā, ja no brūces jāizņem kāds svešķermenis, jāizvelk skabarga vai dzelonis, gan arī speciālā pincete, kas paredzēta pareizai piesūkušās ērces izvilkšanai.

Higiēnai

 1. Antiseptiskas salvetes

Šīs salvetes nepieciešamas, lai dezinficētu instrumentus, piemēram pinceti vai rokas.

 1. Antibakteriālas salvetes vai cita veida līdzeklis rokām

Vajadzīgas roku dezinfekcijai gan pirms brūces apstrādes, gan pirms ēdienreizes, ja nav iespējams rokas nomazgāt ar ziepēm zem tekoša ūdens.

 1. Vienreiz lietojamie gumijas cimdi

Ieteicams izmantot, apkopjot asiņojošu brūci.

Drošībai saulē

 1. Saules aizsargkrēms

Uzturoties saulē ilgstoši – dodoties velo izbraucienā vai atpūšoties pie ūdeņiem – noteikti vajadzētu izvelēties aizsargkrēmu ar SPF 30 vai vairāk.

 1. Želeja saules apdegumiem

No apdeguma var izvairīties, ja lieto situācijai un ādas tipam atbilstošu saules aizsarglīdzekli, taču, ja tomēr gadījies apdedzināt ādu, tai nekavējoties ir jāsniedz palīdzība, uzklājot alvejas želeju.

Komfortam un cīņai pret insektiem

 1. Līdzeklis bērniem

Jāizvēlas speciāli bērniem paredzēts līdzeklis kukaiņu atbaidīšanai. Tas nedrīkst saturēt vairāk par 10% – 15% dietiltoluamīda (DEET), jo, uzsūcoties organismā caur ādu, sastāvā esošā ķīmiskā viela var nodarīt kaitējumu veselībai. Jāņem vērā, ka zīdaiņiem līdz divu mēnešu vecumam šādus līdzekļus lietot nedrīkst.

 1. Līdzeklis pieaugušajiem

Pieaugušajiem būs piemērots līdzeklis, kas satur 30% – 50% DEET vai līdz 15% pikaridīna.

“Kad brīvdienu aptieciņa ir nokomplektēta, svarīgi pārbaudīt, vai līdzi paņemto medikamentu derīguma termiņi ir spēkā un vai zāles ir iesaiņotas tā, lai tām nevar piekļūt bērni. Ne mazāk svarīgi ir instruēt bērnus par drošības pasākumiem ceļā, mežā, pie ūdeņiem,” izdevušās brīvdienas vēlot, atgādina farmaceite Ērika Pētersone.

Aptieku uzņēmumam „Mēness aptieka” ir gan nelielas aptiekas reģionos, gan klientu iecienītas aptiekas tirdzniecības centros, poliklīnikās. Uzņēmumam ir aptiekas ar doktorātu līdzās, diennakts aptiekas un aptiekas ar zāļu izgatavošanas funkciju. „Mēness aptiekas” zīmols ir arī vienai no vecākajām Rīgas aptiekām – “Vecpilsētas aptiekai”, kas savas funkcijas pilda jau vairāk nekā 200 gadus, kā arī visiem zināmajām diennakts aptiekām  Rīgā – „Kamēlijas aptiekai” un „Jaunajai Torņakalna aptiekai”. „Mēness aptieka” radījusi iespēju arī attālinātām farmaceita konsultācijām un piegādā aptiekas produktus (nepieciešamības gadījumos arī recepšu medikamentus) uz mājām.

„Mēness aptieka” ir farmācijas nozarē mīlētākais un atbildīgākais zīmols Latvijā. Iedzīvotāju aptaujā, izmantojot īpašu starptautiski atzītu metodoloģiju, Latvijas mīlētāko zīmolu TOP 10  reizi pētījuma laikā „Mēness aptieka” ieguvusi pirmo vietu farmācijas nozarē.

„Mēness aptieka” ir klientam draudzīgs uzņēmums un ir saņēmusi starptautisku apliecinājumu klientu drauga statusam – Customers’ Friend – Superior Excellence”/ “Customers’ Friend – Because it’s you we care about”, ko piešķir sertifikācijas uzņēmums ICERTIAS.

SAISTĪTIE RAKSTI

„Mēness aptieka” ir ilgtspējīgākais zīmols farmācijas nozarē Latvijā. Par to liecina jaunākie 2022. gada Eiropas Ilgtspējīgu zīmolu indeksa (Sustainable Brand Index) rezultāti. „Mēness aptiekai” kā visā Latvijā pieejamam aptiekas zīmolam ilgtspēja iedzīvotāju vērtējumā ir būtisks rādītājs.

“Mēness aptieka” 2022. gadā ir saņēmusi starptautiskās programmas Best Places To Work (“Labākās darbavietas”) sertifikātu, ko piešķir par darbinieku labsajūtas rādītājiem uzņēmumā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Veselam
Piecas izplatītākās seksuālās fantāzijas. Seksologu novērojumi
Arno Jundze: Stāsts par veselību kā prioritāti ir sabiedriskās attiecības – tam nav nekāda seguma
Veselam
Fizioterapeite: Ilgstoša sāpju paciešana padara veselības problēmu dziļāku un grūtāk ārstējamu
Veselam
Ieaudzis kājas nags. Kā ārstēt?
Ukrainā ir tikai ziediņi: Lukašenko pēc sarunām ar Putinu dod mājienu, ka karš var turpināties citā valstī
FOTO. Pat debesis raud! Sabiedrībā pazīstami cilvēki, tuvinieki un viņas talanta pielūdzēji atvadās no talantīgās rakstnieces Monikas Zīles
Krievijā briest dumpis. Pulkvežleitnante atklāj, kas varētu sacelties pret Kremļa vadoni
Mājas
Mērlentes noslēpums ir atklāts! Ir iemesls, kāpēc tās āķītī ir caurums
“Rīgas satiksmes” pasažieri no oktobra varēs izmantot vēl nebijušu iespēju
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Risinājumi mobingam, vīrusu ierobežošana un vēl 10 atgādinājumi veselībai jaunajā mācību gadā
Mēness aptieka: noguruma dēļ liftu visbiežāk izmanto 18-29 gadus jauni cilvēki
“Mēness aptieka” jau otro reizi saņem starptautiskās programmas Best Places To Work apbalvojumu  
„Mēness aptieka”: No veselības viedokļa aizvien pārāk maz – tikai 17% – vasarā devušies ikgadējā atvaļinājumā
atbrīvoties no pesticīdu atliekām uz augļiem un dārzeņiem
Lojalitātes programmai VESELĪBA gada laikā vairāk nekā pusmiljons dalībnieku
Vairāk nekā 10 pieņēmumi un patiesības par labas veselības simbolu – ābolu
Ārsti no Ukrainas gūs pieredzi modernajā VCA poliklīnikas „Aura” Rehabilitācijas un fizikālās terapijas nodaļā
Gatavot zāles aptiekā – aizraujoši un ar perspektīvu
„Veselības pieturu” dziedošo senioru svētkos apmeklē gandrīz 800 dalībnieku
Kā vieglāk pārvarams bērnu un vecāku satraukums pirms skolas gaitu sākuma
Cik sāpju, tik risinājumu. Ko iesaka speciālisti?
Gandrīz 800 seniori no visiem Latvijas reģioniem Rīgā atzīmēs Vislatvijas senioru vokālo ansambļu sadziedāšanās pasākuma 5. jubileju
Kā startēt sēņu sezonā, nekaitējot veselībai
Kas ir micerālais ūdens un kāpēc tas tik nozīmīgs sejas ādas kopšanā
Pat neliels pastāvīgs kālija un magnija deficīts var apgrūtināt ikdienas gaitas
9 gudri risinājumi veselīgākam un ērtākam ceļojumam
Kam noderīgs saulaini ziedošais biškrēsliņš
Mazā uzvedības ABC dabā. Kā izvairīties no kukaiņu kodumiem
„Centrālās laboratorijas” akcijā 114 Latvijas iedzīvotājiem noteikts pozitīvs antivielu tests pret C hepatīta vīrusu
Latvijas iedzīvotāji vasarā pašsajūtu uzlabo ar pastaigām, peldēm, ēdot dārzeņus, ogas un strādājot dārzā
iegūt maksimālu labumu no peldēšanas?
Hepatīts, taukainā hepatoze – izplatītas, taču bieži vien nediagnosticētas slimības. Kāpēc ir vērts pārbaudīt aknu veselību?
Līdz Pasaules hepatīta dienai “Centrālajā laboratorijā” bez maksas varēs veikt antivielu testu pret C hepatīta vīrusu
Kā sagatavoties aktīvām brīvdienām, lai nepiedzīvotu nepatīkamus pārsteigumus?
Vai droši zināt, ka zobus kopjat pareizi?
Gāzēts dzēriens slāpju veldzēšanai. Vai labāks par ūdeni?
Ko stāsta aknu rādītāji asins analīzēs
Puisīti vai meitenīti aprīlī? Vai tomēr citu gad’?
Tulznas – vasaras staigātprieka nepatīkamās blakusparādības
Veselam
11 pārsteidzoši iemesli, kādēļ kāds varētu tevī iemīlēties
Pazīmes, kas liecina, ka bērnam varētu būt cukura diabēts
Vīrietis mēnesi atsakās no “baltās nāves” un atklāj, ko pieredzējis šī eksperimenta laikā. Vai viņš atteiksies no saldumiem?
Skride atklāj, kas ir cilvēku “klusais slepkava” un dod padomus, kā pagarināt veselīgas dzīves ilgumu
Veselam
Vesels kā rutks! Kas rutkā ir vērtīgs?
Veselam
“Autoimūnās slimības ir sastopamas arvien biežāk.” Vasiļevskis iesaka, kā pacientam apturēt agresīvo slimību
Mācību laikā zaudēti sakari ar dronu. Pastāv iespēja, ka tas nosēdies Krievijas teritorijā
STOPkadri: Daudzās jomās atpaliekam no citām Eiropas valstīm, bet digitālā notāra projektā varam sevi uzskatīt par paraugu citiem
Lielākais, kāds jebkad nogādāts uz Zemes! ASV nosēdusies NASA kapsula ar paraugiem no asteroīda
Ilmārs Poikāns: “Ļoti negribētos, ka mēs pārvērstos par digitālu cietumu kā Ķīnā”
Ukrainā ir tikai ziediņi: Lukašenko pēc sarunām ar Putinu dod mājienu, ka karš var turpināties citā valstī
Cilvēkstāsts
CILVĒKSTĀSTS. “Tā ir gatavā elle, kurai iziets cauri…” Anitas dēlam 4 gadu vecumā konstatēta invaliditāte
Kokteilis
FOTO. “Mīlu un man ir svarīga viņu esība. Tāpat kā viņiem manējā” – Ieva Brante atklāti par kādu īpašu vīrieti savā dzīvē
Veselam
Piecas izplatītākās seksuālās fantāzijas. Seksologu novērojumi
Veselam
Kā stresa hormoni ietekmē veselību? Ekspertes padomi, kā mazināt spriedzi
Viedoklis
Pēteris Apinis. Par piesārņota gaisa un smēķēšanas ietekmi uz diabēta attīstību un diabēta komplikācijām
Vakcinācijas kabinetos pieejamas jaunas vakcīnas pret Covid-19; tas ir valsts apmaksāts pakalpojums
Veselam
FOTO. “Nožēlotu, ja nebūtu izdarījusi visu, kas man var palīdzēt.” Rēzija ir pirmā, kurai Bērnu slimnīcā veikta unikāla smadzeņu operācija
Ne tikai karā vai vardarbībā pārdzīvotais, arī ekstrēmi laikapstākļi var būt posttraumatiskā stresa cēlonis
Veselam
Jautā skatītāja: “Mazmeita neēd piena produktus. Ko darīt bērniem, jo viņi bērnudārzā tādēļ bieži atrodas tādā kā bada stāvoklī?”
Skatītājs jautā: Kādēļ uzturlīdzekļu parādniekus nesūta piespiedu darbos?
Veselam
Diabēta pacientu ārstēšanā ieguldītie līdzekļi vienmēr ekonomiski atmaksājas
Var kļūt agresīvas, sāpīgi dzeļ! Sarkanās uguns skudras pirmo reizi sasniegušas arī Eiropu
Veselam
Piecas izplatītākās seksuālās fantāzijas. Seksologu novērojumi
22:00
Mājas
Mērlentes noslēpums ir atklāts! Ir iemesls, kāpēc tās āķītī ir caurums
21:30
Ilmārs Poikāns: “Ļoti negribētos, ka mēs pārvērstos par digitālu cietumu kā Ķīnā”
20:33