Laukos
Graudkopība

Agronoma padoms ziemas rapša sējai0


Rapša lauks.
Rapša lauks.
Foto – Valdis Semjonovs

Baltic Agro Tradecorp tehniskā konsultante Dace Strautiņa

Pienācis ziemas rapšu sējas laiks. Šogad klimatiskie apstākļi sējai labvēlīgi. Laicīgi novākti priekšaugi ļauj laicīgi sākt rapšu sēju. Arī augsnes mitrums visā Latvijā pietiekams un augsnes apstrādes darbi norit raiti. Plānojot nepieciešamo mēslojumu daudzumu, būtu jāņem vērā, ka šogad graudaugu ražas augstas, tātad, priekšaugu barības vielu iznese no augsnes arī bijusi augsta.

Tas nozīmē, ka ziemas rapšiem jānodrošina pilns nepieciešamo pamata elementu (NPK) daudzums atbilstoši plānotai iznesei ar ražu. Arī salmu daudzums, kurš tiks iestrādāts augsnē, ir lielāks kā citus gadus, tādēļ jārēķinās ar papildus slāpekļa vajadzību (30-50 kg/ha tīrvielā ) no rudens.

Barības vielu uzņemšanu no augsnes ierobežo dažādi augsnes faktori – augsnes pH reakcija, sablīvējums, nepietiekams mitruma daudzums u.c. Tomēr viens no būtiskākajiem ir zems augsnes organisko vielu saturs, jo tikai mikroorganismu darbības rezultātā ar minerālo mēslojumu iestrādātās barības vielas pārveidojas augiem uzņemamā formā.

Salmu mineralizācijai, jeb barības vielu atgūšanai no augsnē iestrādātiem salmiem, arī nepieciešama bioloģiski aktīva augsne. Iesaku lauksaimniekiem pārdomāt izmantotos augsnes pirmssējas apstrādes paņēmienus un izvēlēties augsnes struktūrai un sastāvam piemērotākos.

Šobrīd tiek izmantoti dažādi paņēmieni gan klasiskais ar augsnes aršanu, gan minimālā augsnes apstrāde, gan arī tiešā sēja. Tomēr, Latvijā ienāk arī jaunas tehnoloģijas – ar mikrogranulu tvertnēm aprīkotas kombinētās rapšu sējmašīnas.

Viens no galvenajiem labas ražas priekšnoteikumiem ir kultūraugu pamatmēslošana, jeb pietiekams barības vielu nodrošinājums. Tātad, visām nepieciešamajām barības vielām jābūt augiem sasniedzamām jau no no visagrīnākās to attīstības stadijas – dīgšanas.

Kā to nodrošināt kamēr augu saknes vēl nav pilnībā attīstījušās un apsakņojušās? Ar precīzu minerālā mēslojuma iestrādi, novietojot mēslojumu pēc iespējas tuvāk sēklai. Šādu mēslojuma iestrādi nodrošina kombinātās sējmašīnas, kuras aprīkotas ar mikrogranulu mēslojuma tvertnēm. Tātad, reizē ar sēju ir iespējams iestrādāt divu veidu mēslojumus. Granulētais NPK mēslojums tiek iestrādāts nedaudz dziļāk par sēklu, bet vienā rindiņā un pilnīgi blakus sēklai tiek pievienots mikrogranulu mēslojums – ūdenī šķīstošs, viegli uzņemamas formas slāpeklis, fosfors un cinks.

Ziemas rapšiem būtiska ir strauja attīstība veģetācijas sākumā, lai augi paspētu rudenī uzņemt pietiekamu barības vielu daudzumu un saknēs uzkrātu nepieciešamo cukuru saturu. Saknēs uzkrātās barības vielas pasargā augus ziemā no kailsala un temperatūru svārstību radītajiem sakņu bojājumiem. Tas ir viens no labas ziemošanas, tātad potenciālās ražas priekšnosacījumiem. Dažādojot mēslošanas paņēmienus un mēslojuma veidus var ierobežot klimatisko vai augsnes fakoru negatīvo ietekmi uz barības vielu uzņemšanu.

Šodien, kad esam klimatisko pārmaiņu seku ietekmē, kad ziemas periodā novērojami atkušņi, kailsals, paaugstināts nokrišņu daudzums, straujas temperatūru svārstības u.tt, lauksaimniekiem, jāspēj pielāgoties šiem apstākļiem un jāizdomā kā šos riskus mazināt. Viens no veidiem ir ieviest jaunas tehnoloģijas, kuras ierobežo mēslojumu izskalošanos un samazina lauksaimnciecības ietekmi uz vidi.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Raivis Šveicars
Laukos
Ražo lielākos bērza saplākšņus pasaulē, izmantojot tikai Latvijā augušus bērzus
1 diena
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
Aizved mani uz Mākoņkalnu jeb 10 iemesli, kāpēc brīvdienas pavadīt Rāznas nacionālajā parkā 1
3 dienas
LE
LETA
Laukos
Āfrikas cūku mēris pirmo reizi konstatēts Virgas pagastā
3 dienas

Lasītākie

AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Filmu cienīgas intrigas Latvijā – par bandītiem, kuri spridzināja cilvēkus, bēga uz Krieviju un meloja policijas labā
1 stunda
ML
Māra Libeka
Latvijā
Caurumi paver ceļu koronavīrusam. Kas glābs – obligātas maskas iebraucējiem, jauna vīzu politika vai ārsts lidostā?
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Kurā Latvijas pusē šodien līs lietus?
48 minūtes
IE
Ināra Egle
Latvijā
Varavīksnes, 9. maija vai 18. novembra Rīga? Spēle “grozoties” tikai ap trim sāncenši 2
1 stunda
LA
LA.LV
Laukos
“Turpinām augt un investēt!” Covid-19 dēļ attīstība laukos neapstājas
2 stundas