Foto: Fotolia

Aicina piedalīties Sēklu lolotāju apmācībās un dalīties ar seno kultūraugu šķirņu sēklām 0

Latvijas Permakultūras biedrība aicina piedalīties pirmajās Sēklu lolotāju apmācībās 25.-26.janvārī un jau desmitajā ikgadējā Latvijas sēklu maiņā 26.janvārī Ikšķilē, Ikšķiles Brīvajā skolā.

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi 57
Lasīt citas ziņas

Abi pasākumi tiek rīkoti, lai veicinātu seno Latvijas kultūraugu šķirņu saglabāšanu un zināšanu par sēklu iegūšanu plašāku pielietošanu. Mūsu neprasme un nevēlēšanās pašiem gādāt par savu pārtikas augu sēklām novedusi līdz straujam kultūraugu šķirņu daudzveidības samazinājumam un mūsu gandrīz pilnīgai atkarībai no globālajām sēklu kompānijām.

Dalīsies ar saviem dārgumiem

Sēklu lolotāju apmācībās saņemsiet zināšanas par sēklu iegūšanu, kultūraugu šķirņu īpašību saglabāšanu, sēklu maiņā sēklu lolotāji dalīsies ar saviem dārgumiem – seno kultūraugu šķirņu sēklām, lai mūsu Latvijas senās šķirnes turpinātos, lai sēklas tiktu audzētas un ievāktas un turpinātu ceļu pie jauniem audzētājiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pasākumi tiek organizēti Latvijas Permakultūras biedrības vadīta starptautiska Programmas NORPLUS Adult finansēta projekta “Growing Seed Savers: Baltic-Nordic Seed Savers’ Education Innovation” (“Audzējot sēklu lolotājus: Baltijas-Ziemeļvalstu Sēklu lolotāju izglītības inovācija”) ietvaros kā viena no aktivitātēm Latvijas sēklu neatkarības stiprināšanai un sēklu lolotāju tīkla izveidošanai.

Šīs iniciatīvas laikā Latvijā notiks gan apmācības sēklu lolotājiem, gan jau notikušas seno šķirņu vākšanas ekspedīcijas, diskusijas par sēklu apriti regulējošo likumdošanu Latvijā un ES. Latvijas Permakultūras biedrība sadarbībā ar Igaunijas, Dānijas un Lietuvas nevalstiskajām organizācijām izstrādājušas sēklu lolotāju apmācību programmu, ekspedīciju metodiku, veikušas likumdošanas analīzi, kā arī tiek veidota datu bāze informācijas par senajām šķirnēm uzkrāšanai.

Gan lauki, gan zināšanas paliek nabagākas

Šķirņu daudzveidība lauku saimniecībās Latvijā samazinās ar katru gadu. Zūd zināšanas par kultūraugu šķirņu saglabāšanu, sēklu ievākšanu. Katru gadu mūsu lauki paliek nabagāki, vienādāki gan lauksaimniecības industrializācijas, gan klimata izmaiņu, gan sēklu brīvu kustību ierobežojošas likumdošanas dēļ.

Lai noturētu kultūraugu bioloģisko daudzveidību, nepieciešams tos kultivēt, laist apritē to ģenētisko materiālu, lietot tos. Mums ir nepieciešamas zināšanas un sēklas, lai mūsu pārtikas sistēma spētu saglabāties lokāli pašpietiekama, daudzveidīga un droša tajās graujošajās pārmaiņās, kas plašā mērogā sāk iezīmēties gan vides, gan sociāli-ekonomisko faktoru ietekmē.

Latvijas Permakultūras biedrība aicina sabiedrību piedalīties apmācībās – varbūt tieši jūs kļūsiet par sēklu lolotāju un izglābsiet no iznīkšanas kādu senu kartupeļu vai pupu šķirni. Varbūt tieši pateicoties jūsu pūliņiem nākotnē Latvijas dārzos turpinās augt vietējie kāļi, zirņi, bietes un latviešu selekcionāru selekcionētās narcises, gladiolas, tulpes.

Reklāma
Reklāma

Katra mūsu dārzā izaugusī sēkla ir vērtība. Vēl jo vairāk, ja tā nāk no šķirnes, kura mūsu dārzā dzīvo jau gadiem un gadu desmitiem.
Vairosim mūsu vērtības!

Pieteikšanās un vairāk informācijas: www.growingseedsavers.org un http://www.permakultura.lv/pasakumi.html

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.