Foto: Shutterstock

Aknu audzējs – nopietni, bet arī cerīgi 0

Konsultēja Ārija Brīze, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas onkoloģe – ķīmijterapeite

LA
LA.LV
Ziņas
Deputāts atklāj, vai pēc 15. novembra vakcinētie iedzīvotāji varēs atgriezties normālā dzīvē 127
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Valdība ir nelokāma, ka 15.novembrī un attiecīgi 15.decembrī šis vakcinācijas pienākums stāsies spēkā,” brīdina ministrs 137
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
Slimnīca atklāj, ar kurām vakcīnām potējušies Covid-19 pacienti, kas ir nonākuši stacionārā 63
2 stundas
Lasīt citas ziņas

Aknas ir ne tikai viens no mūsu organisma lielākajiem nepāra orgāniem, bet arī galvenā laboratorija, kas nepārtraukti „filtrē” cirkulējošās asinis, pārveidojot tajās nonākušās uzturvielas, vitamīnus un minerālvielas par tādām ķīmiskām substancēm, kuras mūsu organisms spēj izmantot. Aknām ir pāris simti dažādu svarīgu funkciju. Tās aktivē un inaktivē dažādus hormonus, sintezē plazmas olbaltumvielas, regulē glikozes līmeni asinīs, kā arī „atindē” asinis jeb izvada no tām toksīnus un citas ķīmiskās atkritumvielas.

Mazkustīgums, liekais svars, vides piesārņojums, alkohola lietošana un citi faktori arvien biežāk rada draudus aknu veselībai, tāpēc šim svarīgajam orgānam jāpievērš īpaša uzmanība. Labā ziņa – aknu slimību ārstēšanā arī Latvijā no šī gada ir pieejamas jaunas, efektīvākas zāles, kas aknu vēža pacientiem nodrošina garāku dzīvildzi un labāku
dzīves kvalitāti.

Aknas – pacietības paraugs

CITI ŠOBRĪD LASA

Aknas ir pacietīgas – tās vairumā gadījumu nesāp, jo tām nav nervu receptoru, kas signalizē par sāpēm. Ja rodas sūdzības par sāpēm labajā paribē, tad, visticamāk, šos simptomus rada žultspūšļa, žultsceļu iekaisuma vai aizkuņģa dziedzera problēmas. Tieši šīs aknu „labās uzvedības” dēļ cilvēkam nereti nav nekādu sūdzību līdz pat brīdim, kad ļaundabīgās izmaiņas jau ir visai nopietnas.

Aknas ir ne tikai pacietīgas, bet arī „klusas” – to audzējiem raksturīgās pazīmes agrīnās stadijās nav specifiskas un var tikt novērotas arī citu slimību gadījumā, kā arī liecināt par dažāda cita veida veselības problēmām, tāpēc aknu vēzis nereti tiek atklāts novēloti.

Riska faktori

Latvijā saslimstība ar aknu vēzi ir mazāka nekā pasaulē vidēji, taču lielā mērā tas skaidrojams ar novēloto slimības fakta konstatācija – proti, daudzos gadījumos diagnozes apstiprināšanai biopsija nemaz netiek veikta, jo pacienta stāvokļa dēļ ārstēšana vairs nav iespējama.

Aknu vēža attīstībā nozīme ir arī ģimenes slimību vēsturei, īpaši vielmaiņas slimībām, kā arī virknei dažādu citu saslimšanu, piemēram: hroniskam B un C hepatītam; aknu cirozei, diabētam un taukainajai hepatozei; dzelzs un vara vielmaiņas traucējumiem jeb hemohromatozei un Vilsona slimībai (sindromiem, kam raksturīga pastiprināta dzelzs un vara uzkrāšanās/izgulsnēšanos dažādos orgānos, t.sk., aknās); kaitīgajiem ieradumiem – smēķēšanai un pārmērīgai alkohola lietošanai; anabolo (muskuļu masu palielinošo) steroīdu ilglaicīgai lietošanai; aflatoksīnu jeb kancerogēno vielu iedarbībai, ko rada neatbilstošas uzglabāšanas rezultātā uz kultūraugiem – graudiem, riekstiem u.c. – izveidojusies pelējuma sēne.

Aknu vēža simptomi pamatā ir nespecifiski

Nogurums
Viens no pirmajiem signāliem, kas liecina par veselības problēmām, ir nogurums un izteikts nespēks. Organismam cīnoties ar saslimšanu, ķermenim trūkst enerģijas, pašsajūta neuzlabojas pat pēc ilgstošas atpūtas vai miega.

Apetītes traucējumi
Pat pēc nelielām maltītēm iespējama diskomforta sajūta labajā paribē un nepatīkama “pilnuma” izjūta. Ar laiku apetīte var samazināties vai izzust pavisam. Laika gaitā šis simptoms var ‘kombinēties’ ar sliktu dūšu, vemšanu u.c. gremošanas traucējumiem.

Neizskaidrojams svara zudums
Audzējam attīstoties, var samazināties ķermeņa svars.

Nieze
Aknu darbības traucējumu vai iekaisuma rezultātā var parādīties visa ķermeņa nieze.

Dzelte
Ja aknas nespēj pilnvērtīgi funkcionēt (aknu šūnu jeb hepatocītu bojājuma vai žultsceļu sašaurinājuma rezultātā), asinīs palielinās žults pigmenta bilirubīna (viela, kas rodas hemoglobīna noārdīšanās rezultātā) koncentrācija. Pigmentam pārsniedzot noteikto normu, cilvēka āda, acu baltumi un gļotāda kļūst dzeltenīga.

Palielinātas aknas
Audzējam kļūstot lielākam, pieaug iekaisums un arī aknas apmēri – orgāns kļūst jutīgs, radot pastāvīgas vēdersāpes un vēdera pūšanos/ apmēra palielināšanos (vēdera dobumā uzkrājas šķidrums, palielinās liesa). Sāpes var izstarot arī uz muguru.

Diagnostika – ne vienmēr viegla

Aknu vēzis nereti tiek diagnosticēts, dinamiski novērojot kādas citas aknu slimības. Ir gadījumi, kad aizdomas rada normai neatbilstoši laboratoriskie aknu testi, kam seko mazāk vai vairāk komplicēti attēldiagnostikas izmeklējumi – ultrasonogrāfija, datortomogrāfija, magnētiskā rezonanse, aknu asinsvadu angiogrāfija (ar kontrastvielu izmantošanu); tāpat arī diagnozes precizēšanai tiek izmantotas laparoskopijas un biopsijas metodes.

Kā ārstēt?

Aknu vēža ārstēšanu sarežģītu un ierobežotu padara fakts, ka visbiežāk tas rodas pacientiem, kuru aknas jau ir bojātas. Tieši tāpēc viņiem ir grūtāk panest nepieciešamo terapiju vai procedūras – blakusparādību ietekmē aknu funkcija mēdz pasliktināties vēl vairāk.

Primārā aknu vēža gadījumā labākais risinājums ir ķirurģiska ārstēšana. Audzēja rezekcijas sekmes ietekmē audzēja izmērs, audzēju skaits, aknu „struktūru” (asinsvadu, žultsvadu) iesaiste, neskarto aknu funkciju apjoms, audzēja ārpus aknu izplatība. Turklāt pēdējo desmitgažu laikā ķirurģiskās metodes ir attīstījušās, tāpēc to pielietojums ir aizvien veiksmīgāks.

Tomēr aknu vēža gadījumā ķirurģiska ārstēšana ne vienmēr ir iespējama, jo to nepieļauj pacienta vispārējais stāvoklis – veselo aknu audu ir pārāk maz, lai aknas varētu funkcionēt pēc plašas operācijas; audzējs ir pārāk izplatījies (vairāki nelieli audzēji), lai to būtu iespējams izoperēt. Tad var tikt izmantota radiofrekvences ablācija – mazinvazīva radioloģijas metode, kuras pamatā ir augstas frekvences elektriskā strāva, kas tiek nogādāta precīzi audzējā, tādējādi to iznīcinot. Tāpat aknu audzēju terapijā tiek izmantota arī stereotakses staru terapija (radioķirurģija) – ļoti lielas jonizējošā starojuma devas precīza „ievadīšana” audzējā, kā arī transarteriāla ķīmijembolizācija (audzēju apasiņojošo artēriju „slēgšana” ar lokāli ievadītu, speciālu medikamentu palīdzību).

Jaunas zāles un garāks mūža ilgums

Aknu vēža ķīmijterapijā nav daudz jaunu medikamentu. Viens no efektīvākajiem – tirozīnkināzes inhibitors – radīts vairāk nekā pirms desmit gadiem. Aizvien jauni klīniskie pētījumi pierāda tā spēju pārliecinoši pagarināt dzīvildzi, tāpēc īpaši svarīgi ir uzsākt terapiju pareizajā brīdī, kad iespējams lielākais ieguvums pacientam. Apsveicami, ka šis medikaments kopš 2019. gada jūlija ir iekļauts kompensējamo zāļu sarakstā.

Pasaulē aknu vēža ārstēšanā šobrīd ir pieejami arī otrās un trešās izvēles jeb līnijas medikamenti – tirozīnkināžu inhibitori, citas mērķterapijas zāles un imūnterapija, taču Latvijā pagaidām tie vēl nav kompensēti. Katrā ziņā onkoloģija ir viena no tām terapijas jomām, kurā visstraujāk ienāk biofarmaceitiskie medikamenti un tiek īstenoti personalizētās medicīnas principi. Tāpēc jācer, ka arī aknu vēža pacientiem dzīvildzes un dzīves kvalitātes prognozes uzlabosies vēl vairāk.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
Ārste skaidro var vai nevar vakcinēties, ja ir dažādas veselības problēmas 20
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lai iekļūtu ārstniecības iestādē, ikvienam būs jāveic Covid-19 “ātrais tests”. Cik ilgi būs šāda kārtība? 54
22 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Vai vakcīna ietekmē vēža šūnas? Skaidro Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja 15
23 stundas
LA
LA.LV
Veselam
uzturēt savu seksuālo veselību labā formā un pārliecināties, vai intīmajā sfērā viss “strādā kā pulkstenis”? 6
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Deputāts atklāj, vai pēc 15. novembra vakcinētie iedzīvotāji varēs atgriezties normālā dzīvē 127
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Valdība ir nelokāma, ka 15.novembrī un attiecīgi 15.decembrī šis vakcinācijas pienākums stāsies spēkā,” brīdina ministrs 137
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
Slimnīca atklāj, ar kurām vakcīnām potējušies Covid-19 pacienti, kas ir nonākuši stacionārā 63
2 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
Jauns spēlētājs fiktīvās deklarēšanās spēlītei. Nākamgad augs nodoklis 36
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Viņš noteikti nebija pelnījis to, ko viņš saņēma par savu viedokli.” Freimanis par Šimkus ierakstu un ņirgāšanos par pianistu 174
22 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptiekas” atvērtas jau no septiņiem rītā 1
3 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Kur vīrusa daļiņu ir vairāk un pastāv lielāks risks inficēties? 5
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilā vakcinācijas punkta izbraukumiem liels pieprasījums jau pirmajā nedēļā 5
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Ceļazīmes sadzīvošanai ar gada tumšo laiku 1
5 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Mūsu jaunajā realitātē konsultācijas tiešsaistē ir farmaceitiskās aprūpes daļa 3
Nedēļa
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 12
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
14. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
13. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Monas Lizas pieskāriens sievietes intīmajai veselībai 3
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vidusjūras diēta un C vitamīns un locītavu veselības ābecē 2
20. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Sāpju vietā jaunas locītavas 3
17. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šogad gripas sezona varētu būt smaga, tai jāsagatavojas 8
15. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Lieldraugs “Mēness aptieka” sveic Aigaru Apini ar panākumiem Tokijā 5
1. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” maratonā īpaši atbalsta aktīvos seniorus 3
30. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Paralimpieši saņem iedvesmojošus sveicienus pirms startiem Tokijā 1
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ja skrienot atgadās trauma
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bērns un viedierīces: kā pasargāt acu veselību? 3
25. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 21
24. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 2
17. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļavārdi pirms paralimpiskajiem startiem Tokijā 1
10. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja pārslogots vai sasists sāp plecs 1
10. augusts, 2021
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kustību amplitūdas nozīme un citi padomi locītavu veselībai 2
6. augusts, 2021
LA
LA.LV
Uncategorized
Helmuts Bēķis: Prostatas vēža politika Latvijā – sagaidīt metastāzes un tad sākt ārstēšanu 8
2 dienas
LA
LA
Veselam
Ārsts skaidro, kas notiek ar imunitāti pēc 180 dienām, pacientam izslimojot Covid-19 93
2 dienas
LE
LETA
Veselam
Paaugstinoties Covid-19 izplatības rādītājiem, iedzīvotājiem pieaug arī bezcerības un bezspēcības sajūtas 96
3 dienas
LE
LETA
Veselam
Aptaujā noskaidrots, cik liela daļa cilvēku veic Covid-19 testu, sajūtot saaukstēšanās simptomus 38
3 dienas
LE
LETA
Veselam
70% Latvijas iedzīvotāju organismā trūkst nozīmīgs elements, atklāj SPKC 125
4 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Ziema un rudens ir pārbaudījums mūsu imūnsistēmai. Kādus vitamīnus izvēlēties gada aukstajiem mēnešiem? 8
5 dienas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā atklāts rekordliels jauno Covid-19 gadījumu skaits – 3206, miruši 33 saslimušie
5 minūtes
Raivis Šveicars
Ziņas
Ar dažādām krāpnieku shēmām saskārusies virkne Latvijas slavenību. Finansiāli tiek apkrāpti tie, kas viltus reklāmām uzķeras 10
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Slimnīca atklāj, ar kurām vakcīnām potējušies Covid-19 pacienti, kas ir nonākuši stacionārā 63
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kadri no Rīgas 1. slimnīcas Covid-19 nodaļas 17
2 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
“Šis cilvēks ir ļauns un, iespējams, mentāli slims”: deputāts Artuss Kaimiņš brīdina par Gobzemu 29
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mājsēde pret Covid-19 nevakcinētiem cilvēkiem varētu turpināties arī pēc 15. novembra 54
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pret stulbo arī paši dievi cīnās veltīgi!” Šadurskis uzskata, ka skolotāju atklātajai vēstulei vieta miskastē 118
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ļoti svarīgi esot neļauties panikai. Kā Ārstu biedrības izteikto Pavļuta demisijas pieprasījumu vērtē premjers? 107
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Valdība ir nelokāma, ka 15.novembrī un attiecīgi 15.decembrī šis vakcinācijas pienākums stāsies spēkā,” brīdina ministrs 137
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“To, ka esmu gejs, apzinājos jau pusaudžu vecumā…”: Rinkēvičs atceras savu publisko “iznākšanu no skapja” 100
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Viņš noteikti nebija pelnījis to, ko viņš saņēma par savu viedokli.” Freimanis par Šimkus ierakstu un ņirgāšanos par pianistu 174
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ģirģens: Latvijā ir haoss – paskatās, kas notiek “Twitter” un tad domā, ko darīt 26
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Deputāts atklāj, vai pēc 15. novembra vakcinētie iedzīvotāji varēs atgriezties normālā dzīvē 127
1 diena
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Latvijas ļaudis ir aizkaitināti, saniknoti un dusmīgi par varas sastrādāto cīņā ar pandēmiju. Egila Līcīša feļetons 155
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Harijs un Megana Mārkla uzzinot par karalienes veselības stāvokli, Ziemassvētkus plāno svinēt Lielbritānijā 24
22 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Brokoļu un siera pīrāgs: ļoti gardi!
21 stundas
Inita Šteinberga
Ziņas
Lai nākamgad āboli būtu bez tārpiem un plūmes nepūtu, jāsāk rosīties jau tagad
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Latvijā atklāts rekordliels jauno Covid-19 gadījumu skaits – 3206, miruši 33 saslimušie
13:10
Inita Šteinberga
Praktiski
Dārznieces padoms: kā “pārziemināt” garšaugus
12:40
LA
LA.LV
Ziņas
“Šobrīd daudzi draugi vairs nav draugi.” Vārpiņš par pandēmijas ieguvumiem un zaudējumiem 11
12:35