Foto – Shutterstock

Aktinīdijas biezoknī neražo: kā par tām parūpēties pareizi? 1

Pie saimniecības ēkas aug divi aktinīdiju krūmi, kas katru gadu veido lielu biezokni, zari izstiepjas gari un savstarpēji savijas. Mēģinu tos palaikam apgriezt. Pavasaros skaisti zied, bet ogas, ja aizmetas, ātri nobirst. Vasarā vienam vairāk, otram mazāk daļa lapu iekrāsojas ar baltiem galiem. Kā aktinīdijas pareizi jākopj, lai iegūtu garšīgās un veselīgās odziņas? ZAIGA VALMIERĀ

Reklāma
Reklāma
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
Krievija vismaz mēnesi zināja par terorakta gatavošanu: “Lai viņi nestāsta pasakas fejai!” 87
Lasīt citas ziņas

– Visticamāk, dārzā aug divas sievišķās šķirnes. Lai iegūtu augļu ražu, blakus vai pa vidu vajag iestādīt vīrišķo stādu. Ja iedēstīta parastā jeb Mandžūrijas aktinīdija, līdzās jāstāda tā pati suga, lai augi savstarpēji apputeksnētos. Neder asā vai auglīgā aktinīdija, jo katra zied dažādos laikos, – pamāca aktinīdiju audzētājs Dainis Grīnbergs.

Ja aktinīdijas negriež, tās aiziet lapās un neražo. Tagad ir pēdējais laiks, kad vēl augus var veidot. Vēlāk apgrieztās diezgan ilgi sulo, līdz nomierinās. Literatūrā ir minēts, ka aktinīdiju krūmi jāveido līdzīgi vīnogām, bet tas ir sarežģīts darbs. Dainis Grīnbergs savā piecdesmit gadu ilgajā audzēšanas praksē pārliecinājies, ka, pat apgriežot šo liānu neprofesionāli, tā dod labu ražu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Galvenais neapgriezt pārāk drastiski. Vienā reizē drīkst apgriezt ceturtdaļu auguma. Mandžūrijas aktinīdijai augļi lielākoties veidojas zara sākumā, tāpēc jaunos, garos dzinumus var saīsināt pat par pusi.

Ja aktinīdiju audzē vertikāli, no augšas var nogriezt 1–2 m; nekas ļauns nenotiks, bet būs vairāk augļu.

Šopavasar stādu gadatirgū Salaspilī un stādu parādē Siguldā Dainis Grīnbergs tirgos parastās aktinīdijas (Actinidia kolomikta), asās aktinīdijas (Actinidia arguta) un auglīgās aktinīdijas (Actinidia polygama) stādus. Auglīgajai aktinīdijai ir oranži augļi, kas garšo pēc vārītiem burkāniem.