Lai asins analīžu rezultāti būtu precīzi, brokastošana ir jāatliek.
Lai asins analīžu rezultāti būtu precīzi, brokastošana ir jāatliek.
Foto: Evgeny Atamanenko/SHUTTERSTOCK

Kā pareizi nodot analīzes, savākt paraugus un saprast analīžu rezultātus? 1

Regīna Olševska, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Putina kritiķis nosauc datumu, kad kapitulēs Krievijas armija. Kāpēc tieši šajā dienā? 17
Lapsa: Tas nav vienkārši apkaunojums, ka valsts nespēj izsniegt pilsoņiem pases un ID kartes, tas ir.. 48
Šmits par palīdzību un ekonomiku. “Latvija ziedo lielas kravas ar olām, bet ukraiņi par pazeminātu cenu citas pārdod Latvijai” 14
Lasīt citas ziņas

 

Kurš gan no mums nav nodevis asins analīzes vai nesis uz laboratoriju vienreiz lietojamo trauciņu ar urīnu vai fēču paraugu, bet pēc tam, saņemot rezultātus, bažīgi pētījot, vai visi rādītāji ir normas robežās, tas ir, iekļaujas references intervālā, un vai tikai pie kādas ailītes neparādās nodevīgā uz augšu vai leju vērstā bultiņa, kura norāda uz kaut kādām izmaiņām. Kādām? To var pateikt tikai ģimenes ārsts vai speciālists.

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Analīžu rezultāti atspoguļo daždādus bioloģiskus procesus, kas notiek cilvēka organismā. Pēc analīžu rezultātiem var spriest, kā funkcionē dažādi orgāni vai orgānu sistēmas, piemēram, nieres, aknas, vairogdziedzeris un citas. Zināma mērā dažas analīzes var nosaukt par slimību diagnostiskiem marķieriem. Katrā analīžu rezultātā obligāti tiek norādītas tā sauktas normas, vai precīzāk references intervāli.

“Lai aprēķinātu references vērtību, tiek veikti apjomīgi pētījumi, iesaistot tajos skaitliski lielas veselu populāciju grupas. Pētījumu dalībniekiem pēc vienotas procedūras un standartizētām prasībām tiek veiktas analīzes. Iegūtos rezultātus statistiski apstrādā un nosaka minimālo un maksimālo robežu, kas tad arī ir references intervāls. Dažādām iedzīvotāju grupām – vīriešiem un sievietēm, bērniem, pusaudžiem, pieaugušajiem, senioriem, reizēm pacientiem ar hroniskām slimībām – šie references intervāli ir atšķirīgi.

Piemēram, jaundzimušajiem un zīdaiņiem tie var atšķirties pat pa mēnešiem,” stāsta Centrālās laboratorijas valdes locekle, Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesore Jeļena Storoženko, norādot, ka šāda references intervāla noteikšana nepieciešama analīžu rezultātu turpmākai interpretācijai, piemēram, lai varētu noteikt slimības attīstības pakāpi, spriest par ārstēšanas efektivitāti.

“Analīžu rezultāti, kuri ir ārpus references intervāla, norāda uz kāda orgāna vai orgānu sistēmas funkcionālajiem traucējumiem, un bieži vien uz nepieciešamību veikt papildu izmeklējumus. Reizēm pacienti ļoti satraucas, ja viņu analīžu rezultāti tuvojas vai pat nedaudz pārsniedz references intervāla robežvērtības.

Taču dažreiz to var izskaidrot ar citiem analīžu rezultātus ietekmējošiem faktoriem, piemēram, specifiska diēta vai badošanās, fiziskās aktivitātes, stress, alkohols, kafija, smēķēšana un citi. Tieši tādēļ iesaka arī ievērot analīžu nodošanas un paraugu savākšanas nosacījumus.”

Novērots, ka dažādās laboratorijās pat vienā un tajā pašā dienā veiktu analīžu rezultāti var atšķirties. Kādēļ tā? “Katrā laboratorijā izmantojamas iekārtas, reģenti un metodes var atšķirties. Līdz ar to atšķiras arī references intervāli. Tādēļ pacientiem, kuriem nepieciešams atkārtot analīzes, lai izvērtēt tos rezultātus dinamikā, ārsts var rekomendēt izmantot vienu un to pašu laboratoriju,” saka Jeļena Storoženko. References intervāli var atšķirties. Tāpēc vienmēr jāpievērš uzmanība testēšanas pārskatos noradītajiem references intervāliem. Tos jebkura laboratorija norāda obligāti.

 

No rīta tukšā dūšā

“Ir jāatceras, ka references intervālu aprēķināšana paredz standartizēto procedūru. Arī paraugu noņemšana notiek pie vienādiem apstākļiem visiem pētījumu dalībniekiem. Piemēram, asins noņemšana lielākai daļai klīniskās ķīmijas izmeklējumiem notiek no rīta, tukšā dūšā. Parasti rekomendē nodot analīzes vismaz 8 stundas pēc pēdējās ēdienreizes. Šo prasību visērtāk ievērot no rīta, turklāt šajā laikā cilvēks parasti ir arī izgulējies un atpūties. Analīžu rezultātus ietekmē arī diennakts ritms. Dažādu analītu koncentrācija asinīs var būtiski svārstīties diennakts laikā, piemēram, kortizols- steroīdu hormons, ko izdala virsnieru garoza,” stāsta Jeļena Storoženko.

Kas jāņem vērā, nododot laboratorijā urīna un fēču analīzes? Vai šīm analīzēm nav “derīguma” termiņa, piemēram, ja aizmirsies paraugu aiznest uz laboratoriju? Urīna analīze parasti sastāv no fizikālo īpašību noteikšanas (krāsa, dzidrums, pH, īpatnējais svars), urīna ķīmiskās izmeklēšanas (olbaltums, glikoze, ketonvielas, bilirubīns un cits) un, ja nepieciešams, sedimenta mikroskopijas – eritrocīti, leikocīti, cilindri, epitēlija šūnas.

“Urīna paraugu vajag savākt no rīta un divu trīs stundu laikā nogādāt laboratorijā. Paejot ilgākam laikam, istabas temperatūrā daļa leikocītu, eritrocīti, epitēlija šūnu un citu elementu sabruks, un analīzes rezultāti vairs nebūs informatīvi. Nedaudz ilgāk – līdz četrām stundām – urīna paraugu var uzglabāt ledusskapī. Vēl viena iespēja ir paraugs ar speciālo konservantu. Tad paraugu var uzglabāt istabas temperatūrā 24, bet ledusskapī 72 stundas.Tomēr konservants var ietekmēt ķīmiskās reakcijas,” viņa skaidro.

Pārlieku ilga parauga uzglabāšana un nepiemērota temperatūra var ierosināt ne tikai fizikālo rādītāju izmaiņas (paraugs kļūst duļķains), bet ietekmē arī ķīmiskos rādītājus, piemēram, samazinās glikozes līmenis.

 

Kā saprast analīžu rezultātus

“Pacientiem ļoti svarīgi jautāt ārstam, laboratorijas speciālistiem, ko nozīmē viņa analīžu rezultāti. Jāatceras, ka kopā ar analīžu rezultātiem laboratorija vienmēr norāda references intervālus, kas ir nepieciešami to interpretācijai. Ja pacients analīzes nodod bez ārsta nosūtījuma, svarīgi ir nevis tas, cik tuvu rezultāts pietuvojies references intervāla robežai, bet gan to stabilitāte ilgākā laika periodā. Jāņem vērā arī tas, ka dažiem rādītājiem var būt ļoti plašs references intervāls.

Tādēļ, ja pašsajūta ir slikta, noteikti jāapmeklē ārsts. Arī tad, ja iepriekš veiktajās analīzēs kāds no rādītājiem bija tuvu references intervāla augšējai robežai, bet tagad pēkšņi nokrities līdz apakšējai, par to vajadzētu apspriesties ar ārstu,” uzskata profesore. Šādas izmaiņas varētu būt pamats, lai laboratorijā iegrieztos biežāk un noskaidrotu, vai to iemesls meklējams dzīvesveidā, piemēram, pārslodzē, parauga nodošanas noteikumu neievērošanā vai radies kādu veselības traucējumu dēļ. Ja nav skaidrības par to, kā saprast veikto analīžu rezultātus, var vērsties pēc skaidrojuma arī laboratorijā.

 

Kā pareizi savākt paraugus

* Urīna analīzei izmanto rīta vidējo urīna porciju. Pirms tam ar siltu ūdeni nomazgā rokas un ārējos dzimumorgānus (bez ziepēm).

* Vispirms urinē tualetes podā, pēc tam trauciņā, kuru nogādā laboratorijā divu stundu laikā.

* Analīžu veikšanai derīgas tikai svaigas fēces. No iegūtā parauga trīs dažādām vietām materiālu ieliek tīrā, sausā plastmasas trauciņā (iespējams saņemt pie ārsta, laboratorijā vai iegadāties aptiekā).

* Uzglabāt ledusskapī no +2 līdz +8 °C temperatūrā. Laboratorijā nogādā 12 stundu laikā.

SAISTĪTIE RAKSTI

* Nododot fēču paraugu slēpto asiņu analīzēm, četras dienas pirms parauga savākšanas nedrīkst lietot medikamentus, kuri satur dzelzi, bismuta preparātus, caurejas līdzekļus, neveic klizmas procedūras, lieto uzturā daudzveidīgu pārtiku.

* Paraugu nenodod hemoroīdu, menstruāciju vai citas redzamas asiņošanas laikā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Slimnīcas satrauktas par finansējumu: ja netiks rasts risinājums, būs apdraudēta spēja nodrošināt pacientiem vajadzīgos pakalpojumus
Skatītājs par ēdināšanu skolās: Ēdāju ir maz, ēdienu tikai sacūko 47
“Neesam gatavi masveidā ārstēt politraumas.” Saruna ar traumatologu Andri Vikmani
Jautā skatītājs: Ārsti dažreiz ir tik augstprātīgi un rupji! Vai viņu attieksme mainītos, ja paaugstinātu algas?
Putina kritiķis nosauc datumu, kad kapitulēs Krievijas armija. Kāpēc tieši šajā dienā? 17
Lapsa: Tas nav vienkārši apkaunojums, ka valsts nespēj izsniegt pilsoņiem pases un ID kartes, tas ir.. 48
Šmits par palīdzību un ekonomiku. “Latvija ziedo lielas kravas ar olām, bet ukraiņi par pazeminātu cenu citas pārdod Latvijai” 14
Nākamās nedēļas sākumā Latviju šķērsos siltā atmosfēras fronte. Vai ziemai gals?
VIDEO. Portugālē mazā ciematiņā atrasts visvecākais dzīvojošais suns pasaulē. Viņa vecums pārspēj visus zināmos rekordus
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Mēness aptieka: Kuri dabas līdzekļi izmantojami stresa ietekmes mazināšanai 1
Paplašinot pakalpojumu pieejamību pieaugušajiem un bērniem, VCA atver jaunu poliklīniku „Dole”
Daudz alkohola vai kofeīna, urīnceļu infekcijas, nierakmeņi un citi iespējamie iemesli fizioloģiskās funkcijas traucējumiem 1
Aktuāli padomi ādas aizsargfunkciju stiprināšanai ziemā
Ukraiņu farmaceits Latvijā 1
Ko ēst vai ko neēst, lai dzīvotu ilgāk 10
Mēness aptieka: Farmaceiti un farmaceitu asistenti no Ukrainas sniedz ieguldījumu Latvijas iedzīvotāju farmaceitiskajā aprūpē 9
salviju izmanto veselībai 3
Dažādi augšējo elpceļu vīrusi – ko darīt veselības uzlabošanai 8
Ko svarīgi zināt par respiratori sincitiālo vīrusu 12
Astoņi ieteikumi pareizai zāļu lietošanai 6
Gudrās ēšanas ABC jeb pirmssvētku padomi vielmaiņas uzlabošanai 3
Kas ir svētku sirds sindroms, kā no tā izvairīties 5
TOP 5 notikumi veselības aprūpē 2022. gadā 3
„Mēness aptieka”: vīnu un dzirkstošo vīnu pirms Jaunā gada pērk par 50% vairāk nekā bezalkoholiskos dzērienus 3
„Mēness aptiekas” tikšanās reizē ar Latvijas Pensionāru federāciju valda siltas labestības gaisotne 5
„Mēness aptiekas” sveicieni Latvijas Paralimpiskās komitejas sportistus spēcinās sasniegumiem jaunajā gadā
Ziedot līdzekļus kādas personas ārstēšanai nākamgad paredz 10% iedzīvotāju 1
Lai elpotu – vajadzīga dzelzs 6
Kāpēc laba dāvana svētkos ir vitamīni un grāmata 9
Cukura diabēts – gluži kā vēl viens pamatdarbs. Kā ar visu tikt galā? 1
„Mēness aptieka”: sievietes sejas un ķermeņa kopšanas līdzekļus izvēlas aptiekās un specializētos veikalos, bet vīriešiem iecienītāki lielveikali 4
Ķengaragā notiks bezmaksas mērījumi sirds veselības profilaksei 5
“Veselības centru apvienība” izstādē “Medbaltica 2022” piedāvā inovatīvas diagnostikas un ārstēšanas iespējas 3
Elastīgas no silikona izgatavotas menstruālās piltuves. Kāpēc tās kļuvušas tik pieprasītas? 12
A un B plāns uzturvielu un vitamīnu nodrošināšanai
7 ieteikumi līdzsvara treniņam un kritienu profilaksei ziemā 2
Četras veselīgas apņemšanās adventes laikam 15
Mēness aptieka: Katram piektajam pēc glikozes līmeņa kontroles iesaka apmeklēt ārstu 1
Aicina noteikt glikozes līmeni asinīs un uzzināt, kā mazināt diabēta risku 1
Plāno izmaksāt prāvas kompensācijas tiem, kuriem pēc Covid-19 vakcinācijas pasliktinājusies veselība 55
Mēness aptieka: 26% Latvijas iedzīvotāju ārstniecības augu tējas iegādājas aptiekā – sabiedrībā to pazīšanas prasmes un vākšanas tradīcijas mazinās 2
Meņģelsone: Katra ģimene saprot, ko nozīmē, ka Latvijā vīrieši dzīvo vidēji 20 gadu mazāk nekā citviet 134
Zāles meklē, kur vien var. Poliklīnikas vadītāja atklāj, kādu medikamentu šobrīd trūkst visvairāk 24
Jelgavas poliklīnikas vadītāja: Medikamentu trūkuma problēma Latvijā ir sasniegusi savu pīķi, īpaši trūkst antibiotiku 25
Uzmanīgi ar mutes skalojamajiem līdzekļiem! Ārsti brīdina – var iedzīvoties pamatīgās nepatikšanās
Manskis: Tie, kas šeit balso par Putinu, negrib, lai Latvija atkal būtu Krievijas Impērijā, viņi vienkārši grib ieriebt Latvijai 23
ES vienojas par cenas griestiem Krievijas naftas produktiem 1
Slaidiņš: Neesmu teicis, ka tur viss ir slikti, bet ukraiņi paši atzīst – nav viegli.. 4
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. ASV analītiķi: Putins pārvērtējis Krievijas armijas spēkus, liekot sagrābt Donbasu līdz martam
88 gadu vecumā miris spāņu modes dizainers Pako Rabane 1
Blinkens atliek vizīti Pekinā pēc tam, kad Ķīnas balons ielidoja ASV gaisa telpā
“Jums neērti nav?”: TV personība Žaklīna Cinovska nikna uz Latvijas bankām, kas turpina pelnīt Ukrainā
“Mēs gaidām Austrijas valdības lēmumu.” Lietuva sola boikotēt EDSO PA sesiju, ja tajā piedalīsies Krievija 4
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
1933. gada 3. februārī. “Vācu dzīves telpa”: Hitlera vīzijās vācu “Lebensraum” stiepās līdz Urāliem un ietvēra arī Skandināviju
21:50
ES vienojas par cenas griestiem Krievijas naftas produktiem 1
21:35
Blinkens atliek vizīti Pekinā pēc tam, kad Ķīnas balons ielidoja ASV gaisa telpā
21:12