SIA “Vidzemes veterinārais serviss” veterinārārsts Egils Juitinovičs antibiotiku lietojumu savu sadarbības partneru ganāmpulkos 90 procentos gadījumu ir aizvietojis ar profilaktiskiem imūnsistēmu stiprinošiem līdzekļiem un vakcināciju.
SIA “Vidzemes veterinārais serviss” veterinārārsts Egils Juitinovičs antibiotiku lietojumu savu sadarbības partneru ganāmpulkos 90 procentos gadījumu ir aizvietojis ar profilaktiskiem imūnsistēmu stiprinošiem līdzekļiem un vakcināciju.
Foto: Karīna Miezāja

Antibiotikas govīm vairs nedos: antimikrobiālo līdzekļu lietojumu ganāmpulkos aizstāj ar profilaktiskiem līdzekļiem un vakcināciju 1

Uldis Graudiņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Jautājums par antimikrobiālo līdzekļu (AMR) lietojumu kļuvis īpaši aktuāls kontekstā ar uzstādījumu “viena pasaule – viena veselība”, kas nozīmē cilvēka, dabas un dzīvnieku savstarpējo saistību, uzsver SIA “Vidzemes veterinārais serviss” veterinārārsts Egils Juitinovičs. Viņš vērš uzmanību vārda “anti” nozīmei “pret” un mikrobiālajai rezistencei.

 

Nešaut ar lielgabalu zvirbuļus

LA
LA.LV
Veselam
“Tas ir īpatnējs stāvoklis!” Rācenis par asins recekļu simptomiem pēc vakcinācijas un to, cik šādi gadījumi varētu būt Latvijā 96
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Dziedātāja Elīna Gluzunova soctīklos ievieto jutekliskus foto pēc krūšu operācijas: fani metas kritizēt, bet vīrieši lūdz pēc papildus bildēm 30
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinācijas birojs tiks likvidēts!” Deputāts Riekstiņš par to, kas bija aplami un vai šādu biroju vispār vajadzēja 59
8 stundas
Lasīt citas ziņas

“AMR attiecas uz pretvīrusu līdzekļiem, tie ir arī pretparazitārie līdzekļi un pretsēnīšu līdzekļi, ne tikai antibiotikas. Līdzekļi, kas neskaitās gluži antibiotiku grupā, kam ir iedarbība pret dažādām mikrobu sugām, piemēram, pret tuberkulozes ierosinātāju. Pateicoties mikroorganismu spējai pielāgoties un mainīties, daudzi tradicionālie antimikrobiālie līdzekļi (AB) vienkārši vairs nepalīdz.

Cena dažkārt ir cilvēka dzīvības cena. No kāda konkrēta mikroorganisma atbrīvoties vienkārši nevar.
CITI ŠOBRĪD LASA

Gan antibiotiku lietošanā, gan arī pretparazitāro līdzekļu lietošanā ir jāsaprot bīstamība – var izveidoties pieradums un tad šie preparāti vairs nepalīdzēs. Pirms šos līdzekļus lietot, vajag padomāt, vai tie vispār ir jālieto,” tā Juitinovičs.

Viņš savas profesionālās darbības gandrīz 30 gadu laikā antibiotiku lietojumu ir samazinājis par gandrīz 90%, aizvietojot tās ar imūnsistēmu stiprinošiem profilaktiskajiem līdzekļiem, dzīvnieku vakcināciju un citiem profilakses pasākumiem.

E. Juitinovičs uzsver – lai cīnītos pret kādu, šajā gadījumā pret nosacītu ienaidnieku, kas ir mikroorganismi, tas pirmkārt ir jāiepazīst. Proti, jānoskaidro, kas tas ir un cik lielu bīstamību tas var nodarīt.

Produktīvo dzīvnieku ārstēšana ar AB neizbēgami noved līdz patērētājam. Respektīvi, pie sabiedrības, kas šos dzīvnieku valsts produktus ražo. Esam saistīti vienā apritē, AMR attiecas uz visu veidu dzīvniekiem, tostarp uz tiem, ka dzīvo zemē, uz zemes, ūdenī, tas skar augus, tas skar gaisu, augsni.

Visur ir darīšana ar mikroorganismiem, kas var būt labie vai arī sliktie patogēni. Rezistences attīstības risku mikroorganismos, kas dzīvo apkārtējā vidē, rada gan neizlietotie AB, gan jau rezistentie mikroorganismi, kas nokļūst apkārtējā vidē, piemēram, ar sadzīves atkritumiem, notekūdeņiem, kūtsmēsliem.

 

Skaitļi neparāda visu

Tiek lēsts, ka ar AB lietošanu dzīvnieku un cilvēku veselības aprūpē saistītā rezistence ik gadu ES izraisa aptuveni 33 000 cilvēku nāves gadījumu. Aptuveni viena ceturtā daļa šo gadījumu varētu būt saistīti ar lauksaimniecību un ar pārtikas produktu apriti, trīs ceturtdaļas – ar infekciju veselības aprūpes iestādēs.

Kā iecerēts rīkoties, lai uzlabotu situāciju pārtikas apritē? Eiropas Komisija pērn solīja darboties tā, lai līdz 2030. gadam lauksaimniecības dzīvniekiem un akvakultūrai paredzētie AB pārdošanas daudzumi samazinātos par 50%. Jaunās regulas par veterinār­ajām zālēm un ārstniecisko barību paredz plašu rīcību klāstu, kas palīdzētu sa­sniegt šo mērķi un veicinātu pieeju “viena veselība”.

Latvijas antimikrobiālās rezistences ierobežošanas un piesardzīgas antibiotiku lietošanas plānā “Viena veselība” 2019.–2020. gadam norādīts, ka AMR jau patlaban rada nopietnu sociālekonomisko slogu. ESAO (Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija) speciālisti pro­gnozē, ka laika posmā no 2015. līdz 2050. gadam aptuveni 2,4 miljoni cilvēku Eiropā, Ziemeļamerikā un Austrālijā zaudēs dzīvību rezistento mikroorganismu izraisīto infekciju dēļ, ja netiks apturēta AMR izplatība.

33 ESAO dalībvalstīs AMR izraisītās veselības problēmas rada aptuveni 3,5 miljardus ASV dolāru zaudējumu vidēji katru gadu, toskait 10% no šiem zaudējumiem ir saistīti ar veselības aprūpes izmaksām. No ES dalībvalstīm visaugstākās izmaksas ir Itālijā – 662 000 dolāru uz 100 000 personām. Latvijā ir vieni no zemākajiem zaudējumiem veselības sektoram, tomēr Nīderlandē un Igaunijā šis rādītājs ir vēl zemāks.

Gan Latvijā, gan arī ES publicētie skaitļi par AB lietojumu ir ļoti aptuveni vājās statistikas uzskaites dēļ.

 

Izbarojam sešas tonnas antibiotiku gadā

Latvijā reģistrēto veterināro zāļu skaits pakāpeniski kāpj. Šā gada sākumā Veterināro zāļu reģistrā bija iekļautas 1049 veterinārās zāles.

Salīdzinājumam – 2017. gadā bija 892 veterinārās zāles. Pārdoto AB (aktīvo vielu) daudzums Latvijā ir aptuveni sešas tonnas gadā.

Ja šo pārdošanas daudzumu salīdzina pa gadiem, ņemot vērā dzīvnieku skaitu valstī, tad redzam, ka šis rādītājs pakāpeniski mazinās (no 41,3 mg/pcu 2012. gadā līdz 36,1 mg/pcu 2018. gadā), teic Zemkopības ministrijas (ZM) Veterinārā un pārtikas departamenta direktora vietniece Antra Briņķe.

ZM aicina veterinārārstus, lauksaimniekus, mīļ­dzīvnieku saimniekus ikdienā piesardzīgi un atbildīgi lietot AB, vadīties pēc principa “tik maz, cik iespējams, tik daudz, cik nepieciešams”.

A. Briņķe nosauc vēl trīs vissvarīgākos izaicinājumus AMR ierobežošanā: sabiedrības un jomas profesionāļu informētība un ieinteresētība AMR jautājumu risināšanā, datu apkopošana par valstī lietotiem AB, kas ļaus sasniegt ES Klimata mērķus un īstenot ES stratēģiju “No lauka līdz galdam”, kā arī savlaicīga slimību diagnostika un jaunāko zinātnes metožu izmantošana labturībā, profilaksē un ārstēšanā.

Savukārt Latvijas Veterinārārstu biedrībā (LVB) uzsver – ikvienam saimniekam ir jāatceras: ja dzīvnieks ir slims un viņš to ārstē ar antibiotikām, tad būs jāievēro ierobežojumi.

Labāk izvērtēt un utilizēt no šādā veidā ārstēta dzīvnieka iegūtu pienu, nevis to pārdot. Tikpat labi pats saimnieks var šo produktu nopirkt pārstrādātā veidā – pienā, šokolādē vai desā un pats var būt savas neapdomīgās rīcības upuris. Var pienākt brīdis, kad pašam infekcijas gadījumā ir nepieciešamas antibiotikas un tās vairs nevar palīdzēt.

 

Nekādi aizliegumi nelīdzēs

Valdis Šmēliņš, Latvijas Veterinārārstu biedrības vadītājs
Publicitātes foto

Valdis Šmēliņš, Latvijas Veterinārārstu biedrības vadītājs: “Patlaban ES stratēģijā “No lauka līdz galdam” ir nosaukts vispārējs mērķis mazināt antimikrobiālo līdzekļu (AB) lietošanu par 50%. Ir ļoti grūti šajā kontekstā vērtēt Latvijas iespējamos mērķus tāpēc, ka ES nav pateikusi, cik patlaban savienībā vidēji patērē AB.

Ja mēs patēriņu samazinām par 50%, un ja to par tikpat samazina Itālija, tai arī pēc samazinājuma šis rādītājs būtu ļoti kritisks. Šeit redzam pretrunu. Latvija iebilda Eiropas Komisijai un prasīja, lai nosauc konkrēto skaitli, no kura vērtēsim 50%. Ir jāsaprot, ka dienvidu valstis savas lauksaimniecības nozares bez īpašas papildu piesardzības nevar attīstīt.

Ziemeļvalstīs Norvēģijā, Zviedrijā, Somijā, arī Dānijā antibiotiku patēriņš ir mazs tāpēc, ka šīs valstis jau krietni pirms ES vēstījuma sāka uztraukties par AMR. Latvijā nedrīkstam būt optimistiski par to, ka viss ir kārtībā. Ikdienā redzam antibiogrammas, kur mīļdzīvniekiem nav jutības pret nevienu antibiotiku.

Gadās, ka sunim ir milzīga rezistence, tas ir, staigājoša rezistento mikrobu bumba un var tos izplatīt. Tas pierāda, ka cilvēkiem ne vienmēr ir pareiza izpratne par antibiotiku lietošanu.

Dažkārt dzīvnieku kautuvēs, aizdomu gadījumos veicot pārbaudes, kautķermeņos atklāj antibiotiku atliekvielas. Secinājums – dzīvnieks ir nokauts, ārstējot neievērojot ierobežojumus.

Pateicoties vien kautuvi apkalpojošajam veterinārārstam, kam bijušas aizdomas par izmeklējumiem, esam pasargājuši cilvēkus nu jau no kaitīgas gaļas.

Cilvēks šo rezistenci uzņem galvenokārt ar pārtikas produktiem. Nekādi aizliegumi nelīdzēs. Tikai kopīgi izprotot problēmas būtību, sasniegsim gribēto rezultātu. Skaitļi patlaban neraksturo patieso situāciju ar AMR ne tikai sliktā monitoringa dēļ.

Pastāv arī šo zāļu nelegālais tirgus. Patlaban stingrākas robežkontroles situācijā šāda iespējamība ir samazināta. Ļoti daudz zāles nelegāli ved no Krievijas un no Baltkrievijas. Tas nav pierādīts, tomēr “visi to zina”. Tā nav milzīga problēma, tā nav noteicošā, tomēr tā pastāv.”

SAISTĪTIE RAKSTI

LA.LV Aptauja

Vai govis agrāk par cilvēkiem varētu iztikt bez antibiotikām?

  • Jā, ja tiks ievēroti visi mājlopu labturības noteikumi
  • Jā, bet tikai līdz pirmajai nopietnajai infekcijas saslimšanai
  • Tikai dažas eksperimentālas saimniecības to spēj uz kādu laiku
  • Nē, tās ir kārtējās homeopātu "pasakas"

Publikācija sagatavota ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
“Tas ir īpatnējs stāvoklis!” Rācenis par asins recekļu simptomiem pēc vakcinācijas un to, cik šādi gadījumi varētu būt Latvijā 96
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Dziedātāja Elīna Gluzunova soctīklos ievieto jutekliskus foto pēc krūšu operācijas: fani metas kritizēt, bet vīrieši lūdz pēc papildus bildēm 30
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinācijas birojs tiks likvidēts!” Deputāts Riekstiņš par to, kas bija aplami un vai šādu biroju vispār vajadzēja 59
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Britu karaliskajā ģimenē gaidāmas izmaiņas: kādā gadījumā princis Čārlzs varētu nekļūt par karali? 5
13 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Jautājums ir par farmaceitisko firmu “milžu cīņām”!” Profesors Kalviņš par atteikšanos vai neatteikšanos no vakcīnām blakņu dēļ 24
9 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinācijas birojs tiks likvidēts!” Deputāts Riekstiņš par to, kas bija aplami un vai šādu biroju vispār vajadzēja 59
8 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
VIDEO. Kaimiņi no elles? Jūrmalniece spiesta dzīvot atkritumu kalnos pašas sētā 2
3 stundas
LE
LETA
Kokteilis
BBC saņēmusi Lielbritānijas vēsturē lielāko sūdzību skaitu par princim Filipam veltītajām pārraidēm 4
5 stundas
LE
LETA
Veselam
Nedēļas nogalē septiņu pilsētu vakcinācijas centros ar “AstraZeneca” varēs vakcinēties ikviens iedzīvotājs 36
9 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
“Dvēsele teica, ka nevajag šeit dzīvot!” Postošs ugunsgrēks laupa vairākiem cilvēkiem mājas
23:09
SK
Skaties.lv
Stāsti
VIDEO. Kaimiņi no elles? Jūrmalniece spiesta dzīvot atkritumu kalnos pašas sētā 2
22:13
IE
Ināra Egle
Ziņas
Jaunais Augšdaugavas novads: kuriem būs jāsadzīvo, starp kuriem paredzama sāncensība
21:00
LE
LETA
Ziņas
“Liels šoks!” LFF prezidents Ļašenko par Bezzubova nežēlīgo slepkavību 11
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tarmo, uzdod jautājumu!” Parlamenta deputāts Igaunijā tiešsaistes sēdes laikā atrodas gultā, kūpina elektronisko pīpi un klausās skaļi mūziku 10
10 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Jautājums ir par farmaceitisko firmu “milžu cīņām”!” Profesors Kalviņš par atteikšanos vai neatteikšanos no vakcīnām blakņu dēļ 24
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Cik tūkstošus pagājušajā gadā dividendēs no “Infinity Coffe” saņēma Rīgas mērs Staķis? 14
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Britu karaliskajā ģimenē gaidāmas izmaiņas: kādā gadījumā princis Čārlzs varētu nekļūt par karali? 5
13 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
“Dvēsele teica, ka nevajag šeit dzīvot!” Postošs ugunsgrēks laupa vairākiem cilvēkiem mājas
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Dziedātāja Elīna Gluzunova soctīklos ievieto jutekliskus foto pēc krūšu operācijas: fani metas kritizēt, bet vīrieši lūdz pēc papildus bildēm 30
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Vai par atteikšanos vakcinēties pret Covid-19 drīkst atlaist no darba? Komentē zvērināts advokāts 60
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Motokluba bijušajam prezidentam par dalību karadarbībā Doņeckā lūdz piemērot brīvības atņemšanu. Uz cik gadiem? 8
9 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Plānās pankūkas ar citrona miziņu: aromātiskas gardēžu vakariņas
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pavasaris atgriežas! Cik silts laiks gaidāms nedēļas nogalē? 1
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Arī Purvciemā naktī nodedzināts “BMW X5”. Policija atklāj, vai ir saistība ar futbola aģenta slepkavību 9
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Mums jau tādu cūku kūti pārdeva!” – Magone taisnojas par bardaku un netīrību savas mājas pagalmā 42
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Valsts eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga saņem vakcīnas pret Covid-19 otro devu 34
12 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Viena veida vakcīna uz mūžu? Vai cilvēks varēs revakcinēties ar citu Covid-19 vakcīnu, skaidro infektoloģe 28
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nav neiespējami, ka premjers varētu padzīt vēl vienu veselības ministru.” Politologs skaidro, ar ko riskē Pavļuts 59
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Pusgads bez taustāmiem rezultātiem: vai Pāvela Rebenoka slepkavība tā arī paliks neatklāta? Atbild Ralfs Nemiro 14
14 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Uzbrukumā futbola aģentam izmantotā automašīna atrasta sadedzināta Mežaparkā 27
16 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Kur, jūsuprāt, valstij ņemt papildu naudu, lai palielinātu algas mediķiem, skolotājiem, policistiem? 24
15 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Skapis nav atmiņu klade: 7 padomi, kā ieviest kārtību
11 stundas
MA
Māris Antonevičs
Stāsti
“Nenoliegšu, reizēm vajadzīga drosme…” IDB priekšnieks par amatpersonu noziegumiem, politisko spiedienu, policijas vardarbības problēmu 12
18 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
FOTO. Kurš turpmāk vadīs „Preses klubu”? Saruna ar Aivi Ceriņu 47
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Markus Riva Havaju salās nofotografējas džungļos, bet attēlā visa uzmanība pievērsta viņa kājām 32
1 diena
ML
Māra Libeka
Veselam
Vakcinācijas biroja maks kļūs liesāks. Par cik eiro saruks Juhņēvičas alga? 53
1 diena