Oksfordas arheoloģijas eksperti akā atraduši aptuveni 1700 gadus senu vistas olu, kas izdēta romiešu laikā.
Oksfordas arheoloģijas eksperti akā atraduši aptuveni 1700 gadus senu vistas olu, kas izdēta romiešu laikā.
Ekerānuzņēmums no soctīkla “X”/History Press Lokal/Oxford Archaeology

Arheologi akā atraduši romiešu laikā izdētu vistas olu, kas ir 1700 gadus sena 10

Veicot olas skenēšanu, tika konstatēts, ka 1700 gadus vecā ola, kas tika atrasta romiešu laika akā, joprojām ir ar neskartu iekšējo saturu, tā vēstīja ārvalstu medijs “Independent“.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti un dzērieni, kas veicina grumbu veidošanos un paātrina novecošanos 25
Seni un spēcīgi ticējumi: šīs lietas nekad nedrīkst ne aizņemties, ne aizdot 9
4 ikdienišķas un efektīvas lietas: tās palīdz tikt vaļā no liekā svara, ja tev nepatīk sportot 7
Lasīt citas ziņas

Ola tika atrasta no 2007. līdz 2016. gadam Eilesberijā, Bakingemšīras grāfistē veikto arheoloģisko izrakumu laikā, un jau tolaik pētnieki norādīja, ka tas ir “patiesi unikāls atklājums”.

Šo izrakumu laikā arheologi gan pamanījās saplēst trīs citas olas, no kurām esot izdalījusies “spēcīga smaka”, bet šī, ceturtā ola tomēr palikusi neskarta.

CITI ŠOBRĪD LASA

Oksfordas arheoloģijas eksperti uzskata, ka applūdusī bedre, iespējams, romiešu laikos tika izmantota kā aka.

Oksfordas arheoloģijas institūta vecākais projektu vadītājs Edvards Biddulfs (Edward Biddulph), kurš uzraudzīja arheoloģisko izrakumu darbus, teica: “Mēs bijām pilnīgi izbrīnīti, kad ieraudzījām, ka olas iekšējais saturs joprojām ir neskarts, jo, ņemot vērā tās iespaidīgo vecumu, visdrīzāk varēja sagaidīt, ka tas būs gājis zudumā.”

Olu nogādājot tālākai analīzei Kentas Universitātē un to skenējot, tika iegūts pārsteidzošs attēls. “Tas liecināja, ka ola ir ne tikai neskarta no ārpuses, kas jau pats par sevi ir pietiekami neticami, bet arī tās iekšpusē ir saglabājies šķidrums, kas, domājams, kādreiz ir bijis olu veidojošais dzeltenums un baltums,” teica Biddulfa kungs ārvalstu medijam “Independent”.

Ola tika nogādāta arī Londonas Dabas vēstures muzejā, kur muzeja putnu, olu un ligzdu kolekcijas vecākais kurators Duglass Rasels (Douglas Russell) sniedza konsultāciju par to, kā vislabāk šādu olu saglabāt. Biddulfa kungs sacīja: “Apmeklējot Dabas vēstures muzeju, mēs arī noskaidrojām, ka šī ola, šķiet, ir vecākais zināmais šādas olas eksemplārs pasaulē”.

Arheologs atzina, ka bija “mazliet biedējoši staigāt pa Londonu ar turpat 2000 gadu vecu olu”. Viņš norādīja: “Un, kaut arī tā bijusi labi iepakota, tomēr apzinoties, ka turi rokās šādu dārgumu, bijis mazliet apgrūtinoši pārvietoties ar to metro.”

Kamēr turpinās darbs, lai noskaidrotu, kā, nesaplēšot trauslo čaumalu, vislabāk tikt pie olas satura, tā šobrīd atrodas Eilesberijas muzejā (Discover Bucks Museum in Aylesbury). “Tur ir milzīgs potenciāls turpmākai zinātniskajai izpētei, un šis būs nākamais posms šīs ievērojamās olas dzīvē”, sacīja Biddulfa kungs.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.