
ASV militāristu lēmums var novest pie globālas katastrofas: zinātnieki ir šausmās 0
Drīzumā klimatologi varētu tikt pilnībā atslēgti no satelītdatiem, kas ļauj precīzi noteikt jūras ledus apjomu — vienu no svarīgākajiem klimata pārmaiņu indikatoriem. ASV Aizsardzības departaments nesen paziņojis par plāniem pārtraukt šo datu apstrādi zinātniskās pētniecības vajadzībām, vēsta “Space”.
ASV valdība turpina sāpīgi ierobežot zinātnes iespējas, būtiski samazinot finansējumu pētījumiem, lai mazinātu budžeta izdevumus.
Šo taupības pasākumu dēļ jau apdraudētas desmitiem NASA misiju.
Tagad šie ierobežojumi skar arī zinātniekus no ASV Nacionālā sniega un ledus datu centra (NSIDC), kas atrodas Kolorādo štata Universitātē Bolderā.
Centrs gadiem ilgi izmantojis informāciju no īpaša sensora SSMIS, kas uzstādīts uz Pentagona meteoroloģiskajiem satelītiem, taču tagad pētniekus brīdina, ka piekļuve šiem datiem drīzumā var tikt pārtraukta.
SSMIS (Special Sensor Microwave Imager/Sounder) ir radiometrs, kas ar mikroviļņu palīdzību skenē Zemes virsmu, ļaujot sekot līdzi ledus segas stāvoklim gan uz sauszemes, gan okeānos.
ASV Aizsardzības ministrija šos datus izmanto, lai plānotu savu kuģu izvietošanu, taču līdz šim tie tika regulāri nodoti arī zinātniekiem.
Tomēr tagad Pentagons paziņojis, ka ASV Jūras spēku pārvaldītais Skaitliskās meteoroloģijas un okeanogrāfijas centrs pārtrauks SSMIS datu apstrādi reāllaikā un vairs nesniegs zinātniekiem informāciju par jūras ledu. Tiesa gan, šī iecere uz laiku atlikta — līdz jūlija beigām.
Kas notiks, ja šie dati vairs nebūs pieejami?
Jūras ledus indekss, kas rāda, cik lielu daļu no Arktikas un Antarktikas okeāniem klāj ledus, ir viens no svarīgākajiem indikatoriem klimata pārmaiņu novērtēšanā.
Pieaugot vidējai temperatūrai okeānos un atmosfērā, jūras ledus kušanas intensitāte palielinās.
Jūras ledus darbojas kā aizsargbarjera, kas palēnina vai pat novērš kontinentālo ledāju kušanu. Ja šī bufera nebūs, okeāna līmenis varētu strauji pieaugt.
Zinātnieki brīdina: ja viņi zaudēs piekļuvi datiem, viņi nespēs sekot svarīgiem rādītājiem, kas liecina par klimata pārmaiņu tempu.
Tas būtiski apgrūtinātu iespējas prognozēt, cik tuvu esam katastrofālam okeāna līmeņa kāpumam.
Cerības tagad ir uz Japānas Aerokosmiskās izpētes aģentūru (JAXA), kuras pārvaldībā ir satelīts “Shizuku” ar sensoru AMSR2 , kas spēj veikt līdzīgus mērījumus kā SSMIS.
NSIDC pētnieki jau meklē iespējas pāriet uz AMSR2 datu izmantošanu. Taču šis pārejas process prasīs laiku. Tas nozīmē, ka daudzus mēnešus zinātnieki palikts bez svarīgas informācijas.