Atgriezties līdzsvarā, ja ir disbakterioze 0

Apātija, miegainība, sausi mati, trausli nagi, nepatīkama elpa un meteorisms… Šīs nebūtiskās sūdzības var būt pirmās nopietnu traucējumu pazīmes. Par ko tās liecina?

Reklāma
Reklāma

 

Ārējie iebrucēji

“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
“Meita raudāja, zvanīja, nesaprotot, kur atrodas!” Šoferis Ogrē vienaldzīgi izsēdina 10 gadus vecu meitenīti nepareizā pieturā 84
Lasīt citas ziņas

Disbakterioze – zarnu mikrofloras traucējumi – var būt gan zīdaiņiem, gan pieaugušiem cilvēkiem. Kad palielinās zarnu sieniņu caurlaidība, toksīni un alergēni vieglāk tiek tām cauri. Mazinās aknu un ādas aizsargfunkcijas, tiek traucēta gremošana un uzturvielu uzsūkšanās, rodas olbaltumvielu un tauku apmaiņas problēmas, samazinās vitamīnu sintēze. Visbeidzot sākas arī aknu un aizkuņģa dziedzera darbības traucējumi, hipovitaminoze, anēmija, vīrusu infekcijas…

 

Kad palielinās zarnu sieniņu caurlaidība, toksīni un alergēni vieglāk tiek tām cauri.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Mikrofloras traucējumu iemesls ir visai ikdienišķs – dzīvesveids: aplami ēšanas paradumi, paaugstināta nervozitāte un stress. Slimošanas laikā lietotās antibiotikas problēmu padziļina, jo iznīcina gan infekcijas izraisītājus, gan vērtīgās baktērijas. Tomēr arī tas vēl nav viss!

Zarnu mikrofloras stāvoklis ir ļoti atkarīgs no vides un sadzīves apstākļiem. Piesārņotā augsne un gaiss, ūdensapgādes sistēmu stāvoklis ļauj nevēlamiem mikroorganismiem nonākt cilvēka organismā. Šie ienācēji strauji izmaina mikrofloras attiecību par labu kaitīgajām baktērijām, veicinot akūtas kuņģa un zarnu trakta saslimšanas un disbakteriozes attīstību.

Zarnu mikrofloras traucējumiem ir vairākas formas. Vienā gadījumā organisms var nereaģēt uz bakteriālā līdzsvara izmaiņām. Tādēļ nav arī atpazīstamas izpausmes. Otrā gadījumā traucējumi ir lokāli, un tiem raksturīga caureja, vēdergraizes, meteorisms. Citā gadījumā var strauji attīstīties infekcijas, kas smagos variantos pāriet sepsē (asins saindēšanās) un hroniskā caurejā.

 

Hierarhijas likumi

Pašlaik ir skaidrs, ka mikroflora cilvēka ķermenī veido gluži kā atsevišķu orgānu, kas līdzīgi zeķei ietērpis zarnu sieniņas, gļotādas un ādu. Palikdama neredzama, tā sver apmēram divus kilogramus un pārstāv ap pustūkstoša dažādu veidu mikroorganismu. Vismaz 5 % ir aerobās baktērijas jeb baciļi, kas nespēj eksistēt bez skābekļa. Pārējās ir anaerobās baktērijas, bifidobaktērijas, laktobaktērijas, streptokoki, zarnu nūjiņas un citi mikroorganismi, kas dzīvo un vairojas bez gaisa.

Evolūcijas gaitā visi šie viesi cilvēka organismā ir pamanījušies mierīgi līdzāspastāvēt un izvēlējušies optimālus apstākļus, piestiprinoties pie zarnu sieniņām. Mikroskopiskās sīkbūtnes ir pratušas sagrupēties kolonijās un savstarpēji sadalīt pienākumus gluži kā bites stropā. To kompetencē ir barības sagremošanai nepieciešamo fermentu un antibakteriālo savienojumu radīšana cīņai pret patogēnajiem mikrobiem, K un B grupas vitamīnu, niacīna, folskābes un pantotēnskābes sintēze, organisma imunitātes stiprināšana, piedalīšanās ūdens un sāļu apmaiņā, toksīnu neitralizēšana.

Reklāma
Reklāma

 

Savstarpējais izdevīgums

Organisma un mikrofloras līdzāspastāvēšana ir savstarpēji izdevīga, jo baktērijas uztur organisma dzīvības procesus, vienlaikus gādājot sev pārtikšanu un jumtu virs galvas.

Tomēr gadās, ka dabiskais līdzsvars izjūk. Tiesa, veseliem cilvēkiem šāda novirze ir īslaicīga pat pēc dažādām procedūrām. Iekšējā pasaule atgūstas un atjaunojas 1 – 2 diennaktīs.

Stresa, aplamu ēšanas paradumu un nekontrolētas ārstēšanās novājināts organisms nespēj pasaudzēt savus neredzamos palīgus, īpaši bifidobaktērijas, un tās sāk masveidā iznīkt. Atbrīvojušos vietu ātri vien aizņem sēnītes un zarnu nūjiņas. Kamēr nav noskaidrots labo baktēriju masveida iznīkšanas iemesls, visi pūliņi atjaunot nepieciešamo līdzsvaru var izgāzties.

Arī sekas neliek ilgi gaidīt. Tās izpaužas kā caurejas, aizcietējumi, pastiprināta gāzu veidošanās, diskomforts un sāpes vēderā, svara zudums, anēmija. Var būt arī alerģisku un gremošanas sistēmas slimību saasināšanās, ādas, nagu un matu stāvokļa pasliktināšanās, gremošanas un uzsūkšanās traucējumi, intoksikācijas.

 

Ārstnieciskais komplekss

Ja ir aizdomas par disbakteriozi, var būt nepieciešami vairāki izmeklējumi, lai izslēgtu nopietnas saslimšanas.Pēc rezultātu iegūšanas nozīmē piemērotāko ārstēšanu, un parasti tai ir vairāki mērķi, jo ir jāatjauno normāla zarnu mikroflora, jāuzlabo gremošana un uzturvielu uzsūkšanās, jāveicina organisma aizsargspējas un, iespējams, arī jāstiprina zarnu muskulatūras darbība. Tādēļ ir nepieciešami medikamenti patogēnās mikrofloras daudzuma mazināšanai. Šie preparāti var būtiski ietekmēt arī labās baktērijas, tāpēc vienlaikus ar tiem nozīmē probiotikas – dzīvās pienskābās, bifido vai laktobaktērijas. Tās izmaina skābuma līmeni un skābekļa daudzumu zarnās, tā radot apstākļus, kuros patogēnā flora iet bojā.

 

Ja ir aizdomas par disbakteriozi, var būt nepieciešami vairāki izmeklējumi, lai izslēgtu nopietnas saslimšanas.

 

Ņemot vērā, ka disbakterioze rada vitamīnu deficītu, ieteicami B grupas, PP, C un K vitamīni.

Disbakteriozi izraisa atšķirīgi iemesli, taču ir viens visai drošs profilakses līdzeklis – uzturs ar uzsvaru uz skābpiena produktiem. Pareizs balansējums uztur mikrobu dzīvotspēju uz zarnu sieniņām. Ilgstošs kādu svarīgu produktu deficīts, kaitīgo pārmērība vai uztura kvalitātes pasliktināšanās ir diskomforta, kā arī audu, orgānu un mikrofloras sastāva patoloģisku izmaiņu iemesls. Tāpēc ēdienkartē katru dienu jāiekļauj kefīrs, paniņas, rūgušpiens, jogurts. Tajos ir baktērijas, kas producē organiskās skābes, radot patogēnajai mikroflorai nelabvēlīgus apstākļus un nodrošinot labajām baktērijām piemērotus.

Par labu nāk arī pārtikas produkti, kuros ir šķiedrvielas un antioksidanti, bet holesterīnu un taukus saturošo daudzums pēc iespējas jāsamazina. Maltītes ieteicams ieturēt mierīgā gaisotnē un katru dienu vienā un tajā pašā laikā.

 

 

Uzziņa

Galvenie zarnu mikrofloras traucējumu iemesli:

• akūtas zarnu infekcijas,

• kuņģa un zarnu trakta saslimšanas,

• akūtas respiratorās slimības,

• neietiekama imunitāte,

• alerģijas, bronhiālā astma, cukura diabēts,

• antibiotiku lietošana,

• hronisks stress,

• ceļotāju caureja,

• apkārtējās vides piesārņojums,

• nesabalansēts uzturs.

 

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.