Publicitātes foto

Paplašinot studentu pieredzi, atjauno LMA bijušā rektora Jāņa Kugas māju 0

Ikšķilē, Daugavas senlejas nogāzē atdzimst latviešu skatuves glezniecības pamatlicēja, dekoratora un Mākslas akadēmijas bijušā rektora Jāņa Kugas dzimtās mājas, LA.lv uzzināja LMA.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 24
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns
Lasīt citas ziņas

Šogad AS “Būvuzņēmums “Restaurators”” nostiprinājis ēkas pamatus, demontējis padomju gados pie fasādes uzceltā arhitektoniski nesaskaņoto piebūvi un nekvalitatīvo 8 metrus augsto skursteni. Tāpat atjaunotas fasādes, veikta āra balkonu nostiprināšana, nomainīts jumts, īstenoti vides pieejamības uzlabošanas pasākumi – ēkā izbūvēts lifts, kas atvieglo iekļūšanu ēkā personām ar funkcionāliem traucējumiem un pārvietošanās grūtībām.

“Būvdarbu laikā saglabājušos, taču neapmierinošā tehniskā stāvoklī esošo dolomīta mūra konstrukciju (reljefa atbalstsiena) nojauca un izbūvēja no jauna pēc vēsturiskajos attēlos redzamā parauga. Dabiskā reljefa atbalsta sienai izbūvēti pamati, kuru iepriekš nebija, bet kas ir nepieciešami, lai nodrošinātu sienas stabilitāti ilgtermiņā,” informē LM komunikāciju speciāliste Laura Ozola.

CITI ŠOBRĪD LASA

Rekonstrukcijas darbu I kārtas ietvaros ēkā uzsākta arī iekštelpu interjera restaurācija, jauna ūdensvada un kanalizācijas tīklu izbūve, ierīkota jauna gāzes apkures un elektroinstalācija sistēma.

Saglabājot ēkas vēsturisko vizuālo izskatu, uzbūvēta piebūve, kas savienota ar rekonstruēto ēku. Jaunais ēkas plānojums veidots, gandrīz visām telpām paredzot vairākas funkcionālās izmantošanas iespējas, kas nodrošina lietderīgu telpu izmantojumu.

Rekonstrukcija I kārta tiek veikta projekta “Latvijas Mākslas akadēmijas STEM (radošo industriju) studiju programmu modernizēšana” ietvaros. Tiek plānots, ka projekts paplašinās studiju pieredzi, tiks sekmēta studentu atbalstīšana un viņiem piedāvāta tāda mākslas un dizaina izglītība, kas atbilst mainīgā darba tirgus sarežģītajām prasībām.

J.Kugas māja tiks veidota kā radoša sadarbības platforma ar jaunām lekciju un darbnīcu telpām modernizētu studiju programmu aktivitāšu īstenošanai.

Lai gleznotāja un scenogrāfa J.Kugas dzimtā māja atgūtu vēsturisko izskatu un saturu, vietējas nozīmes arhitektūras pieminekļa (VKPAI Nr. 8232) restaurācijas projekts ir sadalīts trīs kārtās, un katru gadu tiek īstenots kāds lielā projekta posms.

Jānis Kuga dzimis 1878. gada 12. decembrī Ikšķiles novadā. Gleznojis ainavas, portretus, klusās dabas, altārgleznas un skatuves metus. Darinājis Ikšķiles baznīcas altārgleznu (1933), griestu gleznojumus Rīgas pilij.

Jāņa Kugas darbs ir arī Latvijas Nacionālā teātra skatuves noformējums Latvijas neatkarības pasludināšanas aktam 1918. gada 18. novembrī.

Reklāma
Reklāma

Padomju okupācijas gados Jāņa Kugas vārds Latvijā netika plaši pieminēts, jo pēckara gados mākslinieks kopā ar ģimeni devās svešatnē. Jāņa Kugas paša rokām celtajā un izlolotajā mājā mitinājās svešinieki, tā tika būtiski pārbūvēta.

“Lai nodrošinātu ilgstošu vēsturiskās ēkas dzīvotspēju, atjaunošanas darbos jāizmanto tradicionālie materiāli un darba paņēmieni. Tāpat, atjaunojot vēsturisko būvi, ir ļoti svarīgi lietot attiecīgajā laika periodā pieejamus būvniecības materiālus.

Šis darbs ir ilgs un rūpīgs, un, lai ieceri veiksmīgi īstenotu, nepieciešami ievērojami finanšu līdzekļi. Tāpēc priecāsimies par katru finansiālu atbalstu, kas ļaus atjaunot J. Kugas dzimtās mājas,” pauda Laura Ozola.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.