Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: Edijs Pālens/LETA

Latvieši atkal slīkst ātro kredītu bezdibenī 0

Zigfrīds Dzedulis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
Saules uzliesmojumu dēļ Zemi pārņēmusi spēcīga magnētiskā vētra. Cik dienu tā plosīsies?
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Lasīt citas ziņas

Aizvadītajā gadā palielinājušās izsniegto aizdevumu summas, kuras izsnieguši alternatīvo finanšu pakalpojumu sniedzēji, tostarp tādi, kuri naudu aizdod pārdesmit minūšu laikā, pārskaitot to uz prasītāja ­bankas kontu.

Covid-19 veicina aizņemšanos

Par spīti jau agrāk vairākkārt izteiktajiem aicinājumiem vieglprātīgi neaizņemties naudu tā dēvēto ātro kredītu firmās, Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) pārskats par nebanku kreditēšanas tirgu liecina, ka iedzīvotāji joprojām tos laiž pār galvu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā liecina PTAC pārskats, pērn aizņemties iedzīvotājus nekavēja arī vīrusa izraisīto saslimšanu izplatība. Gada sākumā tā gan piebremzēja aizņemšanos. Bet gada otrajā pusē kreditēšanās atsākās ar jaunu sparu, sasniedzot aizņemšanās apmēru, kāds tas bija pirms vīrusa izplatības sākuma 2021. gada augustā. Iedzīvotājiem izsniegto kredītu kopsumma sasniedza 57,72 miljonus, kas vēsturiski ir pats lielākais vienā mēnesī izsniegto kredītu apmērs.

Salīdzinājumā ar 2020. gadu pērn sevišķi (par 58%) palielinājās ātro kredītu firmās izsniegto aizdevumu summas.

PTAC pārskata autori vienlaikus gan norāda, ka salīdzinājumā ar 2020. gadu pērn samazinājies kredītu izsniedzēju un izsniegto aizdevumu skaits. Bet, ņemot vērā aizdevumu kopsummas pieaugumu, pieaudzis iedzīvotāju saistību apmērs.

Visu laiku biezākais kredītportfelis

2021. gadā nebanku augļotāji izsniedza aizdevumus 579,82 miljonu eiro apmērā – par 78,87 miljoniem eiro vairāk nekā 2020. gadā. Salīdzinājumā ar 2020. gadu pērn no jauna izsniegto summu apmēra pieaugumu nodrošināja ātrie kredīti (+21,69%), līzingi, noma un citi ar transportlīdzekļa nodrošinājumu saistīti kredīti (+29,27%), kā arī hipotekārie kredīti (+14,60%).

2021. gada 31. decembrī nebanku tirgus dalībnieku kredītportfelī jau bija 831,32 miljoni eiro – par 77,23 miljoniem eiro vairāk nekā 2020. gada 31. decembrī. Kopš 2013. gada, kad PTAC sāka gatavot pārskatus par nebanku kreditēšanas tirgu, aizvadītajos gados tik biezs šis kredītportfelis nekad nav bijis.

2021. gada otrajā pusgadā naudu aizdeva 41 augļotājs, to skaitā 17 bija ātro kredītu aizdevēji, 13 līzinga un citi ar transportlīdzekļa vai cita veida objekta nodrošinājumu saistītie aizdevēji, 11 patēriņa kredītu, astoņi hipotekāro kredītu un septiņi kredītu devēji pret kustamas mantas ķīlu.

Reklāma
Reklāma

Sūdzas par parādu piedzinējiem

2021. gadā PTAC saņēmis 315 patērētāju sūdzības par finanšu pakalpojumiem. Starp nebanku augļotājiem, par kuriem PTAC saņēmis visvairāk sūdzību, ir SIA “IPF Digital Latvia”, SIA “Extra Credit”, SIA “Vivus”, A/s “4finance”, SIA “Inbank Latvia”.

Visvairāk – 112 sūdzību – bijušas par parādu ārpustiesas atgūšanas pakalpojumu sniedzēju rīcību. Savukārt 106 iesniegumos patērētāji norādījuši uz nebanku kredītdevēju un kredītu starpnieku rīcību. Sūdzības pārsvarā bijušas par nesamērīgu līgumsodu, parādu pamatotību, normatīvajos aktos noteiktās informēšanas kārtības neievērošanu, noilguma termiņa neievērošanu, agresīvu komercpraksi.

Jautāta, vai šogad, ņemot vērā komunālo pakalpojumu sadārdzināšanos, iedzīvotāji varētu aizņemties vairāk nekā pērn, PTAC direktore Baiba Vītoliņa pieļauj, ka vēlme aizņemties, visticamāk, nesamazināsies. Tomēr diezin vai aizdevumi varētu būt pats labākais atrisinājums maksājumiem par komunālajiem pakalpojumiem. Viņasprāt, pašlaik nekas neliecina, ka šis sadārdzinājums būs īslaicīgs, tāpēc iedzīvotājiem ar maziem ienākumiem drīzāk būtu jāvēršas pēc palīdzības pašvaldībā, nevis jāaizņemas.

SAISTĪTIE RAKSTI