Foto: Fotolia

Augiem dobē kļūst par šauru. Jāizvēlas – apgriezt vai pārstādīt 0

Rit vasaras pēdējais mēnesis, kad visi dārzu saimnieki drudžaini liek ražu burciņās, saldētavās, vāc, kaltē un ved pilsētas radiem. Ir īstais laiks, lai dārzu sagatavotu rudens mieram.

Reklāma
Reklāma

Veic revīziju dārzā

7 pārtikas produkti un dzērieni, kas veicina grumbu veidošanos un paātrina novecošanos 25
4 ikdienišķas un efektīvas lietas: tās palīdz tikt vaļā no liekā svara, ja tev nepatīk sportot 3
Seni un spēcīgi ticējumi: šīs lietas nekad nedrīkst ne aizņemties, ne aizdot
Lasīt citas ziņas
Foto: Sandra Ruska, Inita Šteinberga


“Šogad dekoratīvie koki un krūmi var lepoties ar izcilu pieaugumu. Taču nu daudzos daiļdārzos radusies problēma – visiem augiem dobē kļūst par šauru. Tad nu jāizvēlas – apgriezt vai pārstādīt,” iesaka dārzu ierīkotāja un augu kolekcionāre Indra Lielkāja no Strenčiem.

Konkurentus savalda

CITI ŠOBRĪD LASA

Tas notiek nemanāmi – pēkšņi dobē kāds augs ir tā izpleties, ka nomācis pārējos. Parasti šis ir tas vasaras brīdis, kad jāievieš kārtība. Kamēr augi ir nelieli, traucējošos dzinumus var viegli nogriezt vai saīsināt. Kad augi saauguši kupli un lieli, apgriešana kļūst arvien problemātiskāka, jo jāgriež vairāk un lielāki dzinumi. Taču, ja šādi apgriež ziedošos krūmus, vairums no tiem zaudēs arī savus nākamajam gadam ieriestos ziedus. Taču zaļo masu saražos atkal un ar uzviju. Tad nu jāpieņem lēmums – varbūt kādu augu nozāģēt vai pārstādīt un ļaut pārējiem brīvi attīstīties.

Ja apzāģē zarus dekoratīvajiem kokiem, tad cenšas neatstāt stumbenīšus – zāģē līdz ar stumbru. Zarus, kas resnāki par roku, labāk stiprināt vai īsināt, nevis zāģēt pavisam.

• Ja no blīvi saaugušas dobes kāds augs pazūd, tā trūkumu parasti pat nepamana.

• Ir kokaugi, kuriem apgriešana nepatīk: kastaņām, riekstkokiem, ozoliem, ošiem.

• Droši pēc vajadzības un vēlamās formas visu sezonu var apgriezt tūjas, grimoņus, fizokarpus, bukšus.

Liekos pārstāda

Sīpolpuķes dobēs var stādīt droši, tās nevienu nenomāks, jo tām ir īss veģetācijas laiks.
Foto: Sandra Ruska, Inita Šteinberga


Vairumā dārzu problēma ir pārāk biezi sastādīti augi. Apcirpšana augus savaldīs tikai uz brīdi. Turklāt liela auguma augs iespiests starp konkurentiem un regulāri frizēts, nespēs parādīt savu īsto skaistumu.

Kamēr vēl dārznieks fiziski var pavilkt savu koku vai krūmu, to labāk pārstādīt, neatliekot uz vēlāku. Šādi īsā laikā ar jau palieliem augiem var papildināt visu dārza kompozīciju. Piemēram, labi izskatās kupli dažādu augu stādījumi gar dārza robežām. Lielie stādi jaunajā vietā pavisam drīz saņemas, radot aizvēju un citiem augiem tīkamu mikroklimatu. Šādā dārzā ir omulīga sajūta – tas līdzinās tādai kā zaļajai istabai.

• Ja labi laista, praksē pierādījies, ka augus var pārstādīt jebkurā brīdī.

• Kokus un krūmus stāda tik dziļi, cik tie auguši. Pārāk dziļi iestādīts kokaugs nīkuļo (priedes un pīlādži var nobeigties vai dzīt atvases, rododendri nīkuļos, liepas dzīs atvases).

Reklāma
Reklāma

Likvidē saknes konkurentes

Ja augi kļuvuši bālāki, vārgāki, iespējams, vainojama sakņu konkurence. Tā ir bieža problēma dārzos, kuros ir tūju vai ceriņu dzīvžogi. Blakus tiem tradicionāli veido plašas ziemciešu dobes. Taču jau pēc pieciem sešiem gadiem dzīvžoga vai citu tuvumā esošo lielo koku saknes būs pārņēmušas dobi savā lietošanā. Tad var līdzēt (uz laiku) visas augsnes izņemšana un ielabošana. Izdevīgāk dobi pārcelt no nelūgtām saknēm drošākā vietā. Patlaban jaunas dobes sagatavošanai ir labs laiks, jo augusta otrajā pusē var sākt stādīt un pārstādīt – mitruma pietiek, nav karsts (kā pavasaros), un viss labi ieaugsies.

Izvēlas īstos

Sākas rudens gadatirgu laiks, kad augi ir lielā izvēlē un par izdevīgām cenām. Tagad savu dārzu var apskatīt ar kritisku aci un doties pirkt tieši to, kas vajadzīgs. Varbūt dārza zaļums šķiet pārāk vienmuļš un ar puķu košumu šķiet par maz. Tad derēs iegādāties augus ar sarkanīgu, raibu vai dzeltenīgu lapojumu, zilganām skujām.

Stādu audzētājiem un tirgotājiem vēlams noraksturot tieši, kādu augu vajag gan krāsas, gan izmēra un formas ziņā. Piemēram, nav jēgas visu laiku vertikāli formēt kuplā krūmā augošas bārbeles, ja var nopirkt šķirnes, kuras dod izteikti vertikālus dzinumus. Arī izmēru ziņā izvēle plaša – jo dārziņš mazāks, jo dobē iederēsies mazāki un lēnāk augoši augi.

• Īpaši uzmana kupli saaugušos augststumbra potējumus. Dažiem potējuma vieta var būt pat divu metru augstumā. Visus dzinumus, kas atrodas zem potējuma vietas, laikus izlauž.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.