Foto: Freedomz/Fotolia

Austrālija izmeklēs ārvalstu ietekmi universitātēs 0

Bažījoties par Ķīnas aktivitātēm, Austrālijas valdība sākusi izmeklēšanu par ārvalstu ietekmi universitātēs un izveidojusi šim uzdevumam speciālu darba grupu, kurā ir eksperti no drošības struktūrām, valdības un augstākajām izglītības iestādēm.

Reklāma
Reklāma
Daudzas šo nezina! 15 populārākās sieviešu kļūdas seksā 20
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 6 vārdu īpašniekus, kurus visbiežāk ieskauj kupls bērnu pulciņš 10
Ko Ķīna dara ar zinātnieku, kurš patvaļīgi pasaulei atklāja Covid-19 izplatību? 60
Lasīt citas ziņas

Valdība šādu soli spērusi pēc vairākiem incidentiem, kad Austrālijas universitātēs izcēlušās sadursmes starp Honkongas prodemokrātisko protestu atbalstītājiem un Ķīnas komunistu valdības atbalstītājiem.

Aptuveni ceturtā daļa studentu Austrālijas universitātēs ir ārvalstnieki, no kuriem trešdaļa ir no Ķīnas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Austrālijas izglītības ministrs Dens Tehens runā Nacionālajā preses klubā Kanberā paziņoja, ka jaunā darba grupa arī novērtēs kiberdrošību universitātēs un cīnīsies pret pētījumu un intelektuālā īpašuma zādzībām.

“Viena no lietām, ko darīs darba grupa, – tā novērtēs drošību mūsu universitāšu pilsētiņās, lai pārliecinātos, ka studenti var brīvi doties savās gaitās un brīvi paust savu viedokli,” sacīja ministrs.

Darba grupa rūpēsies par to, lai universitāšu sadarbība ar ārvalstu speciālistiem un augstskolām zinātnēs jomā ir caurskatāma un nekaitē Austrālijas interesēm.

Ķīna tiek turēta aizdomās par saistību ar pērn notikušo datu noplūdi Austrālijas Nacionālajā universitātē Kanberā, kur tika piekļūts darbinieku un studentu personiskajiem datiem par pēdējiem 19 gadiem.

Tehens uzsvēra, ka nepieciešams panākt līdzsvaru starp nacionālajām interesēm un universitāšu brīvību veikt pētījumus un sadarboties ar citām institūcijām.

Šo līdzsvaru sašūpojuši kiberuzbrukumi, pretrunīgi vērtēti ziedojumi un ar Pekinas politiku saistīti incidenti universitāšu pilsētiņās.

Austrālijas universitātes saņēmušas desmitiem miljoniem dolāru no Ķīnas, lai nodibinātu “Konfūcija institūtus”, taču izskanējušas bažas, ka Pekina tos izmanto kā instrumentu savas ietekmes izplatīšanai. Universitātes pretojušās prasībai reģistrēt šos institūtus saskaņā ar jaunajiem likumiem par ārvalstu ietekmi.

Arī nemieri Honkongā ir atspoguļojušies universitāšu pilsētiņās, kur protestu atbalstītājus iebiedējuši studenti, kas atbalsta Pekinu. Protestu atbalstītāju personiskā informācija tikusi nopludināta internetā.

Reklāma
Reklāma

“Pārbaudījums mūsu ticībai vārda brīvībai ir jautājums, vai mēs esam gatavi pieņemt citu cilvēku vārda brīvību, sevišķi to, kuriem mēs visvairāk nepiekrītam,” sacīja Austrālijas izglītības ministrs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.