LETA

Baltijas jūrā sākušas ziedēt bīstamās zilaļģes 0

Šogad neparasti agri Baltijas jūrā sākušas ziedēt zilaļģes, tās šonedēļ manītas arī Latvijas piekrastē, liecina Zviedrijas Meteoroloģijas un hidroloģijas institūta apkopotā informācija.

Reklāma
Reklāma
Izdedzinās caurumu tavā kabatā: 10 BMW modeļi, kurus nevajadzētu pirkt
RAKSTA REDAKTORS
“Viņš teica, ka vairs nejūt kājas, bija bāls” – Viesturs, kurš devās glābt Daugavā esošos makšķerniekus, atceras notikumus liktenīgajā brīdī 1
Maskava izslēgs internetu? Publiskajā telpā jau izteikti minējumi, kas būs Ukrainas dronu 9. maija mērķi
Lasīt citas ziņas

Pirmās zilaļģes ūdens virskārtā manītas 19.jūnijā Baltijas jūras dienvidos pie Polijas un Lietuvas. Kopš 2002.gada, kad Zviedrijas speciālisti sāka regulāru jūras uzraudzību, vienīgi 2009.gadā zilaļģu masveida savairošanās novērota tikpat agri kā šogad.

25.jūnijā zilaļģes manītas arī Baltijas jūrā pie Ventspils un Sāremā salas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Aļģu ziedēšana jeb masveida savairošanās iespējama, ūdens temperatūrai pārsniedzot +15 grādu. Tā kā maijā un jūnijā bijis neparasti silts laiks, arī ūdens temperatūra ir augstāka nekā citus gadus, kas veicina aļģu vairošanos. To koncentrāciju ietekmē arī vējš un viļņi.

No Somijas saņemtas ziņas par zilaļģu savairošanos atsevišķos ezeros. Tā kā Latvijā bijis siltāks laiks nekā Somijā, visticamāk, arī vietējās ūdenstilpēs vietām jau ir savairojušās zilaļģes.

Vairākas zilaļģu sugas izdala kaitīgas vielas jeb toksīnus, kas var izraisīt saindēšanos un pat nāvi, ja tiek iedzerts piesārņots ūdens. To, vai zilaļģes konkrētajā vietā ir toksiskas, nevar noskaidrot pēc izskata, nepieciešams veikt laboratoriskus testus. Tādēļ jāizvairās no jebkādas saskares ar ūdeni, kurā ir zilaļģes.

Neliels daudzums zilaļģu izskatās kā mazi zaļi vai dzeltenīgi punktiņi, kas peld ūdenī. Saulaina laika un lēna vēja apstākļos tās strauji savairojas, un ūdens var pārklāties ar zaļganīgu plēvi. Ūdens var iekrāsoties arī brūnā vai dzeltenīgā krāsā un iegūt nepatīkamu smaku un zupai līdzīgu konsistenci.

Ar zilaļģēm piesārņotā ūdenī nedrīkst peldēties, ūdenim nedrīkst laist klāt bērnus un dzīvniekus. Šādu ūdeni nedrīkst izmantot nekādiem nolūkiem, jo pat pēc uzvārīšanas toksīni nepazūd. Ja tomēr notikusi saskare ar zilaļģēm, nekavējoties jānomazgājas tīrā ūdenī, var lietot aktivēto ogli, smagas saindēšanās gadījumā jāsazinās ar mediķiem. Par bīstamo situāciju, kas izveidojusies ūdenstilpē, jāinformē vietējā pašvaldība.

Reklāma
Reklāma

Cilvēku saindēšanās ar zilaļģēm notiek ļoti reti, jo ūdens piesārņojums ir acīmredzams; visbiežāk cieš dzīvnieki, kuri pēc šāda ūdens iedzeršanas var nomirt.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.