Baltkrievijas kultūras un sporta dzīve – pasaules līmenī 1

Kamēr latvieši vēl tikai gaida Gaismas pils augšāmcelšanos, baltkrievi jau kopš 2006. gada lepojas ar jaunu nacionālo bibliotēku, tautā sauktu par “Baltkrievijas dimantu”. Šādu apzīmējumu tā izpelnījusies, pateicoties neparastajai formai – iespaidīgā ēka ir apaļa un tiešām atgādina dārgakmeni. Taču tas vēl nav viss.

Reklāma
Reklāma

 

Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai 188
Lasīt citas ziņas

Otrs minskiešu lepnums ir sporta un kultūras komplekss, kurā 2014. gadā paredzēts pasaules hokeja čempionāts.

 

Gaisma, māksla, zināšanas

“Baltkrievijas dimants” pamanāms jau iztālēm, jo ēkas augstums ir 73,6 metri, bet svars – 140 tūkstoši tonnu. Kā stāsta bibliotēkā – tās platība aizņem ceturtdaļu Vatikāna teritorijas, bet pieejamo datoru skaits pielīdzināms ASV Kongresu nama aprīkojumam. Taču visvairāk bibliotēka lepojas ar mūsdienīgo grāmatu piegādes sistēmu no krātuvēm. Pie ēkas stiklotajiem griestiem ik pa gabaliņam redzamas mazas sliedītes, kas iznāk no atverēm sienā. Tas ir telelifts, kāds otrs meklējams vien Francijā, palepojas bibliotekāri. Taču franči pasūtītās grāmatas no glabātavas saņem aptuveni divu stundu laikā, bet minskieši – nepilnās 25 minūtēs. Tas iespējams, pateicoties ēkas īpašajai konstrukcijai, kas paātrina piegādes procesu. Telelifta konteinerā vienlaikus var piegādāt 10 kilogramus smagu pasūtījumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Skaitļi iespaidīgi. Tāpat kā ātrums, ar kādu šī ēka tapusi. Lai gan projekts apstiprināts jau padomju laikos – 1989. gadā, tā īstenošana ar prezidenta Aleksandra Lukašenko rīkojumu sākta vien 2002. gadā, bet durvis apmeklētājiem “Baltkrievijas dimants” vēris jau 2006. gada vasarā.


Kopš bibliotēka iemājojusi jaunajās telpās, lasītāju skaitam esot izteikta tendence pieaugt – no 90 tūkstošiem pirms trim gadiem viņu skaits sasniedzis jau 150 tūkstošus. Lielāko daļu – 80% – veidojot studējošie jaunieši. Iespējams, cilvēku pieplūdumu veicina arī plašās, gaišās un ērtās telpas, kuras piedāvā iepazīt ne tikai grāmatu pasauli.

Piecas izstāžu zāles ar lieliskiem baltkrievu mākslinieku darbiem – gobelēniem, gleznām, kalumiem un īpašā ģipša tehnikā izpildītiem darbiem, kuri, pēc darbinieku teiktā, noteikti pārdzīvošot pašas ēkas mūžu, kas plānota uz 500 gadiem. Padomāts arī par jaunajām ģimenēm, kurās vecāki visbiežāk studē – trīs līdz astoņus gadus veciem mazuļiem šeit izveidota speciāla istaba, kurā tos pieskata apmācītas auklītes. Tie, kas noguruši no grāmatu lasīšanas, var izmantot ne tikai restorāna un kafejnīcas piedāvātos labumus, bet arī atgūt spēkus veselības kompleksā, kas izvietots bibliotēkā.

Līdz Minskas apmeklējumam ne mazums bija dzirdēts par ierobežoto informācijas pieejamību, kā arī izmantojamo interneta vietņu kontrolēšanu. Ikviens bibliotēkas apmeklētājs stundu bez maksas brīvi var piekļūt vairāk nekā 150 pasaules informatīvajiem saitiem, kā arī visiem iespējamajiem sociālajiem tīkliem.

Reklāma
Reklāma

Savus krājumus bibliotēka papildina tik, cik atļauj tā brīža finanses, jo obligāta divu eksemplāru nodošana bibliotēkai attiecas vairs tikai uz baltkrievu izdevniecībām.

“Baltkrievijas dimantā” ir arī iespaidīga reto grāmatu kolekcija – 400 eksemplāri, daļa no tiem aplūkojama muzejā. Lielākais dārgums esot Austrumu Korāns un 1486. gada slāvu raksti.

 

 

Sports, kultūra, tehnoloģijas

2014. gadā par pasaules čempionāta hokejā galveno norises vietu izvēlēta tieši arēna Minskā. Biju domājusi, ka, tāpat kā Rīgā, tā ir viena multifunkcionāla halle, kas piemērojama sportam, kultūrai un izstādēm. Taču īstenība izrādījās cita. Arēna ir tikai viena daļa no sporta un kultūras kompleksa, kas izvietojies vairāk nekā desmit hektāros.

Pirmais objekts šajā kompleksā ir velotreks, kura celiņa garums ir 250 metri, tas ir septiņus metrus plats ar divām virāžām 42 grādu slīpumā. Šajā hallē kopumā ir 2000 sēdvietu. Turklāt velotreka centrā izveidots transformējams laukums, kas piemērots arī badmintona, basketbola un futbola spēlēšanai. Velotrekā ir vieta sportistu dzīvošanai un atpūtai, un iespēju šeit trenēties izmantojuši arī Latvijas sportisti. Jāpiebilst, ka jau nākamgad velotreka Sibīrijas egles grīdu iemēģinās starptautisku velosacensību dalībnieki.

Otrs objekts, kas tiks izmantots arī pasaules hokeja čempionāta komandu treniņu vajadzībām, ir ātrslidošanas halle ar 400 metru garu un 11 metru platu celiņu. Šī celtne piemērota arī kērlingam, šorttrekam un ātrslidošanai. Taču būtiskākais, ka šajā hallē iespējams izveidot kā Eiropas, tā Kanādas standartiem atbilstošu hokeja laukumu.

Trešais un iespaidīgākais objekts ir ledus arēna, kurā paredzētas sēdvietas 15 000 skatītāju. Taču, pateicoties jaunām tehnoloģijām – saliekamām tribīnēm, kas parasti aizsegtas ar melnu pārklāju –, hallē iespējams izvietot pat vairāk nekā 17 tūkstošus skatītāju. Par to kompleksā pārliecinājušies jauniešu daiļslidošanas čempionāta noslēguma koncertā.

Interesanti, ka atšķirībā no arēnas “Rīga”, kur hokeja spēļu laikā skatītājiem alus tiek pienests klāt, Minskas hallē to darīt nedrīkst. Toties tas pieejams ārpus zāles, un, kā pārliecinājušies halles darbinieki, vienas spēles laikā līdzjutēji izdzer pat vairāk nekā 1170 litrus alus. Ko darīt kaislīgo līdzjutēju pavadonēm un bērniem, kas parasti tiek ņemti līdzi? Par to ir padomāts. Mazajiem ir speciāla rotaļu istaba ar pieskatītājiem, savukārt dāmas var doties uz hallē esošajām kafejnīcām.

Tomēr ir arī kopīgas lietas Rīgas un Minskas arēnai. Arī šeit pēdējā – ceturtajā – stāvā izvietotas VIP ložas, bet valsts prezidenta Aleksandra Lukašenko loža aizņem pat visu trešo stāvu ledus laukuma vienā pusē. Arī Minskas arēnā, pārklājot ledu ar speciālu pārsegu, tiek rīkoti Jaungada pasākumi bērniem, kā arī dažādi koncerti.