Publicitātes foto

Bīstamais karstums: bērni nejūt, kad organismā sākas atūdeņošanās 2

Latvijā sākusies vasara ar neierasti lielu tveici un sarkanojeb augstākā līmeņa brīdinājumu par ekstremāli stipru karstumu, gaisa temperatūrai sasniedzot pat +32 grādus vai vairāk.

LA
LA.LV
Ziņas
40 dienas pēc vakcinācijas mirusi 30 gadus veca skolotāja, trīs bērnu mamma 301
22 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Krievijas dezinformācijas apskats: Bijušais Latvijas iekšlietu ministrs dzeršanas laikā dabūjis Putina plānu uzbrukumam Baltijai 41
21 stundas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Kamēr mēs ņemamies ar Covid-19, pavisam nemanāmi ir piezagusies cita nelaime 66
10 stundas
Lasīt citas ziņas

Šādā karstumā uzturēties saulē ir īpaši bīstami un pārkaršana un atūdeņošanās var iestāties salīdzinoši ātri, ja netiek ievēroti drošības pasākumi. Kā sevi un savus tuvos pasargāt no pārkaršanas un kam būtu jāatrodas brīvdienu aptieciņā, skaidro“Euroaptieka” farmaceite Zane Melberga.

Pārkaršana un tās pazīmes
Pārkaršanu veicina ilgstoša atrašanās tiešos saules staros, ilgi uzturoties karstās, nevēdinātās telpās vai automašīnā, kā arī nepietiekama šķidruma uzņemšana. Pārkaršanu jo īpaši veicina arī fiziska darba veikšana un intensīva sportošana, tāpēc ar to veikšanu jābūt piesardzīgiem laikā, kad saules intensitāte ir visaugstākā no plkst. 10.00 līdz 16.00, jo intensīvas slodzes apstākļos organisms pastiprināti svīst un straujāk zaudē šķidrumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Par pārkaršanu liecina slikta dūša, galvassāpes, paātrināta sirdsdarbība, reiboņi, paaugstināta tempera-tūra, nespēks, ģībonis, pastiprinātasslāpes, miegainība, apsārtusi āda, pēkšņa ķermeņa temperatūras paaugstināšanās. Gadījumi, kad jūtami arī krampji, apziņas traucējumi un ir paaugstināta ķermeņa tem-peratūra ir uzskatāmi par smagiem un var liecināt par saules dūrienu.

Atceries – bērni nejūt, kad organismā sākas atūdeņošanās
Bērni nejūt brīdi, kad viņu organismā sākas atūdeņošanās jeb dehidratācija, taču vecāki to var pamanīt pēc tādām pazīmēm kā miegainība, apātiskums, galvassāpes, temperatūra, nevēlēšanās ne ēst, ne dzert vai gluži pretēji – lielas slāpes.

Lai no tā izvairītos, jo īpaši šādās karstās un tveicīgās dienās vecākiem ieteicams īpaši sekot līdzi bērnu uzņemtajam ūdens daudzumam dienā, tāpēc vienmēr pa rokai jābūt ūdens pudelītei, lai bērns varētu regulāri padzerties.

Svarīgi sekot līdzi arī tam, lai bērns būtu apģērbs gaišās, elpojošās drēbēs, vēlams no lina vai kokvilnas, kā arī galvā noteikti jābūt cepurei vai lakatiņam. Lai izvairītos no iespējamas pārkaršanas, bērnus un mazuļus ieteicams vest pastaigās rīta agrajās stundās vai vakarpusē, taču dienas vidū ieteicams uzturēties ēnā vai vēsās iekštelpās.

Jāatceras, ka zīdaiņus vai mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt automašīnā vienus pašus, pat ja ir atstāts vaļā logs. Karstā laikā stāvoša automašīna uzkarst ātri, bet maziem bērniem termoregulācija vēl nav no-stabilizējusies un viņiem ļoti strauji var sākties ķermeņa pārkaršana, kā dēļ bērns var iet bojā.

Tāpat nepārsegt bērnu ratus – lai cik plāns, gaišs vai elpojošs nebūtu audums, tas tikai kāpinās temperatūru ratu kulbā un dos minimālu gaisa cirkulāciju, kas samazinās skābekļa daudzumu. Atvēsinošam efektam ietei-cams ratus pārvietot zem koka ēnā, pagriezt pret sauli vai izvēlēties pastaigas no rītiem un vakaros.

Tveicē nav ieteicama aktīva darbošanās dārzā un gulšņāšana pludmalē – arī pieaugušajiem
Šajās dienās noteikti nevajadzētu visu dienu gulšņāt pludmalē, dienas vidū ilgstoši rušināties dārzā vai veikt fiziski smagu darbu. Tāpat tveice nav piemērots laiks aktīvai sportošanai, sevišķi laikā, kad saule ir visintensīvākā.

Karstajās dienās ieteicams atteikties arī no alkohola un kafijas lietošanas, kas veicina pārāk ātru šķidruma izvadīšanu no organismu. Līdzīgi ir arī ar smēķēšanu – tā ietekmē asinsvadus un samazina jutīgumu pret vides temperatūru.Ja baudiūdenspriekus, atceries pasargāt ādu arī no saules, izmantojot saules aizsargkrēmu atkārtoti uzklājot pēc katras peldes. Savukārt pēc peldēm jācenšas uztu-rēties ēnā vai labi vēdinātās telpās un regulāri padzerties ūdeni.

Ar vecumu organisms kļūst jutīgāks pret karstumu – īpaša piesardzība jāievēro senioriem
Novecojot organisms kļūst jutīgāks pret karstumu, samazinās tā dabiskās aizsargspējas, pasliktinās ter-moregulācija, tāpēc cilvēkiem, kas vecāki pa 75 gadiem ir īpaši pakļauti pārkaršanas riskam. Īpaši pie-sardzīgiem jābūt senioriem, kuriem ir sirds veselības problēmas – tādā gadījumā krasas temperatūras izmaiņas nav pieļaujamas.

Ko darīt, ja iestājusies pārkaršana?
Līdz ko parādās pirmie pārkaršanas simptomi, svarīgi uzreiz atvēsināties, dodoties uz vēsu, ēnainu vai labi vēdinātu telpu, taču nekādā gadījumā nevajadzētu doties aukstā dušā vai peldēt ūdenstilpnēs, kurās ir auksts ūdens, pretējā gadījumā tas sirdij var radīt šoku, kas var izraisīt pat samaņas zudumu.

Tā vietā ieteicams apslacīties ar vēsu ūdeni, kā arī atvēsināties ar mitrām ūdens kompresēm, ko nepieciešams likt uz pieri, kaklu un krūtīm.Ņemot vērā to, ka pārkaršanas gadījumā organismā nav pietiekams daudzums šķidruma, tāpēc to nepieciešams uzņemt papildus.Aptiekās iespējams iegādāties arī rehidratācijas ūdeņus, kas organismā atjaunos ūdens un sāļu zudumu, kas pieejami gan mazuļiem un bērniem, gan arī pieaugušajiem.

Ja pārkaršanas gadījumā ir paaugstināta temperatūra, atļauts lietot tās pazemināšanai paredzētos lī-dzekļus, tāpat var lietot arī pretsāpju zāles galvassāpju mazināšanai. Savukārt gadījumos, kad pārkarsu-šam cilvēkam sākas apziņas traucējumi, krampji un iespējams pat samaņas zudums – svarīgi uzreiz iz-saukt neatliekamo medicīnisko palīdzību, jo nepiemērota cietušā aprūpe var atstāt neatgriezeniskus bo-jājumus cilvēka organismam.

Kas nepieciešams pirms došanās tveicē?
Saules aizsargkrēms – saulē bez tā drīkst pavadīt vien 15 minūtes, tādēļ pirms došanās ārpus mājas pieaugušajiem ieteicams izvēlēties saules aizsargkrēmu ar SPF 25, bet sejai SPF 50, savukārt bērniem ne mazāk kā SPF 50. Farmaceite atgādina, ka saules aizsargkrēms jāuzklāj atkārtoti ik pēc divām stun-dām un ik pēc katras peldes.

Minerālūdens – īpaši karstā laikā, pie paaugstinātas slodzes un svīšanas laikā, ūdeni nepieciešams dzert ik pēc 15 minūtēm, dienā izdzerot ne mazāk par diviem litriem ūdens. Savukārt dehidratācijas gadī-jumos, kad bijusi liela fiziska slodze, vemšana, caureja, ieteicams izvēlēties aptiekās pieejamos sāļos minerālūdeņus, kas atjauno sāļu līdzsvaru organismā.

Mentolu saturoši līdzekļi – gadījumos, kad karstuma dēļ pašsajūta pasliktinās un jūtamas sāpes sirds apvidū, pieaugušajiem zem mēles ieteicams palikt validolu, taču par tā lietošanu ieteicams konsultēties ar farmaceitu. Validola sastāvā esošais mentols iedarbojas uz aukstuma receptoriem mutē, paplašinot sirds asinsvadus un veicina sirds apgādi ar skābekli. Kā alternatīva tam var būt arī piparmētru tēja vai piparmētru konfektes, kas uz cilvēka organismu var iedarboties līdzīgi.

SAISTĪTIE RAKSTI

Izmidzināmais ūdens – vasarā ikvienu atsvaidzinās izsmidzināms termālais avotu ūdens, kas sniegs atvēsinošu efektu un mitrinās ādu. Tas ir paredzēts lietošanai gan uz sejas, gan ķermeņa, kā arī ir ļoti ērti pārnēsājams, lai atsvaidzinātos jebkurā brīdī.

Galvassega – bez tās no mājas nedrīkst iziet ne bērns, ne pieaugušais, lai mazinātu pārkaršanas un saules dūriena risku.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
SS
Santa Sergejeva
Veselam
Kāpēc valsts jau 12 gadus nesadzird izmisīgos krūts vēža pacienšu un ārstu saucienus? Atbild Pavļuts 18
1 diena
SM
Signe Mengote
Ziņas
“Satikties vajag gandrīz tāpat kā elpot!” Kā kovida laikā bērnu nometnes var uzlabot emocionālo stāvokli
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Ir būtiski domāt par starptautiskās solidaritātes aspektu!” Juhņēviča par vakcīnu ziedošanu citām valstīm un krājumiem Latvijā 37
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Patiesība par kolagēnu: reāls palīgs skaistumkopšanā un sportā vai tikai modīgs trends? 3
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
40 dienas pēc vakcinācijas mirusi 30 gadus veca skolotāja, trīs bērnu mamma 301
22 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Krievijas dezinformācijas apskats: Bijušais Latvijas iekšlietu ministrs dzeršanas laikā dabūjis Putina plānu uzbrukumam Baltijai 41
21 stundas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Kamēr mēs ņemamies ar Covid-19, pavisam nemanāmi ir piezagusies cita nelaime 66
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 36
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas pensionārus novedīs vēl lielākā nabadzībā!” Petraviča par pensiju 2. līmeņa pārlikšanu 49
19 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
Latvijā asinsspiedienu regulāri mēra vien trešdaļa iedzīvotāju 6
6 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Aizpampušas acis, pietūkušas potītes… Kā tikt galā ar tūsku? 6
Nedēļa
LA
LA.LV
Stāsti
Laboratorisko izmeklējumu attīstības virziens – diagnosticēt slimību agrīnajā stadijā 1
19. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kondicionieris – kā glābiņš var būt arī nedraugs… 2
16. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc veldzei ir vērts izvēlēties kārdinošo arbūza šķēli 2
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc mūs traucē nemierīgie muskuļi…
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kādēļ var paaugstināties asinsspiediens? 1
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Avārijas kontracepcija – kad tas ir glābiņš un kad kaitējums 3
7. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
mazināt kukaiņu kodumu un apdegumu radītās raizes 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsdienīga privāta klīnika nodrošina pasaules līmeņa ķirurģiju 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 soļi, lai mazinātu pārāk augstu sliktā holesterīna līmeni 4
28. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Pirmsjāņu padomi līgotājiem jeb lai Jāņi bez paģirām! 9
22. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Atceries – ir jāpadzeras! 4
18. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Lai nāktu pie sava farmaceita…
15. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Palīgi, ko izvēlas sirds 1
14. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
efektīvi var ārstēt atvilni? 5
9. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kad tava sirds signalizē jeb 12 sirds signālu katalogs 6
9. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ar emocionālu uzrunu „Lai tava sirds skan veselīgi!” „Mēness aptieka” uzsāk sirds mēnesi farmaceitiskajā aprūpē 1
2. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kovidsomnija arī bērniem jeb kā pandēmija kaitē bērnu un pusaudžu miega kvalitātei 10
1. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Laimīgs un bez Laimas slimības 2
31. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Dažādas sāpes ķermenī un taktika pareizai rīcībai 1
27. maijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Farmaceite: Strādāju ar prātu un sirdi izvēlētu darbu 3
21. maijs, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Centrālā laboratorija” investē 1 miljonu eiro molekulārās bioloģijas iekārtās 2
20. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Jūti sāpes vai smagumu kājās? Pārbaudi potītes brahiālo indeksu! 1
20. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Jau atkal tās nejaukās tulznas un tulzniņas! Pēdu kopšanas ABC jaunas vasaras sezonai 1
14. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Trokšņa audio austiņās var būt par daudz! 1
14. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kādēļ satraukties par ilgāku nekustīgu sēdēšanu? 2
14. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
„Veselības centru apvienība” vakcinē Rīgas Stradiņa universitātē
7. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā tikt galā ar alerģisko konjunktivītu
7. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Pelargoniju ziedi – prieks acīm, saknes – veselībai
6. maijs, 2021
LE
LETA
Veselam
Iedzīvotājs Latvijā prasījis kompensēt Covid-19 vakcīnas radītās blaknes 55
2 dienas
LE
LETA
Veselam
Spēkā stājas izmaiņas mediķu piemaksās par darbu Covid-19 apstākļos 11
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Profesors Kaspars Kovaļenko: “Nākas secināt, ka pašnāvība nošaujoties arī ir reģistrēta kā vakcīnas blakne… “ 116
4 dienas
RV
Rihards Vītols
Stāsti
Covid-19 vakcīnu izmēģinājumi uz cilvēkiem. Pieredzes stāsts: “Kādēļ gan es nevarētu palīdzēt glābt citus cilvēkus?” 44
4 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kovids ir viltīga slimība” – ārste atklāj, kā izslimots vīruss turpina apdraudēt cilvēka veselību 166
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Latvijā asinsspiedienu regulāri mēra vien trešdaļa iedzīvotāju 6
6 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Lai viņi par savu naudu katru nedēļu nodod testu, staigā maskās, cimdos.” Deputāts par skolotājiem, kuri nevēlas vakcinēties 126
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kāpēc tas nabaga skolotājs ir “jānošpricē”? Petraviča par ieceri noteikt obligāto vakcināciju pedagogiem 30
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Tuvākajā diennaktī pastiprināsies vējš un biežāk iespējams lietus
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Turpmāk par Covid-19 testiem būs jāmaksā! Stājas spēkā jauna kārtība 33
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pēc kontakta ar Covid-19 slimnieku Tokijā pašizolācijā nonākuši četri LTV pārstāvji 48
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
CVK lūgs juristiem un ministrijām vērtēt Gobzema partijas referenduma ierosinājumu par vakcinācijas brīvprātību 48
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 36
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ir jābūt ļoti uzmanīgiem ar solījumiem. Vilks par ieceri celt pensiju neatliekamo minimumu līdz 500 eiro 10
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Visam pieeju ar vieglu smaidu, kam paredzēts mirt, tas nomirs, kam jādzīvo, tas dzīvos,” Maestro Raimonds Pauls par uzkurināto tautu 77
10 stundas
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Režisore Aija Strazdiņa laulības ostā iestūrējusi otro reizi: “Ir jāļauj vīrietim būt. Sievietes gudrība ir saprast, ka mēs visu varam, bet ne vienmēr visu vajag.” 6
Intervija 7 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Krievijas dezinformācijas apskats: Bijušais Latvijas iekšlietu ministrs dzeršanas laikā dabūjis Putina plānu uzbrukumam Baltijai 41
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
40 dienas pēc vakcinācijas mirusi 30 gadus veca skolotāja, trīs bērnu mamma 301
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas pensionārus novedīs vēl lielākā nabadzībā!” Petraviča par pensiju 2. līmeņa pārlikšanu 49
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Prinča Harija un Meganas jaundzimusī meita oficiāli iekļauta britu karaliskās ģimenes troņmantnieku sarakstā 15
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Man pat negribas vairs tos gājienus ar “cik es labs un tā””: deputāts Gobzems publisko bildi ar atkailinātu torsu 44
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Bijušās svarcēlājas Rebekas Kohas un viņas vīra ģimenē notikusi traģēdija 12
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Labāk tā eleganti ar godu pateikt paldies…uz skatuves tomēr pavadīti 70 gadi!” Maestro Raimonds Pauls par atvadīšanos no klausītājiem 32
1 diena
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Ugunsgrēku sezona: Eiropas dienvidus piemeklējuši plaši un bīstami mežu ugunsgrēki
17:11
GN
Gints Narogs
Ziņas
“Sagurums beidzot mani ir noķēris!” Latvijas riteņbraucējs par sniegumu olimpiskajās spēlēs
16:52
LL
Lilija Limane
Stāsti
Ko par mālu-žagaru būvēm rakstīja avīzes pirms 100 gadiem
16:41