Sporta žurnālists Marko Paulo Lima no Brazīlijas Eiropas valstis atpazīst pēc futbola komandu vai izcilu sportistu sasniegumiem. Par Latviju viņš bija dzirdējis saistībā ar mūsu futbola izlases cienījamo piekāpšanos brazīliešiem draudzības spēlē pirms 23 gadiem. Savukārt par Somiju viņš zināja F-1 autosacīkšu sakarā, jo no šīs valsts Eiropas ziemeļos nākuši vairāki izcili F-1 piloti. F-1 etaps no 11. līdz 13. novembrim norisināsies tieši Brazīlijā, tās lielākajā pilsētā Sanpaulu. Attēlā: Marko Paulo Lima (no labās) ar Lahti mēru Pekku Timonenu.
Sporta žurnālists Marko Paulo Lima no Brazīlijas Eiropas valstis atpazīst pēc futbola komandu vai izcilu sportistu sasniegumiem. Par Latviju viņš bija dzirdējis saistībā ar mūsu futbola izlases cienījamo piekāpšanos brazīliešiem draudzības spēlē pirms 23 gadiem. Savukārt par Somiju viņš zināja F-1 autosacīkšu sakarā, jo no šīs valsts Eiropas ziemeļos nākuši vairāki izcili F-1 piloti. F-1 etaps no 11. līdz 13. novembrim norisināsies tieši Brazīlijā, tās lielākajā pilsētā Sanpaulu. Attēlā: Marko Paulo Lima (no labās) ar Lahti mēru Pekku Timonenu.
Foto: Ilmārs Randers

Brazīlieši sportā “fano” par ukraiņiem 0

Ilmārs Randers, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 27
TESTS. Atbildi uz 10 jautājumiem un uzzini, kādu vērtējumu tu iegūtu šajā latviešu valodas testā!
Lasīt citas ziņas

Latviju citā kontinentā joprojām atpazīst pēc sen aizvadītas draudzības spēles futbolā.

Par sporta nozīmi valsts reputācijas, starpvalstu un pat kontinentu sadarbības veidošanā kārtējo reizi bija iespēja pārliecināties, apmeklējot Somiju. Šīs valsts Ārlietu ministrija starptautiskai žurnālistu komandai bija sarīkojusi pieredzes apmaiņas brauciena programmu, noorganizējot dažādas tikšanās Helsinkos un Lahti. Tālākais viesis, Marko Paulo Lima, bija ieradies no Brazīlijas, Eiropu apmeklējot jau ceturto reizi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Marko ir sporta žurnālists, vairāk nekā 20 gadus strādā galvaspilsētas Braziljas dienas laikrakstā “Correio Brasiliense” (“Brazīliešu pasts”). Biju pārsteigts, ka par Latviju viņš iepriekš tiešām bija dzirdējis. Kādā sakarā? Futbola, protams. Viņš atcerējās, ka arī mūsējie kādreiz spēlējuši ar dižo Brazīlijas izlasi. Ātri savā viedtālrunī atrada precīzas detaļas: draudzības spēle 1999. gadā, cienījams sniegums, Latvijai zaudējums 0:3.

Ar Marko bija interesanti aprunāties ne tikai par futbolu un sportu, bet arī par to, kā uz tagadējiem notikumiem Eiropā skatās iedzīvotāji no cita, tālu esoša kontinenta.

“To, kas Eiropā notiek, brazīlieši zina. Mūsu prezidents Bolsonaru samērā nesen bija arī miera sarunu vizītē pie Putina. Par ko viņi tur runāja, mēs īsti nezinām, taču mums, brazīliešiem, ļoti nepatīk šis karš. Kā sabiedrība mēs esam par Ukrainu. Runājot futbola terminoloģijā, fanojam par ukraiņiem. Brazīlieši ir ukraiņu pusē, mums nepatīk tas, kas šeit notiek, un savās lūgšanās katru dienu pieminam, lai šis karš ātrāk beigtos. To es zinu un jūtu, nevis tā domāju tikai tādēļ, ka tagad apmeklēju Eiropas valsti, kas nosoda Krievijas agresiju. Tāda līdz šim ir bijusi arī mana personīgā nostāja,” savu un tautiešu pozīciju globālajos notikumos skaidroja Marko.

Patiesībā Brazīlijā šīs lietas nemaz nav tik vienkāršas un viennozīmīgas, jo šī Latīņamerikas lielvalsts tagad ir jau astotā lielākā pasaules ekonomika un ar saviem 212 miljoniem iedzīvotāju spēlē nozīmīgu lomu piecu valstu politiskajā blokā BRICS, kas pastāv jau kopš 2006. gada, un tajā bez Brazīlijas, Ķīnas, Indijas un Dienvidāfrikas ietilpst arī Krievija.

Pajautāju Marko, vai arī Brazīlijā valdošās aprindas domā līdzīgi kā, piemēram, Indijā, kur amatpersonas izteikušās, ka Eiropai jāsaprot – problēmas mūsu kontinentā nav arī visas pasaules problēmas.

Reklāma
Reklāma

“Cilvēki ikdienā tādās kategorijās nedomā. Mēs redzam to, ka Brazīlijas ekonomikā turpinās krīze, kas sākās līdz ar Covid-19 pandēmiju. Tagad tā turpinās ar Eiropas kara ietekmi. Mūsu valūtas vērtība attiecībā pret eiro un dolāru arvien vairāk samazinās, bet kopējā dārdzība pieaug. Ikdienā mēs daudz ko vairs nevaram atļauties no tā, ko varējām, piemēram pirms gadiem 20, kad globāli valdīja nosacīts miers, ekonomikas attīstījās un cilvēki vairoja savu labklājību. Somijā mums tagad rāda, ko ikdienas sadzīvē nozīmē Eiropas Zaļais kurss un ko ar tā palīdzību var sasniegt. Vienlaikus pie mums Brazīlijā, lai glābtu ekonomiku, valdība atļauj palielināt mūžamežu izciršanu, lai gan lielākā daļa sabiedrības to neatbalsta,” stāstīja Marko.

Apmeklējot Lahti, viņš bija sajūsmā, uzzinot, ka samērā nelielajā Eiropas pilsētā ar mazliet vairāk par 100 000 iedzīvotāju radusies pārdroša ideja izveidot pirmo pasaulē CO2 izmešu neitrālu profesionāla hokeja komandu, kas ar vietējo universitāšu zinātnieku sastādītu programmu sekmīgi arī realizēta.

“Tā ir nākotne, ko noteikti pārņems arī FIFA, šie principi ienāks ne tikai sporta kolektīvu, bet arī cilvēku ikdienā. Bet vispirms ir jāaptur karš! Līdz šim pasauli esmu iepazinis, apmeklējot starptautiskus sporta forumus un futbola turnīrus. Pēdējo reizi Eiropā biju 2018. gadā, kad mūsu izlase Krievijā aizvadīja pirmssezonas sagatavošanās nometni. Tovasar apmeklēju arī Sanktpēterburgu, kur notika FIFA Pasaules kausa turnīrs. Vēl pirms četriem gadiem Krievija šķita brīnišķīga, mēs tur baudījām futbolu. Bet tagad viņi ir agresori, Ukrainā ir karš. Tas ir briesmīgi! Pelnīti krievi tagad ir diskvalificēti no Pasaules kausa izcīņas! Bet ukraiņi piedalās, visa pasaule viņus atbalsta, un ukraiņi gūs uzvaras gan futbola, gan kaujas laukā!” pārliecināts ir sporta žurnālists Marko no Brazīlijas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.