Dabas aizsardzības organizācijas “Greenpeace” aktīvisti izsmidzina viltus pesticīdus Šūmaņa laukumā pie Eiropas institūciju mītnēm Briselē. Protests organizēts, lai veicinātu Eiropas pilsoņu iniciatīvu aizliegt glifosātu un reformēt pesticīdu apstiprināšanas procedūru.
Dabas aizsardzības organizācijas “Greenpeace” aktīvisti izsmidzina viltus pesticīdus Šūmaņa laukumā pie Eiropas institūciju mītnēm Briselē. Protests organizēts, lai veicinātu Eiropas pilsoņu iniciatīvu aizliegt glifosātu un reformēt pesticīdu apstiprināšanas procedūru.
Foto – EPA/LETA

Brisele negaidīti pagarina glifosāta izmantošanas atļauju vēl uz pieciem gadiem 0

Pieņemot negaidītu lēmumu, Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis pirmdien atbalstījušas Eiropas Komisijas (EK) ierosinājumu uz pieciem gadiem pagarināt herbicīda glifosāta izmantošanas atļauju, lai gan joprojām pastāv bažas par šīs vielas kancerogenitāti.

Reklāma
Reklāma
“Ko var iemācīt šādi ģērbušās lektores?” Dzejniece un lektore publiski šausminās un ņirgājas par pasniedzēju apģērbu 499
Cilvēkstāsts
“Man draudēja publiski, ka mani izkropļos” – saimniecības “Jaunapšenieki” saimniece Agnese par nievām un ļaunumu, ar ko sastopas ikdienā 58
Ēdam katru dienu! Kuros pārtikas produktos ir visvairāk plastmasas? 32
Lasīt citas ziņas

Glifosāts ir visvairāk lietotā herbicīdu aktīvā viela pasaulē, kuru satur ceturtā daļa no visiem izmantotajiem herbicīdiem, arī populārais “Raundaps”. Glifosāts ir plaša spektra nezāļu iznīcinātājs, kas iedarbojas uz augu, tāpēc tas nokalst pāris dienu laikā.

Pēc tam, kad Vācija atsauca savus iebildumus, EK ierosinājumu pagarināt izmantošanas atļauju atbalstīja 18 no 28 ES dalībvalstīm. Pret balsoja deviņas valstis, tostarp Francija. Un viena valsts no balsošanas atturējās.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Šodienas balsojums parāda, kad tad, ja gribam, mēs spējam dalīt un pieņemt mūsu kolektīvo atbildību lēmumu pieņemšanā,” norādīja ES veselības un pārtikas drošības komisārs Vītenis Andrjukaitis.

Domstarpības par glifosāta izmantošanu ES pastāv kopš 2016.gada jūnija, kad beidzās iepriekšējā 15 gadus ilgā izmantošanas atļauja un tik piešķirts 18 mēnešu ilgs pagarinājums, kas savukārt beidzas 15.decembrī.

EK iepriekšējā balsojumā pirms divām nedēļām priekšlikumu pagarināt atļauju atbalstīja tikai puse dalībvalstu, un Vācija no balsošanas atturējās. Taču pirmdien Berlīne mainīja domas, saņemot garantijas tādos jautājumos kā dzīvnieku labklājība un glifosāta izmantošana privātām vajadzībām, atklāja kāds informēts avots.

Uzziņa

Augu aizsardzības līdzekļu lietotāju uzraudzības pārbaudes Latvijā*

– Pavisam notikušas 1450 AAL lietotāju uzraudzības pārbaudes, tostarp 91 operatīvā pārbaude.

– Pārbaužu laikā paņemti 180 augu paraugi, no tiem 151 paraugs ņemts testēšanai darbīgās vielas glifosāta atliekvielu klātbūtnes noteikšanai. Vēl par visiem paraugiem rezultāti nav saņemti, bet par aptuveni 60 paraugiem zināms, ka daļā paraugu nav konstatētas glifosāta atliekvielas, bet daļā tās nepārsniedz pieļaujamās robežas. 

– Valsts augu aizsardzības dienests 2017. gadā saņēmis 52 sūdzības, kuras pārbaudot septiņos gadījumos konstatēti pārkāpumi. Visvairāk iedzīvotāji sūdzējušies par AAL lietošanu vējā, kā arī par AAL radītajām smakām; tādi bijuši 14 gadījumi, 11 gadījumos sūdzības bijušas par AAL nokļūšanu blakus teritorijā, 10 gadījumos sūdzībās izteiktas bažas par AAL kaitīgo ietekmi bitēm vai ziedošajiem augiem.

– Pārbaužu laikā pavisam konstatēti 18 pārkāpumi (neatbilstošs lietojums, nav ievērota aizsargjosla, AAL nonācis blakus teritorijā, nav ievērots vēja ātrums u. tml.). Neviena pārkāpuma gadījumā nav bijis lietots glifosātu saturošs AAL.


– Situācija uz 2017. gada 25. septembri


Reklāma
Reklāma

Vairāk par glifosāta problēmu lasiet šeit

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.