Foto – Zanda Birze

Burkānus var sēt rudenī. Vai vajag? 0

“Esmu dzirdējusi, ka agros burkānus daži sēj vēlu rudenī. Vai tiešām tā var darīt? Ja var, tad gribētu zināt, kad un kā to īsti dara? Kā jāsagatavo zeme?” 
Dzintra Liepājas novadā

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Mākslīgais intelekts nosauc piecus “neveiksmīgākos” latviešu politiķus 115
Kokteilis
Izplatītas frāzes, ko vedeklām labāk neteikt vīramātēm 1
Lasīt citas ziņas

Rudenī patiešām var sēt burkānus, sakņu un lapu pētersīļus, pat dilles un spinātus… Vien paliek jautājums: vai tas būtu jādara? Patiesībā šāds audzēšanas paņēmiens galvenokārt izdevīgs sēklu tirgotājiem, jo rudens sējumus pavasarī bieži vien nākas pārsēt, tātad atkal jāiegādājas sēklas.

Pirms dažiem desmitiem gadu burkānus nelielās platībās sēja rudenī, lai nākamajā vasarā pēc iespējas agrāk iegūtu ražu. Mūsdienās var iegādāties ļoti agrīnu hibrīdo šķirņu sēklas. Ir daudz drošāk iesēt attiecīgu šķirņu burkānus agri pavasarī zem agrotīkla vai pat plēves lecektī, nekā riskēt ar sēju rudenī.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vācu, angļu, tāpat arī krievu dārzkopības grāmatās, žurnālos un interneta mājas lapās dažkārt iesaka sēt burkānus rudenī, bet jāņem vērā, ka Anglijā un Vācijā ir siltākas un īsākas ziemas nekā Latvijā. Savukārt Krievijas centrālajā daļā ir īsāki rudeņi.

Lai sēklas labi pārziemotu un pavasarī strauji sadīgtu, tās īsi pirms augsnes virskārtas sasalšanas jāiesēj iepriekš rūpīgi sagatavotā zemē. Taču Latvijā nekad īsti nevar zināt, kad tā sasals. Ir rudeņi, kad līdz pat Ziemassvētkiem gaisa temperatūra turas +6…+8 °C līmenī vai arī nesasalušu zemi noklāj pamatīga sniega kārta. Burkāni sāk dīgt jau +6…+7 °C temperatūrā, bet dīgsti pacieš tikai vieglas salnas (līdz -2 °C). Ļoti iespējams, ka mūsu klimata apstākļos burkānu un citu minēto dārzeņu sēklas sadīgs jau rudenī, bet vēlāk dīgsti nosals. Iesētās sēklas nereti uzlasa putni, apēd peles un žurkas. Ir arī citas problēmas: rudenī rūpīgi sagatavotā augsne pa ziemu samirkst un sablīvējas, tāpēc pavasarī gaisa trūkuma dēļ sēklas nesadīgst, bet, ja tomēr sadīgst, pārmitrā augsnē dīgsti nespēj attīstīties.

Ja tomēr gribas izmēģināt sēt tieši rudenī, vispirms kārtīgi jāsagatavo augsne. To uzrok vai safrēzē, izdzen vagas (lai mazinātu augsnes sablīvēšanās risku, jāsēj uz vagu skaustiem). Tiesa, šogad to paveikt neizdosies, daudzviet zeme jau ir pārlieku mitra. Pirms vagu skaustu izveidošanas augsnē jāiestrādā pamatmēslojums (izmanto ap 30 – 50 g/m2 kompleksā mēslojuma). Šajā gadījumā labāk izvēlēties lēnas iedarbības mēslojumu, piemēram, Novatec Classic. Pavasarī pēc burkānu uzdīgšanas nepieciešama papildmēslošana ar slāpekli.

Rudenī sēj 3 – 4 cm dziļi, tātad dziļāk nekā pavasarī. Tas nepieciešams tādēļ, ka pa ziemu augsne nosēdīsies un tās virskārta sablīvēsies, tātad pavasarī sēklas būs tuvu optimālajam sējas dziļumam.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.