Foto – PHOTOMEDIAGROUP/Shutterstock

Ceļojuma apdrošināšana – kuru izvēlēties, cik maksā un ko tā dod 0

Nosvinēju savu 70. dzimšanas dienu. Bērni uzdāvināja skaistu dāvanu – ceļojumu (ar lidmašīnu turp un atpakaļ) uz Spāniju un Portugāli. Pirmo reizi mūžā došos tik tālā ceļojumā, tāpēc gribētu noskaidrot, vai man ir vērts iegādāties ceļojuma apdrošināšanu. Kādi ir piedāvājumi? Ko tāda apdrošināšana dod un cik maksā? EMĪLIJA JĒKABPILS NOVADĀ

Reklāma
Reklāma

Ir vērts!

7 produkti, kurus nedrīkst otrreiz sildīt: tie var nodarīt būtisku kaitējumu veselībai
TV24
Ar ko Lukašenko uzjautrinājis Slaidiņu: “Tur veči stūma ezi ārā ar visām adatām!” 12
Ar vienu roku dod, ar otru ņem – G7 dienaskārtībā vairs nav Krievijas aktīvu konfiskācija. Ir tikai bailes?
Lasīt citas ziņas

Vasaras ceļojumu sezonai sākoties, katru gadu atbildam uz līdzīgiem jautājumiem un nebeidzam lasītājiem atgādināt, ka apdrošināties tomēr ir vērts: drošībai, sirdsmieram, iespējai pilnībā izbaudīt visus ceļojuma piedāvājumus. Apdrošināšana ikvienam ceļotājam sniedz garantiju, ka, saskaroties ar neparedzētām situācijām un ķibelēm, izdevumus nevajadzēs segt pašam no savas kabatas, turklāt, salīdzinot ar ceļojumu izmaksām, apdrošināšanas izmaksas nav dārgas.

Katram apdrošināšanas uzņēmumam vai bankai ir savi piedāvājumi un cenu politika, taču lielākoties klientiem tiek piedāvāti trīs dažādi apdrošināšanas līmeņi:

CITI ŠOBRĪD LASA

• pamata (iekļauti medicīniskie izdevumi, slimnieka transportēšana uz mītnes zemi, repatriācija nāves gadījumā);

• vidējā (arī izdevumi par jauniem vai pagaidu dokumentiem, civiltiesiskā atbildība par kādai citai personai nodarītiem zaudējumiem, bagāžas nozaudēšana, aizkavēšana vai bojājums, ceļojuma atcelšana vai aizkavēšana);

• maksimālā (vēl arī juridiskās konsultācijas un cita specifiska palīdzība).

Ceļojuma apdrošināšanas polises iegādāties piedāvā arī tūrisma firmas, kas organizē braucienus un sadarbojas ar apdrošināšanas kompānijām.

Polises cena atkarīga no ceļojuma mērķa un ilguma, izvēlētās pakalpojumu programmas un citām būtiskām niansēm (pat no cilvēka vecuma, kurš vēlas to iegādāties).

Kādi izdevumi var rasties

Būtiski, ka ceļojumu apdrošināšana sedz medicīniskos un repatriācijas izdevumus, kas var rasties par neatliekamās palīdzības saņemšanu akūtu saslimšanu vai traumu, kā arī pēkšņu, akūtu veselības problēmu gadījumos (piemēram, ja ceļotāju piemeklē infarkts vai insults). Taču pastāv arī ierobežojumi uz noteiktām hronisko slimību grupām (piemēram, onkoloģiskās saslimšanas, tuberkuloze, epilepsija, AIDS, bronhiālā astma, cukura diabēts u.c.). Arī šie ierobežojumi dažādās apdrošināšanas kompānijās mēdz atšķirties, tāpēc iesakām uzmanīgi izlasīt visus nosacījumus.

Pirms došanās ceļojumā vajadzētu izvērtēt savu veselības stāvokli un atcerēties paņemt līdzi visus pastāvīgi lietojamos medikamentus, kā arī padomāt par pietiekamu ūdens lietošanu (it īpaši karstā laikā dienvidu klimatā).

Reklāma
Reklāma

Medicīniskie izdevumi un repatriācija ir lielākie zaudējumi, kas ceļojuma laikā var rasties, taču gadās arī citas ķibeles. Tāpēc vērts izvēlēties polises ar plašāku risku klāstu, lai gan tās maksā dārgāk. Tad atlīdzību varēsiet saņemt, ja, piemēram, būsiet spiesti nokavēt savienoto reisu un vajadzēs iegādāties jaunas biļetes vai jūsu bagāža aviopārvadājuma laikā tiks sabojāta.

Ceļojot pa Eiropu, uz Šveici vai kādu no Eiropas Ekonomiskās zonas valstīm, lieti noderēs arī Eiropas veselības apdrošināšanas karte (EVAK). Šādas kartes īpašniekam ir tiesības uz nepieciešamo vai neatliekamo medicīnisko veselības aprūpi tādā pašā apjomā, kāda tā tiek nodrošināta konkrētās valsts iedzīvotājiem (arī par tādu pašu cenu), kur jūs atrodaties.

Izvēles iespējas

Apdrošināšanas sabiedrības BALTA Personu apdrošināšanas produktu un risku parakstīšanas pārvaldes vadītāja Sandra Pietkēviča stāsta:

“Apdrošināšanas polises iegāde ir viens no svarīgākajiem pārdomātas ceļošanas priekšnosacījumiem. Izvēloties, kādu polisi iegādāties, būtiski atrast savai veselībai, ceļojuma mērķim, valstij, transporta veidam un aktivitātēm piemērotāko. Ja grūti izvēlēties piemērotāko apdrošināšanu no pieejamā piedāvājumu klāsta vai vienkārši radušies kādi jautājumi, ieteicams tos pārrunāt ar apdrošināšanas polises pārdevēju.

Dodoties braucienā pa Eiropu, kurā nav ieplānotas sportiskas aktivitātes (kā minēts jautājumā), polises izmaksas būs salīdzinoši zemas – aptuveni 2,70 eiro dienā. Ja ceļojuma gaitā paredzēti lidojumi, iespējams apdrošināt riskus, kas saistīti ar lidojuma aizkavēšanos, bagāžas aizkavēšanos, sabojāšanu vai nozaudēšanu. Ceļojuma apdrošināšanas polise, kas ietver arī šo risku segumu, maksās ap 3,90 eiro dienā. Noteikumi starp apdrošināšanas kompānijām atšķiras, tāpēc vienmēr būtiski izpētīt arī apdrošināšanas izņēmumus. Piemēram, hronisku saslimšanu gadījumā pirms polises iegādes jāpārliecinās, vai tās noteikumos konkrētā slimība nav minēta kā apdrošināšanas izņēmums.”

Arī apdrošināšanas sabiedrības If Apdrošināšana privātīpašuma apdrošināšanas produkta vadītājs Endijs Melecis apliecina – viņa pārstāvētās kompānijas ceļojumu apdrošināšana sedz pēkšņus medicīniskos izdevumus, piemēram, neatliekamu ārstēšanos stacionārā vai ārsta ambulatoru apmeklējumu gadījumā, ja cilvēkam kļuvis slikti. Tāpat tiek atlīdzināti zaudējumi medikamentu iegādei pēc ārsta nozīmējuma, kā arī daudzi citi izdevumi, kas saistīti ar pēkšņu veselības pasliktināšanos. Papildus iespējams apdrošināt arī bagāžu, kas var aizkavēties vai nozust, un citus ar ceļošanu saistītus riskus.

Seesam privātpersonu īpašumu un ceļojumu apdrošināšanas produkta vadītājs Arnolds Linītis uzsver – apdrošināšana ir garants tam, ka ārzemju ceļojuma laikā nebūs jāuztraucas par neparedzētiem izdevumiem pēkšņas saslimšanas vai nelaimes gadījuma rezultātā. Ja tomēr tā noticis, apdrošināšana segs transportēšanas un medicīniskā transporta izmaksas, kā arī medicīnas izdevumus. Tāpat tiek segta repatriācija uz mītnes zemi, ja tas nepieciešams.

Papildus standarta ceļojuma apdrošināšanai šajā kompānijā var iegādāties polises, kur ir apdrošināta bagāža, kā arī riski, kas saistīti ar reisa aizkavēšanos, nokavētu tranzītu, kā arī ceļojumu anulēšana, ja nav iespējams doties ceļojumā veselības vai citu problēmu dēļ. Tāpēc vienmēr vērts pārdomāt ceļojuma laikā plānotās aktivitātes, brauciena mērķi un ilgumu, kādu transportu paredzēts izmantot un, iegādājoties polisi, pārliecināties, ka šie riski un ceļojuma laikā apmeklējamās valstis tajā ir iekļautas. Lētākā Seesam polise, ja klients brauc uz Eiropu un izvēlas Pamata programmu, ir 0,60 eiro, dārgākā, izvēloties Platīna programmu, – 6 eiro dienā.

UZZIŅA

EVAK var saņemt klātienē Nacionālā veselības dienesta centrālā biroja klientu apkalpošanas centrā Cēsu ielā 31 Rīgā vai kādā no NVD teritoriālajām nodaļām, kā arī pa pastu (aizpildot elektronisku veidlapu portālos www.eveseliba.gov.lv vai www.latvija.lv). EVAK tiek izsniegta bez maksas un ir derīga trīs gadus.

SVARĪGI

Iegādājoties polisi, pievērsiet uzmanību:

• risku seguma apmēram (ja plānojat doties tālākos ceļojumos vai uz mītnes zemēm, kur pakalpojumi ir dārgāki, vēlams izvēlēties apdrošināšanas programmas ar lielāku risku segumu);

• vai medicīnisko izdevumu segšanā ietverts paša risks (kad konkrētu summu no izdevumiem klients maksā pats);

• izņēmumiem, kas paredzēti apdrošināšanas noteikumos.

PADOMI

• Apdrošināšanas polisi vai kartīti vienmēr nēsājiet līdzi! Būtiski, lai uz šiem dokumentiem varētu izlasīt personas datus – lai tad, ja esat nesamaņā, varētu jūs identificēt.

• Ja nācies pašam iztērēt naudu par zālēm vai kādu medicīnas pakalpojumu, saglabājiet čekus – tikai tad (pēc atgriešanās mājās) izdevumus atlīdzinās.

• Ja bagāža aizkavējusies vai vispār nav atnākusi, lidostā pieprasiet izziņu. Arī tad, ja bagāža sabojāta, šis fakts jāfiksē lidostā (vēlams sabojāto ceļasomu nofotografēt).

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.