Foto: Ieva Leiniša/LETA/Publicitātes foto/ LA.LV kolāža

Koristi pulcēsies slepus? “Krāms” iegāž Ušakovu, “airBaltic” lidos uz “nekurieni”. Nedēļas apskats 4

“Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Cilvēks. Ne tikai Satversmes tiesas priekšsēdētāja

Bijusī Satversmes tiesas (ST) priekšsēdētāja Ineta Ziemele no septembra strādā par tiesnesi Eiropas Savienības tiesā Luksemburgā, un nav nekāds pārsteigums, ka viņu ir nomainījusi līdzšinējā priekšsēdētājas vietniece Sanita Osipova. Visi ST tiesneši bija par to, ka Osipova ir vispiemērotākā šim amatam.

LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 19
13 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 77
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas Norvēģijā miruši 23 cilvēki 41
8 stundas
Lasīt citas ziņas
Jāteic gan, ka ilgi tiesas vadībā viņa neatradīsies, jo Osipovas pilnvaru laiks kā konstitucionālās tiesas tiesnesei beigsies 2021. gada 17. augustā un tad atkal būs nepieciešamas jaunas vēlēšanas.

Iepriekš intervijās “Latvijas Avīzē” viņa teikusi, ka noteikti apsvēršot iespēju turpināt tiesneša karjeru, jo tā sniedz lielu gandarījumu. To esot grūti saņemt no zinātniskās un akadēmiskās darbības. Profesore Osipova gandrīz trīsdesmit gadu ir Latvijas Universitātes mācībspēks, viņa ir rakstījusi zinātniskās publikācijas, uzstājusies konferencēs, bet tie darba augļi tomēr neesot tādi, kā strādājot par tiesnesi. Neoficiāli politiskajās aizkulisēs runā, ka viņai varētu piedāvāt tiesībsarga Jura Jansona portfeli, jo viņam arī nākamgad beidzas pilnvaru laiks.

Sanita Osipova ir pazīstama arī kā latviešu valodas aizstāve un publisku diskusiju meistare. Kopā ar Inetu Ziemeli, piesaistot sabiedrībā pazīstamas personas, viņa rīkoja diskusijas par valstiski svarīgām tēmām Nacionālajā bibliotēkā, tādējādi cenšoties radīt iespaidu, ka konstitucionālās tiesas tiesneši ir spējīgi spriest ne tikai par likumiem, bet arī par dažādām sabiedrībai svarīgām dzīves jomām. Nav gan zināms, vai, Ziemelei aizbraucot uz Luksemburgu, Osipova turpinās īstenot abu iesākto ideju.

“Publiska runa vienmēr ir striptīzs. Publiska runa vienmēr ir atkailināšanās, jo ir redzamas runātāja zināšanas, nezināšanas, vērtības, uzskati, drosme, gļēvums… Viss, kas ir slēpjams, atklājas tai brīdī, kad mēs sākam runāt,” secina ST priekšsēdētāja.

Osipova ne reizi vien publiskajās diskusijās ir pievērsusies valsts valodas nozīmei izglītībā un zinātnē: “Valstij jāapzinās, ka tā ir atbildīga ne tikai par izglītību valsts valodā, bet arī par zinātni valsts valodā, jo bez zinātnes valsts valodā nav pieejama izglītība valsts valodā.” Osipova arī Rīgas pilī aizvadītajā nedēļā sāktajā diskusijā par latviešu valodas stiprināšanu pievērsās tieši šim tematam.

 

Bažas. Vai garīgā vertikāle izšķobīta?

Vīrusa krīze kārtējo reizi sāpīgi trāpījusi pa Latvijas amatiermākslu, kurā iesaistītajiem pārskatāmā nākotnē atļauts darboties tikai attālināti vai ārā; nevar notikt ne koru, ne deju kolektīvu, ne amatierteātru, ne folkloras kopu mēģinājumi, tāpat liegti arī koncerti un izrādes.

Kā Veselības ministrijas rīkotajā preses konferencē atzina Kultūras ministrijas valsts sekretāre Dace Vilsone, tieši tas, ka mūsu amatieri ir tik sociāli aktīvi, ir viens no iemesliem, kas licis šo aktivitāti ierobežot, lai “darbavietas burbulis netiktu ietekmēts no šo dalībnieku klātbūtnes”.

Neoficiāli izskan, ka “radošākie” ļaudis jau domā par dažādiem apkārtceļiem, kā apiet ierobežojumus, piemēram, koristi taču varot pulcēties pie kāda dziedātāja mājās.

Nevar nepamanīt nekonsekvenci ierobežojumu ieviešanā – kaut vai apstāklī, ka attiecībā uz privātām ballītēm un profesionālo sportu, kur ir bijis daudz vairāk inficēšanās gadījumu, tie šādā apjomā netiek attiecināti. Tomēr – šis nu ir gadījums, kad iepriekšminētais “radošums” var nākt tikai par ļaunu pašiem tā entuziastiem un vēl ļoti daudziem cilvēkiem, turklāt ar grūti paredzamām traģiskām sekām.

Tajā pašā laikā nupat jau vērts sākt arī skaļi runāt par to, ka Dziesmu svētku process ir ļoti nopietni apdraudēts. Jau skaidrs, ka skolēnu svētki vasarā nenotiks, kā plānots, un sarunās ar Dziesmu svētku procesā iesaistītajiem izskan, ka ir atsevišķi gadījumi, kad cilvēki pamet korus un deju kolektīvus; tāpat, pastiprinoties ierobežojumiem, pašvaldības, kas lielākoties ir kolektīvu dibinātāji, sāk liegt finansējumu – piemēram, vairākus mēnešus nemaksā algu to

vadītājiem. Kultūras ministrijai visā drīzumā būs nepieciešams ļoti nopietni šai problēmai pievērsties, lai mēs nezaudētu latviešu garīgo vertikāli jau 150 gadus – mūsu Dziesmu svētkus.

 

Pārsteigums. Tūristi lidināsies virs Latvijas

Bezmērķīga pusotras stundas lidojuma cena – no 169 līdz 199 eiro.
Ekrānuzņēmums no labaislidojums.lv

Jau 24. oktobrī no lidostas “Rīga” gaisā pacelsies “Air Baltic” lidmašīna “Airbus A220-300”, kura pusotru stundu lidos virs Siguldas, Cēsīm, Gaujas Nacionālā parka un Vidzemes piekrastes. Lidojumu organizē ceļojumu aģentūra “Goal Events” sadarbībā ar tūrisma aģentūru “Vanilla Travels”.

Savukārt dienu vēlāk līdzīgs lidojums notiks gar Kurzemes piekrasti. Šo lidojumu organizēs ceļojumu aģentūra “Balt-Go”, piedāvājot stundu un 25 minūtes virs Latvijas gaisā pacelties 135 pasažieriem.

Vai ar šādiem lidojumiem tūrisma aģentūras un “Air Baltic” plāno mazināt Covid-19 krīzes radītos zaudējumus?

“Air Baltic” pārstāve Alise Briede sacīja, ka šādi lidojumi nav nekas neparasts, līdzīgus lidojumus tūrisma aģentūras rīko arī citviet pasaulē. Šādus lidojumus organizējusi gan Austrālijas aviokompānija “Qantas”, gan Taivānas lidsabiedrība “EVA Air”, Japānas “All Nipon Airways” u. c.

“To galvenais mērķis ir izbaudīt vietējo ainavu vai atzīmēt kādu vēsturisku notikumu. No “Air Baltic” puses pozitīvi vērtējam ceļojumu aģentūru iniciatīvu, šādu lidojumu organizējot arī Latvijā. Tas ļaus pasažieriem izbaudīt pašu labāko, ko lidošana var sniegt, – iespēju vērot ainavisko Latvijas dabu, izbaudīt mūsu apkalpes profesionālo uzmanību un pašmāju virtuvi.”

“Balt-Go” organizētā lidojuma laikā par ēdināšanu rūpēsies “LSG Sky Chefs” šefpavārs, kurš pasažieriem pasniegs īpašus ēdienus no 1937. gada pavārgrāmatas, ko savulaik sarakstījušas Latvijas Lauksaimniecības kameras mājturības darbinieces. Savukārt gida lomā iejutīsies aktieris An­dris Bulis.

Lidojuma laikā, ja vien laika apstākļi būs labvēlīgi, plānots samazināt lidojuma augstumu līdz 900–1000 metriem, kas ļaus saskatīt uz zemes notiekošo.

Bet brīdī, kad lidmašīna atradīsies virs Pāvilostas, pasažieri varēs virs Baltijas jūras vērot saulrietu. Biļetes vēl ir pieejamas – to cena variē no 169 līdz 199 eiro. 174 eiro vērtās biļetes jau izpārdotas, bet pārējās cenu kategorijās biļetes vēl pieejamas.

Izskatās, ka lielāko risku par biznesa modeļa izdošanos vai izgāšanos uzņēmušās ceļojumu aģentūras, jo “Air Baltic” ar ceļojumu aģentūrām vienojies par lidmašīnu un lidojumu apkalpes īri, kas nozīmē, ka līdzīgi kā citos čarterlidojumos “Air Baltic” saņem fiksētu samaksu, kas nav atkarīga no lidmašīnas piepildījuma.

 

Noslēpums. Rīgas “Votergeita”?

Ušakovs: “Plauktā mētājas visādi suvenīri, dāvanas, latviski izsakoties – krāmi. Kā tur nokļuva ierīce, man nav ne jausmas.”
Foto: Ieva Leiniša/LETA

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) lūdzis Ģenerālprokuratūru sākt kriminālvajāšanu pret bijušo Rīgas mēru un partijas “Saskaņa” priekšsēdētāju, tagadējo Eiroparlamenta deputātu Nilu Ušakovu. Tomēr apsūdzības korupcijā vismaz pagaidām bijušajam Rīgas vadītājam netiek izvirzītas, lieta drīzāk atgādina slaveno Votergeitas skandālu ASV 70. gados, kas saistīta ar politisko spiegošanu. Pagaidām gan nav skaidrs, kurš kuru slepeni filmējis un ar kādu mērķi.

Ušakovs tiek apsūdzēts par aizliegtu stratēģiskas nozīmes ierīces glabāšanu, kas paredzēta operatīvās darbības pasākumiem – videodokumentēšanai un audioinformācijas ieguvei slēptā veidā.

Šāda veida ierīci fiziskām personām ir aizliegts iegādāties, glabāt un lietot. Kā norāda KNAB, “ierīce maskēta kā cits priekšmets, kas vizuāli atgādina albumu vai grāmatu”. Tā atrasta Ušakova kabinetā kratīšanas laikā, un acīmredzot tiesībsargiem ir pierādījumi, ka tur to novietojis pats Ušakovs, kurš pats gan liedzas, ka kaut ko tādu zinājis.

Vēl pērn Ušakovs publiski atklāja, ka ir iepazīstināts ar lietas materiāliem, tomēr centās to pasniegt kā kaut ko nenozīmīgu, sak, kaut kāds “krāms” tur plauktā mētājās. “No apraksta esmu sapratis, ka tā ir paštaisīta ierīce – kā albums vai grāmata, kurā ierīkota videokamera. (..)

Foto ar šo ierīci es savā dzīvē redzēju pirmo reizi. Tā tika atrasta kratīšanas laikā plauktā, kur pa šiem desmit gadiem mētājās visādi suvenīri, dāvanas, latviski izsakoties – krāmi. Kā tas tur nokļuva, man nav ne jausmas.

Mans kabinets ir publiska telpa, kur uzturas desmitiem cilvēku. Kāpēc tieši es esmu šajā procesā aizdomās turamais, tas izraisa jautājumus,” intervijā “Rīga TV24” tolaik skaidroja Ušakovs.

CITI ŠOBRĪD LASA
Lai gan pārsteidzoši – politiķis uzzina, ka viņš novērots un noklausīts, bet īpaši uztraukts neizklausās.

Acīmredzot “krāms” tas tomēr nav, bet diezgan nopietns aparāts. Ušakovs šobrīd mēģina sevi pasniegt kā upuri – nevis viņš filmējis tikšanās savā kabinetā (ko nebūt nevar izslēgt), bet viņu novērojuši un noklausījušies kādi citi. Bet kas? Turpinājums sekos…

 

Sagatavojuši: Māra Libeka, Anita Bormane, Māris Antonevičs, Raivis Šveicars

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 19
13 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 77
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas Norvēģijā miruši 23 cilvēki 41
8 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Daktera vārds tiek izķengāts pa visu valsti!” Ecmanis parāda Jakovina Covid-19 testus un noliedz, ka viņš ārstējis, būdams inficējies 69
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“It kā valdībā netrūktu problēmu…”: jaunā veselības ministra Pavļuta mājoklī pamanītas neizskaidrojamas dīvainības 38
2 dienas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Divos Latvijas novados fiksēts straujš Covid-19 gadījumu pieaugums
5 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Koledžas baidās zaudēt prestižu un studentus. Kāpēc IZM vēlas tricināt to statusu? 2
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Komandantstundas laikā policijai izdevies notver vairākus noziedzniekus
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas Norvēģijā miruši 23 cilvēki 41
8 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Koledžas baidās zaudēt prestižu un studentus. Kāpēc IZM vēlas tricināt to statusu? 2
21:46
LE
LETA
Ziņas
Komandantstundas laikā policijai izdevies notver vairākus noziedzniekus
19:56
LE
LETA
Ziņas
Cilvēkiem bez negatīva Covid-19 testa neļauj lidot: pastāsta par situāciju “Rīgas” lidostā 3
19:18
LE
LETA
Ziņas
Gaidāma aukstākā nakts pēdējos gados. Cik zemu temperatūra kritīs? 1
8 stundas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
“Dzintars” atgriežas ar jaunu jaudu: jau pavasarī veikalu plauktos nonāks iecienītā zīmola produkcija 6
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Cilvēkiem bez negatīva Covid-19 testa neļauj lidot: pastāsta par situāciju “Rīgas” lidostā 3
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 19
13 stundas
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Mēģinājums salabot pilnā gaitā ripojošu lokomotīvi, kurai atklājas arvien jauni defekti 6
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Eiropas čempioni brāļi Šici Pasaules kausa septītajā posmā izcīna bronzu
6 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
”Piezvanīja, ka ir mirusi, bet izrādījās, ka vēl ir dzīva!” Atklāti par prestižā pansionātā notiekošo 26
14 stundas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Gada necilvēks un vēl daži zvēri 50
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Iedzīvotāji vēsta par teju pusmetru dziļu sniegu! Nākamnedēļ tas strauji samazināsies
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Automašīna apgāzās un ieslīdēja upē: traģiskā negadījumā bojā gājusi auto vadītāja
12 stundas
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
Pārliecībai, ka “visu ražo Ķīnā”, vietējie ražotāji arvien biežāk spēj pretī likt savas preces 1
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Gobzems pošas uz Saeimu: atklāj, cik biedru jau ir topošajā partijā 23
11 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Daktera vārds tiek izķengāts pa visu valsti!” Ecmanis parāda Jakovina Covid-19 testus un noliedz, ka viņš ārstējis, būdams inficējies 69
1 diena
LE
LETA
Veselam
Latvijā atklāts 1031 Covid-19 gadījums, bet miruši vēl 26 sasirgušie 5
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Viljams atzinies, ka “izgāzies” ar dzimšanas dienas dāvanu mīļotajai Keitai: tā viņai nepatika 1
1 diena
SK
Skaties.lv
Kokteilis
Izjukušas Sanas Timmas un hokejista Kaspara Saulieša attiecības: “Novēlu atrast to īsto un vienīgo!” 11
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Uzņēmējs Māris Gailis atklāj, ar ko “patiesībā” darba laikā nodarbojas valsts ierēdņi 27
1 diena
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Cīnās par Burtnieka ezeru vai par krēslu? Zvejnieki uzskata, ka pašvaldība melo un rīkojas beztiesiski 4
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Lidija un Lida
13 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
Aptauja: Kura no Maestro Paula melodijām Tev ir vistuvākā? 60
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Izcilam brīvdienu ēdienam! Kalmāra gredzentiņi ar kokosriekstu pienu, kariju, ķiršu tomātiņiem un kabaci
1 diena
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Vakarā pirms aiziešanas mūžībā viņa teikusi māsiņai, lai telefonu vairs nelādē.” Kolēģi sēro par Astrīdas Kairišas nāvi 8
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“It kā valdībā netrūktu problēmu…”: jaunā veselības ministra Pavļuta mājoklī pamanītas neizskaidrojamas dīvainības 38
2 dienas
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Šī nedēļa ienesīs negaidītus pavērsienus tavā dzīvē, garlaicīgi noteikti nebūs! Horoskopi no 18. līdz 24. janvārim
13 stundas