Juris Lorencs
Juris Lorencs
Juris Lorencs

Juris Lorencs: Cilvēks starmešu gaismā 1

Vienā no Latvijas televīzijas kanāliem sācies realitātes šovs, kura nosaukumā ietverti vārdi “pavisam privāti”. Pirmajā brīdī kādam varētu liekties, ka tie ir šķietami nesavienojami jēdzieni – “televīzija” (burtiskā tulkojumā “tāla redzēšana”), “šovs” (“izrāde”) un “privāti”. Patiešām, kā var būt privāts tas, ko redz visi?

Reklāma
Reklāma
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
Saules uzliesmojumu dēļ Zemi pārņēmusi spēcīga magnētiskā vētra. Cik dienu tā plosīsies?
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija
Lasīt citas ziņas

Taču šoreiz vārds “privāti” visdrīzāk domāts vēl lielākas ievērības panākšanai. Mēs dzīvojam uzmanības laikmetā. Vērtīgs ir tas, kas tiek pamanīts – uzņēmējdarbībā, politikā, mākslā, šovbiznesā. Notiek nemitīga cīņa par uzmanību un ievērību. Vienalga, ko un kā par tevi runā, galvenais – ka tik runā. Daži slāpst tikai pēc slavas, bet tādu ir mazākums. Lielākā daļa cer kaut ko arī nopelnīt, pārvērst uzmanību un atpazīstamību naudā. Interneta klikšķos, kas kaut ko ieripinās makā. Krekliņos ar provokatīviem uzrakstiem, jo tos taču pērk. Vai arī politiskajā kapitālā, kas beigu beigās arī var realizēties naudā.

Šādi rīkojās arī 36 gadus vecais amerikāņu aktieris Džusijs Smolets, kurš iestudēja pret sevi tā saukto “naida noziegumu”. Šā gada 29. janvāra vakarā Čikāgā (ASV) divi baltie vīrieši viņam esot uzbrukuši, izkliegdami rasistiskus un homofobus saukļus (Smolets ir melnais un gejs). Pat aptinuši ap kaklu virvi, tā simbolizējot linčošanu. Kā liecināja upuris, uzbrucēji saukuši: “Tev nav vietas Amerikā!” un “Šī ir MAGA valsts!”. MAGA nozīmē Trampa vēlēšanu saukli – “Make America Great Again” jeb “Padarīsim Ameriku atkal varenu”. Par uzbrukumu Smolets ziņoja policijai un aktīvi dalījās ar ziņām sociālajos tīklos. Viņš saņēma neskaitāmus atbalsta apliecinājumus, tajā skaitā arī no ASV Kongresa spīkeres Nensijas Pelosi, senatora Bernija Sandersa un bijušā viceprezidenta Džo Baidena.

CITI ŠOBRĪD LASA

Un ir tikai simboliski, ka Smoletu iegāza novērošanas kamera. Videoierakstā policija pamanīja, ka nozieguma vietu patiesībā atstāj divi melnie vīrieši. Izsekošanas tehnoloģiju laikmetā viņus sameklēt nebija nekādu problēmu. Tie izrādījās divi nigērieši, brāļi, kuriem Smolets par šo nelielo uzvedumu bija samaksājis 3500 ASV dolārus. Muļķīgās izrādes režisors tika arestēts aizdomās par nepatiesas liecības sniegšanu un vēlāk atbrīvots pret 100 000 ASV dolāru lielu drošības naudu. Kā izrādās, Smoleta rīcības mērķis bijis vienkāršs – kļūstot par politiskas izrēķināšanās upuri un iegūstot mocekļa slavu, aktieris cerējis izspiest lielāku honorārus. Jā, provokācija notika tālajā ASV, nevis pie mums Latvijā. Bet varēja notikt, un tad dažos medijos nekavējoties tiktu klaigāts par “diskrimināciju”, “apspiešanu”, “aparteīdu”, “vardarbību” utt. Tagad vismaz pasaulē zināms skaļš precedents, ka šādas politiskas izrādes, patiesībā “viltus ziņas”, var arī inscenēt.

Varbūt patiesa dzīves gudrība ir censties palikt nepamanītam? Viens no bagātākajiem cilvēkiem uz mūsu planētas, indiešu uzņēmējs un filantrops Ratans Tata kādā intervijā reiz atzinās – nav lielākas laimes kā vienam pastaigāties pa pludmali Francijā vai Itālijā, jo tur mani neviens nepazīst. Cilvēks, kuram pieder “Jaguar” un “Land Rover” autorūpnīcas, pats stūrē pavisam neievērojamo “Tata Sedan” auto.

Bet Tata ir “veco laiku” cilvēks. Mēs dzīvojam citā laikmetā, kad pat dzīvnieks var kļūt par “zvaigzni”. Mediju starmešu gaismā nesen nonāca kaķene, vārdā Choupette, kurai tās saimnieks, mūžībā aizgājušais modes mākslinieks Karls Lāgerfelds esot atstājis mantojumā 200 miljonus dolāru. Lāgerfelds savu naudu ir nopelnījis, visu mūžu smagi strādājot, turklāt arī nemitīgi atrodoties uz skatuves – gan pārnestā, gan tiešā nozīmē. Tiesa, par miljoniem varētu pacīnīties arī mākslinieka krustdēls, tomēr skaidrs, ka Choupette tukšā nepaliks. Kaķenei jau tagad esot savs miesassargs, pavārs un divas apteksnes, kā arī “Instagram” konts ar gandrīz 300 000 sekotāju. Pazīstot kaķu raksturu, to, cik ļoti viņi ciena neatkarību un privātumu, es gan neesmu pārliecināts, ka Choupette ir lielā sajūsmā par savu popularitāti. Saka jau, ka vismaz dažās jomās kaķi esot gudrāki par cilvēkiem, tikai to neizrādot…

Šajā publikācijā paustais ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar LA.LV redakcijas redzējumu.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.