Covid-19 seku mazināšana jauniešu vidū ir aktuāla – 17 000 saņems atbalstu

Covid-19 seku mazināšana jauniešu vidū ir aktuāla – 17 000 saņems atbalstu 2

Jau pandēmijas sākumā dati par Latvijas jauniešu labbūtību bija satraucoši – jauniešiem pasliktinājās mentālā veselība (63%), viņi sastapās ar grūtībām mācīties (79%), kā arī piedzīvoja nomāktību, depresiju (70%) un uzmācīgas domas vai bija ļoti viegli aizkaitināmi (60%). Vēl jauniešiemproblēmas sagādāja brīvā laika pavadīšana (48%) un fizisko aktivitāšu trūkums (45%).

“Mēs te tupēsim ar maskām, kodiem un ierobežojumiem, kamēr visa pārējā Eiropa dzīvos kā 2019. gadā,” Soctīklotāji par Pavļuta paziņojumu 143
“Saslimu ar kovidu, bet testu nodevu tikai pēc nedēļas. No kuras dienas sāk skaitīt karantīnu?” Uz skatītājas jautājumu atbild Stella Lapiņa 10
Kariņš un Pavļuts jau nav vienīgi, kuri “rausta sabiedrību”! Zanders iesaka tuvākajās nedēļās izslēgt “ziņas” 45
Lasīt citas ziņas

Lai palīdzētu jauniešiem pārvarēt Covid-19 pandēmijas radītās sekas, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra (JSPA) 2021.gadā sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju (IZM) ir izstrādājusi un šobrīd īsteno īpašu atbalsta programmu jauniešiem un darbā ar jaunatni veicējiem.

JSPA projektu vadības un uzraudzības daļas vadītāja Maija Kolberganorāda, kaCovid-19 pandēmija ir ilglaicīgi būtiski ietekmējusi visas jauniešu dzīves jomas – izglītību, nodarbinātību un brīvā laika pavadīšanu, kā arī iespaidojusi viņu mentālo labsajūtu: “Šajā situācijā mums bija nozīmīgi sniegt atbalstu jauniešiem vecumā no 13 līdz 25 gadiem, kurus ietekmējusi pandēmija. Programma “Atbalsts jauniešiem Covid-19 pandēmijas radīto seku mazināšanai”guva plašu interesi visā Latvijā – 58 pašvaldības un 94 nevalstiskās organizācijas iesniedza 152 projektu pieteikumus finansējuma saņemšanai, radot risinājumus aktuālās situācijas risināšanai jauniešu vidū.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tika apstiprināti 47 projekti, kas saņēmuši430 000 eiro finansējumu, nodrošinot atbalstu gan individuālu konsultāciju veidā, gan arī iesaistot jauniešus dažādās āra dzīves un cita veida aktivitātēs, lai viņus motivētu līdzdarboties, socializēties, atbalstītu vienaudžus šajā pārmaiņu un ierobežojumu laikā.Projektu ietvaros paredzēts sniegt atbalstu vairāk nekā 17 000 jauniešiem visā Latvijā.”

No bungu meistarklases mežā līdz individuālām koučinga nodarbībām

Andra Štāle, biedrības “KeeptheChange” vadītāja un projektu realizētāja programmas ietvaros Dienvidkurzemes novadā, uzsver, ka būtiskākais ir atrast jauniešiem atbilstošas aktivitātes: “Kļūda ir projektos ietvert tādus pasākumus, ko mēs, pieaugušie, gribētu, laijauniešiem liekas interesanti, bet tā nav panākumu atslēga. Ir jāieklausās jauniešos un jāveidoprojekti ar viņiem un priekš viņiem. Kopā ar Nīcas jauniešu centru un Nīcas vidusskolu mums tas izdevās – šis ir arī pozitīvais piemērs kā pašvaldība var sastrādāties ar NVO sektoru.

Radījām visdažādākās aktivitātes – koučinga sesijas, sesijas ar emotologu, “dari pats” meistarklases, piemēram, batikošanas, neirografikas tehnikas, iespēju apgūt darba intervijas prasmes un pašiem iejusties pasākumu aģentūras darbinieku lomā, mācoties plānot pasākumus sev, draugiem un ģimenei. Lai radītu pēc iespējas dažādāku projekta aktivitāšu kopumu sadarbojamies ar 18 dažādiem nozares profesionāļiem un organizācijām.

Lielākais gandarījums, ka redzam, ka ar projektu viss nebeidzas– jaunieši aktīvi darbojas WhatsApp grupā, plāno nākotnes pasākumus un meklē savu nākotnes profesionālo nodarbošanos, kā arī daudzi jaunieši projektu ietekmē ir apņēmušies mainīt savus paradumus, piemēram, vairāk sportot, samazināt cukura patēriņu, vairāk runāt ar saviem draugiem par savām sajūtām, mentālo veselību un nekaunēties par to. Biedrības pārstāvji ir blakus un atbalsta jauniešu idejas un plānus.”

Saldus novada pašvaldības jaunatnes lietu speciāliste Ginta Kožokaru norāda, ka programma nāca īstajā laikā, jo jauniešu psihoemocionālās problēmas un motivācijas trūkums jauniešu vidū ir ļoti jūtams: “Mūsu projekta nosaukums “Migla? – Tu vari” ir kā salīdzinājums ar pandēmiju, kura ir necaurredzama, bet katrs var atrast motivāciju kaut ko paveikt. Saldū rīkojam daudzveidīgas aktivitātes, lai katrs jaunietis var atrast sev piemērotāko veidu, kā tikt galā ar emocijām – sākot no rīta meditācijas un mākslas darbnīcām, beidzot ar fizisko spēju izaicinājumiem septiņu dienu garumā un diennakts pārgājienu.

Jaunieši visvairāk novērtēja izbraucienus ar SUP dēļiem un saullēktu rituālu, atzīstot tos par skaistākajiem vasaras piedzīvojumiem. Ar aktivitātēm dabā vēlamies parādīt jauniešiem, ka psihoemocionālām problēmām var atrast dažādus risinājumus. Mūsu pieredze liecina, ka aktivitātes dabā jauniešiem būtiski mazina trauksmi un nemieru, veido jaunu skatījumu par sevi un savām problēmām. Ir svarīgi jauniešus iepazīstināt ar dažādiem rīkiem, kā uzlabot savu pašsajūtu, lai nepieciešamības gadījumā, būtu instrumenti, kurus pielietot.”

Nodarbības dabā saņēma īpašu Ogres novada jauniešu atzinību – tika organizētas dažādas aktivitātes dabā: upes pārgājiens,piedzīvojums dabā ar nakšņošanu pašu būvētās meža apmetnēs, bungu meistarklase mežā,velo ekspedīcija,nodarbība Dabas izglītības centrā “Meža māja”, pastaiga purvā ar purva kurpēm, kā arī sadarbību un komunikāciju veicinošs treniņš Mangaļsalā “Sadzīvo un Izdzīvo” un nakts orientēšanās spēle”Misija Ogrē”.

Kā atzīstIveta Žugre, biedrības “Ogres jauniešu iniciatīvas biedrība “Talantu Kalve”” vadītāja un šī projekta rīkotāja, jau nodarbību laikā ir redzams ieguvumus – ja sākotnēji jauniešiem ir grūtības un bailes komunicēt noslēgtības dēļ, ko pastiprinājusi pandēmija, tad aktivitāšu laikā viņi atveras, rodas jaunas prasmes un zināšanas, kā arī idejas par brīvā laika pavadīšanas iespējām: “Caur dažādiem neformālās izglītības pasākumiem, āra dzīves aktivitātēm un pieredzes izglītību, vienaudžu mācīšanos, pieredzes apmaiņu, koučingu un mentoringu, esam snieguši iespēju jauniešiem socializēties un kvalitatīvi pavadīt brīvo laiku.

Nodrošinot vispusīgu un pilnvērtīgu atbalstu, tika mazinātas sociālās distancēšanās un attālināto mācību radītās sekas, kā arī uzlabota emocionālā labsajūta, vienlaicīgi –paaugstināta pašapziņa un motivācija darboties, satikties un socializēties. Projekta ietvaros atlikušas vien pēdējās aktivitātes: nodarbību cikls “Dizaina domāšanas darbnīca” un jauniešu pašu iniciēts pasākums. Aicinu arī vecākus pamanīt šādas iespējas un piedāvāt savām atvasēm, lai viņiem būtu pieejama kvalitatīva laika pavadīšana ārpus mājas kopā ar citiem jauniešiem.”

Salauzt ledu jeb kādi ir programmas ieguvumi?

Lai arī projekti un to aktivitātes joprojām tiek īstenotas, ieguvumus no programmas apstiprina gan jaunieši, kam ir bijusi iespēja piedalīties šīs programmas aktivitātēs, gan projektu realizētāji.

“Pirmkārt, ir veicināta jaunu zināšanu un prasmju apguve balstoties uz jauniešu vajadzībām un interesēm, tādējādi sagatavojot viņus turpmākajām mācībām un darba tirgum. Otrkārt, ir stiprināts savstarpējais atbalsts un jauniešu piederības sajūta vietējai kopienai, paaugstināta jauniešu pašapziņa. Tāpat būtiski, ka ir sniegta iespēja socializēties un kvalitatīvi pavadīt brīvo laiku, nodrošinot jauniešiem iespēju saņemt individuālu atbalstu ārpusskolas laikā un mazināt jauniešu psihoemocionālās veselības riskus Covid-19 pandēmijas laikā un pēc tās,” stāsta JSPA pārstāve Maija Kolberga.

Kā norāda Iveta Žugre, biedrības Ogres jauniešu iniciatīvas biedrības”Talantu Kalve” vadītāja, “Situācija ar pandēmiju un tās ierobežojumiem gada griezumā mainās un tai līdzi mainās jauniešu mentālā veselība un vēlme kaut ko darīt. Realizējot projektu, vasarā priecājāmies, ka jaunieši vēlas iesaistīties un ir atvērtāki, taču rudenī, atsākoties stingrākiem ierobežojumiem un mājsēdei, jaunieši atkal ir it kā “atkrituši” atpakaļ situācijā, kāda bija pavasarī, kad veicām pētījumu, kurā 83% jauniešu atzina, ka pandēmijas ietekmē jūtas nomākti un bezcerīgi, izjūt paaugstinātu stresu un trauksmi, ir nemotivēti, bezspēcīgi, nedrošiun zaudējuši motivāciju. Teju visbiežākā atbilde – “nav vēlēšanās neko darīt”. Tas arī šobrīd ir projekta galvenais uzdevums–salauzt ledu, lai jaunieši gribētu komunicēt ar citiem, iesaistīties, nevis palikt vienatnē ar datoru.”

Pandēmija turpinās – kas tālāk ar jauniešu atbalstu?

Jauniešivar saņemt sev nepieciešamo atbalstu programmas ietvaros līdz šī gada beigām. Vienlaikus šobrīd nekas neliecina par to, ka pandēmija drīz beigsies, tāpēc aktuāls ir jautājums – kas notiks ar atbalstu jauniešiem turpmāk?

Kā norāda JSPA pārstāve Maija Kolberga, programmas lielākais ieguvums ir tāds, ka tā sniedz atbalstu jomai kopumā – gan darbā ar jaunatni iesaistītajiem, gan jauniešiem: “Projekta ieviešanas fāzē viens no mērķiem, kas tika izvirzīts, bija veicināt ilgtspējīgu risinājumu attīstību darba ar jaunatni jomā Covid-19 pandēmijas seku mazināšanai. Lai to īstenotu, rīkojām trīs tiešsaistes mācības, kurās piedalījās 120 dalībnieki, kā arī mācības vienaudžu izglītotājiem un mentoringu to 14 projektu īstenotājiem, kuri šo tēmu norādīja kā prioritāti.

Papildu tamprojektu 47 īstenotājiem tika nodrošinātas grupu un individuālās supervīzijas, kā arī divas mācības par digitālās kompetences pilnveidi darbā ar jaunatni iesaistītajiem.Tas vieš pamatotu cerību, ka programma nenoslēgsies līdz ar tās formālo beigu datumu, bet pašvaldības un organizācijas arī turpmāk savā darbā varēs izmantot saņemtās zināšanas un programmā pieteiktajos projektos radītās un izmantotās iestrādes.”

 

Ieteikums jauniešiem un viņu vecākiem būt aktīviem un savas pašvaldības jauniešu centrā jautāt un noskaidrot iespējas. Saraksts ar organizācijām, kas īsteno projektus programmas “Atbalsts jauniešiem Covid-19 pandēmijas radīto seku mazināšanai” ietvaros atrodams šajā linkā (sadaļa Projekta konkursa rezultāti):  https://jaunatne.gov.lv/par-agenturu/programmas-projekti/valsts-programma/atbalsts-jauniesiem-covid-19-pandemijas-radito-seku-mazinasanai/Tur iespējams  jauniešiem atrast organizācijas, kas viņu novadā vai apkaimē īsteno projektus, lai iesaistītos aktivitātes, kas vēl noritēs līdz gada beigām.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Izmaiņas veselības aprūpē no 1. janvāra: kuri cilvēki tagad ir atbrīvoti no pacienta līdzmaksājuma? 11
Konjunktivīta iemesls var būt arī Covid-19 1
Atklātā vēstule: Par ārstu tiesībām būt brīviem savā profesionālajā darbībā
Vilšanās ārstu konsīlijā: pacienti ir nepatīkami pārsteigti, ka ārsti neskaidro lēmumu par balstvakcināciju 183
“Mēs te tupēsim ar maskām, kodiem un ierobežojumiem, kamēr visa pārējā Eiropa dzīvos kā 2019. gadā,” Soctīklotāji par Pavļuta paziņojumu 143
“Saslimu ar kovidu, bet testu nodevu tikai pēc nedēļas. No kuras dienas sāk skaitīt karantīnu?” Uz skatītājas jautājumu atbild Stella Lapiņa 10
Kariņš un Pavļuts jau nav vienīgi, kuri “rausta sabiedrību”! Zanders iesaka tuvākajās nedēļās izslēgt “ziņas” 45
Streips: Ukraiņi cīnīsies, rietumi palīdzēs. Tad jautājums, cik gatavas krievu mammas būs lolotos dēlus sagaidīt zārkos 73
Ja pārdod mašīnu – vai jāmaksā valstij nodoklis?
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Pasaules Gastroenteroloģijas organizācijas komitejās turpmāk būs pārstāvēta arī Latvija – ievēlēts VCA gastroenterologs asociētais profesors Aleksejs Derovs
Ražo enerģiju un sargā šūnas – koenzīms Q10 2
Attālināto konsultāciju skaits „Mēness aptiekā” trīskāršojies un turpina pieaugt 3
„Mēness aptieka”: individuāli veicamos Covid-19 antigēnu testus iedzīvotāji vairāk izmanto, lai testētos pirms ģimenes vai citiem pasākumiem
Vai bieža mazgāšanās ādai patiešām ir vēlama? 15
Kā pieciem soļiem tikt galā ar aukstumpumpu 4
Traumas šoziem vairāk vecumā virs 50 gadiem 3
„Centrālā laboratorija” paplašina laboratorisko pakalpojumu pieejamību, atverot vienu no lielākajām filiālēm ārpus Rīgas 4
„Mēness aptieka”: Jaunajā gadā veselība būs pirmajā vietā! 2
„Mēness aptieka”: 2% iedzīvotāju ziemā telpas nevēdina vispār – lielākā daļa svaigam gaisam telpās ļauj iekļūt tikai divreiz dienā 4
Jodam un briljantzaļajam – nē! 19
Senioriem un farmaceitiem Ziemassvētku priekšvakarā abpusējs dāvināšanas prieks 4
Mēness aptieka: 7 ieteikumi pareizai ādas kopšanai ziemā 2
„Mēness aptieka” paralimpiešiem Jaunajā gadā vēl labu veselību un izcilu startu ziemas paralimpiskajās spēlēs Pekinā 2
6 ieteikumi, lai droši un mierīgi sagaidām svētkus gadu mijā
“Veselības centru apvienība” vakcinēs pret Covid-19 arī 5-11 gadu vecuma bērnus 18
Būt svaigā gaisā veselības profilaksei ir populāri 4
Vitamīni un minerālvielas cilvēkiem gados 1
„Repharm” ieguldījums veselības aprūpes attīstībā atzīmēts ar Ministru kabineta balvu Stellai Lapiņai 6
VCA mobilais vakcinācijas punkts pirmajā mēnesī Rīgā un reģionos pret Covid-19 vakcinējis vairāk nekā 1300 iedzīvotājus 1
Veselības centru apvienība: Covid-19 pacienti novērtē ārsta izbraukumu uz mājām 3
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 9
Kāpēc sargāt galvu un kaklu no aukstuma 9
VCA investē Latvijas jaunās ārstu paaudzes izglītībā 1
Rūpēs par vīriešu veselību 7
Ko darīt, ja oža pēc Covid-19 pārslimošanas ir patoloģiski mainīta 17
Trīs risinājumi, kā pirms ziemas stiprināt spēju pretoties vīrusiem
Aptieka ir drošības spilvens diabēta pacientam Covid-19 laikā 2
Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana vēl svarīgāka 8
zināt pareizās devas vitamīniem? 7
Viss sākās ar padsmitgadnieku, suni un liellopu aizkuņģa dziedzera ekstraktu! Apinis par izgudrojumiem, kas pagarināja mūsu mūžu
Dakteri uz palodzes. Kādus telpaugus var izmantot ārstēšanā? 1
Andris Bačkurs: Asistenti ir atslēga uz „mūžīgo bērnu” un viņu vecāku integrēšanu sabiedrībā un psihoemocionālās veselības saglabāšanu 69
Kāpēc Latvijā ražoto medikamentu klāstā joprojām dominē padomju laikā radītās zāles? Sarunā atklāj LZA prezidents Ivars Kalviņš 57
Pēteris Apinis: Cilvēka mikrobioms un rezistence pret mikrobiem, vīrusiem un vakcīnām 56
Āda zvīņaina un niez: tā iemesls var būt ne tikai dermatoloģiskas, bet arī citas saslimšanas 3
Saeima pieņem atbalsta pasākumus energocenu pieauguma kompensēšanai. Kad sāks maksāt pabalstus?
“Mēs to pašreiz nerekomendējam.” Zviedrija atsakās no visu bērnu vakcinēšanas
Aizdomās par vakcinācijas sertifikātu iegūšanu viltus ceļā Dobelē no amata atstādināti divi policisti
Ķekavas novadā Covid-19 saslimstības kumulatīvais līmenis strauji pietuvojies 6000
Baumo, ka arī iepriekš Latvijas amatpersonām promejot, gadījies šo to ievilkt nāsīs. Egila Līcīša feļetons
Mazdārziņus vairs nevajag? Ģimenes palīgsaimniecībām izmanto tikai pusi no pašvaldību iznomājamās zemes
Nesāks kriminālprocesu pret vardarbībā vainoto mākslas kritiķi. Policija skaidro, kāpēc
Rīgas koncertzāle stūrē uz Kongresu namu? Kādus zemūdens akmeņus slēpj tās vietu izvēle
“Represiju dēļ latgalieši to tik sapņo kā atdalīties no Latvijas un pievienoties Krievijai!” Ko par mums raksta Krievijas propagandas mediji 280
“Pa logu izmeta 400 mārciņu pieprasīto kukuli un ar 137 km/h bēga no kolēģiem!” Kā Jevgeņijs Rēzeknē atmaskoja uzmācīgos un negodīgos ceļu policistus 23
Skatītāja: Uztaisiet šovu, lai prezidents un ministri parāda, kā izdzīvot ar 283 eiro mēnesī 235
Uz cik dienām apturēs vakcinācijas sertifikāta darbību, ja cilvēks saslimis ar kovidu? 27
“Gobzems apkauno nevis sevi, bet savus vecākus,” Kreituse asi kritizē politiķi 142
Rīgu pārņēmis omikrons. Ko vēl atklāj novērojumi Latvijas pilsētu notekūdeņos? 37
VIDEO. “Tā procedūra ir ļoti nopietna, jo dibens jau nav tā mazākā ķermeņa daļa”: Olga Kambala ar injekcijām tiek pie smukākas pēcpuses
Kariņš un Pavļuts jau nav vienīgi, kuri “rausta sabiedrību”! Zanders iesaka tuvākajās nedēļās izslēgt “ziņas” 45
Streips: Ukraiņi cīnīsies, rietumi palīdzēs. Tad jautājums, cik gatavas krievu mammas būs lolotos dēlus sagaidīt zārkos 73
Navaļnija līdzgaitnieki pamet Krieviju un saņem nāves draudus
22:15
Prezidenta atklāsmes: Horvātijas valsts galva pārsteidz ar “nereāliem” izteikumiem
21:30
Ķekavas novadā Covid-19 saslimstības kumulatīvais līmenis strauji pietuvojies 6000
20:57