Foto: Pexels
Foto: Pexels
Ilustratīvs foto.

Laiciņš pieturas itin jauks – astoņi padomi saules apdeguma gadījumā 1

Lai arī saules aizsarglīdzekļi lietoti, saulesmīļi tomēr reizumis nejūt mēru un pēc ūdensmalā vai pļavā pavadītas dienas attopas ar sarkanu, sūrstošu, dažkārt pat čulgojošu ādu. Kā izvairīties no šādas situācijas un kā pareizi rīkoties.

Reklāma
Reklāma
“Baisi izkāmējusi, pārgurusi, nošņurkusi nelaimes čupiņa!” mammas dalās pieredzē, kādā stāvoklī bērni atbraukuši no Dziesmu svētkiem 163
Kokteilis
Burvīgi pēc dabas! Tie, kas dzimuši šajos datumos, viegli iegūst to, ko vēlas
Veselam
Centies zaudēt svaru, bet nesanāk? Iespējams, tavam organismam trūkst šo 6 vitamīnu, kas var būtiski ietekmēt vielmaiņas darbību
Lasīt citas ziņas

“Ikviens karstuma vilnis uz aptieku atved ne vienu vien klientu ar ādas apdegumu,” stāsta “Mēness aptiekas” farmaceite Ieva Turonoka. “Ja vien apdegumam nepievienojas karstuma dūriens, proti, drudzis, vemšana, reiboņi un samaņas zudums, parasti ārsta palīdzība netiek meklēta un problēmai risinājumu varam palīdzēt rast aptiekā.”

Kas ir saules apdegums

Saules apdegums ir iekaisuma reakcija uz ultravioletā (UV) starojuma bojājumiem ādas dziļākajos slāņos. Tas notiek, ja āda bez pienācīgas aizsardzības saņem pārāk daudz šo staru.  Speciālisti rekomendē izvairīties no atklātiem saules stariem tās maksimuma stundās (no pulksten 10.00 līdz 16.00), dodoties ārā lietot pretsaules līdzekli un valkāt piemērotu apģērbu, tostarp tādu, kam ir UV filtrs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Izplatītākais iemesls saules apdegumiem, ir tas, ka cilvēki piemirsuši vai novilcinājuši brīdi, kad atkārtoti jāuzklāj sauļošanās līdzeklis. “Pārlūkojot ražotāja rekomendācijas kosmētikas līdzekļiem ar SPF, redzam, ka tas jāuzklāj vismaz ik pēc divām stundām vai pat ātrāk, ja peldat vai stipri svīstat, jo šādos apstākļos krēma vai eļļas efektivitātes laiks var svārstīties no 40 līdz 80 minūtēm,” saka farmaceite. Proti, visai bieži dzirdētais apgalvojums, ka apdegums gūts par spīti speciālajam līdzeklim, parasti tomēr ir tā nepietiekama lietošana. Dermatologi iesaka izvēlēties vismaz SPF 50, jutīgākai un problemātiskākai ādai un ādas zonām var izvēlēties arī pēdējos gados aptiekā pieejamos SPF 100.

Farmaceite saskata, ka vēl viens iespējamais iemesls saules apdegumam, ir vieglprātīga attieksme, nenovērtējot to, cik saules stari patiesībā ir spēcīgi. Pat zem saulessarga pavadīta visa diena pludmalē arī var paaugstināt apdegumu risku, jo gan smiltis, gan ūdens atstaro sauli, palielinot UV slodzi.

Visbeidzot, apmākušās debesis nenozīmē drošību. “Cilvēki neredz sauli un aizmirst, ka ir nepieciešama aizsardzība. Ne reizi vien ir nācies palīdzēt tikt galā ar mokošiem simptomiem aptiekas apmeklētājiem, kuri ir pārliecināti, ka saulē pat īsti nav uzturējušies,” saka Ieva Turonoka.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.