Foto: pexels.com

Patiesība, kas slēpjas aiz “sugar free” produktiem 0

Līdz ar jaunu gadu mēs mēdzam sākt jaunu dzīvi, atmetot smēķēšanu, sākot skriet, veselīgi ēst un visādi citādi nosakot sev ultimātus par to, ko pilnīgi izdzēst no sava uztura un ikdienas paradumiem.

LA
LA.LV
Ziņas
Skatītājs jautā: kāpēc nav statistikas par nāves gadījumiem pēc vakcinācijas? 161
16 stundas
RR
Rolands Repša
Ziņas
Rolands Repša: Ja karaspēka koncentrācijas zonā ir izveidoti pārvietojamie morgi, tad lieta ir nopietna 19
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valdība apstiprina neapliekamā minimuma apmēra aprēķināšanas kārtību 29
18 stundas
Lasīt citas ziņas

Parasti šīs apņemšanās ilgst aptuveni nedēļu, kad klāt atkal nākamā jubileja, svētki un veselīgo paradumu sapņi aizlido vējā. Arī es esmu viena no sapņotājiem, kuri jaunu gadu sāk ar jaunu dzīvi, tomēr šoreiz nevēlos reklamēt kādas drastiskas pārmaiņas, kas tik un tā netiks ieviestas.

Mēģināšu jūs iepazīstināt ar problēmas sakni, nevis aizliegt kaut ko tikai tāpēc, ka tas ir neveselīgi.
CITI ŠOBRĪD LASA

Visiem zināms, ka kaimiņu dārzā āboli vienmēr būs garšīgāki, mans jautājums šoreiz ir par to, kādēļ mums šķiet, ka tas tā ir, vai kurš mums to ieskaidro. Mans šā bloga upuris ir cukurs.

Beztauku produkti = cukura produkti

Laikā, kad iespējams iegādāties maizi bez glutēna, jogurtu bez laktozes un saldumus bez cukura, šķiet, ka dzīvot veselīgi ir daudz vieglāk, – izvēles iespēju taču ir tik daudz. Tomēr starp neskaitāmajiem variantiem vienīgā rūgtā ir patiesība, jo visu pārējo saldu padara palielinātais cukura daudzums produktā. Uz iepakojumiem tas ir vienīgais brīnumdaris, kuram blakus nav norādīta cilvēka dienas deva. Kāpēc gan tā?

Vēl pirms pāris gadiem uzskatīja, ka lielākais bieds ir tauku saturs produktos, – tas mūs padara omulīgākus, mazkustīgākus un visādi citādi grauj mūsu veselību. Patlaban lielveikalu plauktos ir pieejams teju vai katra pārtikas produkta beztauku variants, kas kā glābējs vedīs pretī šmaugam viduklim. Arī es tā kādreiz uzskatīju, līdz uzzināju pavisam vienkāršu patiesību.

Jebkurš produkts, kuram tiek samazināts tauku saturs, zaudē savu garšu, bet piedāvātie jogurti, brokastu pārslas, piena dzērieni – tie visi taču garšo fantastiski!

Atbilde ir pavisam vienkārša – tajos ir palielināts cukura daudzums.

Tauku labā īpašība ir tāda, ka tie dod sāta sajūtu, bet cukurs – enerģiju, kas, protams, ikvienam ir nepieciešama. Tomēr, pavisam loģiski padomājot, cik veselīga ir izvēle, ja produktam atņemta viela, kas mūsu organismam paziņo, ka esam paēduši, bet tās vietā pievienots cukurs, kas rada atkarību un vēlmi našķoties jau pēc īsa brīža?

Viens ābols vai viena glāze ābolu sulas?

Vēl viens no pēdējiem veselības bumiem, kas dzirdams un redzams teju uz katra stūra, ir smūtiji un dažādas augļu sulas. It kā veselīgi, tomēr par sliktu nenāktu pasekot līdzi, cik daudz cukura ir vienā glāzē ābolu vai apelsīnu sulas. Gudrie mēdz teikt, ka pasaulē viss ir vienkārši iekārtots un pakārtots cilvēka vajadzībām, bet mēs tikai nemitīgi cenšamies visu sarežģīt. Uzskatu, ka arī šajā jautājumā daļēji to darām.

Ābols ir lielisks, kompaktā veidā pieejams veselīgais našķis, kuru nebūtu iemesla sev aizliegt jebkurā laikā – vai skrienot uz darbu no rīta, vai iestiprinoties pirms sātīgas maltītes, kas vakarā gaida mājās. Tomēr mūsu steidzīgais dzīvesveids ir piespiedis izdomāt fantastisku ierīci – sulu spiedi, kas it kā padara augļus un dārzeņus ērtāk un vienkāršāk patērējamus.

It kā nekā neveselīga, tomēr svarīgi atcerēties – lai iegūtu glāzi ābolu sulas, ar vienu ābolu nepietiks. Izspiežot sulu vienai glāzei, izmantojam, piemēram, četrus ābolus. Tādējādi uzņemam četras reizes vairāk cukura, nekā apēdot to pašu vienu ābolu, kas būtu devis sāta sajūtu, nemaz nerunājot par visām vērtīgajām vielām, kas atrodas pašā auglī un tā mizā.

Katru dienu dzeram cukuru

Ābolu un citu augļu sulas, ja tās ir svaigi spiestas, vēl nav lielākais ļaunums un, ja godīgi, vidējā latvieša ēdienkartē noteikti ir retas viešņas. Veikalā sula nopērkama gatava, uz vāka sulīgi āboli, meža ogas, apelsīni… Kādēļ tērēt laiku, elektrību un pūles, spiežot pašam? Tā pati sula jau vien ir, galvenais, ka nedzeram limonādes!

Saldinātie dzērieni tiek uzskatīti par vienu no lielākajiem draudiem, par veidu, kā cilvēks tiek pieradināts pie regulāras cukura lietošanas, pašam to nemaz nejūtot. Tomēr, salīdzinot veikalā nopērkamo sulu un limonāžu cukura daudzumu, visa loģika ir vējā, jo baltais nelietis teju vienādā daudzumā ir gan vienās, gan otrās!

 

Gatavojot mājās, gatavojam veselīgi

Uz ko šis mans saldais monologs vedina? It kā atkārtojot jau visiem zināmus faktus, vēlos ikvienu jaunajā gadā aicināt – izvēloties produktus, lai ēstu gatavotu mājās, sekot līdzi tā sastāvam un akli neuzticēties no sugar*, fat free** un tamlīdzīgiem iedrošinošiem uzrakstiem.

Šodien dažādu asociāciju pārstāvji un veselīga dzīvesveida piekritēji lielos saldumu uzņēmumus salīdzina ar tabakas ražotājiem 30.–40. gados. Mūsdienu jaunatnei to, iespējams, grūti iedomāties, bet kādreiz ātro ēstuvju reklāmu vietā visur gozējās milzīgas cigarešu kompāniju reklāmas, kurās ikdienas dūmu (tieši tāpat kā šodien dienišķo hamburgeru vai glāzi limonādes) baudīja sabiedrībā pazīstami ļaudis un publikas elki.

Domājot par jauno paaudzi, kurai tiek piedāvāti bērnu komplekti, gardas konfektes pie lielveikalu kasēm un mantiņas kopā ar nedēļas cukura devu vienā šokolādes batoniņā, gribētu atgādināt, ka arī multfilmas Flinstoni varoņi kādreiz uzvilka dienišķo dūmu, tā pieradinot bērnus pie šāda uzvedības stereotipa.

Pārdesmit gadu vēlāk cigarešu reklāmas ir pazudušas, filmās un sabiedriskajās vietās smēķēt aizliegts, un cigarešu paciņas rotā biedējoši fotoattēli ar slimiem cilvēkiem. Bet uz šokolādes batoniņiem, čipsiem un lieliskajām brokastu pārslām tikmēr dejo jaunākie animācijas varoņi.

To, cik daudz cukura ik dienu mēs paši un arī mūsu bērni apēd, mēs nejūtam, bet vai pēc 30 gadiem nebūs par vēlu? Šī paaudze pieaugs, un varēsim ar nožēlu atzīt, ka esam sabojājuši gan savus, gan jaunās paaudzes organismus līdz neatgriezeniskai stadijai.

Es skaitu katru cukura gramu, vai tu arī vēlies?

Mans jaunā gada vēlējums būtu mest līkumu ātro ēstuvju vilinošajiem sapņu piedāvājumiem, limonādes vietā dzert gardas tējas un augļu dzērienus. Izvēlēties maltītes gatavot mājās, jo tad zinām, cik daudz sāls, tauku un cukura katram ēdienam pievienots.

Protams, nevar ieiet galējībās un vispār izslēgt cukura lietošanu, bet, vismaz vienu nedēļu paskaitot, cik daudz cukura uzņemam no kečupa, jogurta, ābolu sulas un citiem produktiem, kas nemaz nav saldumi vai našķi, saprast, vai tiešām veselīgais fat free produktu sauklis attaisno savu solījumu.

Lai dienas našķis ir apelsīns, lai pusdienas garšo sātīgi, nevis saldi, un lai enerģija ir no ogļhidrātiem, kas dod spēku visai dienai, nevis enerģijas batoniņa, kas pārsteidz organismu ar cukura šoka devu, lai jau pēc stundas atkal gribētos ēst un roka stieptos pēc nākamā.

SAISTĪTIE RAKSTI

Neesmu zinātniece vai dietoloģe, tāpēc nevaru savus padomus ietērpt skaitļos un statistikā, tam domāts internets, speciālistu vizītes un neskaitāmas dokumentālās filmas, video un raksti.

Esmu tikai 25 gadus jauna dāma, kas dzīvo 21. gadsimtā un jau trīs gadus ir viena no teju 100 000 Latvijas diabēta slimnieku – šie ir skaitļi, kas pārliecinājuši mani un tagad jau spaidu kārtā liek katru dienu skaitīt pašas patērēto cukura devu un, protams, to salīdzināt arī ar apkārtējo cilvēku ieradumiem. Par veselīgu, ne saldu jauno gadu. Sāc šodien!

* Bez cukura – angļu val.

** Beztauku – angļu val.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
izvēlēties sev piemērotāko ierīci asinsspiediena mērīšanai?
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Saeimas komisija atbalsta tabakas akcīzes nodokļa ieņēmumus novirzīt onkoloģijas pacientiem 2
13 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Vai pēc trešās vakcīnas jālieto asins šķidrinoši medikameti? 110
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Labdarības maratona “Dod pieci!” laikā Rīgā aizliegs transportlīdzekļu apstāšanos Tirgoņu ielā 6
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Skatītājs jautā: kāpēc nav statistikas par nāves gadījumiem pēc vakcinācijas? 161
16 stundas
RR
Rolands Repša
Ziņas
Rolands Repša: Ja karaspēka koncentrācijas zonā ir izveidoti pārvietojamie morgi, tad lieta ir nopietna 19
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valdība apstiprina neapliekamā minimuma apmēra aprēķināšanas kārtību 29
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valdība nedaudz mīkstina Covid-19 dēļ noteiktos ierobežojumus. Kas mainīsies? 31
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Smags zaudējums: mūžībā devies vēl viens karalienes Elizabetes II tuvinieks 10
17 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilais vakcinācijas punkts pirmajā mēnesī Rīgā un reģionos pret Covid-19 vakcinējis vairāk nekā 1300 iedzīvotājus 1
5 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Veselības centru apvienība: Covid-19 pacienti novērtē ārsta izbraukumu uz mājām 3
Nedēļa
LA
LA.LV
Veselam
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 9
Nedēļa
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc sargāt galvu un kaklu no aukstuma 9
25. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
VCA investē Latvijas jaunās ārstu paaudzes izglītībā 1
17. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Rūpēs par vīriešu veselību 7
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja oža pēc Covid-19 pārslimošanas ir patoloģiski mainīta 17
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Trīs risinājumi, kā pirms ziemas stiprināt spēju pretoties vīrusiem
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aptieka ir drošības spilvens diabēta pacientam Covid-19 laikā 2
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana vēl svarīgāka 8
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā zināt pareizās devas vitamīniem? 7
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mājsēdē būtiski cieš pusaudžu miegs un emocionālā veselība 9
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Repharm” uzņēmumus novērtē ar valsts apbalvojumu vadītājai Stellai Lapiņai 2
2. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko iedzīvotāji domā par savu imunitāti? 10
28. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptiekas” atvērtas jau no septiņiem rītā 1
27. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kur vīrusa daļiņu ir vairāk un pastāv lielāks risks inficēties? 7
25. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilā vakcinācijas punkta izbraukumiem liels pieprasījums jau pirmajā nedēļā 5
23. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ceļazīmes sadzīvošanai ar gada tumšo laiku 1
22. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsu jaunajā realitātē konsultācijas tiešsaistē ir farmaceitiskās aprūpes daļa 3
19. oktobris, 2021
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 12
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
14. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
13. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
RO
Regīna Olševska
Veselam
“Mani moka panikas lēkmes, dažreiz tik spēcīgas, ka nevaru braukt sabiedriskajā transportā.” Ko darīt, lai tādu lēkmju nebūtu? 11
1 diena
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
Pēteris Apinis: Augsto smago saslimstību un mirstību no Covid–19 un citām slimībām lielā mērā nosaka valdības sētās nāves bailes 89
2 dienas
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Ģimenes ārste pastāsta, kā ārstēties no Covid-19 mājas apstākļos 43
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ielu intervijas: vai jūs būtu gatavi divreiz nedēļā brīvprātīgi testēties pret Covid-19? 45
2 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Latvijā gripa vēl nav konstatēta, toties plaukst un zeļ saslimšana ar citām akūtajām augšējo elpceļu infekcijām. Kā ārstēties? 14
2 dienas
ML
Māra Libeka
Veselam
Gandrīz 30 tūkstošiem senioru nav sava ģimenes ārsta. Kā šie pakalpojumi viņiem tiek nodrošināti? 19
4 dienas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Katru gadu par 10 000 rīdziniekiem vairāk! Galvaspilsētā plāno palielināt iedzīvotāju skaitu 49
7 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Kovids palīdzējis vai tikai sakritība? Kāpēc pandēmijā daudz vairāk ēdam zivju konservus 8
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valsts ziemeļaustrumos gaisa temperatūra pazeminājusies līdz -25 grādiem 1
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Kā šogad uz Ziemassvētkiem izrotāta “lampiņu karaliene” Ogre 3
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kriminālprocesā meklēs, kurš spēra policistei! Policija pret Gobzemu sākusi 12 administratīvā pārkāpumu procesus 72
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Saulkrastos nozāģēts simtgadīgs mežs, iedzīvotāji sašutuši, vēsta televīzija 51
11 stundas
RR
Rolands Repša
Ziņas
Rolands Repša: Ja karaspēka koncentrācijas zonā ir izveidoti pārvietojamie morgi, tad lieta ir nopietna 19
8 stundas
AJ
Atis Jansons
Ziņas
“Daudz labāk nez vai būšot!” Degviela – mazliet lētāka, bet tāpat dārga 1
8 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
“Ja auto nereaģē vai stūre šķiet “vaļīga” – ceļš ir slidens!”: eksperts skaidro, kā, braucot ziemā, nepieļaut liktenīgas kļūdas 13
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valdība nedaudz mīkstina Covid-19 dēļ noteiktos ierobežojumus. Kas mainīsies? 31
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Reperis Ozols atceras – reiz kāda fane viņam nozagusi metāla zobus 3
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valdība apstiprina neapliekamā minimuma apmēra aprēķināšanas kārtību 29
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
Augsta ranga amatpersona atklāj, kādā gadījumā ASV palielinātu militāro klātbūtni Austrumeiropā 37
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Veģetārais plovs ar burkāniem, ķirbīti un kariju
15 stundas
VK
Vita Krauja
Ziņas
Etnogrāfe: Tā ir lielākā nelaime, ka vairāku paaudžu priekšmeti savilkti vienā ģērbā un pasniegti kā tautastērps 9
1 diena
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Par neatbilstošu riepu stāvokli autovadītāji šķīrušies no tehniskās apskates uzlīmes un pat mašīnas numura zīmes 11
14 stundas
IB
Indulis Burka
Praktiski
Kad mājai jāziemo vienai: 7 praktiski padomi 6
1 diena
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Iznācis rallija kalendārs: neviens cits pasākums Latvijā nav tik bagātīgi un kvalitatīvi ilustrēts
22:55
LA
LA.LV
Kokteilis
Apstājies un padomā pirms pārkāpt kādu robežu! Horoskopi 8.decembrim
22:51
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
RTU izveido enerģētikas un klimata modelēšanas rīku 2
22:41