Diennaktī aptuveni septiņi “ātro” izsaukumi izrādās nepamatoti 0
Ik pa laikam uzbango sašutuma vai neizpratnes pārņemti stāsti par Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta izsaukumiem. Šā brīža karstāka tēma – dienesta dispečeru brīdinājumi par soda naudu, ja izrādīsies, ka izsaukums nav bijis neatliekams. Kā pēkšņas veselības krīzes gadījumos zināt, ka izsaukums atbilst kategorijai – neatliekams – un pēc kādam vadlīnijām dispečeri nolemj braukt vai nebraukt pie palīdzības lūdzēja!
Jau gandrīz gadu Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta brigādes izsaukums iedzīvotājiem, kuru veselības stāvoklis mediķu ierašanās brīdi nav bijis neatliekams – izmaksā 90 eiro. Sociālajos tīklos parādās skaļi virsraksti, ziņas, komentāri, kas liecina, ka daļai sabiedrības neesot skaidrs – kāpēc un kādos gadījumos būs jāmaksā soda nauda. Neizpratni raisa arī dispečeru rīcība, kuri neredzot situāciju, jau iepriekš brīdina, ka pacientam, par izsaukumu, iespējams, būs jāmaksā.
“Ja mēs runājam par maksas izsaukumu, jeb nepamatotiem izsaukumiem kur NMPD brigāde nebija nepieciešama, tad no 900 izpildītājiem izsaukumiem ko ikdienā apkalpo NMPD brigādes visā Latvijā, tad tikai 7 no tiem ir atdzīti par nepamatotiem,” skaidro Diāna Tkačenko, NMPD operatīvās vadības centra vadītāja vietniece.
Dienesta pārstāve skaidro, ka dispičers, pieņemot izsaukumu, atbilstoši algoritmam izvērtē situāciju un brīdina par maksu un gaidīšanu laiku tikai gadījumos – kad palīdzība nav akūta. Piemēram, sūdzība par skabargu vai nelielu rētu, kad palīdzību var saņemt traumpunktā vai vēršoties pie ģimenes ārsta.
“Manuprāt, jā ir jāpabrīdina cilvēks par tādu iespējamu maksas piemērošanu, lai pacients jau laicīgi ir informēts, ka šī maksa varētu būt piemērota, bet patiesība to īsto lēmumu par piemērošanu lemj NMPD uz vietas apskatoties pacientu,” viņa skaidro.
Raidījums “STOPkadri ar Armandu Puči” vaicāja mediķiem un nozares ekspertiem – vai būtu jāmaina ātrās palīdzības izsaukuma algoritms. Varbūt cilvēks nespēj sakarīgi izstāstīt dispičeram par savām sajūtām un uzzinot, ka, iespējams, būs jāmaksā 90 eiro sods par viltus izsaukumu – atsakās no palīdzības.
“Šie gadījumi, kad cilvēki tiek brīdināti ir ļoti reti. Lielāka daļa ir izrunāts formāts, cilvēki paši uzdod jautājumus un viņiem laipni paskaidro. Jā, ja tas būs pilnīgs absurds, tad Jums paprasīs naudu par šo izsaukumu un tas ir pilnīgi pareizi. Mums nav bezgalīgas iespējas ne finansiālas, ne cilvēku resursu iespējas,” stāsta Pēteris Apinis, TV24 raidījuma par medicīnu “Dr.Apinis” vadītājs.
Lai pasargātu brigādes no agresijas, Saeima pieņēma lēmumu apbruņot mediķus ar gāzes baloniem un pie apģērba būs piestiprināta video kamera.