Pēdējais skrējiens… 25 gadus vecs jaunietis miris pēc dalības Rīgas maratonā 13
Miris jaunietis no Igaunijas, kurš pagājušās nedēļas izskaņā saļima, piedaloties “Rimi” Rīgas maratonā, vēsta portāls “Delfi”.
Svētdien, 18.maijā, Rīgā maratona laikā Klusajā ielā tika atrasts bezsamaņā 25 gadus vecs skrējējs no Igaunijas. Aculiecinieki, tostarp mediķis Kians Askari un citi skrējēji, nokritušajam jaunietim snieguši pirmo palīdzību, kamēr ātrās palīdzības mediķi ieradušies pēc aptuveni 15 minūtēm.
Organizatori vēl nav publiski komentējuši notikušo, un Valsts policijas rīcībā neesot informācijas par personas nāvi, bet Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) portālam apstiprinājis, ka viens dalībnieks nogādāts slimnīcā smagā stāvoklī.
Aculieciniece Ilze TV3 atzina, ka bijusi pārsteigta par palīdzēt pienākušo policistu rīcību krīzes situācijas laikā. “Tajā mirklī, kad tālumā skanēja NMPD sirēnas, policisti lika ārzemniekiem atkāpties, lai NMPD ārsti var pārņemt glābšanas darbus. Gan ārzemnieki, gan dispečere telefonā vienbalsīgi teica – nekādā gadījumā. Ir jāmasē sirds noteiktā ritmā, līdz mediķi momentā pārņem kontroli,” atstāstīja Ilze.
Tāpat aculieciniece pauda neizpratni, kāpēc apstākļos, kad pilsētā notiek maratons un nav dzīvas autosatiksmes, NMPD vajadzējis, pēc viņas aplēsēm, aptuveni desmit minūtes, lai atbrauktu līdz kritušajam maratonistam. Viņa arī piebilda, ka nelaimes vieta – Klusā iela – ir pavisam netālu no NMPD bāzes Duntes ielā.
Par traģisko gadījumu sociālajos tīklos informēja arī citi aculiecinieki, kuri aicināja vērst uzmanību uz medicīniskās palīdzības pieejamību šāda mēroga sacensībās. 25 gadus vecā Rolanda nāvi apstiprinājis arī viņa savulaik pārstāvētais futbola klubs “Elva” Igaunijā.
NMPD sniedz skaidrojumu
Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) brigāde pie Igaunijas jaunieša, kurš Rīgas maratonā saļima un vēlāk slimnīcā mira, nokļuva deviņu minūšu laikā, aģentūru LETA informēja NMPD.
NMPD norāda, ka 18.maijā plkst.8.57 dispečercentra dispečeri vienlaikus saņem vairākus zvanus no maratona trases. Šajā laikā saņemts zvans no Valsts policijas, ka Klusajā ielā maratona dalībnieks Nr.4310 ir nokritis, sācis raustīties un līdzcilvēki sākuši pirmās palīdzības sniegšanu.
Plkst.8.58 Konkrētais izsaukums ar motīvu “krampji”, nodots 117. brigādei, kura pēc nedaudz vairāk nekā vienas minūtes izbraukusi uz negadījuma vietu.
Savukārt plkst.9.02 NMPD dispečercentrā saņemts atkārtots zvans, ka konkrētais pacients neelpo un ka blakus esošie līdzcilvēki veic atdzīvināšanas pasākumus. Ar motīvu “bezsamaņa, neelpo, iemesls nezināms” uz notikumu nekavējoties nosūtīta ārstu speciālistu brigāde, kas tiek piesaistīta kritiskākos gadījumos.
Kamēr papildu brigāde bijusi ceļā, dispečeri devuši konkrētas norādes pirmās palīdzības sniedzējiem, kuri atradās līdzās pacientam.
Plkst.9.07 NMPD 117.brigāde piekļuvusi pie pacienta, pārņēmusi atdzīvināšanas pasākumus, turpinot tos veikt pēc noteikta algoritma, savukārt minūti vēlāk pie pacienta ieradās ārstu speciālistu brigāde un turpināja palīdzības sniegšanu.
NMPD norāda, ka plkst.9.42 sākta pacienta nogādāšana ārstniecības iestādē ārsta speciālista stingrā uzraudzībā, bet plkst.9.52 pacients ar sirds apstāšanos un sekmīgu reanimāciju nogādāts ārstniecības iestādē. Pacients ārstniecības iestādē pieņemts plkst.10.
Vienlaikus NMPD atgādina, ka iestādes kompetencē ir neatliekamās palīdzības sniegšana pirmsslimnīcas etapā, pēc kā pacienti tiek nodoti tālākai aprūpei ārstniecības iestādēs.
“Rimi” Rīgas maratona laikā trasē dežurēja deviņas NMPD brigādes, no kurām četrās brigādēs vadītāja pienākumus pildīja ārsts, tostarp arī reanimatologs. Atbilstoši sacensību gaitai un iepriekš izstrādātajam plānam, vairākas brigādes tika pārvietotas uz citām dežūras vietām, kopumā nodrošinot medicīnisko klātbūtni 11 lokalizācijās.
Kopumā sacensību laikā stacionārā tika nogādāti astoņi dalībnieki. Visas trasē izvietotās brigādes bija aprīkotas atbilstoši reanimācijas pasākumu nodrošināšanai. Lai nodrošinātu nepārtrauktu brigāžu klātbūtni trasē, pacientu transportēšanai uz stacionāru tika piesaistītas papildus brigādes, tādējādi saglabājot optimālu resursu sadalījumu visa maratona norises laikā.
Finiša zonā bija pastiprināts medicīniskais nodrošinājums, kur tika izvietota Intensīvās terapijas telts. Atkarībā no prognozējamā pacientu pieplūduma, teltī dežurēja ārsts reanimatologs, kā arī trīs līdz pieci ārsta palīgi. Papildus, pirmās palīdzības sniegšanā finiša zonā piedalījās arī diplomēts ārsts ar specializētu komandu.
Rīgas maratona komunikācijas un mārketinga vadītāja Rebeka Ozolniece iepriekš aģentūru LETA informēja, ka skrējiens šogad noticis bez nopietniem starpgadījumiem, un, salīdzinot ar citiem gadiem, kad maratona nedēļas nogalē valdīja svelme, hospitalizāciju skaits šogad bijis daudz mazāks.
Kopumā organizatoru novērojumi liecina, ka dalībnieki gatavošanās procesā pēdējos gados kļuvuši daudz atbildīgāki, treniņu procesā gan apmeklējot maratona organizētos koptreniņus, gan ieklausoties maratona treneru padomos, tādējādi uz startu tie ierodas krietni sagatavotāki.
Jau vēstīts, ka startam “Rimi” Rīgas maratona dažādās distancēs šogad kopā bija reģistrējušies 40 122 dalībnieki, aģentūru LETA informēja maratona organizatori.
Šogad maratons piesaistījis arī rekordlielu ārvalstu skrējēju skaitu – 6017 dalībniekus no 109 pasaules valstīm.