Iekšlietu ministre Marija Golubeva vakar paziņoja par atkāpšanos no amata, bet ekonomikas ministra Jāņa Vitenberga demisiju plāno prasīt premjers Krišjānis Kariņš, kurš uzskata, ka tas jādara, lai atjaunotu politisko līdzsvaru koalīcijā.
Iekšlietu ministre Marija Golubeva vakar paziņoja par atkāpšanos no amata, bet ekonomikas ministra Jāņa Vitenberga demisiju plāno prasīt premjers Krišjānis Kariņš, kurš uzskata, ka tas jādara, lai atjaunotu politisko līdzsvaru koalīcijā.
Foto: Edijs Pālens/LETA un Evija Trifanova/LETA

Divi ministri zaudēs amatus, balsojums parādīs, cik stipra ir koalīcija 0

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Krievijai ir kritušas maskas, tāpēc līdzšinējā agresijas atturēšanas sistēma Baltijā vairs nestrādā, apgalvo Kalniņš
“Visgrūtāk būs tiem, kuriem jādomā, kā samaksāt par savu vienīgo īpašumu.” Deputāte par skaudro realitāti
Kāda būtu NATO tūlītēja atbilde, ja Krievija raidītu raķetes uz Baltijas valstīm? Komentē NBS kapteinis
Lasīt citas ziņas

 

Pēc premjera Krišjāņa Kariņa (“Jaunā Vienotība”) brīdinājuma iekšlietu ministre Marija Golubeva (“Attīstībai/Par”) pirmdien pati paziņoja par atkāpšanos no amata, jo neredzot iespēju turpināt darbu bez valdības vadītāja atbalsta. M. Golubeva uzskata, ka premjers ir pakļāvies Nacionālās apvienības ultimātam un tāpēc izlēmis viņu atbrīvot.

CITI ŠOBRĪD LASA

Savukārt K. Kariņš preses konferencē atklāja, ka uzreiz pēc 9. un 10. maija notikumiem pie okupāciju slavinošā pieminekļa Rīgā, Uzvaras laukumā viņš sapratis, ka kādam par šo situāciju ir jāuzņemas politiskā atbildība. Tikai pēc tam sekoja Nacionālās apvienības (NA) ultimāts ar brīdinājumu – ja M. Golubeva paliks amatā, tad NA atsauks savus ministrus.

Premjers K. Kariņš uzskata – lai atjaunotu politisko līdzsvaru koalīcijā, kurā nav iespējams strādāt ar šantāžas metodēm, arī Nacionālajai apvienībai būs jānomaina viens ministrs. Koalīcijas līgums nosaka, ka valdības vadītājam par nodomu pieprasīt kāda ministra demisiju ir jābrīdina 48 stundas iepriekš.

M. Golubevai K. Kariņš to paziņoja pirmdien no rīta, uz ko ministre reaģēja, pati atkāpjoties un paziņojot par atgriešanos Saeimā deputātes krēslā. Nacionālajai apvienībai premjers piedāvāja izvēlēties, kuru savu ministru partija vēlas atsaukt.

Nesaņēmis atbildi, K. Kariņš informēja NA, ka plāno pieprasīt ekonomikas ministra Jāņa Vitenberga demisiju, jo viņš ir jaunākais ministrs ar mazāko valdības darba pieredzi. Līgumā noteiktās 48 stundas līdz brīdim, kad valdības vadītājs parakstīs rīkojumu par J. Vitenberga atbrīvošanu, būs trešdien.

 

Meklēs ministru kandidātus

K. Kariņš aicināja abas partijas nekavējoties izvirzīt nākamos ministra kandidātus, lai šajā ceturtdienā, bet vēlākais – nākamajā nedēļā Saeimā varētu balsot par uzticību jaunajiem ministriem. “Šis balsojums parādīs, cik stipra ir koalīcija. Situācija nav viegla, bet mēs varam parādīt, ka arī grūtos brīžos varam savilkties kopā un būt vienoti un stipri,” teica K. Kariņš.

Ne viena, ne otra partija savus kandidātus vēl nav nosaukusi. Taču NA šis uzdevums varētu būt vieglāks, jo jau tagad Ekonomikas ministrijas viedokli bieži pārstāv ministrijas parlamentārā sekretāre Ilze Indriksone. “AP” frakcijas vadītājs Juris Pūce “Latvijas Avīzei” atbildēja, ka partija iespējami drīzā laikā atradīs nākamo kandidātu, lai gan līdz šim par to neesot domāts.

Uz vaicāto, vai aizsardzības ministra padomnieks, bijušais Nacionālo bruņoto spēku komandieris Raimonds Graube varētu būt viens no kandidātiem, kā neoficiāli bija izskanējis, J. Pūce atbildēja: “Mēs neesam apsprieduši Raimonda Graubes kandidatūru.”

Līdz jauna iekšlietu ministra apstiprināšanai šie pienākumi ir uzticēti aizsardzības ministram Artim Pab­rikam (“AP”). J. Pūce atzina, ka premjera izvēle par šantāžas metožu izmantošanu sodīt arī Nacionālo apvienību esot saprotama, jo neesot pieļaujamas šādas metodes, lai panāktu sev vēlamo rezultātu.

 

Dzintars saredz atriebību

Premjers K. Kariņš paskaidroja, ka pirms publiskā paziņojuma, kurā NA izteica brīdinājumu par aiziešanu no valdības, NA ar viņu nav sazinājusies un nav izteikusi vēlēšanos satikties un pārrunāt situāciju. “Tā nav iespējams strādāt. Ja katrs ies ar ultimātiem, tad valdība būs rīcībnespējīga,” teica K. Kariņš.

NA priekšsēdis Raivis Dzintars bija neizpratnē, ka “mūsu darbības forma, kas ietvēra sevī partijas nosacījumus, lai turpinātu darbu valdībā, ir nosaukta par ultimātu”. R. Dzintars skaidroja, ka NA ir svarīgi aizstāvēt savas vērtības, kuru ievērošana ir priekšnoteikums, lai būtu šajā koalīcijā.

“Kā minimums tas ir savādi un izskatās pēc politiskās atriebības. Tas, kas notika 9. un 10. maijā, ir izaicinājums valsts pamatiem, par ko ir politiski atbildīga iekšlietu ministre. Šo lēmumu gaidīja daudzi Latvijas iedzīvotāji,” teica R. Dzintars.

Redzot notiekošo Uzvaras laukumā 10. maija vakarā, tikšanos ar premjeru pieprasīja partija “Konservatīvie”. Taču, kā pirmdien uzsvēra frakcijas vadītājs Krišjānis Feldmans, tad “Konservatīvie” esot atbildīgs koalīcijas partneris un nevēlas destabilizēt situāciju. “Konservatīvie” ar izpratni vērtē “diplomātisko apmaiņas procedūru”, kurā divas partijas zaudē pa ministra amatam valdībā, teica K. Feldmans.

 

“AP” kampaņā nomainīs līderus

Marija Golubeva paziņoja, ka atgriezīsies Saeimā deputātes krēslā.
Foto: Edijs Pālens/LETA

Par notikumiem pie okupāciju slavinošā pieminekļa Uzvaras parkā K. Kariņš uzzinājis, atrodoties vizītē Kanādā, kad pienāca ziņas par iekšlietu sistēmas darbinieku nespēju 10. maijā ieviest kārtību Uzvaras parkā. Tur pulcējās daudz cilvēku, kuru vidū bija arī pret Latvijas valsti naidīgi noskaņotas personas.

Jau tad K. Kariņš izplatīja paziņojumu, kurā bija teikts, ka minētajos datumos pie okupāciju slavinošā pieminekļa “tika izrādīta necieņa Latvijas valstiskumam, vēsturiskai pieredzei un Krievijas kara upuriem Ukrainā”. Taču sabiedrībā neizpratni jau radīja vairākas norises 9. maijā, kad aiz norobežojuma tika novietota fotoizstāde ar attēliem, kuros bija parādīti Krievijas pastrādātie noziegumi Ukrainā. Līdz ar to cilvēki to vairs nevarēja aplūkot, ko iekšlietu darbinieki skaidroja ar nepieciešamību atbrīvot ceļu cilvēkiem, kas šeit nāk nolikt ziedus.

SAISTĪTIE RAKSTI

Vakar paziņojumā par atkāpšanos M. Golubeva savas kļūdas neatzina, bet uzsvēra, ka “premjers ir pakļāvies nacionāļu politiskajam spiedienam”. Atkāpšanos viņa pamatoja ar teikto, ka nevēlas apdraudēt valsti ar politisko nestabilitāti, kas “šajos sarežģītajos apstākļos nebūtu pieļaujams”. Zināms, ka “Attīstībai/Par” jau ir sākusi priekšvēlēšanu kampaņu, kurā videoreklāmās vēlētājus uzrunāja arī M. Golubeva kā viena no “AP” saraksta līderēm.

J. Pūce paskaidroja, ka pēc M. Golubevas lūguma videoklips ar viņas uzrunu sabiedrībai vairs netiks rādīts. J. Pūce un citi “AP” biedri šajās dienās publiskajā telpā aizstāvēja M. Golubevu un atgādināja par viņas labi paveiktajiem darbiem.

Krievijai ir kritušas maskas, tāpēc līdzšinējā agresijas atturēšanas sistēma Baltijā vairs nestrādā, apgalvo Kalniņš
“Visgrūtāk būs tiem, kuriem jādomā, kā samaksāt par savu vienīgo īpašumu.” Deputāte par skaudro realitāti
Kāda būtu NATO tūlītēja atbilde, ja Krievija raidītu raķetes uz Baltijas valstīm? Komentē NBS kapteinis
“Sadales Tīkls” nespēs šobrīd uzņemt sistēmā visu saules paneļu saražoto elektrību
Ābeles apsēdis lapu tinējs. Kā to apkarot?
Lasīt citas ziņas
“Sadales Tīkls” nespēs šobrīd uzņemt sistēmā visu saules paneļu saražoto elektrību
“Visgrūtāk būs tiem, kuriem jādomā, kā samaksāt par savu vienīgo īpašumu.” Deputāte par skaudro realitāti
Tiesai nodod lietu pret vairākām personām, tostarp būvuzņēmēju Peilānu par krāpšanu austrumu robežas izbūvē
Pieminekļus ceļ un dzeju raksta! Kā ukrainieti Annu Kremļa propagandisti pataisīja par krievu svēto simbolu, viņai pašai nemaz nezinot
Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem – 1922. gada 6. jūlijā
23:45
Agresoru valstī nespēlēs
23:00
1932. gada 6. jūlijā. Ministra vēstījums padotajiem
22:30
FOTO. Karaliene Elizabete II nodevusi savus pienākumus princim Čārlzam. Vai tas nozīmē viņas valdīšanas beigas?
Darba devējs nedrīkst diktēt augstskolām, kāds speciālists viņiem piemērots, uzsver Auziņš
Apinis: Laboratorija, aptieka, primārā aprūpe – ieteikumi priekšvēlēšanu solījumiem
Būsim ārējo parādu verdzībā, valdībai nepadomājot par sekām, norāda Krastiņš
Mediji: Ministri aicinās Džonsonu atkāpties
VIDEO. Līgavaini pamatīgi izjoko viņa labākais draugs un paša līgava
Tas ir slikti, ļoti slikti, bet viņam ir tiesības tādu viedokli paust. Zariņš par Brieža situāciju
Krievijai ir kritušas maskas, tāpēc līdzšinējā agresijas atturēšanas sistēma Baltijā vairs nestrādā, apgalvo Kalniņš
Nelieksimies krievu naudas priekšā! Kamēr Kremlis nesamaksās Ukrainai nodarīto, lai dzīvo bez izpriecām! Egila Līcīša feļetons
VIDEO. Rokeris Frīdis par homoseksuālām attiecībām: “Es viņus par pilnvērtīgiem cilvēkiem neuzskatu!”
Skatītājs jautā: vai neizskatās tā, ka jau ir sācies Trešais pasaules karš?
VIDEO. “Tavs ķermenis nav tavs liktenis”: Latvijā dzimusī modele iekaro pasaules slavu par spīti tam, ka viņai amputēta kāja
Pēc šķiršanās no dzīvesbiedrēm, visi trīs grupas “Jumprava” Aigari tagad dzīvo vienā lauku mājā
Neceļam cietumu, bet laižam lejā akcīzes nodokli! – iesaka Šmits
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs