Dižsūrenes audzēšana 1

“Gribētu uzzināt ko vairāk par kādu rudenī ziedošu košumkrūmu. Zied baltiem ziediem, tam ir zaļas iegarenas lapas, stumbrs sastāv no posmiem (līdzīgi kā bambusam). Pārziedējis krūms pamazām samazina augstumu un pa ziemu paliek zemē. Ja neizsalst, tad no pavasara pamazām ataug un sāk ziedēt tikai septembrī.
” Regīna Krāslavas novadā

Reklāma
Reklāma

 

FOTO. Apskati, kāda automašīna bija pati populārākā tavā dzimšanas gadā! 68
Krievijas drošības iestādēm “mati stāvus”. No kara atgriežas atbrīvotie cietumnieki – tos nevar savaldīt
Krievijas diktators Putins ir gatavs veikt nelielu militāru operāciju pret kādu no Baltijas valstīm
Lasīt citas ziņas

Tā ir viena no dižsūrenēm. Sūreņu ģints augi ir ļoti daudzveidīgi – ir gan vīteņaugi, gan cerveida ziemcietes, gan nezāles. Augstās sūrenes pašlaik iedalītas Reynoutria ģintī.

Sahalīnas dižsūrene (Reynoutria sachalinensis sin. Polygonum sachalinense) ir daudzgadīgs sūreņu dzimtas lakstaugs, kas sezonas laikā sasniedz 2 – 3,5 m augstumu. Stublāji līdzīgi bambusam – zaļganbrūni, posmaini, kārtīga īkšķa resnumā. Tam ir dekoratīvas, iegareni ovālas lapas, zaļgandzeltenas vai baltas ziedu skaras. Zied no augusta līdz oktobrim. Sākoties salam, auga virszemes daļas iet bojā. Sahalīnas dižsūrene ir ziemcietīga, nav nepieciešams to piesegt. Vietām Latvijā šis krāšņum­augs pārgājis savvaļā, sastopams lielās audzēs vecos parkos, pie daudzdzīvokļu mājām, arī ceļmalās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Japānas dižsūrene (Reynout­ria japonica sin. Polygonum cuspidatum) ir līdzīgs daudzgadīgs, ātri augošs lakstaugs (1,5 – 3 m) ar gariem ložņājošiem sakneņiem. Stublājs līdzīgs bambusam, lapas plati olveidīgas ar īsu kātiņu.

Zied baltiem vai dzeltenbaltiem ziediem no jūlija līdz septembrim. Pavasarī jaunie, mīkstie dzinumi ir ēdami (tie gan ir ļoti skābi, jo tāpat kā rabarberi satur skābeņskābi). Savvaļā Japānas dižsūrene aug nelielās grupās vecos parkos, ceļmalās, nezālienēs. 


Dižsūrenes ir diezgan pieticīgas, labi aug gan ēnainā, gan saulainā vietā. Audzēšanai piemērota jebkura labi drenēta dārza augsne. Slapjā zemē tās var bojāt sals.

– Abas šīs dižsūreņu sugas nāk no Austrumāzijas. Tās ir interesantas ar savām palielajām lapām, vēlo ziedēšanu un posmainajiem stublājiem. Dižsūrenes vairojas ar sakņu atvasēm, un, ja tām ļauj vaļu, veido plašas audzes. Saaug kā džungļos, radot eksotisku austrumu noskaņu. Audzelības un lielā auguma dēļ dižsūrenes nevar stādīt kurā katrā vietā, piemēram, mājas durvju priekšā! Prātīgāk būtu ierādīt kādu stūrīti dārza malā, – uzsver z/s “Ozoli” kokaudzētavas īpašnieks Indulis Branaburgs.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.