Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto. Scanpix/ Fabian Koss/dpa

Drošas braukšanas principi tumšajā laikā – kas jāzina ikvienam autovadītājam? 14

Decembra tuvošanās un gada tumšākais laiks nenozīmē vien riepu nomaiņu, bet arī rūpīgu tehnisku sagatavošanos un autovadītāja pielāgošanos jaunajiem braukšanas apstākļiem. Tāpēc Swedbank kopā ar Drošas Braukšanas Skolas direktoru Jāni Vanku sagatavojis padomus par to, kā tehniski sagatavot savu automašīnu un kam pievērst uzmanību esot pie auto stūres.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Vai tevi šonedēļ sagaida pārsteigums? Piecas zodiaka zīmes, kurām liktenis īpaši uzsmaidīs
Pensionāre saceļ traci veca matrača dēļ, ko pati izmetusi. Policisti nespēja noticēt savām acīm, kad atklāja, kas tajā paslēpts
FOTO. “Pirmajā brīdī šķita – vai tas tiešām ir viņš.” Skaistuma etalona Ivara Kalniņa ārējās pārvērtības samulsina 21
Lasīt citas ziņas

Tumšais laiks, kas samazina pārredzamību un palielina iespējas sadursmēm ar dzīvniekiem, pirmie mīnusi, kas rezultējas salnās un tā saucamajā “melnajā ledū”, lietus ūdens pilnās un dziļās peļķes atkusnī, sniega pieputinātie ceļi – izaicinājumi, ar ko saskaras vadītāji, netrūkst. Tāpēc ziemā vērtīgi pieturēties pie principa “jo lēnāk brauksi, jo tālāk tiksi”.

Jābūt divtik modriem

Jāatceras, ka šajā laikā var pārsteigt ne tikai mainīgie laikapstākļi, bet arī citi ceļa satiksmes dalībnieki – “neredzamie” gājēji, kas var izskriet no slikti izgaismotas gājēju pārejas, velobraucēji, kā arī ceļa virsmas stāvoklis, jo sevišķi dienas tumšajā laikā. “Ir jābūt ļoti uzmanīgiem, sevišķi neapgaismotos ceļa posmos, kā arī ir jāņem vērā mainīgie laikapstākļi – sniegs, atkala un tamlīdzīgi,” norāda J. Vanks.

CITI ŠOBRĪD LASA

Uz ceļa mēdz notikt dažādas bīstamas situācijas, un autovadītājam ir jābūt gatavam, lai spētu no tām veiksmīgi izvairīties. Drošas braukšanas skolas vadītājs uzsver: “Autovadītājam ir jāparedz, ka ir sliktāka redzamība, tādēļ ir laicīgi jāizplāno savi manevri un laicīgi jāparāda virzienrādītājs, lai citi satiksmes dalībnieki spētu savlaicīgi noreaģēt.”

Sargies no meža dzīvniekiem

Meža dzīvnieku kustība ir intensīva visu gadu, taču rudenī un ziemā to pamanīšanu vēl vairāk apgrūtināt tumšais laiks. Kā norāda “Swedbank” riska apdrošināšanas atbalsta daļas produktu līnijas vadītāja Ilga Babre, tumšajā laikā ir jābūt divtik modriem. Kā liecina Swedbank apdrošināšanas dati, šī gada desmit mēnešos par auto remontu pēc sadursmes ar dzīvnieku vidējā izmaksātā KASKO apdrošināšana atlīdzība bija 2516 eiro. Savukārt lielākā izmaksātā atlīdzība pēc sadursmes ar dzīvnieku bija 13260 eiro.

“Visbiežāk sadursmes notiek ar stirnām, retāk ar aļņiem, briežiem un meža cūkām. Zaudējumus nodara arī sadursmes ar mazākiem meža dzīvniekiem, piemēram, zaķiem vai jenotiem. Lai gan varētu šķist, ka mazie dzīvnieki varētu neradīt lielu skādi transportlīdzeklim, kādam auto īpašniekam pēc sadursmes ar jenotu automašīnai nodarītie zaudējumi bija pat 1225 eiro, tāpēc tumšajā sezonā uz ceļa jābūt īpaši vērīgam,” skaidro Ilga Babre.

Drošas Braukšanas Skolas direktors iesaka izmantot tālās gaismas, ja tas ir iespējams, un pārvietoties ar drošu un atbilstošu braukšanas ātrumu, neskatoties uz to, ka norādītais atļautais ātrums var būt lielāks.

“Galvenais, esot uz ceļa, ir drošības sajūta, kā arī racionālu un pareizu lēmumu pieņemšana. Piemēram, situācijās, kad no kontakta ar meža dzīvnieku nevar izvairīties drošā veidā, un tas ir augumā mazs zvērs, lai cik skarbi tas neizklausītos, labāk izlemt par labu savai dzīvībai un braukt dzīvniekam virsū – šādi samazinot iespēju izraisīt vēl bīstamākas sekas, piemēram, iebraukšanu grāvī vai pretējā joslā,” skaidro Jānis Vanks.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.