Edvarta Virzas muzejmājā “Billītes” joprojām dzīvo viņa mazdēls un bieži iegriežas galvenā stāstniece mazmazmeita Diāna.
Edvarta Virzas muzejmājā “Billītes” joprojām dzīvo viņa mazdēls un bieži iegriežas galvenā stāstniece mazmazmeita Diāna.
Foto: Zigmunds Bekmanis

Dzejnieku laika mašīnā: 3 brīvdienu maršruti, kuros apvienota kultūra un aktīvā atpūta 0

Zigmunds Bekmanis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Jau vairāk nekā pirms simt divdesmit gadiem dzejnieks Eduards Veidenbaums (1867–1892) rakstīja: “… mums latviešiem dzejnieku vesels bars.”

LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 9
17 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien notiks kaut kas patiešām negaidīts! Horoskopi 11.maijam 3
12 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 107
22 stundas
Lasīt citas ziņas

Pa šiem gadiem viņu kļuvis vēl vairāk, neskaitāmas kora un populārās mūzikas dziesmas komponētas, izmantojot gan klasiķu, gan 21. gadsimta dižgaru vārsmas, izcilākajiem dzejniekiem tapuši pieminekļi un muzeji, kuri vistiešāk uzrunās septembrī tradicionālajās Dzejas dienās.

Vēl viens iemesls doties ceļā ir zelta lapu laiks. Neskatoties uz to, ka vēl nav bijušas salnas, kļavas jau sārtojas un bērzus izdaiļo dzeltenu lapu šķipsnas.

Sākam iet ar Ziedoni

CITI ŠOBRĪD LASA

Imants Ziedonis (1933–2013) ir teicis “Mans muzejs varētu būt ceļš – tikai uzraksts, kas rāda uz priekšu, – Imanta Ziedoņa muzejs. Cilvēki ies, ies, meklēs, bet nav tā muzeja. Toties viens ceļš Latvijā būs izstaigāts. Un tad to uzrakstu varēs pārcelt uz citu vietu.”

Ziedoņa atdusas vieta atrodas dzimtā Ragaciema kapu kalniņā balt­smilšu kāpas galā, bet muzejs Murjāņos pa ceļam uz Valmieru, kur dzejniekam bijusi vasaras māja.

Sekojot viņa novēlējumam un iedvesmojoties no darba “Es, cilvēks, pasaulē”, tapusi Lasīttaka – interaktīvs pārgājiena maršruts 20 kilometru garumā no Murjāņiem līdz Siguldai. “Tā iepazīstina ar tādām fundamentālām vērtībām kā daba, kultūras mantojums, tā saglabāšanas nozīme, cilvēks, vēsture, Latvija, atbildība, attīstība, dzīvība, mīlestība.

Taka pieejama digitālās kartes formā un marķēta dabā Gaujas Nacionālā parka teritorijā, kur to varēs atpazīt pēc Imanta Ziedoņa muzeja simbola z–pakāpes. Lai izietu taku, nepieciešama mobilā viedierīce ar mobilā interneta pieslēgumu, jo Lasīttaka pieejama lietotnē “Google maps”.

Ieteicams līdzi ņemt pārnēsājamo akumulatoru, jo enerģijas vajadzēs daudz. Jauno maršrutu iespējams iet abos virzienos – gan par sākuma punktu izvēloties muzeju, gan sākot ceļu no Siguldas,” atklāj Ziedoņa muzejs.

Protams, nedrīkstam aizmirst arī vienu no pirmajiem latviešu atmodas dzejniekiem Eduardu Veidenbaumu, kurš nodzīvoja vien nepilnus 25 gadus, taču atstāja tādu dzejas mantojumu, kas aktuāls un bieži izmantots arī mūsdienās.

Viņa muzejs “Kalāči” meklējams Priekuļu novada Liepas pagastā, kur iepazīstama dzejnieka dzīve un daiļrade.

4. oktobrī plkst. 14.30 te notiks ikgadējais Veidenbauma dzimšanas dienai veltītais sarīkojums, kurā iecerējuši piedalīties dzejnieki Valdis Atāls, Māris Salējs, Sandra Ratniece, Daina Sirmā un Dainis Deigelis. Tiek organizēts busiņš no Rīgas centra, ar kuru “Kalāčos” varēs nokļūt, piesakoties muzeja “Facebook” lapā.

Vēl Vidzemē vērts apmeklēt Bārdu dzimtas memoriālo muzeju “Rumbiņi” (Limbažu nov. Katvaru pag.), kas glabā trīs latviešu kultūrai nozīmīgu personību – dzejnieku Friča Bārdas (1880–1919), Paulīnas Bārdas (1890–1983) un Antona Bārdas (1891–1981) piemiņu.

Šajā vietā saglabātas gan 19.–20. gadsimta zemnieku sētas ēkas, gan sadzīves priekšmeti, bet apkaimes daba ar mežiem, pauguriem un bērzu birzīm atgādina, cik svarīga ir vide, lai smeltos iedvesmu radošam darbam.

Zemgales liriķu pēdās

Dzejnieces Aspazijas (1865–1943) māja gan atrodas Jūrmalā, Z. Meierovica prospektā 18/20, taču dzimusi viņa Zemgalē, Zaļenieku pagasta “Daukšās”, kas saglabājušās, bet ne vairs kā kultūrvēsturiska vērtība. Tādēļ daudz vairāk par dzejnieci stāsta Jūrmalas divstāvu koka vasarnīca, kur Aspazija pavadījusi mūža pēdējos desmit gadus.

Atjaunotajā ekspozīcijā apskatāma Aspazijas plašā ēdamistaba un viesu salons ar bagātīgi rotātu podiņu krāsni, puķainām mēbelēm un antīku radio, kurā iespējams noklausīties pašas dzejnieces balsi no pagājušā gadsimta 30. gadu beigām.

Pa šaurām koka kāpnēm var uzkāpt Aspazijas darbistabā, kas iekārtota ar vairākām viņas laika mēbelēm.

Pagalmā tēlnieces Artas Dumpes veidotais piemineklis. Šobrīd Aspazijas māja kļuvusi par rakstnieku, mākslinieku, fotogrāfu un Latvijas inteliģences tikšanās vietu. Arī šā gada septembris un oktobris pārpilns ar dažādiem pasākumiem, kurus apmeklēt vislabāk izvēlēties mājas lapā “jurmala.lv”.

Edvarta Virzas muzejmājā “Billītes” joprojām dzīvo viņa mazdēls un bieži iegriežas galvenā stāstniece mazmazmeita Diāna.
Foto: Zigmunds Bekmanis

No Iecavas, braucot pa pirmo ceļu uz Emburgu, pēc apmēram sešiem kilometriem nonāksim “Billītēs” – dzejnieka Edvarta Virzas (1883–1940, īstajā vārdā Jēkaba Eduarda Lieknas) tēva mājās, kurās viņš kopā ar sievu dzejnieci un skolotāju Elzu Stērsti (1885–1976) pavadīja pirmās Latvijas brīvvalsts gadus, sarakstot gan daudzus dzejoļus, gan leģendāros “Straumēnus”, kas attēlo un slavina latviešu zemnieka dzīvi.

Pateicoties dzejnieka meitai un viņas mazbērniem, te izveidots ģimenes muzejs, kuru apmeklēt gan iespējams, tikai iepriekš piesakoties. Šoruden E. Virzas mazmazmeita Diāna ciemiņus “Billītēs” gaidīs 20. septembrī plkst. 12, kad izrādīs māju un pastāstīs par sava slavenā vecvectēva daiļradi, bet atelpas brīdī apmeklētāji vecajā dārzā varēs palasīt tur izliktos dzejnieka dzejoļus un apsēsties viņa iemīļotajā dārza stūrī.

Starp Zemgales dižgariem noteikti minams arī viens no liriskākajiem latviešu dzejniekiem Vilis Plūdons (1874–1940), kuram muzejs iekārtots dzimtajās mājās “Lejeniekos” (Bauskas nov.) senā Zemgales lauku sētā gleznainās Mēmeles upes krastā.

Ekspozīcija dzejnieka dzīvojamajā mājā iepazīstina ar viņa daiļradi, bet ratnīcā apskatāma ratu kolekcija, klētī – lauksaimniecības darbarīki un tehnika. Savukārt bērnus aicina “Zaķīšu pirtiņa” un rotaļu laukums. Ciemošanos var apvienot ar nelielu pastaigu līdz kapsētai, kur atdusas Plūdons un viņa tuvinieki, – tā atrodas netālu no muzeja.

Dzejnieks Rainis ar sēļu saknēm

Ceļošana Dzejas dienu noskaņās nebūtu pilnīga bez viesošanās Sēlijā un Latgalē, kur bērnību un skolas gadus pavadījis Latvijas lepnums dzejnieks Rainis (1865–1929, īstajā vārdā Jānis Pliekšāns), turklāt Dzejas dienas nosauktas viņa vārdā.

Tieši šodien ir viņa 155. dzimšanas diena, un jau plkst. 11.30 Raiņa muzejā “Tadenava” (Jēkabpils nov. Dunavas pag.) sāksies jubilejai veltīts dzejas pasākums.

Jasmuiža – Raiņa jaunības muzejs Preiļu novada Aizkalnē – piedāvā dzejniekam veltītu ekspozīciju. Šeit no 1883. līdz 1891. gadam topošais dzejnieks pavadīja savus ģimnāzijas un universitātes brīvlaikus.
Foto: Zigmunds Bekmanis

Nav bēda, ja nepaspēsiet, jo Raiņa dzimto vietu, viņa saules un mīlas filozofijas šūpuli būs interesanti apskatīt arī citā laikā. Kopā ar dzejnieci Inesi Zanderi un dizaina biroju “H2E” ir tapusi jauna ekspozīcija, un saule, kas rit visu cauru dienu pa debess jumu, būs muzeja apmeklētāju ceļvedis Tadenavā.

SAISTĪTIE RAKSTI
“Saule iespīdēs tēva istabā, kur aug Pliekšānu dzimtas koks.

Tur rēķinot, rakstot un lasot gādāts par saimniecību un prātots par bērnu nākotni. Saule ielūkosies mātes istabā, kur auklēti bērni un pūralādē krāti rokdarbi. Saule vadīs mazo Žaniņu caur bērnības mājām un skolām līdz pašai Rīgai,” ar ekspozīcijā redzamo iepazīstina muzeja speciālisti.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Laukos
Aptauja: Vai atbalsti pesticīdu jeb augu aizsardzības līdzekļu lietošanu lauksaimniecībā? 8
17 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Ukstiņu sīpolpīnes: pārcelšanās uz laukiem jaunu ģimeni rosina sākt sīpolu audzēšanu 4
2 dienas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Var nākties atbildēt ar savu maku!” “Rīgas mežu” bijušajai valdei prasīs atmaksāt miljonus 12
3 dienas
LA
LA.LV
Laukos
Atbildīgi pret vidi? Skaidrojam elektrovelosipēda priekšrocības 8
5 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 9
17 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien notiks kaut kas patiešām negaidīts! Horoskopi 11.maijam 3
12 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 107
22 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Ir vecāki, kuri samaksā ārstam naudu, lai vakcīnu dur spilvenā, ne bērnam rokā,” Ēķis par tiem, kuri visam saka “nē” 54
21 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nesagaidot pēdējo mirkli, kad ir patiešām slikti!” Pavļuts par gatavību “D+ konceptam” un stingrākiem ierobežojumiem 146
16 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Laukos
Atbildības ētikai jākļūst par vides aizsardzības pamatnosacījumu 6
Nedēļa
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Vietējo ābolu un ogu nepietiek. Kāpēc uzņēmēji nespēj nodrošināt pieprasījumu? 14
Nedēļa
UG
Uldis Graudiņš

Ziņas
“Pirms šos līdzekļus lietot, vajag padomāt, vai tie vispār ir jālieto. Cena dažkārt ir cilvēka dzīvība.” Vai antibiotiku ēras beigas? 8
30. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Laukos
Skaidrojam! Kā veikalu plauktos atrast bioloģiski audzētus produktus? 13
29. aprīlis, 2021
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Meža īpašniekiem un izstrādātājiem šogad galvassāpes acīmredzot sagādās kārtējais liegums 17
28. aprīlis, 2021
LE
LETA
Laukos
Prioritārajām vakcinējamo grupām pievienoti kritiski svarīgi kažokzvēru audzēšanas jomas darbinieki 5
27. aprīlis, 2021
LE
LETA
Ziņas
“Mēs savā ziņā skrienamies ar laiku.” Kariņš atklāj, vai valdība plāno ieviest jaunus Covid-19 ierobežojumus 24
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Brīvas dzīvošanas prognozes vasarai nebūs labas.” Dumpis par to, kas notiks, ja nepieņems mērus 34
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kļūs vēl siltāks. Laikapstākļu prognoze otrdienai 2
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 9
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nesagaidot pēdējo mirkli, kad ir patiešām slikti!” Pavļuts par gatavību “D+ konceptam” un stingrākiem ierobežojumiem 146
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Absurdi un nepieļaujami,” Bērnu slimnīcas virsārste par dziesmu un deju svētku rīkošanu 42
16 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 107
22 stundas
Inita Šteinberga
Ziņas
“Cīņa ar invazīvajām sugām ir labs veids, kā izgāzt kovidlaikā sakrātās dusmas.” Uz radikālu rīcību mudina DAP ģenerāldirektors 2
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vienas fotogrāfijas dēļ pamatīgs skandāls britu karaliskajā ģimenē: princis Čārlzs esot apzināti “izgriezis” Meganu Mārklu no attēla 24
1 diena
IP
Ilze Pētersone
Praktiski
Blogere Inga Kalniņa: par kulinārijas skolu Francijā, par cīņu ar anoreksiju, par to, ka Instragams ir kā paralēlā pasaule – pieņemts rādīt tikai galējības 3
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Liepājas puses mežā videokameras fiksē izmēros iespaidīgu lāci 16
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Elita Veidemane par Triju Zvaigžņu ordeni: “Saber spainī nozīmītes un katram izdala… Ordenis lielā mērā ir zaudējis savu vērtību” 89
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Magone Šutoviene nonākusi pārdomās par savu dzīvi: “Kaut kā dīvaini sanāk, kas tā par s***** karmu man tāda?” 19
1 diena
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Kāpēc mutē rūgta garša? Gastroenterologs brīdina par nopietnu slimību 9
2 dienas
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
Pēteris Apinis: Trīs krāsas devītā maija karogā – pelmeņi, vodka un Okudžava 71
1 diena
IP
Ilze Pētersone
Stāsti
“No kovida aiziet nevaram, nu tad mainām savu redzējumu un darbības!” Diāna Zande par dzīvi pandēmijā, būšanu mammai un vecmammai 15
Intervija 1 diena
ZE
Zane Eniņa
Ziņas
tas ir, kad jau no 10 gadu vecuma zini, ka reiz būsi karaliene? Elizabete II jau 68 gadus valda Lielbritānijā
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Visvecākie cilvēki ir ar visaugstāko risku saslimt smagi.” Premjers mudina turpināt uzrunāt seniorus par vakcinēšanās iespēju 4
22:15
AK
Atis Klimovičs
Ziņas
Vai Latvijā iespējams izveidot ideālus bruņotos spēkus, ideālu armiju un ideālu Zemessardzi?
22:08
Inita Šteinberga
Ziņas
“Cīņa ar invazīvajām sugām ir labs veids, kā izgāzt kovidlaikā sakrātās dusmas.” Uz radikālu rīcību mudina DAP ģenerāldirektors 2
20:29