Stingerus cīņā pret PSRS armiju 80. gados efektīvi izmantoja arī afgāņu modžahedi.
Stingerus cīņā pret PSRS armiju 80. gados efektīvi izmantoja arī afgāņu modžahedi.
Foto: WIKIPEDIA

Dževelini, bairaktari, stingeri. Kas ir šie ieroči? 0

Māris Antonevičs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 63
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi
Lasīt citas ziņas

Ukrainas spēja efektīvi pretoties Krievijas armijai, kas iepriekš tika raksturota kā viena no varenākajām pasaulē, bet pašlaik tāda nebūt neizskatās, ir raisījis interesi arī par ieročiem, kurus izmanto ukraiņu armija. Katru dienu ziņās parādās nosaukumi “dževelini” un “bairaktari”, ar kuru palīdzību iznīcināts desmitiem krievu smagās militārās tehnikas vienību. Bet Ukrainā tiem jau tiek veltīti dzejoļi un dziesmas. Kas ir šie ieroči?

“Javelin FGM-148” ir amerikāņu uzņēmumu “Raytheon” un “Lockheed Martin” ražots prettanku ierocis, kas tiek izmantots kopš 1996. gada. Pašlaik tie ir vairāku valstu, arī Igaunijas un Lietuvas, bruņojumā, no tiem daļa tika nosūtīta arī kā militārā palīdzība Ukrainai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ierocis ir viegls, pārnēsājams un faktiski ar to var darboties viens cilvēks, toties pretiniekam nodarītie zaudējumi var būt milzīgi. Turklāt nav arī vajadzīgs ilgs laiks, lai iemācītos ar to darboties. Ar dževeliniem paredzēts neitralizēt tankus un citu bruņutehniku, kā arī zemu lidojošus helikopterus (arī lidmašīnas to nosēšanās brīdī) līdz pat 2500 metru attālumā.

Ierocis ir 1,1 metru garš un sver 11,8 kg. Īpaši tiek uzsvērta to precizitāte. ASV tādus iepriekš izmantojušas karadarbībā Irākā un Afganistānā, tomēr piemērotāki tie ir izrādījušies tieši cīņā pret tādu smagi apbruņotu armiju, kāda ir Krievijai.

Bezpilota lidaparāts “Bayraktar TB2” aprīkots ar četrām raķetēm pretinieka bruņutehnikas iznīcināšanai.
Foto: WIKIPEDIA

“Bayraktar TB2” ir Turcijas uzņēmumā “Baykar Makina” ražots bezpilota lidaparāts, kas kļuva leģendārs jau 2021. gada Azerbaidžānas un Armēnijas karā. Turcijas politiski un militāri atbalstītā Azerbaidžāna ar tā palīdzību guva pārsvaru pār armēņu vecmodīgajiem smagajiem ieročiem, un tas ātri vien izšķīra kara iznākumu.

Katrs bairaktars aprīkots ar četrām raķetēm, un tas ļoti labi noder, lai iznīcinātu pretinieka tanku vai citas tehnikas kolonnas. Lai gan bairaktaru izstrāde sākās vēl 2000. gadā, tas vēl ir ļoti jauns ierocis, kas reāli tiek lietots tikai kopš 2014. gada.

To var vadīt līdz pat 150 km attālumā. Testos ir pārbaudīts, ka šāds lidaparāts var atrasties gaisā apmēram astoņu kilometru augstumā pat veselu diennakti, un šis rādītājs ir daudz labāks nekā citiem līdzīgiem droniem. Pašlaik tas ir Turcijas, Azerbaidžānas, Ukrainas, Kataras un Kirgizstānas bruņojumā, taču vēl vairākas valstis, ieskaitot Poliju, ir jau pasūtījušas bairaktarus arī sev.

Kā vēl viens efektīvs ukraiņu ierocis jāpiemin arī jau labi zināmās amerikāņu zenītraķešu sistēmas “Stinger”, kas paredzēts zemu lidojošu lidaparātu, piemēram, helikopteru notriekšanai. Tos jau kopš 1978. gada ražo amerikāņu kompānija “General Dynamics”. Stingerus cīņā pret PSRS armiju 80. gados efektīvi izmantoja arī afgāņu modžahedi.

SAISTĪTIE RAKSTI