Izstāde piedāvā ieraudzīt ne tikai tos akvareļus un akrila gleznas, kur Geikina unikālais rokraksts uzplaucis visā krāšņumā, bet arī paskatīties retrospektīvi uz mākslinieka daiļrades transformāciju no pašiem pirmsākumiem.
Izstāde piedāvā ieraudzīt ne tikai tos akvareļus un akrila gleznas, kur Geikina unikālais rokraksts uzplaucis visā krāšņumā, bet arī paskatīties retrospektīvi uz mākslinieka daiļrades transformāciju no pašiem pirmsākumiem.
Foto: Timurs Subhankulovs

Dzīves gaismas mirdzums kristālos 0

Eduards Dorofejevs, “Kultūrzīmes”, AS “Latvijas Mediji”

“Jo vecāks kļūst cilvēks un vairāk informācijas uzkrājis, jo asāk viņš redz apkārtējo realitāti.” Šo Romualda Geikina domu varētu pieņemt par epigrāfu viņa darbu izstādei, kas šobrīd apskatāma Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) ceturtajā “bēniņu” stāvā.

VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kāpēc viņi tik ilgi ir mums melojuši? 300
8 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Žēl noskatīties, kā daži nošpricētie iesākuši pazemot un tiranizēt pagaidām nevakcinētos sugasbrāļus. Egila Līcīša feļetons 198
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja valdība nepieņem šādu lēmumu, to izdarīs uzņēmumi.” Latkovskis par to, cik reāla ir nevakcinēto cilvēku atlaišana no darba 143
1 diena
Lasīt citas ziņas

Redze, par kuru runā mākslinieks, protams, nav saistīta ar optiku, bet vairāk ar spēju aptvert un saprast dzīves procesu dziļāko būtību.

Paradoksāli, bet, lai nonāktu līdz vispārinājumam, Geikins savu māksliniecisko realitāti izvēlas būvēt nevis no lielām formām, bet gan no sīkiem pamatelementiem, kas viņa gleznās aug un sazarojas īpatnējās vīzijās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Romualda Geikina darbu skate “Konverģence. Gleznas un akvareļi” nav viņa pirmā personālizstāde galvenajā mākslas muzejā, bet, neskatoties uz to, plašai publikai Geikina vārds, visticamāk, var arī neizraisīt atmiņā vizuālas asociācijas ar mākslinieka daiļradi.

Diemžēl tā gadās ar māksliniekiem, kuru individuālais rokraksts nepakļaujas skaidrai definīcijai un klasifikācijai, bet mākslas darbu neuzbāzīgā un pat apzināti pieklusinātā intonācija, kas neceļ lielu publisku troksni un ažiotāžu, atstāj šo gleznu baudīšanu šauram skatītāju lokam.

Šoreiz izstāde piedāvā ieraudzīt ne tikai tos akvareļus un akrila gleznas, kur Geikina unikālais rokraksts uzplaucis visā krāšņumā, bet arī paskatīties retrospektīvi uz mākslinieka daiļrades transformāciju no pašiem pirmsākumiem.

Sarkanais vējš. 1968. Audekls, eļļa.
Foto: Timurs Subhankulovs

Mākslinieka agrīno periodu var nosacīti dēvēt par analītiskās glezniecības laiku, kad 60. gadu beigās jauno Mākslas akadēmijas scenogrāfijas nodaļas studentu Romualdu Geikinu neatgriezeniski izmainīja iepazīšanās ar krievu avangardu un īpaši ar dižmeistara Pavila Filonova daiļradi.

Liktenīgas tikšanās bija pastarpinātas, proti, sākumā caur reprodukcijām no Čehoslovākijā izdotās grāmatās, jo Padomju Savienības mākslas muzejos Filonova darbi glabājās skatītājiem nepieejamos slēgtos fondos.

Tikai pēc divdesmit gadiem Geikins varēja novērtēt sava “skolotāja” ģenialitāti, apskatot darbu oriģinālus, bet izrādījās, ka būtiskāko viņš bija intuitīvi sapratis jau toreiz.

Var teikt, ka Geikins, individuāli interpretējot, sekoja Filonova analītiskai metodei, kas mācīja, ka mākslas darba organismam jāattīstās līdzīgi, kā aug viss dzīvais dabā – vairojoties no šūniņas uz šūniņu.

Gleznas sižetam jāizaug kā ziedam, figūrām un priekšmetiem kā krāsainiem kristāliem jāizplatās, kamēr šīs mikroskopiskās režģu konstrukcijas neaizpildīs visu gleznas formātu.

Izstādē var redzēt, kā agrīnajos darbos Geikins ļoti cītīgi veido šķautņainas formas, bet pamazām t. s. “uztaisīto” gleznu konstrukcijas pārvēršas par plūstošu domāšanas procesu, kur pirmo vijoli sāk spēlēt līnija.

Nervozi vibrējoša līnija iezīmē kontūras, sīkas svītriņas modelē apjomu un izceļ materialitāti. Līnija kā analogs plūstošam domāšanas procesam ienes spontanitātes un sirreālistiskas improvizācijas piegaršu Geikina kārtīgi strukturētajos vizuālajos stāstos, vienlaikus mīkstinot arī formas materialitāti.

Foto: Timurs Subhankulovs

Būtu naivi meklēt konkrētu Geikina gleznu interpretāciju. Tā ir brīva prāta dramaturģija bez sākuma un konkrēta plāna, sava veida mozaīka no tēliem, kas ievelk tevi miglainā dziļumā.

Agrīnajos darbos lauku māju interjeros un cilvēku tipāžos vēl var just sasaisti ar māk-sliniekam dzimto Latgali un, iespējams, biogrāfiskām dzīves epizodēm, bet vēlāk gleznas telpa pārvēršas par plašu skatuvi, kur gleznotājs kā režisors var uzburt jebkādu ainavu un vēsturisku anturāžu, fragmentēt un miksēt tēlus, lai panāktu nepieciešamo noskaņu savas idejas vizualizācijai.

Viņa iecienītās metaforas pārsvarā ir vērstas uz pagātni – nevis kā uz konkrētu kultūrvēsturisku periodu, bet uz pagātni kā pirmsākumu visiem mūsdienu konfliktiem, nesaskaņām, apmulsumam un tāpat kā avotu, kas palīdz meklēt atbildes un rast mierinājumu.

Cilvēka tēls vienmēr ieņem centrālo vietu, bet tā nav akcentēta egocentriska figūra, bet drīzāk daļa no vides.

Geikina pasaulē viss ir savstarpēji sasaistīts, un tāpēc cilvēks no subjekta pārvēršas par dabas sastāvdaļu, kas nekad nav viena pati, tomēr, ja atrodas nodalīta, tad drīzāk simbolizē zaudētus sakarus.

Foto: Timurs Subhankulovs

Poētisku tēlu drūzmēšanās sirreālistiskajās kompozīcijās bija pietiekami izplatīts paņēmiens 70. un 80. gadu vizuālajā estētikā, bet trauslu līniju un blāvu akvareļu krāsas toņu uzslāņojumi kļuva tikai par Geikina stilistisko zīmi.

Nepiesātinātās krāsas, šķiet, izbalē acu priekšā un tūlīt izzudīs pavisam, aiznesot līdzi visu, kas attēlots. Cilvēku figūras, sejas, mezglaini pirksti izaug no tā paša iluzorā materiāla kā klintis vai arhitektūra, tikai akvareļu izpildījumā šie sīkdaļiņu sablīvējumi izskatās pēc kristalizēta gaisa.

Tā var izskatīties īstas ilūzijas, kas izjoko cilvēku, te parādoties, te atkal zūdot miglas plīvurā.

Šādā relatīvisma valstībā nekur nevar atbalstīties, jo nav skaidru un neapšaubāmu pamatu, nav orientieru, bet ir miglainība un blāvums kā mākslinieka uztverē dominējošie mūsdienu dzīves elementi. Vienīgais, kas Geikina gleznās vienmēr nes simbolisku cerību, ir varavīksne.

SAISTĪTIE RAKSTI

Tā var būt kā nepabeigts tilts, Dieva un cilvēces derību apliecinājums, dabas simbols, kas iezīmēts tikai ar dažām raksturīgām krāsām kādā stūrītī, vai kā raiba supremātiska kompozīcija utt.

Varavīksne vienmēr ir klātesoša. Varbūt gleznu gaistošā atmosfēra rodas tāpēc, ka māksliniekam pašam izdevies nonākt uz varavīksnes krāsainā tilta, tāpēc visa pasaule ap viņu iemirdzas maigiem, mikroskopiskiem pilieniem kā ar akvareli iekrāsotā gaismā.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kāpēc viņi tik ilgi ir mums melojuši? 271
7 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Žēl noskatīties, kā daži nošpricētie iesākuši pazemot un tiranizēt pagaidām nevakcinētos sugasbrāļus. Egila Līcīša feļetons 194
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja valdība nepieņem šādu lēmumu, to izdarīs uzņēmumi.” Latkovskis par to, cik reāla ir nevakcinēto cilvēku atlaišana no darba 142
1 diena
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Abi zaudēja samaņu, bet pamodās tikai viens! Raitis karavīra formā uz motocikla notriec pensionāru, bet vainu neatzīst 172
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. TV skatītāji sašutuši: Magone Šutoviene ar draudzenēm apspriež intīmo dzīvi ar vīriešiem, bet blakus sēž viņas septiņgadīgais dēls 27
4 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tā ir pelēkā zona.” Darba devēji prasa lielākas tiesības epidemioloģisko pasākumu ievērošanas nodrošināšanā 5
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Kā varēs atgūt naudu par biļetēm, ja cilvēks epidemioloģisko prasību dēļ pasākumu tomēr nedrīkstēs apmeklēt? 2
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Iedzīvotājus brīdina par apdrošinātāja vārdā izsūtītiem krāpnieku e-pastiem
36 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Cilvēkus izmanto.” Ilvesa par to, ka ar cilvēkiem tiek manipulēts, mērķtiecīgi izmantojot dažādas tehnoloģijas
33 minūtes
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
Izbrauc “Rail Baltica” maršrutu, pirms trase vēl gatava. Kas Rīgā ieradās ar “Eiropas savienošanas ekspreša” vilcienu?
14:54
LA
LA.LV
Ziņas
“Cilvēkus izmanto.” Ilvesa par to, ka ar cilvēkiem tiek manipulēts, mērķtiecīgi izmantojot dažādas tehnoloģijas
14:26
LE
LETA
Ziņas
Iedzīvotājus brīdina par apdrošinātāja vārdā izsūtītiem krāpnieku e-pastiem
14:23
Inita Šteinberga
Praktiski
Lai orhidejas ziedētu vienmēr: dārzniece atklāj vienu “triku”
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šis gads pusaudžiem ir gauži nodarījis pāri.” Līdaka par sabiedriskās apziņas trūkumu
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TV personības Žaklīnas Cinovskas jaunā darbavieta – pārsteigums daudziem 10
3 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Ilze Kuzmina: Muižniece līdztekus “ugunsgrēka dzēšanai” veikusi arī darbus, kas no malas pat izskatās pēc kontrrevolūcijas
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Trešdien reģistrēts lielākais dienā atklāto Covid-19 gadījumu skaits kopš 8.maija 22
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ar kontroli un piespiedu mēriem neko neatrisināsim.” Auziņš par plānotajiem ierobežojumiem nevakcinētiem iedzīvotājiem 14
2 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
“Nakts mērs” vai “nakts karalis” – alternatīva dienas mēram? Rīgas naktsdzīvei grib dot jaunu elpu 12
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
ASV dzīvojošais princis Harijs atklājis: ir kāds cilvēks britu karaliskajā ģimenē, pēc kā viņš ļoti ilgojas 4
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Esmu apbēdināta, ka mani tik viegli nodeva…”: dziedātāja Alise Haijima beidzot komentējusi internetā nopludināto video, kurā viņa un citi niekojas ar “balto pulverīti” 28
5 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Šure: Straujā elektrības cenu kāpuma ietekmē nav sagaidāms straujš pārtikas cenu lēciens
6 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
“Par nodokļu politiku tuvākajā nākotnē neviens nedomā.” Kāpēc FM negatavo nodokļu politiku tuvākajiem gadiem? 14
7 stundas
PL
Praktiskais Latvietis
Praktiski
Ne tikai skaisti, bet arī vērtīgi: kā no pīlādžiem pagatavot vērtīgu sīrupu?
2 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Latvijā pēta Covid-19 antivielas mediķiem, lai formulēto viedokli par revakcinācijas nepieciešamību 54
6 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Jāatceras, ka bērni jebkurā vecumā var saslimt smagi.” Ārsts par nepieciešamību vakcinēt arī jaunāko klašu skolēnus 37
3 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ābolu pīrāgs “Šarlote”: klasiska recepte, kas izdodas katram!
1 diena
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Žēl noskatīties, kā daži nošpricētie iesākuši pazemot un tiranizēt pagaidām nevakcinētos sugasbrāļus. Egila Līcīša feļetons 194
19 stundas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kāpēc viņi tik ilgi ir mums melojuši? 271
7 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Haoss Melburnā: vakcinācijas pretinieki ārdās Austrālijas pilsētas ielās 35
17 stundas
RR
Rolands Repša
Ziņas
Rolands Repša: Muļķis ir nevis ezis, bet tas, kurš nespēj elementāri “ierubīties”, ka ezis ir ezis 43
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Būšu kļūdījies. Tā bija kļūda, protams…” – vides aktīvists, deputāts Māris Olte komentē internetā izplatīto video, kurā šņauc balto pulverīti 61
1 diena
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Nikolajs savu vainu atzīst un nožēlo: aizņemas naudu, lai samaksātu sāpju naudu. Jaunumi no tiesu zālēm 7
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Padarīsim galu šim murgam!”: princis Harijs un Megana paziņo, ka aktīvi pievērsīsies darbam ar Covid-19 vakcīnām 11
1 diena
EV
Edgars Vimba
Praktiski
Milzu baltmietenes – raganu apļu veidotājas parādījušās daudzos dārzos. Ko ar tām iesākt? 2
1 diena
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Abi zaudēja samaņu, bet pamodās tikai viens! Raitis karavīra formā uz motocikla notriec pensionāru, bet vainu neatzīst 172
1 diena