No JKP politiķiem pēdējā laikā īpaši aktīvi bijuši Gatis Eglītis (no kreisās) un Krišjānis Feldmans, par kuru turklāt runā, ka partiju faktiski vada viņš, nevis tieslietu ministra darbā aizņemtais Jānis Bordāns.
No JKP politiķiem pēdējā laikā īpaši aktīvi bijuši Gatis Eglītis (no kreisās) un Krišjānis Feldmans, par kuru turklāt runā, ka partiju faktiski vada viņš, nevis tieslietu ministra darbā aizņemtais Jānis Bordāns.
Foto: Paula Čurkste/LETA

Eglīša tvīts, Šuplinskas atsaukšanas un Rancāna uzstāšanās. Par ko JKP mulsinošājām aktivitātēm saka paši partijas biedri? 15

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Jaunās konservatīvās partijas (JKP) pēdējā laika darbības sabiedrībā izpelnījušās kritiku un pat likušas uzdod jautājumus par partijas nākotni, tomēr paši partijas pārstāvji ar visu ir apmierināti, uzskatot panākto par ieguldījumu politiskā spēka nostiprināšanā.

 

LE
LETA
Ziņas
Slimnīca atklāj, ar kurām vakcīnām potējušies Covid-19 pacienti, kas ir nonākuši stacionārā 142
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pret stulbo arī paši dievi cīnās veltīgi!” Šadurskis uzskata, ka skolotāju atklātajai vēstulei vieta miskastē 308
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Deputāts atklāj, vai pēc 15. novembra vakcinētie iedzīvotāji varēs atgriezties normālā dzīvē 148
1 diena
Lasīt citas ziņas

JKP uzskata, ka tai esot izdevies mazināt negatīvo iespaidu, ko uz partijas tēlu atstājusi Izglītības un zinātnes ministrijas vadības nespēja veidot dialogu ar nozarēm. Deputāta Jura Rancāna uzstāšanās pret Satversmes tiesas spriedumu, kas liedza Varakļānus iekļaut Rēzeknes novadā, tā gandrīz novedot situāciju līdz Saeimas atlaišanai, devusi JKP papildu balsis pašvaldību vēlēšanās Latgalē.

Arī labklājības ministra Gata Eglīša it kā neveiklajam tvītam par to, kā valdības partijas dalīs naudu savām pašvaldībām, ir bijusi dziļāka jēga – raidīt signālu partneriem, kuriem, iespējams, kaut kas tāds bija padomā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jaunā konservatīvā partija nevienu pašvaldību, visticamāk, nevadīs, bet arī tās ietekme vietvarā uz kopējā fona nav tā sliktākā. JKP būs pārstāvji 16 pašvaldību domēs, kurās no JKP vai tās kopīgajiem sarakstiem ar citiem politiskajiem spēkiem ir ievēlēti 26 deputāti, kas ir vairāk, nekā tai bija līdz šim. Problēma varbūt bija pirmsvēlēšanu taktikā, cenšoties pārspēt citus iesniegto kandidātu sarakstu skaita ziņā un pieteikt startu 35 pašvaldībās, daļā no tām nespējot izveidot pilnu komandu.

Taču noskaņojums pašā partijā ir dažāds. Sarunās ar JKP politiķiem varēja secināt, ka ir vieni, kuriem ir pa prātam līdera Jāņa Bordāna asais, uzstājīgais tonis, bet daļai ir šaubas, vai tas nāk par labu JKP tēlam. Viņi vēlētos, lai JKP prezentētu sevi mierīgākā un līdzsvarotākā manierē, kā to dara, piemēram, satiksmes ministrs Tālis Linkaits vai Rīgas domes frakcijas vadītāja Linda Ozola.

Taču šī daļa arī apzinoties, ka JKP elite, kas ir diezgan šaurs personu loks, nepieļaus kādas lielas pārmaiņas. Vairāki JKP cilvēki uzskata, ka partiju faktiski vada nevis tieslietu ministra darbā aizņemtais J. Bordāns, bet gan viņa vietnieks Krišjānis Feldmans, kuram ir nepieciešamie dotumi, lai izvirzītos līderos.

 

Ar Eglīša tvītu likšot pierauties

JKP bija tā, kas uzstāja, lai izmaiņas valdībā notiktu līdz pašvaldību vēlēšanām, nevis pēc tām, kā sākumā bija domāts. Partneri to uztvēra kā JKP centienus nodemonstrēt vēlētājiem savas ietekmes palielināšanos valdībā.

Sociologam Aigaram Freimanim bija cita versija, ko viņš ierakstīja tviterī: “Ja jaunās valdības izveide notiku šodien, nevis 3. jūnijā, tad jaunajā koalīcijā nebūtu Jaunās konservatīvās partijas un tās vietā būtu ZZS.” Pie tvīta bija pielikts “smaidiņš”.

To savukārt pie sava ieraksta tviterī nebija pielicis labklājības ministrs G. Eglītis, kad viņš aicināja Latvijas Reģionu apvienības, Latvijas Zemnieku savienības un “Saskaņas” novadu vadītājus nesapriecāties, jo valdības restarts nozīmējot to, ka ES fondu naudas plūsmas kontrolēšot četras valdības partijas, kas primāri rūpēsies par savām pašvaldībām.

Bija dzirdēts, ka patiesībā šo ierakstu veicis nevis G. Eglītis, bet gan viņa palīgs, taču jebkurā gadījumā jaunais ministrs par to uzņēmās atbildību, neveikli skaidrojot, ka vēlējies uzsvērt, ka šī valdība neatkārtos agrāko Zaļo un zemnieku savienības praksi atbalstīt savas pašvaldības.

Jāatgādina, ka no “Latvijas attīstībai” un Nacionālās apvienības ir ievēlēti vairāki vietvalži, kas agrāk bija ZZS, un, iespējams, cer uz partijas atbalstu savas pašvaldības attīstībā, kas varēja arī motivēt viņus mainīt politisko piederību. Pie atbalsta agrāk ir tikuši arī “Jaunās Vienotības” vietējie līderi. Pirms Saeimas vēlēšanām arī lielajām partijām būs svarīgi parādīt labos darbus reģionos.

Premjers Krišjānis Kariņš (“JV”) pēc koalīcijas sanāksmes sacīja, ka katram ministram ir jāatbild par saviem vārdiem, taču “ne šī, ne kāda cita valdība nevar šķirot pašvaldības savējās un svešajās, jo visas Latvijas pašvaldības ir savējās”.

Valsts prezidents Egils Levits pat izteicās, ka G. Eglītis to, visticamāk, neesot domājis nopietni un tā bijusi nepārdomāta, spontāna reakcija. Taču bez uzmanības nevar atstāt arī pieņēmumu, ka tas ir bijis diezgan pārdomāts signāls partneriem, ka JKP šādu praksi nepieļaus.

To daļēji otrdien apstiprināja K. Feldmans LTV raidījumā “Šodienas jautājums”, kur viņš teica: “Visi, kas varbūt vēlējās kādas negodīgas prakses veikt, iespējams, tagad pierausies, bet žurnālisti nākotnē pievērsīs lielāku uzmanību šai naudas sadalei.”

 

Ar Šuplinsku sarunas esot sāktas jau februārī

Ar valdības restartu saistās arī sabiedrībai līdz galam nesaprotamais veids, kādā JKP atsauca izglītības un zinātnes ministri Ilgu Šuplinsku, kura izstājās no JKP. Reizē ar viņu atkāpās arī parlamentārais sekretārs Reinis Znotiņš, bet viņš paliek partijā un, visticamāk, vadīs Publisko izdevumu un revīzijas komisiju.

JKP pārstāvji gan apgalvoja, ka I. Šuplinskai šis lēmums nevarēja būt pārsteigums, jo sarunas par izmaiņām valdībā ar viņu esot sāktas jau februārī.

Taču, lielā mērā pateicoties I. Šuplinskai, JKP Saeimas vēlēšanās Latgalē ieguva tik lielu vēlētāju atbalstu. Guntis Rasims, kurš no JKP kandidēja nenotikušajās Rēzeknes novada vēlēšanās, kas ir pārceltas uz 11. septembri, “Latvijas Avīzei” apstiprināja, ka viņam ar I. Šuplinsku ir labas attiecības un “to visu varēja daudz solīdāk izdarīt”, bet no partijas viņš neplāno izstāties.

Par nenotikušajām Rēzeknes novada vēlēšanām gan esot vilšanās, jo kampaņā bijis ieguldīts liels darbs. Saeimas deputāti, kas uz Varakļāniem pat nav aizbraukuši un nav parunājušies ar cilvēkiem, nevarot nojaust, cik emocionāli saspīlēta situācija novadā valda, jo veselu gadu turienieši ir vilkti uz visām pusēm. Ar to arī var izskaidrot J. Rancāna emocionālās, ne juridiskos apsvērumos balstītās runas, kuras vietējie saprata.

Ar vēlēšanu rezultātiem Latgalē G. Rasims ir apmierināts – JKP iekļuvusi Rēzeknes pilsētas, Balvu, Krāslavas un Preiļu novadu domēs. Preiļos un Balvos ir izredzes strādāt koalīcijā.

 

Arī divas trīs vietas ir sasniegums

Jāteic, ka tur, kur JKP saraksta galvgalī bija populāri cilvēki, JKP ir labi nostartējusi, jo dažviet, kur liela konkurence, arī divas un trīs vietas ir sasniegums. Piemēram, Gulbenē no JKP ievēlēti divi deputāti – bijusī novada izpilddirektore Guna Švika un pašvaldības darbā ne mazāk pieredzējušais Ivars Kupčs, kurš ilgus gadus bija “Vienotības” (pirms tam “Jaunā laika”) biedrs.

Bauskas novada domē JKP pārstāvēs tagadējā domniece Inita Nagņibeda, arī Līga Langrāte Alūksnē jau tagad bija novada deputāte. Savukārt Jēkabpils novadā JKP veiksmīgo startu var saistīt ar to, ka sarakstā ar pirmo numuru bija Jēkabpils novada priekšsēdētājs Aivars Vanags, bet Ropažu novadā – vecā Ropažu novada priekšsēdētāja vietniece Renāte Gremze. Te JKP ieguva divas vietas, bet sešas partijas domē vispār neiekļuva.

 

Bordāns nevienu neatstāj vienaldzīgu

SAISTĪTIE RAKSTI

“Mums ir jauna, augoša partija, kas nav ietekmīga pašvaldībās un vēlēšanās startēja no opozīcijas,” “Latvijas Avīzei” paskaidroja satiksmes ministrs Tālis Linkaits, kurš dzīvoja līdzi JKP reģionu cilvēkiem. Viņam personīgi bijusi sāpe tikai par neiekļūšanu Liepājas domē. JKP ļāvusi saviem vietējiem cilvēkiem startēt visur, kur tie vēlas.

Uz vaicāto, vai T. Linkaits būtu gatavs ieņemt nozīmīgāku vietu partijas vadībā, viņš atbildēja: “Jānis Bordāns ir mūsu DNS. Viņš nevienu neatstāj vienaldzīgu. Viņam ir atbalsts cilvēkos, kas balso par JKP, viņi negaida “Vienotības” tipa vadītāju.” Cits jautājums, ka JKP ir jāpaplašina redzamo personu loks, lai tā neasociējas tikai ar J. Bordānu, kas daļēji ar valdības restartu arī ir izdarīts. “Un arī Gatis Eglītis sevi vēl parādīs,” piebilda T. Linkaits.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
Slimnīca atklāj, ar kurām vakcīnām potējušies Covid-19 pacienti, kas ir nonākuši stacionārā 142
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pret stulbo arī paši dievi cīnās veltīgi!” Šadurskis uzskata, ka skolotāju atklātajai vēstulei vieta miskastē 308
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Deputāts atklāj, vai pēc 15. novembra vakcinētie iedzīvotāji varēs atgriezties normālā dzīvē 148
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
“Šis cilvēks ir ļauns un, iespējams, mentāli slims”: deputāts Artuss Kaimiņš brīdina par Gobzemu 87
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš: Latvijai nav lielas izvēles, kā tikai vakcinētajiem atcelt “lokdaunu” paredzētajā datumā 124
13 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts mediķu mobilizācijas rīkojumu valdībā tomēr šonedēļ nevirzīs 46
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš: Saspīlējums starp veselības nozari un ministru ir kritisks 42
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Bondars: Pavļutam pašam jālemj, vai turpināt darbu 27
7 stundas
LA
LA
Ziņas
FOTO. Tukši spokainās Rīgas ielas. Kā galvaspilsēta izskatās komandantstundā 14
6 stundas
LA
LA
Ziņas
FOTO. Tukši spokainās Rīgas ielas. Kā galvaspilsēta izskatās komandantstundā 14
22:37
LE
LETA
Ziņas
Valsts prezidents: Vainīgo meklēšana Covid-19 krīzē ir drošs veids, kā šo krīzi padziļināt 13
22:06
LA
LA.LV
Ziņas
Bondars: Pavļutam pašam jālemj, vai turpināt darbu 27
21:30
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Dodas pie veterinār­ārstiem pēc attārpošanas zālēm kā Covid-19 apturēšanas līdzekļa – kas notiek cilvēku galvās? 1
7 stundas
DB
Dace Bumbiere
Stāsti
Iespējams, ūdens nemaz neeksistē! Respektablu zinātnieku paziņojums raisa jautājumu “jūru” 21
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Jelgavā iereibis vīrietis komandantstundas laikā bēg no policijas un tiek pie 100 eiro soda 20
11 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Gadiem ilgā kapeņu senlietu sāga: vai skitu zeltu atdos Ukrainai vai Krievijai? 17
9 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Opozīcijas aktīvista Osmana Kavala skandāls: Turcijas prezidents cenšas cīnīties par taisnību vai tikai atgūt popularitāti? 1
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Tirgotāju asociācija: Valdība mūs soda, ka pie mums strādā nevakcinēti cilvēki 56
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šobrīd daudzi draugi vairs nav draugi.” Vārpiņš par pandēmijas ieguvumiem un zaudējumiem 87
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Slimnīca atklāj, ar kurām vakcīnām potējušies Covid-19 pacienti, kas ir nonākuši stacionārā 142
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš: Latvijai nav lielas izvēles, kā tikai vakcinētajiem atcelt “lokdaunu” paredzētajā datumā 124
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Morozovs: Ir jāapvienojas un jāaizmirst par etniskiem jautājumiem. Slimība nevienu nešķiro pēc valodas 66
15 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
“Šis cilvēks ir ļauns un, iespējams, mentāli slims”: deputāts Artuss Kaimiņš brīdina par Gobzemu 87
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
“”Politiskie kari” slimnīcu pārslodzes apstākļos nav nepieciešami,” Skride uzskata, ka Pavļutam jāturpina strādāt 28
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pret stulbo arī paši dievi cīnās veltīgi!” Šadurskis uzskata, ka skolotāju atklātajai vēstulei vieta miskastē 308
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mājās atrasti valsts noslēpumu saturoši materiāli: bijušo SAB darbinieku Sparānu un viņa sievu apsūdz par spiegošanu 11
15 stundas
Raivis Šveicars
Ziņas
Ar dažādām krāpnieku shēmām saskārusies virkne Latvijas slavenību. Finansiāli tiek apkrāpti tie, kas viltus reklāmām uzķeras 12
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kadri no Rīgas 1. slimnīcas Covid-19 nodaļas 32
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Jaunā paaudze aug stulba.” Zaržeckis skaidro, kāpēc aizslēgt skolas ir liela kļūda 68
23 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
Jauns spēlētājs fiktīvās deklarēšanās spēlītei. Nākamgad augs nodoklis 40
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Dārznieces padoms: kā “pārziemināt” garšaugus
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
No hercogienes par ASV prezidenti: Megana Mārkla turpina strādāt pie saviem ambiciozajiem plāniem 20
17 stundas
IB
Indulis Burka
Praktiski
Tuvojas ziema! Kā sagatavot guļbaļķu ēku, lai tur būtu sausi un silti?
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Estrādes mūzikas zvaigzne Žoržs Siksna ar sievu iepazinies, kad viņai bija 16 gadi 16
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ralfs Nemiro: Enerģētikā jebkurš lēmums ietekmē mūsu nākotni turpmākos 15 gadus 12
19 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Koronavīruss premjerus pārvērš sālsstabos, ministrus paralizē – tie zaudē spējas rīkoties. Egila Līcīša feļetons 7
20 stundas