Zelta vīzu jautājumā ES valstis nav pilnīgi vienotas. Reaģējot uz Krievijas izraisīto karu Ukrainā, daudzas ir pārtraukušas zelta vīzu izsniegšanu Krievijas un Baltkrievijas pilsoņiem. Tomēr tādas nebūt nav visas.
Zelta vīzu jautājumā ES valstis nav pilnīgi vienotas. Reaģējot uz Krievijas izraisīto karu Ukrainā, daudzas ir pārtraukušas zelta vīzu izsniegšanu Krievijas un Baltkrievijas pilsoņiem. Tomēr tādas nebūt nav visas.
Foto: Vladimirkarp/SHUTTERSTOCK

Ozols: Eiropas Savienības zelta pases – sunim jau pārkāpts, aste vēl palikusi 17

Imants Frederiks Ozols, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. Krievi paceļ balto karogu! Nofilmēts, kā okupanti padodas ukraiņiem
Kas būs, kad ukraiņi padzīs krievus no savas zemes? Vai viņiem vienmēr būs jābūt kaujas gatavībā? Atbild Slaidiņš
Cik lieli būs apkures rēķini rīdziniekiem no oktobra? Rīgas izpilddirektora aprēķini
Lasīt citas ziņas

 

Kamēr Igaunijas un Somijas premjerministres aicina Eiropas Savienību pārtraukt izsniegt tūristu vīzas Krievijas pilsoņiem, vēl arvien pilnībā nav atrisināts pat tā dēvēto zelta pasu jautājums, tādēļ Eiropas Komisija virzās tuvāk pārkāpuma procedūrai pret Kipru un Maltu. Savukārt tā saucamās zelta vīzas ilgtermiņa dzīvei un darbam Eiropas Savienībā drīkst izsniegt arī turpmāk.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tiesa, vairums ES valstu tās kopš kara sākuma vairs neizsniedz ne Krievijas, ne Baltkrievijas pilsoņiem.

 

“Eiropas apmeklēšana ir privilēģija, nevis cilvēktiesības. Ir laiks apturēt tūrismu no Krievijas,” savā “Twitter” kontā paziņojusi Igaunijas premjerministre Kaja Kallasa.

Solidāri šo nostāju pauda gan Tallina, gan Helsinki. Jau pagājušās nedēļas beigās par to, ka uz nenoteiktu laiku tiek pārtraukta vīzu pieteikumu pieņemšana no Krievijas pilsoņiem (izņemot noteiktus gadījumus, piemēram, Latvijā dzīvojošu tuvinieku bēres), paziņoja arī Rīga.

Patiesības labad gan jāpiebilst, ka mūsu ziemeļu kaimiņu paziņojums nenozīmē pārtraukt jebkādu vīzu izsniegšanu, bet gan tikai to, kas iepriekš kuplā skaitā izsniegtas daudzajiem ceļotājiem no Krievijas, kas ir gan Igaunijas, gan Somijas robežvalsts.

Turklāt, pat ja Tallinas un Helsinku aicinājumu pieņemtu visā Eiropas Savienībā, tas neapturētu visas ceļošanas iespējas, piemēram, Krievijas pilsoņiem ar dubultpilsonību.

Arī gaisa satiksmes pārtraukšana nenozīmē, ka ieceļošanai var izmantot tikai sauszemes robežu ar Somiju, Igauniju, Latviju, Lietuvu vai Poliju (Kaļiņingradas gadījumā).

Ar lidmašīnu var ierasties no trešajām valstīm, piemēram, Turcijas, savukārt ieceļošanai var izmantot jebkuras citas Šengenas valsts izdotu vīzu.

Vispār jāatzīst, ka pat pilsonības (zelta pasu) un ilgtermiņa uzturēšanās atļauju (zelta vīzu) jautājumā Eiropas Savienības valstis nav pilnīgi vienotas.

Tiesa, reaģējot uz Krievijas izraisīto karu Ukrainā, daudzas ES valstis vai nu pašas, vai arī, atsaucoties Eiropas Komisijas aicinājumam, pārtrauca investīciju shēmu piedāvāšanu Krievijas un Baltkrievijas pilsoņiem jau agrā pavasarī.

Tomēr vienlaikus ir divas valstis – Kipra un Malta –, kas nav pat pilnībā atteikušās no tā saucamo zelta pasu izsniegšanas, lai gan ne viena, ne otra neizsniedzot tās Krievijas pilsoņiem.

Aizpērnā gada oktobrī pārkāpumu procedūras rosināšana pārliecināja Kipru pārtraukt izsniegt jaunas pases apmaiņā pret noteiktām investīcijām. Taču nu ES nācies secināt, ka valsts vēl arvien turpina iepriekš saņemto pieteikumu izskatīšanu. Tādēļ Eiropas Komisija turpina tālākus soļus pārkāpuma procedūrā, nosūtot oficiālajai Nikosijai tā saucamo argumentēto ziņojumu. Jaunu vēstuli saņēmusi arī oficiālā Valleta, paplašinot jau agrāk paustās bažas.

Tuvākajā laikā beidzas papildus piešķirtais divu mēnešu termiņš atbildes sniegšanai un neatbilstību novēršanai. Tādējādi tiktu pilnībā apturēta Eiropas Savienības pilsonības tirgošana apmaiņā pret ieguldījumiem, kas, kā liecināja arī TV kanāla “Al-Džazīra” veikts pētnieciskais eksperiments, pavēra iespēju šaubīgu personu un viņu naudas legalizēšanai Eiropas Savienībā.

Taču uzvara zelta pasu jomā tikai veicinās pieprasījumu pēc zelta vīzām, kuras ilgākā termiņā tāpat var būt pamats ES pilsonības pieprasīšanai, tiesa, kontrolētā un sakārtotā veidā, izmantojot zelta vīzas laiku, lai rūpīgāk iepazītu ES pilsonības pretendentu un izvērtētu potenciālos drošības un naudas atmazgāšanas riskus.

 

19 ES valstis, kas izsniedz zelta vīzas

Valsts Nosacījumi

Čehija
vismaz 3 milj. EUR investīcijas un radītas 20 darbavietas.

Vācija
vismaz 250 tūkst. EUR investīcijas un radītas piecas darbavietas.

Igaunija
vispārējā kārtībā vismaz 65 tūkst. EUR investīcijas uzņēmuma kapitālā (individuālajiem uzņēmumiem min. 16 tūkst. EUR); lielajiem investoriem min. 1 milj. EUR tiešo investīciju veidā.

Grieķija
250 tūkst. EUR vērta nekustamā īpašuma iegāde vai īre vismaz 10 gadu garumā.

Spānija
investīcijas atkarībā no veida 1–2 milj. EUR apmērā vai nekustamais īpašums vismaz 500 tūkst. EUR vērtībā.

Francija
investīcijas Francijā vai tās aizjūru teritorijās 300 tūkst. EUR apmērā un darbavietu radīšana vai saglabāšana; tiek izsniegtas arī t. s. “talantu pases” uzturēšanās atļaujas. Dažādi papildu nosacījumi.

Horvātija
ieguldījumi uzņēmumos atkarībā no investora veida, ~13 500–27 000 EUR apmērā.

Ungārija
valsts obligāciju iegāde ar vismaz piecu gadu dzēšanas termiņu par kopējo nominālo vērtību vismaz 300 tūkst. EUR.

Īrija
dažādu veidu investīcijas vērtspapīros, uzņēmumos vai nekustamajos īpašumos vismaz 1–2 miljonu EUR vērtībā; 500 tūkst. EUR, ja runa par dāvinājumu mākslās, sportā, veselībā, kultūrā vai izglītībā.

Itālija
vismaz 2 milj. EUR valsts obligācijās ar min. dzēšanas termiņu 2 gadi; vai vismaz 1 milj. EUR investīcijas uzņēmumu kapitālā vai 500 tūkst. EUR, ja runa par inovāciju jaunuzņēmumu, kas reģistrēts īpašā jaunuzņēmumu reģistrā (papildus pierādot, ka ir vēl līdzekļi vismaz 1 milj. EUR apmērā); vai 1 milj. eiro filantropiskā dāvinājumā kultūras, izglītības, zinātnes u. tml. jomās.

Lietuva
investīcijas negarantē uzturēšanās atļauju saņemšanu. Taču pagaidu atļauju var pieprasīt, ja veikts vismaz 14 tūkst. EUR ieguldījums mazā vai 260 tūkst. EUR – vidēja lieluma uzņēmumā; ir papildu prasības par darbinieku algošanu.

Luksemburga
vismaz 500 tūkst. EUR ieguldījums uzņēmuma kapitālā un vienlaikus piecu darbavietu radīšana. Investīcijas un darbavietas jāsaglabā vismaz piecus gadus. Citu veidu ieguldījumi 3–20 milj. EUR apmērā (atkarībā no veida; saglabājot radītās darba vietas vai ieguldījumu vismaz piecus gadus).

Latvija
nekustamais īpašums vismaz 250 tūkst. EUR vērtībā +5% īpašuma vērtības valsts budžetā; vai investīcijas min. 280 tūkst. EUR apmērā Latvijā reģistrētā kredītiestādē ar termiņu vismaz pieci gadi + 25 tūkst. EUR valsts budžetā; vai 250 tūkst. EUR valsts obligācijās +38 tūkst. EUR valsts budžetā; ieguldījumus var samazināt līdz 90 tūkst. EUR, ja runa par inovācijām.

Nīderlande
vismaz 1 250 000 EUR ieguldījums Nīderlandē reģistrētā inovāciju uzņēmuma kapitālā, kopuzņēmumā vai privātā noguldījumu fondā. Turklāt Nīderlande pieprasa, lai investors 4 mēnešus no 12 arī fiziski uzturētos Nīderlandē.

Polija
minimālā ieguldījumu summa nav noteikta, taču pieteicējam jāspēj pierādīt nodoms īstenot uzņēmējdarbību, radīt ienākumu, kas ir vismaz 12 reižu lielāks par vidējo algu noteiktajā administratīvajā teritorijā, uz pastāvīga līguma pamata jānodarbina vismaz divi darbinieki, kā arī viņam jābūt veselības apdrošināšanai un pastāvīgu un regulāru ienākumu avotam. Ir vēl citi papildu nosacījumi.

Portugāle
investīcijas vismaz 1 milj. EUR apmērā; vai vismaz 10 no jauna radītas darbavietas; nekustamais īpašums vismaz 500 tūkst. EUR apmērā; vai min. 350 tūkst. EUR zinātnes un pētniecības jomā; vai min. 250 tūkst. EUR mākslās vai nacionālā mantojuma rekonstrukcija un restaurācija. Sākotnēji piešķirtā termiņuzturēšanās atļauja derīga uz gadu; to pagarina, ja tiek pildīti nosacījumi. Ir vēl citas iespējas un nosacījumi.

Rumānija
vismaz 100 tūkst. EUR un 10 darbavietu radīšana sabiedrībās ar ierobežotu atbildību; vai vismaz 150 tūkst. EUR ieguldījums un vismaz 15 darbavietu radīšana akciju sabiedrībās. Sākotnēji piešķir 90 dienu vīzu, tad viena gada pagaidu uzturēšanās atļauju; pagarinājumu izskata, ja izpildīti nepieciešamie minimālie kritēriji.

SAISTĪTIE RAKSTI

Slovēnija
nav minimālo ieguldījumu prasības pagaidu uzturēšanās atļaujai, taču jābūt veselības apdrošināšanai par vismaz 30 tūkst. EUR; ja persona fiziski neuzturas Slovēnijā, tas var būt par pamatu uzturēšanās atļaujas atsaukumam; nedod automātisku piekļuvi darba tirgum. Citi papildu nosacījumi.

Slovākija
pagaidu uzturēšanās atļaujai (līdz diviem gadiem) nav noteikts minimālais investīciju apmērs, taču ārvalstniekam jāveic uzņēmējdarbība Slovākijā; pastāvīgā uzturēšanās atļauja kā kvalificētajiem investoriem: vismaz 100 miljonu EUR kapitālieguldījums; investīcijas rada vismaz 300 jaunas darbavietas; investīcijas ir sabiedrības interesēs (valdības lēmums).

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Krievi paceļ balto karogu! Nofilmēts, kā okupanti padodas ukraiņiem
Kas būs, kad ukraiņi padzīs krievus no savas zemes? Vai viņiem vienmēr būs jābūt kaujas gatavībā? Atbild Slaidiņš
Cik lieli būs apkures rēķini rīdziniekiem no oktobra? Rīgas izpilddirektora aprēķini
“Izmeklēšana nozieguma vietā stiprinājusi aizdomas.” Zviedrija par atklāto “Nord Stream” noplūžu vietās
Zelenska un Maska strīds “Twitterī”: “Ja kāds nozog Jūsu “Teslas” riteņus, tas nepadara viņu par automašīnas īpašnieku”
Lasīt citas ziņas
“Pasaule ir nukleāra Armagedona draudu priekšā.” Baidens brīdina, ka Putins nejoko, draudot lietot kodolieročus 14
Sākts kriminālprocess par partijas “Stabilitātei!” deputātes Grevcovas iespējamo melošanu CVK 36
Polijā mājputnu barībā konstatētas neatļautas vielas. Vēl nav zināms, vai šī barība un putnu gaļa nonākusi arī Latvijā
VIDEO. Vīrietis, kurš Krievijas gaisa trieciena laikā zaudēja visu ģimeni: “Viņi nogalināja visu, kas bija manā dvēselē”
Šaušana pa vēlētāju sapulces laiku. Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem
19:29
“Šoreiz pie valdības tiksim ātri!” Saruna ar profesoru Klāvu Sedlenieku
19:01
TIEŠRAIDE. Jaunākas par karu Ukrainā ar Jāni Slaidiņu
18:59
FOTO. Kā izskatās skaistākās Jūrmalas vēsturiskās ēkas?
Pie Igaunijas krastiem manīta Putinam piederoša superjahta 3
Vai laikapstākļi mainīsies? Sinoptiķu prognoze sestdienai
Zelenska un Maska strīds “Twitterī”: “Ja kāds nozog Jūsu “Teslas” riteņus, tas nepadara viņu par automašīnas īpašnieku”
Cik lieli būs apkures rēķini rīdziniekiem no oktobra? Rīgas izpilddirektora aprēķini
FOTO. Influenceri un slavenības tiekas īpašā pēcpusdienas tējas dzeršanas ballītē
“Režīma pilsēta”: kā Liepāja kļuva par PSRS militāro objektu – “nepiederošām” civilpersonām nepieejamu zonu
VIDEO. “Pie kājas man tavs makrolīmenis! Lai no šodienas cenas neceltos!” Lukašenko aizliedzis paaugstināt cenas
Dūra mātei, dūra skolotājai! Vai no šīs nelaimes varēja izvairīties? 52
Gada inflācija septembrī varētu būt vismaz 22%
Jānis Grasis: Ņemsim piemēru no ebreju kopienas, kas prasa un beigās arī dabū.
Kas būs, kad ukraiņi padzīs krievus no savas zemes? Vai viņiem vienmēr būs jābūt kaujas gatavībā? Atbild Slaidiņš
Kurzemē policija uziet melnajam tirgum paredzētus šaujamieročus
Monika Zīle: Politisko kaislību duļķes un nogulsnes
VIDEO. Soctīklotāji pārsteigti par kāda zvejnieka neparasto lomu – haizivs olu 3
Liepājā aizdegusies šķeldas kaudze rada spēcīgu sadūmojumu plašākā apkārtnē
Bēgot no mobilizācijas, divi krievi ar laivu atbraukuši uz Aļasku
Krāpnieki uzdodas par VSAA darbiniekiem, solot pabalstus iedzīvotājiem
Jelgavā aizturēts autobusa vadītājs 2,39 promiļu reibumā 4
Latvijā nogādāts trešais jaunā elektrovilciena sastāvs
zivs redz, un vai mānekļa krāsai tiešām ir nozīme?
Lai stiprinātu Latviju militāri, ASV piešķirs 145 miljonus eiro 85
Signāls Rietumiem – Krievijas energovēstījums caur gāzesvadiem 26
Nobela Miera prēmiju piešķir Baltkrievijas, Krievijas un Ukrainas cilvēktiesību aktīvistiem 7